Megadeth - Endgame

Το Cryptic Writings είναι καλός δίσκος με όλη τη σημασία της λέξης αλλά είναι λίγο άνισος, εκεί που σου πετάει κομματάρες όπως τα Trust, She-Wolf, My Secret Place σου πετάει και κάτι μέτρια σαν το Use The Man, I’ll Get Even και Sin και κάπου το χάνει το παιχνίδι.

έτσι! \m/

είναι ωραίοι τύποι και πολύ πιτσιρικάδες. Μιλάμε για 19 χρονών. Αλλά το έχουν. Έχουν διασκευάσει στο tribute του Kerrang το Prowler και στο δίσκο τους το Hit The Lights. Παλικαράκια.

shadowking και τα 3 που αναφέρεις ως αδύναμα είναι υπερκομματάρες. Να μου λεγες κανα Mastermind ή κανά FFF πάει στο λύκο (she-wolf) να πω οκ. A και το Disintergrators ε!

το worlds needs a hero είναι το καλύτερο και για μένα από τα τελευταία (μετα cryptic wrtings δλδ).

Οτι εχουν βγαλει μετα το Cryptic Writings δεν το εχω ακουσει πανω απο 10 φορες.
Εκτος απο την μουφα το Risk που προσπαθουσα να χωνεψω τι ακουω.
Οι Megadeth για μενα ειναι μια μπαντα που με καθε αλμπουμ της μου κραταγε και
μου ανανεωνε το ενδιαφερον.Τα αλμπουμ τους παντα ειχαν κατι νεο και φρεσκο και
εννοειται οτι ηταν ποιοτικα.Ε τα τελευταια αλμπουμ με 2-3-4 καλα τραγουδια δεν μπορω
να τα χωνεψω ρε αδερφε!

Εγώ πάντως το μόνο άλμπουμ που θεωρώ ορόσημο ότι είναι Megadeth είναι το Peace Sells…
το Rust In Peace το αφήνω στην άκρη γιατί είναι εκτός συναγωνισμού, ούτε ο ίδιος o Dave ξέρει τι έγραψε σε αυτό το άλμπουμ8O

Όταν λοιπόν έχεις το Peace Sells από τη μία και από την άλλη τα άλμπουμ μετά το Rust In Peace έ καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΕΙΟ ΕΠΑΦΗΣ… ναι εντάξει ωραίο το Symphony (κάτι σαν το Black Album των Megadeth…τους άκουσαν και οι θείτσες οκ) αλλά αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Megadeth, για τα επόμενα ισχύει το ίδιομε φθίνουσα πορεία βέβαια. Δεν λέω βέβαια οτι κάποια δεν είναι καλά ώς άλμπουμ αλλά δεν είναι megadeth και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ speed/thrash metal αλλά dave mustaine radio metal, δεν είναι κακό προς θεού αλλά ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. Όταν μεγαλώνεις με το Wake Up Dead και το The Conjuring αυτά παθαίνεις:roll:

Επίσης το Head Crusher θυμίζει αρκετά Rust in Peace era αλλά αμφιβάλλω αν έχει τα @@ ο dave να σκληρήνει τον ήχο σε όλο το άλμπουμ, μακάρι όμως μπάς και ακούσουμε λίγο true speed metal.

Παντως το σοκ που υπεστη η σπονδυλικη μου στηλη το 2001 με το που μπηκε το “Dead and and Fugitive Mind” (ηθελα να παω και μπροστα η φλοραντζα) στο ροκγουειβ ,και αν μη τι αλλο η ανταποκριση που ειχαν τα καινουρια τραγουδια στο κοινο,νομιζω οτι καταρριπτει τα λεγομενα περι θαψιματος.Το ηξερε ο κοσμος τοτε,απλα εχει σταματησει πλεον να αναφερεται σα δισκος,εχει ψιλοξεχαστει.
Παντως το Cryptic ειναι οντως καλυτερο, αλλα πλη του του Abomination τα αλλα ηταν εντελως αδιαφορα.Παντως τρεφω ελπιδες για καλο δισκο…Ολοι οι δινοσαυροι της Αμερικης (πλην των Μεταλλικα) βγαλανε καλο τελευταιο δισκο (testament,exodus.overkill).Ο Dave οφειλει την απαντηση του (για το δικο μας καλο:lol::lol::lol:)

Πάντως για 'μένα το United Abominations είναι συγκλονιστική δισκάρα!
Τώρα ξανάρχισα να το ακούω (κυρίως στ’αμαξι) αναμένωντας το Endgame … το οποίο, αν κρίνω απ’το Headcrusher, μάλλον θα με στείλει στον ορθοπαιδικό!!! :slight_smile: :metal:

Συμφωνώ ότι το Cryptic είχε 3-4 μέτρια κομμάτια. Είχε όμως “τύπο”. Είχε τον δικό του ήχο,τρομερή παραγωγή και κατέχει τη δικιά του ιδιαίτερη θέση στη δισκογραφία τους. She Wolf, Trust και Secret Place είναι απλά απίθανα. Μετά το κακό Risk και το μέτριο The World Needs A Hero επέστρεψαν με το φοβερό The System Has Failed και το καλό United Abominations. Για το System Has Failed έχω να πω ότι είχε πολλά φοβερά κομμάτια και πολύ έμπνευση. Δεν είχε όμως το κάτι διαφορετικό παρά μια επιστροφή σε παλιότερες περιόδους τους.

δεν ξερω τι λετε αλλα για οσο ακουσα το endgame ειναι αρκετα καλο
τωρα πολλοι κρατανε αμφιβολιες…μονο ο χρονος θα δειξει

πραγματι, σε εκεινο το λαϊβ η πρωτη σειρα ειχε “βηματοδοτη” DeGrasso!
ωραιο τραγουδι και πολυ καλες οι εκτελεσεις στο εν λογω φεστιβαλ.

το Cryptic ειναι μπομπα δισκος (πλην ΙΣΩΣ 1-2 κομματιων) και το χαιρομαι ιδιαιτερα τωρα που ολοι οι κολλητοι μου καταφεραν με σκυμμενο κεφαλι να αναγνωρισουν το ποσο καλο ειναι!:stuck_out_tongue:

ο Dave ΟΝΤΩΣ μας χρωσταει μια καλη κυκλοφορια…εχω βαρεθει να λεω οτι δεν εχουν βγαλει καλυτερο απο το Rust!(ΝΝΝΝΝΟΟΤ!!)
αλλα ΟΚ, δεν θεωρω οτι οι exodus εχουν βγαλει δισκαρα, ενω το τελευταιο Testament (ενω ειναι τσιτα γκαζι…)εχει “κατι” που δεν με αφηνει να το ακουσω σε repeat…κατι που κανω οταν τα αλμπουμ “με εχουν”!:frowning:

  1. Εχεις δικιο για τον Mustaine αλλα οχι τοσο πισω χρονικα.Μας χρωσταει μια μπομπα αλμπουμ.

  2. Τι ειπες ρε αλητη για τους Exodus ? :lightsabre: Τempo Of The Damned και τα μυαλα στο μπλεντερ ρε!

ναι…

ΑΥΤΟ ηταν το τελευταιο EXODUS…:smiley:

γιατι τα 2 επομενα ειναι απλα ο κιθαριστας τους με κατι τυπους που κανουν σαματα!

Εμενα μ’αρεσουν.Ειδικα αυτο του '05.Απλα ειναι αλλη φαση και εγω ειμαι φανμποης οποτε
δεν μετραει και πολυ η γνωμη μου.

αααααασε ρε που θα μας πεις οτι εισαι και Φανμποϋ…:smiley:

κι εμεις?τι κανουμε εμεις?Πσαρια πουλαμε να’ουμ’?:wink:

το θεμα ειναι απλο…Ειναι ΠΟΛΥ μακρυα απο τους ΚΑΛΟΥΣ Exodus!
Πιστευω οτι θα ηταν ακομη επικαιροι χωρις να αλλαξουν τοσο το στυλ…
Πλεον μου θυμιζουν αλλες μπαντες, τη στιγμη που Εxodus ειναι μονο μια μπανταρα!

οσο για τους Megadeth και το εν λογω επερχομενο δισκιο…περιμενω να το ακουσω οταν βγει.

το apettiser βαραει δυνατα αλλα δεν θα ενδωσω στο να πω “θα ειναι γαμω” και τετοια.
Απλα προσευχομαι καθε βραδυ, να μας χαρισει κατι να βγαλουμε αξιοπρεπως τους 3-4 επομενους χειμωνες!

:stuck_out_tongue:

συγκεντρωσου λεμε :!::!::!::!:

ρε…βαρανε…σκοτωνουν…ισοπεδωνουν…ειναι ΜΑΙΤΑΛ…αλλα περα απο τα γαματα κλασσικα σημεια στη κιθαρα…ΔΕΝ ειναι οι Exodus που γουσταρω να ακουω!:stuck_out_tongue:

ωραιοτατο το headcrusher. συμφωνω με τον outshined για οσα ειπα σε προηγουμενο ποστ σχετικα με τον bronderick. εχει δωσει αλλον αερα στην μπαντα με το παιξιμο του. οσο για τους δισκους τους μετα το cryptic ειναι ολοι σχετικα καλοι, οχι μετριοι, οχι πολυ καλοι. απο το world needs a hero εμενα μου αρεσε και το recipe for hate…:smiley:

για να ειμαι και οντοπικ το single δεν με ξετρελανε εμενα…λιγο σαλατα με απ’ολα μου φαινεται :lol:

αα και για να μην ξεχνιομαστε το cryptic ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ και ο τελeυταιος καλος δισκος τους…απο το τελευταιο, το μονο που μπορει να βαλω να ακουσω ειναι το washington is next…για να ειμαι ειλικρινης περιμενω δισκο ιδιου επιπεδου με abominations, ισως λιγο καλυτερο

όποιος ξέρει τι εστί Dom Lawson καταλαβαίνει ότι έχουν κάποια βαρύτητα τα λεγόμενά του.

When you compare (METALLICA’s) Death Magnetic to the new Megadeth album, it vanishes in a puff of Danish hot air. There is simply no comparison. Endgame fucking rips, from start to finish. It is remorselessly metal from start to finish, and not in an old-guys-giving-it-a-jolly-good-go kind of way, but in a state-of-the-art, teach-those-youngsters-a-thing-or-two, come-and-have-a-go-if-you-think-you?re-metal-enough-even-though-you-don?t-stand-a-chance kind of way. The band are on blazing form, whether its Mustaine and Broderick?s magnificent six-string mastery or the pinpoint grind ?n? thud of James Lomenzo and Shawn Drover, and every single song crackles with pure energy and real, chest-out-and-fuck-right-off attitude. Cosy obsolescence? No, sir! Metal up your ass? Yes please, and one for the horse! Endgame is a fucking fantastic heavy metal record?a thrash metal record, goddamnit?and it wipes the floor with just about everything else I?ve heard this year. It?s almost certainly the best thing Megadeth have done since Rust In Peace, and by my reckoning that makes it the second best Megadeth album ever."

Γενικά έγινε ένας χαμός στο blog του με την άποψή του για Megadeth / Metallica (http://domlawsonlikesheavymetalmorethanyou.blogspot.com/2009/07/megadeth-are-better-than-metallica.html#comments).

Ας μην μείνουμε σε αυτά, αλλά στο τι λέει για το Endgame. Και είναι παραπάνω από ενθαρρυντικά/πορωτικά.

προβλεπω μετα απο αυτο, τα ποστς στο thread να εκτινασσονται :stuck_out_tongue:

εγω βασικα καλυτερα να μη μιλησω γιατι εκτος απο το single που το χω ακουσει καμποσες φορες και το βρισκω ανεμπνευστο (δεν ξερω,δεν μαρεσει), αυτες τις δηλωσεις τις αντιμετωπιζω οπως και το ο ‘πανθηρας του κονγκο’ η ‘ο τιγρης της κοσταρικα’ των αθλητικων εφημεριδων…