Megadeth - Endgame

Mεχρι το Rust…:stuck_out_tongue:

παντος ενα τραγουδι που ακουσα ειναι πολυ ωραιο!

Προσωπικά με όλα αυτά που διαβάζω κρατάω μικρό καλάθι…

Ανήκω στην μειοψηφία που τους άρεσε η λιγότερο thrash κατεύθυνση από το Rest Ιn Peace και μετά… Εδώ μ’ αρέσει το “Insomnia” σαν κομμάτι…

Φιλε matia δεν αναφερομαι σε προμοσιον οταν βγηκε ο δισκος αλλα στην υπερβολικη εντυπωση που εχει δημιουργηθει στο κοσμο(δες το quote) σε βαρος των αλλων megadeth δισκων.

Νομίζω ότι απάντησα όπως και νά χει, μόνο και μόνο το ότι αυτός ο δίσκος είναι η πεμπτουσία του Speed Metal αρκεί για να κάνει υπερβολική εντύπωση σε βάρος των άλλων δίσκων, που ούτως ή άλλως εκτός από το Peace Sells και άντε και το Countdown λίγο πολύ, όλοι οι άλλοι είναι απλά μέτριοι, τουτέστιν αρκετά καλά κομμάτια αλλά και αρκετά μέτρια/χάλια.

ΟΟΟΟΟΚ…Η υποκειμενικη αντιληψη μετατρεπεται σε αληθεια λιγο πολυ…Αλλα επειδη δεν καταλαβαινεις τι θελω να πω το αφηνω εδω…

Το ενα κομματι μετα το αλλο “θεριζει” στο Rust μη λεμε οτι θελουμε.:slight_smile:
ανετα ειναι το δικο τους “ΒLACK ALBUM”. Διαφωνει κανεις?:-k

Καταλαβαίνω τι θές να πείς, και εγώ είμαι αυτής της άποψης σχετικά με πολλούς δίσκους που ενώ δεν το αξίζουν έχουν υπερβολικό μερίδιο αναγνώρισης στην δισκογραφία μιας μπάντας…αλλά συνήθως για κάποιους από αυτούς υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ…
Εκτός από τις πωλήσεις του εκάστοτε δίσκου για να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη για τον δίσκο θα πρέπει να έχεις μια σχετικά ακριβή εικόνα της εποχής που κυκλοφόρησε, όσον αφορά τα μουσικά δρώμενα της εποχής βέβαια, το οποίο σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι αν ασχολιόσουν/άκουγες metal από τα μέσα της δεκαετίας του 80 και ξαφνικά το 1990 ακούς το Rust In Peace το οποίο για να το χωνέψεις πέρασαν και κανα 2-3 χρόνια τότε καταλαβαίνεις ότι αυτό το άλμπουμ έχει κάτι το μοναδικό, μετά το μόνο που ακούς είναι τον Mustaine να επαναλαμβάνεται και συνήθως ανεπιτυχώς. Δεν υπάρχει υποκειμενικό στοιχείο σε αυτά που λέω, τα στοιχεία και οι γνώμες σχετικά με αυτό είναι πάμπολες. Γενικά η αλήθεια για τον καθένα είναι μοναδική, δε πα να πιστεύουν όλοι το αντίθετο. Απλά τώρα κρίνουμε και μιλάμε για την γνώμη των πολλών φαντάζομαι…

Anyway στο θέμα μας, τώρα όταν εσύ ή ο οποιοσδήποτε ακούσει για πρώτη φορά Megadeth μετά από τόσα χρόνια που έχει εξελιχθεί η μουσική και έχουν χιλιοακουστεί, από καλές ή κακές αντιγραφές, αυτά που έπαιξαν στο Rust In Peace ε λογικό είναι να μην μπορείς να καταλάβεις την υπερβολική αυτή αναγνώριση…και στα @@ σου βασικά…τα αυτιά σου είναι δικά σου και ακούς ότι γουστάρεις και σου αρέσει…μην κολλάς σε γνώμες, έστω και της πλειοψηφίας, των άλλων.

Εγώ έχω μια απορία παρόμοια με την δικιά σου. Ακόμη απορώ για ποιό λόγο το Vlack Album των Metallica έχει αυτή την ελεινή αναγνωρισιμότητα…δεν πρόσφερε ΤΙΠΟΤΑ καινούργιο στο metal και απλά έβγαλε τους metallica από τον χώρο του Thrash και τους έβαλε στα charts. Very Nice:-k

Αυτο ακριβως τους εκανε mainstream και περιειχε πολυ κλασσικα πλεον τραγουδια, φυσικα το καλυτερο τους αλμπουμ για μενα ειναι το αξεπεραστο Master of Puppets o απολυτος heavy metal δισκος!!!8)

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως όσον αφορά τον απεχθή χαρακτηρισμό "το δικο τους “ΒLACK ALBUM”#-o

Ας μην λέμε ότι θέλουμε, πές καλύτερα το δικό τους “Justice For All” ή “Master Of Puppets” τέλοσπάντων…το black album δηλαδή τι νέο και πρωτοποριακό πρόσφερε? Μην αρχίσουμε τώρα flames αλλά όχι και το Black Album σημείο σταθμός, για τους Metallica μόνο μπορεί να είναι γιατί τα κονομήσανε. :wink:

Σε προλαβα?:lol::lol::lol:

Fast as a Shark:lol::lol:

Α ρε Salonica!!!:):):slight_smile:

Σε thread megadeth…αναφορες για metallica και BLACK ALBUM?:-s Ας περιμενουμε λιγο να δουμε τι καταφερε ο mustaine με το νεο δισκο και ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε.

ΚΙΜΙ η αναφορα πηγαινε σε σχεση με το Rust In Peace.:slight_smile:

Ναι το διαβασα,ομως ξερετε οτι ετσι αναβει φωτια απο το πουθενα,ειπε ο matia πριν για το black album οτι να σιγα το το αλμπουμ,θα βγει αλλος να απαντησει κλπ κλπ:roll:

Ειλικρινης απορια: Γιατι μιλατε συνεχεια για το Rust In Peace;

πωπω ρε φίλε μες στο κόμπλεξ είσαι…

Την γνώμη μου είπα, so fucking what?

:band: