Megadeth - Endgame

  1. Dialectic Chaos
  2. This Day We Fight!
  3. 44 Minutes
  4. 1,320
  5. Bite The Hand That Feeds
  6. Bodies Left Behind
  7. Endgame
  8. The Hardest Part Of Letting Go… Sealed With A Kiss
  9. Headcrusher
  10. How the Story Ends
  11. Nothing Left To Lose

Κυκλοφόρησε το νέο single των Megadeth σήμερα οπότε είπα να ανοίξω αυτό το topic. Το κομμάτι θυμίζει κάτι από τα παλιά, είναι πιασσάρικο, τα χώνει άσχημα και έχει φανταστικά lead. Περιμένω κάτι φοβερό από τον Dave αυτή τη φορά.

Δεν έχω ακούσει νότα από την μετά Cryptic Writings περίοδο, αυτό λέω να το ακούσω.

Το άκουσα το κομμάτι και είναι καλό, τίποτα φοβερό αλλά καλό σίγουρα! Αναμένουμε…

Το νεο single απλα γαμαει χωρις πολλα πολλα!
Κιθαρες σουπερ με Chris Broderick,τυμπανα καυλωμενα και φωνητικα απο Dave τσαντισμενα οσο δεν παει!
Αναμενω αλλη μια δισκαρα!

Τα δυο τελευταία τσεκαρέτα αξίζουν κατά την γνώμη μου:wink::!:
Το The System Has Failed όμως είναι περρισότερο προσωπικός δίσκος του Mustaine παρά δίσκος Megadeth:!:
Για τον νέο δίσκο, δεν με ενδιαφέρει να είναι σαν τους παλιούς κλασικούς δίσκους, αλλά να είναι μια καλή συνέχεια των δυο τελευταίων!

Ο Dave είναι αρχηγός.-

Δεν συζητάω καν μέχρι και το Cryptic.

Στους τελευταίους δίσκους μπορεί κάποιος να βρει διαμαντάκια από αυτά που λίγοι ξέρουν να γραφουν.

Ο Drover ήταν καλός κιθαρίστας, όπως και ο Pitrelli και ότι ήταν ο Friedman σοτυς Megadeth δεν θα είναι ποτέ κανένας κιθαρίστας, αλλά αυτή τη στιγμή ο Broderick μοιάζει second best. Ο τύπος ως κιθαρίστας δεν πιάνεται, ήταν παικτικά ο καλύτερος 2ος κιθαρίστας που είχαν οι Nevermore και όπως έχουν πει θα ήταν ήδη μόνιμο μέλος, αλλά τα λεφτά και η προοπτική να δουλέψει στους Megadeth ήταν πολύ καλύτερα σε σημείο που και οι ίδιοι τον υποστήριξαν.

Δείτα πχ το DVD Blood In Water. Ο τύπος απογειώνει παικτικά τα κομμάτια, έχει τέζα metal σκηνική παρουσία και πιστεύω πως κιθαριστικά με τον Dave θα γίνει ολοκαύτωμα, όπως προαναγγέλεται από το Headcrusher.

έχω πίστη

το headcrusher είναι πολύ ωραίο κομμάτι. Όσες φορές από το 97 και μετά, έχει βγει νέο single Megadeth σκατοπορώνομαι πάλι, ξεθάβω τα δισκάκια τους, λέω ότι θα σπέρνει το επερχόμενο άλμπουμ κλπ. Για να δούμε.

Παιδια, το single τα σπαει. Επαθα μεγαλη πλακα.

http://www.youtube.com/watch?v=BohJHfPlHnY

Αυτο μαλιστα.το τραγουδι λεγεται headcrusher και ειναι πραγματικα ωραιο!!!Ονομα και πραμα.Μου τρεχοιυν τα σαλια:lol2::lol2:

PS1: Μονο σε μενα αρεσε αρκετα το “World needs A hero”?

e i titloi allwste i klasikoi mustaine!!! :smiley:

άλλος ένας εδώ

Και δευτερος. Μου φανηκε απειρως καλυτερο σε σχεση με τα δυο επομενα.

1000 Times Goodbye και Dread & The Fugitive Mind λεμε. Αν κι εχει κι αλλες κομματαρες.

Η εικόνα που δείνει στο YouTube είναι το εξώφυλλο του δίσκου;
Κάτι μεταξύ Blind Guardian, Helloween και Destruction μου κάνει:!:
Δεν το λέω για κακό:wink::!:
Μου άρεσε σε πρώτη ακρόαση αρκετά το τραγούδι!

To The world needs a hero δεν μου πολυ-αρεσει αλλα αυτο το Dread and fugitive mind ειναι πολυ κομματος γαμω τα κερατα, ιδιως live (Rude awakening).

Για το καινουργιο εννοειται οτι θα περιμενω να το ακουσω οταν το αγορασω.

Kαι τριτος!!! Burning Bridges, Disconnect, When, Return to Hangar επισης φοβερα κομματια του δισκου!!!
Πιστευω ειναι οτι καλυτερο εχουν βγαλει απο το Cryptic Writings μεχρι σημερα.
Συμφωνει κανεις?:-k

Απλά ακόμα κλαίω τα λεφτά μου με το The World Needs A Hero…8 χρόνια και ακόμα να το χωνέψω! Μόνο το The System Has Failed κάτι πάει να κάνει σαν σύνολο. Περιμένω το καινούριο γιατί πάνε πολλάααα χρόνια που ο ΜπαρμπαDave έβγαλε τον τελευταίο δίσκο που αξίζει από την αρχή μέχρι το τέλος(Youthanasia).

συμφωνώ. βέβαια το cryptic writings είναι απείρως καλύτερο. μεγάλη δισκάρα.

συμφωνεί κανείς :smiley:

Το Cryptic Writings είναι ο τελευταίος ΜΕΓΑΛΟΣ δίσκος που έβγαλε ο Dave, στο σύνολό του.

Από εκεί και πέρα το World Needs A Hero αδικήθηκε από κανά 2 (ευτυχώς βραχυπρόθεσμα) δάνεια που πήρε ο Dave. Από την άλλη το Dread And The Fugitive Mind είναι κομματάρα όπως ειπώθηκε, όπως καλό είναι και το 1000 Times Goodbye. Ε και η μπαλαντούλα καλή είναι (Promises), όπως καλό πάντα μου ακουγόταν και το Burning Bridges. Χειρότερο δίσκο των Megadeth δεν τον λες, από την άλλη τα δάνεια και η μέτρια (ειδικά με τον προκάτοχο) συνέχεια του Hangar μετριάζουν τις εντυπώσεις.

Από εκεί και πέρα όποιος δεν προσκυνάει το Back In The Day από το The System Has Failed δεν είναι metal (\m/) και όποιος δεν παραδέχεται ότι τα Died Dead Enough και Scorpion είναι υπερκομματάρες ή ότι το Blackmail The Universe και το Kick The Chair έχουν τρελή riffολογία τι να πω…

Το United Abominations έχει πολλές καλές ιδέες αλλά δεν τον βάζεις στα highlights του Dave. Καλή δουλειά από τον Drover στα leads, ωραία παραγωγή, μουφα σε ιδέα και εκτέλεση το remake του (επους) A tout Le Monde, Sleepwalker, Washington is Next, Never Walk Alone, Play For Blood και το γιαπωνέζικο bonus Black Swan τα καλύτερα, α και η δισολία του Gears Of War. Αξιοπρεπής δίσκος, αλλά όχι αυτός που κάνει τη διαφορά και από τον Dave θέλουμε τη διαφορά.

Όπως λέει και ο Trampakoulas, για κάποιο λόγο έχω πίστη στο νέο.

το Scorpion είναι ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι λέμε

άσχετο αλλά πρόσφατα άκουσα μιά μπάντα με πιτσιρικάδες ονόματι Black Tide και πολλά κομμάτια μου θύμισαν τσίτα Megadeth εποχής youthanasia και μετά. ωραίοι