Megadeth - Endgame

Ακόμα με αυτά ασχολούνται;
Next stop Metallica VS Maiden!

και επίσης:

Dave Mustaine still has long hair. So does everyone else in his band. That is all.

:!:

και άλλο που δεν είπα, να μη σταθούμε σε αυτά…

γενικά ο Lawson υποθέτω θα κάνει και κάποιο χιούμορ (δεν εχω διαβάσει το κειμενο, παρά αποσπασματικά). Είναι από τους πιο παλιούς και αναγνωρίσιμους βρετανούς δημοσιογράφους σε περιοδικά όπως το MH και το CR.

Ρε παιδί μου, δεν λέει και τελείως μαλακίες. Μόνο ένας αδαής δεν αναγνωρίζει το πόσο μεγάλος συνθέτης είναι ο Mustaine και πόσο μεγάλη μπαντάρα ήταν οι Megadeth κάποτε και μέχρι το 97. Αλλά από κει και πέρα, το να ασχολείται ακόμα με ανούσιες συγκρίσεις, καταντάει γραφικό πώς να το κάνουμε. Ακόμα και αν εμπεριέχεται και μια χιουμοριστική τάση στο κείμενο.
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι Megadeth μετά την εποχή της κλασικής σύνθεσης, απλά κυκλοφορούν μετριότατους δίσκους, από τους οποίους η επιλογή κάποιων κομματιών ίσως έφτιαχνε ένα καλό άλμπουμ. Κορυφαίος ο Broderick, αυτό είναι δεδομένο, αλλά πόσο θα ανεβάσει τους Megadeth μετά από μια περίοδο μετριότητας;

To ερώτημα ήταν πάντα προαιώνιο: Megadeth ή Μetallica?

Όλοι οι συνειδητοί θρασάδες/μεταλλάδες/ακροατές ξέρουν τη σωστή απάντηση: και τα δύο!

Όπως και να χει, το Head Crusher είναι πολύ καλό τραγούδι για τους Megadeth του 2009. Μετά το πολύ καλό για μένα The World Νeeds A Hero και την εδώ εμφάνισή τους στο RW, η αλήθεια είναι ότι για μένα είχε κλέισει ένας κύκλος. Τα επόμενα άλμπουμ δε μου άρεσαν, αλλά από το δείγμα πρέπει να αναθεωρήσω μου φαίνεται. Ήδη προστέθηκε στη λίστα μου για τα πολυαναμενόμενα άλμπουμ της χρονιάς.

Το θέμα πάντως, αναφορικά με το άρθρο του τυπά, δεν είναι ένα πολύ καλό thrash άλμπουμ από τους 'Deth. Το ζήτημα είναι πολύ καλές συνθέσεις, όπως στο Cryptic που μας είχαν πετάξει τα μυαλά όξω.

βασικά αυτό το να βρούμε το 2o Rust In Piece είναι λίγο εκνευριστικό.
δεν είναι δα τόσο καλύτερο από Countdown και Youthanasia.
αλλά μιλάει πολύς κόσμος με μεγάλα λόγια για το δίσκο και όσο να’ναι το περιμένεις.
είναι win or lose situation. ανεβάζεις τις προσδοκίες και αν τις φτάσεις κάνεις μεγάλο comeback αλλά αν όχι δημιουργείς και μεγάλη απογοήτευση.

Το United δε το λέω με τίποτα μέτριο στο σύνολό του, ούτε και εκπληκτικό βέβαια και το System το αδικείτε. Έχει 4-5 τραγούδια που στέκονται σε οποιοδήποτε δίσκο Megadeth.

Το κομμάτι πάντως ακούγεται μια χαρά!

Όντως παιδιά να μην μπούμε σε συγκρίσεις

Υ.Γ: :):slight_smile: Πάντως ρε γαμώτο δεν μπορώ θα το πω. Τα The System Has Failed και United Abominations είναι πολύ πολύ πολύ ανώτερα από St.Anger και Death Magnetic :slight_smile:

Tο κομμάτι ωραίο είναι, αλλά να πω εγώ δεν έχω ακούσει τα αλμπουμ μετά το Cryptic Writings.
Με ξενερώνει ότι περισσότερο φαίνονται ως Dave Mustaine παρά σαν Megadeth.
Και τα πολύ λίγα κομμάτια που άκουσα από τα 2 τελευταία, μου φαίνονται σαν ανέλπιστη προσέγγιση για ένα 2ο Rust In Peace.

Μπα, στο system δεν θα το λεγα οτι ειναι σαν rust in peace νο.2. Ποιο πολυ το countdown/youthanasia πλησιαζει (αλλα δεν αγγιζει, αν και το θεωρω παρα παρα πολυ καλο αλμπουμ, το καλυτερο της μετα-97 περιοδου)

:thumbup: Σοφα λογια και απο τους 2.Εγω αυτους τους Megadeth τους λατρεψα για εκεινες τις 850
αλλαγες απο ριφαρα σε ριφαρα στο Holy Wars και αυτα τα καινουργια δεν μου πολυαρεσουν…
Ποτε βγαινει ο δισκος ?

Εστω και τα μισα απο αυτα που λεει να ισχυουν θα εχουμε να κανουμε με δισκο-μπομπα. Περιμενουμε και ο καιρος γαρ εγγυς.

To Headcrusher πάντως δεν μου κάνει εντύπωση. Άλλωστε και το United Abominations thrash δίσκος ήταν αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι ήταν μια μπούρδα. Και το Sleepwalker απλά καλό κομμάτι ήταν και μόλις το ακούσαμε όλοι λέγαμε " Oουαου οι Megadeth θα βγάλουν δισκάρα, νέο Rust in Peace…μπλα μπλα". Θα δούμε…

Ρε παιδια τεινω να πιστεψω οτι το rust in peace ειναι…υπερτιμημενο και αυτο οχι επειδη δεν ειναι δισκαρα αλλα επειδη με το promotion που εχει φαει και την επιλεκτικη διαφημιση εχει γινει ο ultimate megadeth δισκος ενω τα peace contdown youthanasia ειναι πολυ πολυ κοντα σε αυτο(προσωπικα το peace το προτιμω)…Αφηστε τα rust in peace II γιατι αν κανει ηθελημενα πισογυρισμα και βγαλει κατι τετοιο μετα παλι απογοητευμενοι θα ειστε…

Το δειγμα μου αρεσε…Αναμενω…

http://www.metalhammer.co.uk/news/megadeth-endgame-track-by-track-preview/

To μοναδικό promotion που έγινε για το Rust in Peace ήταν που παίχτηκαν στο Mtv τα βίντεο του Holy Wars και Hangar 18, λόγω του ότι ήταν ΣΟΥΠΕΡΥΠΕΡΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ πάρα πολύς κόσμος τους έμαθε για τα καλά και έδωσε respect στον δίσκο. Για μένα το Peace Sells είναι ο πιο χαρακτηριστικός Megadeth δίσκος αλλά αυτό επειδή το Rust In Peace είναι εκτός συναγωνισμού. Αυτά που γίνονται εκεί my friend δεν υπάρχουν, δεν είναι απλά σόλο και τσίου μπίου νταπαντούπα, είναι η πεμπτουσία του Speed Metal, κάτι που δεν υπάρχει πλέον. Και δεν είναι απλά ο Ultimate Megadeth δίσκος αλλά ο Ultimate Speed Metal δίσκος. Όπως π.χ. είναι το Land Of The Free για τους Gamma Ray, ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟ, ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ, ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑRRRRRRGHHHHHHH

Δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά τον τύπο που κάνει την κριτική, γιατί εκθειάζει επίσης το united abominations το οποίο θεωρώ αρκετά μέτριο.
Γενικά όσον αφορά την δισκογραφία των megadeth μετά το cw είναι απογοητευτική, με εξαίρεση το the system has failed, και καποια σκορπια κομμάτια από τους υπόλοιπους δίσκους. Ας κρατάμε μικρό καλάθι λοιπόν και ας ελπίσουμε να επανέλθουν με δισκάρα :slight_smile:
α, και να έρθουν παλι ελλάδα γιατί τους έχω χάσει κάθε φορά που ήταν εδώ #-o

:bow::bow:

Aπο εξωφυλλα παντως καμια σχεση με το εμπνευσμενο και θρυλικο πλεον του Rust In Peace:-k
Που ειναι η μασκοτ??? Να δουμε ομως τι θα λεει απο μουσικη που ειναι και η ουσια του πραγματος8)

ελεος ρε πια, νταξει ειπαμε σουπερ δισκος το rust in peace αλλα μην κανουμε και το εξωφυλλο του state of the art!! νταξει σαν τα αλλα εξωφυλλα τους ειναι (το rust)