Mayhem

Rocking σ’αγαπω!

[I]και οσοι τυχαιοι, τηρηστε αγγελικη σιωπη.[/I]

Τώρα το πρόσεξα… Οκ, εν μέρει έχει δίκιο από κάποιο σημείο και πέρα κούρασε η ‘πλάκα’ (:roll:) αλλά προσωπικά (ναι, εγώ το ξεκίνησα) μετά από ένα σημείο και έπειτα όσα έγραφα περί βλακείας των μελών τα εννοούσα και με το παραπάνω…!! Το θεωρώ μεγάλη καφρίλα από μέρους τους να εκμεταλλεύονται στο έπακρο το θάνατο κάποιου για τα φράγκα και μάλιστα ΤΟΣΟ απροκάλυπτα… Ένα τσούρμο βλάκες και ανώμαλοι, πάνε και βγάζουν τον αυτόχειρα φωτογραφία και τον κάνουν εξώφυλλο…!! Τί ήθελαν να αποδείξουν μ’ αυτό ότι είναι ‘evil’ και ‘σατανικοί’ ή μάλλον ηλίθιοι και κάφροι; Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτή είναι η άποψή μου για αυτούς…!! Δε θα μιλήσω(σοβαρά) για το ‘μουσικό κομμάτι’, διότι απλούστατα δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά ούτε προτίθεμαι βέβαια να το κάνω… Δεν είναι του γούστου μου, δε μου αρέσουν, δε με εκφράζουν, δεν… Μπορεί, σύμφωνα με κάποιους, αυτά που λέω να ναι μπούρδες, μπορεί να με/μας θεωρεί τυχαία/τυχαίους, αλλά δε νομίζω ότι κάναμε κάτι το μεμπτό…!! Στους μεν άρεσε, στους δε δεν άρεσε… ο καθένας λέει την γνώμη του και σε όποιον αρέσει… όποιος δεν γουστάρει για κάποιον λόγο κάποια(αρνητικά) σχόλια που γίνονται, να μην ασχολείται μ’ αυτά… Απλά!! Αναγνωρίζω ότι το ‘τράβηξα από τα μαλλιά’ το θέμα και ζητάω συγγνώμη, αλλά την άποψη μου (από τη στιγμή που δε θίγω κάποιον) θα την λέω… Αυτά!!

Κοιτα οσο και να σου φαινεται περιεργο η ανωμαλο , γιατι εσυ μπορει να μην εχεις αυτην την αναγκη , υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μια σκοτεινη πλευρα μεσα τους και εχουν αναγκη να την εκφρασουν. Εμενα η εικονα με τα χυμενα μυαλα ειναι απο τις καλυτερες ιδεες που εχω δει και συναδει με την χαοτικη σιχαμερη μουσικη που θελουν να παιξουν. Τωρα αν ως ανθρωπος διαφωνεις με τετοιου ειδους τακτικες λογω προσωπικων πιστευω η χαρακτηρα, εχεις καθε δικαιωμα να το κανεις με το μονο τροπο που υπαρχει … να αδιαφορησεις και να μην ασχοληθεις μαζι τους.

αν ξεκοίλιαζαν την μάνα σου, τον πατέρα σου ή κάτι άλλο συγγενικό θα γούσταρες ακόμα περισσότερο δηλαδή;

Σιγά ρε παιδιά την αβυσσαλέα, σιχαμερή μουσική των Mayhem.
Το 95% των σκηνικών αυτών γίνονται για το hype και μόνο.

δεν καταλαβαινω την ουσια της ερωτησης σου…

Προσπαθώ να καταλάβω μέχρι ποιο σημείο θα δικαιολογούσες τον καιροσκοπισμό, το attention whoring, την έλλειψη σεβασμού και τα φασιστιλίκια ώστε να αποκτήσεις μια δυνατότερη μουσική εμπειρία. Είναι μέχρι το σημείο που δεν θα είσαι τελείως αποκομμένος από τις πουτσιές; ή όταν θα αρχίσει να σε αγγίζει θα αλλάξει το πράγμα;

Δεν τον σκοτωσε ο Euronymous τον Dead, απλα πληροφοριακα. Το να φωτογραφησεις ενα πτωμα δεν ειναι το ιδιο με το να κανεις φονο. Πληροφοριακα και αυτο.

Οποιος δεν μπορει να κατανοησει γιατι το De Mysteriis ειναι κλασσικο μπορει να το αγνοησει. Παω και εγω να ανοιξω θρεντ για το καθε αλμπουμ των Dream Theater και να κραζω ποσο υπερτιμημενοι ειναι. Και καλα ο OP, οι υπολοιποι που του δινουν δικιο εχουν την μεγαλυτερη πλακα.

δισκαρα το ντε μιστεριλις, στην αρχη μου φαινοταν και εμενα ενα μια θορυβωδης μαζα ομως συντομα αλλαξα γνωμη και γουσταρα πολυ.

τωρα οσον αφορα τη φωτο υπαρχουν και κακες και “πιο καλες” οπτικες. και εγω θα γουσταρα να βαλω εναν νεκρο σε ενα αλμπουμ της μπαντας μου αν παιζαμε αρρωστημενη μουσικη αλλα θα επρεπε να ειναι πολυ πειραγμενος καποιος για να κανει εξωφυλλο εναν νεκρο που οχι μονο τον ξερει αλλα θεωρητικα ειναι και “φιλοι”.

“Πειραγμενοι” ηταν φυσικα, απο την αλλη αν δεν ηταν δεν θα επαιζαν αυτα τα πραγματα που επαιξαν.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι απο εκεινη την σκηνη ειναι για την φυλακη η το ψυχιατρειο.

νταξει εγω δεν πιστευω οτι εχει να κανει (σχεδον) καθολου με αυτα που επαιζαν οσο με αυτα που εκαναν στις σκηνες πχ… κατα τα αλλα συμφωνουμε, λογικο ειναι να ειναι ψυχανωμαλοι!

???

[SPOILER]



[/SPOILER]

Deckard ο Snorre την εκανε κι αυτος τη φυλακα του ως συνενοχος(8 χρονια εκατσε μεσα).Ο Frost μπορει να ειναι εξω αλλα θα επρεπε να ειναι σε ψυχιατρειο…:lol:

Ο Snorre ήταν μεγάλος γκαντέμης.
Η φωτό Satyricon ήταν κυρίως για τον τζόβενο τον Satyr 8)

γνωρίζω τι συνέβη κι αυτό που συνέβη σίγουρα δεν ήταν απλώς το ότι φωτογράφησαν το πτώμα. από 'κει και πέρα, εγώ εστίασα στη συμπεριφορά του ακροατή κι όχι του ευρώνυμους. αυτό που βλέπω είναι ότι όντας φανατικοί καταναλωτές μουσικής και στην προσπάθεια να μη μας ξεφύγει το τάδε ή το δείνα αριστούργημα, ενεργοποιούνται πολλοί αμυντικοί μηχανισμοί. ένας αμυντικός μηχανισμός είναι η μετουσίωση, πράγμα που (θα μπορούσε να) ισχύει και για τους mayhem. μετατρέπουν το σκοτάδι τους σε τέχνη που λέει και ο κρεατορχελλ, αλλά κυρίως μετατρέπουν το σκοτάδι τους σε πράξεις ζημιογόνες (και συχνά μη αναστρέψιμες) για τους ίδιους και τους γύρω τους. κι έρχομαι εγώ εδώ σαν εξαρτημένος καταναλωτής τέχνης και χρησιμοποιώ ένα σωρό άμυνες (διανοητικοποίηση, συναισθηματική μόνωση, γνωστική απόσπαση) για να κερδίσω έναν δίσκο ακόμα, τη στιγμή που μάλλον χρειάζεται λίγη εμβίωση και ενσυναίσθηση για να μη γίνω παγορομπότ που δεν το αγγίζει τίποτα.

Yπό νορμάλ συνθήκες δεν θα έγραφα ποτέ στο εν λόγω thread επειδή όμως το πέτυχα σαν είδηση και είναι καταπληκτικά καλτ το εν λόγω σκηνικό:lol:: http://news247.gr/kosmos/paraksena/article1709000.ece

Νταξ, τι να πεις…Defines cult. Ζω και μονο για να δω την φατσα του Euronymous να πλανιεται στους αιθερες :’) :’)

νταξ’ το πιο απολαυστικό ever ποστ του σεπτού θρεντ… :lol: :lol: :lol:*

από μένα: [B]ORDO AD CHAO[/B]


[COLOR=“DarkSlateBlue”]* (διαβεβαιώνω ενυπογραφως πως ο αριθμός των smileys είναι εντελώς τυχαίος…)[/COLOR]:roll:

Πάμε κομματάρα

[I]Visions of that no mornings
Light ever will come
I’m too old now
The dark is so near
Will I ever reach the land beyond
This is where we go when we have to die

I’ve been old since the birth of time
Time buried me in earth
Centuries ago I tasted blood
Buried by time and dust
Many years have passed since the funeral
Missing the blood of human throats
So many years, ages ago
I must await, feel my body’s stench

Wandering out of space
Wandering out of time
A world out of light, death at the end
Only silence can be heard
Silence of peoples fears
No one knows my grave
Buried by time and dust[/I]

αρρώστια στίχοι, μουσική, φωνή τα πάντα όλα αυτός ο δίσκος.