Megadeth - Κεραμεικος (piraeus 117 academy) 05-07-2016

στα τυμπανα ποιος θα ειναι?ο adler?ξερει καποιος.

Ο παπασούζας

Ο Adler, αλλα ο Steven.

Θεοι οι MEGADETH αλλα απαραδεκτη τιμη εισητηριου, οτι και να λενε για “μαγαθηρια” μερικοι…
Αγαπημενο γκρουπ αλλα δεν θα παρω…
ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΙΣΗ ΕΕΕΕΕΕΕ !!!

Ο Chris θα παίζει όποτε το επιτρέπει το πρόγραμμά του από τους Lamb of God. Drums θα παίζει στη θέση του ο τεχνικός drums των Megadeth Tony Laureano (έχει πάιξει με Dimmu Borgir, Nile, 1349)και ο οποίος είναι όπως φαίνεται εξαιρετικός!
Πάντως η περιοδεία των Lamb of God σταματάει για ένα δίμηνο τώρα και συνεχίζει από Μάϊο μέχρι αρχές Ιουνίου οπότε μετά αν δεν κάνουν κάτι ο Chris λογικά θα είναι ελέυθερος.

Σεσσιονάς κανονικός δηλαδή :p!

Δηλαδή όταν τους είχε φέρει η detox μαζί με kvelertak με 30 ευρώ προπώληση και 35 στο ταμείο ήταν οι μαλάκες της υπόθεσης. Μάθετε μπαλίτσα από τον λώρη ρε… γατάκια.
Τέλος πάντων, κουβέντα να γίνεται, εγώ προσωπικά το απωθημένο μου το εκπλήρωσα, τους είδα μια φορά, δεν με καίει ιδιαίτερα να τους δω πάλι. Άλλωστε οι τωρινοί megadeth ζωντανά είναι σαν να βλέπεις tribute μπάντα. Όποιος γουστάρει, δίνει 38, 40, 42, 45 ευρω (συν 10% προμήθεια αν δεν πληρώσεις κασέρι) και είναι όλοι χαρούμενοι.

Ο Laureano ειναι απιστευτος drummer και θα εχει για παντα τον θαυμασμο μονο που εχει παιξει στο τιτανιo In Their Darkened Shrines των Nile.

Ξοφλημενοι ο ένας, tribute μπάντα ο άλλος, ρε τι μπούρδες διαβάζει κανείς . Αλλά ο Έλληνας μεταλλας τετοιος ήταν πάντα, από την δεκαετία του ογδόντα . Δεν ειναι τυχαίο ότι γελοίες μπάντες αποκτούσαν μυθικές διαστάσεις στην Ελλάδα και μόνο στην Ελλάδα .

Δηλαδή εσύ ας πούμε που δεν λες μπούρδες, διαφωνείς ότι οι τωρινοί megadeth είναι σκιά του εαυτού τους στα live, σε σχέση με την μπάντα που βλέπαμε 10 χρόνια πριν (δεν πάω πιο πίσω, δεν έχει νόημα). :roll:

Σοφε γεροντα μοιρασε μας την γνωση.

Οπως βλεπεις η αφορισμοι/ξερολιαση οδηγουν σε flame… Γνωριζεις ολους του ελληνες μεταλλαδες προσωπικα και εχεις τετοια αποψη? Ποιες ακριβως μπαντες που ηταν γτπ απεκτησαν μυθικες διαστασεις στην Ελλαδα και οχι στον υπολοιπο κοσμο (περα απο τους υπερεκτιμημενους Iced Earth)?
Ναι, οι Megadeth αυτη την στιγμη, οπως και ολες σχεδον οι μπαντες που εχουν 35-40 χρονια καριερας στην πλατη τους, ειναι κουρασμενες και εχει αρχισει να φαινεται η ηλικια τους. Φυσικη εξελιξη της ζωης ειναι. Και ναι 40-45 ευρω στην Ελλαδα των 6 χρονων μνημονιων και της πρωτοφανους οικονομικης κρισης, ειναι πολλα. Δεν αμφισβητω οτι θα βρεθουν πολλοι που θα τα δωσουν αλλα αυτο ειναι που μας κανει κακο, αν πανε 100 ατομα θα το σκεφτει πολυ καλα ο διοργανωτης πριν ξαναβαλει τετοιο ticket…

Εγώ δεν θα πάω και δεν με μέλλει.

Θέλω να ρωτήσω όμως. Ξέρετε εσείς ποια είναι η αμοιβή της μπάντας και πόσο τα έξοδα μετακίνησης, διαμονής, ενοικίασης χώρου κλπ; Ξέρετε δηλαδή ποιο είναι το ποσό με το οποίο θα “βγει” η συναυλία και αποφασίσατε ότι ο Λώρης (και ο όποιος Λώρης) πάει να αισχροκερδήσει; Γιατί συγκρίνετε με το 2012 που δεν ξέρετε καν αν ζητάνε τα ίδια λεφτά (αμφιβάλλω) και πρέπει να έχουν αυξηθεί οι φόροι (παντού).

Μόλις διάβασα και το κείμενο του Μάνου και έχει ένα σοβαρότατο πόιντ: αν είναι τελειωμένοι και βαρετοί και κακοί λάιβ και όλα αυτά, εσάς τι σας μέλλει πόσο κάνει και ποιοι θα πάνε;

Θέλω να πω, καλά να πεις ότι είναι πανάκριβα και δεν υπάρχει περίπτωση να δώσεις τέτοιο ποσό για μπάντα που δεν είναι στο peak της κλπ. Την βεβαιότητα ότι είναι απατεώνες οι μεν και πρόβατα οι δε και όλα αυτά είναι που δεν καταλαβαίνω.

Θέλω και εγώ να μάθω ποια είναι τα γελοία συγκροτήματα που απέκτησαν μυθικές διαστάσεις στην Ελλάδα. Και οι Iced Earth μπορεί να μην ήταν το καλύτερο μέταλ συγκρότημα στον πλανήτη ας πούμε αλλά δεν τους λες και γελοίους εκτός αν είσαι εμπαθής.

Εγω παντως τους Iced Earth τους ειπα υπερεκτιμημενους και οχι γελοιους. Το status που απεκτησαν εδω ειναι αναντιστοιχο με την προσφορα τους στη μουσικη, σιγουρα ομως οφειλεται, κυριως στα 90s, στο σπρωξιμο απο το Metal Hammer και στο οτι οι περισσοτεροι τοτε δεν ειχαν ιντερνετ οποτε το συγκεκριμενο περιοδικο ηταν ο μονος τροπος για να μαθεις τι σκατα συμβαινει στο metal.
Το νεο Megadeth βαραει καλα και εχει εναν πολυ καλο Kiko στις κιθαρες, ομως σε γενικες γραμμες δεν εχει τραγουδια, εκτος απο το ομωνυμο που ξεχωριζει. Εμενα τουλαχιστον δεν με συγκινησε.

P.S.: Νομιζω οτι οι τιμες στα live πρεπει να ειναι σε μια αντιστοιχια με την οικονομικη κατασταση της καθε χωρας.Επισης ξερουμε τον συγκεκριμενο διοργανωτη ο οποιος συνηθως μονο αγαθες προθεσεις δεν εχει. Οπου καταλαβει οτι μπορει να αρμεξει φραγκα, βαραει στο κεφαλι, αλλα και παλι δεν φταιει αυτος, βρισκει και τα κανει. Πριν μερικα χρονια σε live των Metallica στο Ισραηλ αν δεν κανω λαθος, οι οπαδοι θεωρησαν το ticket πολυ ακριβο οποτε επεσε ενα τεραστιο μπουκοταζ με αποτελεσμα να παρει την κατασταση στα χερια της η ιδια η μπαντα και να μειωσει το εισιτηριο.

Το thread αυτό είναι σα να παρακολουθείς Ρετιρέ πάντως. Ελλαδάρα γκρίνια και μιζέρια.

Επισης Vic το 2012 δεν ειναι 50 χρονια πριν, οποτε οι διαφορες δεν ειναι τραγικες για να δικαιολογειται περιπου 10 ευρω (η 30%) επανω σε σχεση με την τελευταια εμφανιση των 'Deth στην Ελλαδα.
Ξαναλεω 30% επανω!!! Μονο αποδοχες του μεσου Ελληνα εχουν πεσει 30% σε σχεση με το 2012, αυτη ειναι η μοναδικη διαφορα.

Καμία αντίρρηση ότι είναι υπερεκτιμημένοι (από το Dark Saga και μετά ξεκίνησε το πανηγύρι, όταν ξεκίνησε και η πτώση στην ποιότητα δηλαδή). Το Χάμερ έσπρωχνε, ναι, όπως και το Ινβέηντερ - και οι δυο σπρώχνανε γιατί γουστάρανε και γιατί γούσταρε και το κοινό. Τίποτα περίεργο. Και οι Savatage χωρίς τον Criss υπερεκτιμημένοι και σπρωγμένοι ήταν αλλά τι να κάνουμε; Αρέσανε και αρέσουν.

Νομιζω οτι οι τιμες στα live πρεπει να ειναι σε μια αντιστοιχια με την οικονομικη κατασταση της καθε χωρας.

Και ποιος θα φροντίσει για αυτό; Ο διοργανωτής, η μπάντα, το κράτος, ποιος; το να το πεις αυτό είναι ένα πράγμα και όλοι θα συμφωνήσουμε. Το να γίνει πραγματικότητα είναι μια εντελώς άλλη ιστορία.

Επισης ξερουμε τον συγκεκριμενο διοργανωτη ο οποιος συνηθως μονο αγαθες προθεσεις δεν εχει. Οπου καταλαβει οτι μπορει να αρμεξει φραγκα, βαραει στο κεφαλι, αλλα και παλι δεν φταιει αυτος, βρισκει και τα κανει.

Επισης Vic το 2012 δεν ειναι 50 χρονια πριν, οποτε οι διαφορες δεν ειναι τραγικες για να δικαιολογειται περιπου 10 ευρω (η 30%) επανω σε σχεση με την τελευταια εμφανιση των 'Deth στην Ελλαδα.
Ξαναλεω 30% επανω!!! Μονο αποδοχες του μεσου Ελληνα εχουν πεσει 30% σε σχεση με το 2012, αυτη ειναι η μοναδικη διαφορα.

Και εγώ ξέρω ποιος είναι ο Λώρης αλλά δεν ξέρω αυτά που ρώτησα και δεν πήρα καμία απάντηση. Ούτε τις προθέσεις του Λώρη ξέρω εκτός από το ότι θέλει να διοργανώσει μια συναυλία και να βγάλει λεφτά, το οποίο δεν το βρίσκω κακό. Προφανώς και ο ίδιος ψάχνει την ιδανική φόρμουλα κόσμου/τιμής εισιτηρίου για να βγάλει τα περισσότερα. Αν δεν την πετύχει, δεν θα τα βγάλει, το ρίσκο δικό του είναι πάντως.

Από το 2012 εγώ ξέρω ότι ΟΛΑ ακριβαίνουν, ο ΦΠΑ ανέβηκε και δεν ανέβηκε μόνο για τα εισιτήρια αλλά για κάθε είδους έξοδο. Εικάζω ότι ο Mustaine ζητάει πιο πολλά για ένα δίσκο που έχει τύχει της καλύτερης υποδοχής από την εποχή του Endgame (τουλάχιστον) και με αναβαθμισμένο lineup. Θέλω να πω δεν μου κάνει καμία εντύπωση η αύξηση της τιμής και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι οφείλεται στην απληστία του Λώρη.

Τον οποίο Λώρη δεν γνωρίζω προσωπικά ή επαγγελματικά(wat) και αδιαφορώ πλήρως αν θα μπει μέσα ή όχι, απλά βλέπω τόση βεβαιότητα για πράγματα για τα οποία εγώ δεν ξέρω και πολύ θα ήθελα κάποιος να απαντήσει. Αν όχι συγκεκριμένα, από πού την αντλεί αυτή την βεβαιότητα τουλάχιστον. “Τον ξέρουμε τόσα χρόνια” δεν μου λέει κάτι, όπως εξήγησα γιατί δεν μου λέει κάτι η τιμή του εισιτηρίου το 2012.

Κανενας απο τους παραπανω, μονο ο καταναλωτης μπορει να το φροντισει αυτο, μονο αν και οταν σταματησει να φερεται σαν αγελη. Βλεπε μπουκοταζ στους Metallica μερικα χρονια πριν.
Βεβαια απο την αλλη πλευρα μιλαμε για τον ελληνικο λαο ο οποιος εχει στις ταξεις του ανθρωπους που βγαζουν 300-400 ευρω τον μηνα με το ζορι αλλα το iphone των 800-900 ευρω στηνονται στις ουρες για να το παρουν. Και μετα κανουν αναπαντητες γιατι ‘‘δεν εχω καρτα’’… Με την λογικη του ελληνα δεν προκειται να αλλαξει κατι στο πως μας μεταχειριζονται σαν καταναλωτες…
Εν κατακλειδι, δεν τους εχω δει και ουτε προκειται, γιατι για Αθηνα με 45 ευρω εισιτηριο μου χρειαζονται περιπου 150 ευρω οποτε I’ll pass.

μονο οι maiden δεν ειναι tribute μπαντα πλεον.:stuck_out_tongue:

οι περισσοτεροι που δεν γουστάρετε να πατε και καλα κανετε, για να πειτε κατι, λετε για τιμη των 45 ?. Να θυμησω και εγω λοιπον ότι τα εισιτηρια ξεκινανε από 38 και στα ταμεια φτανει να εχει 45. Οποτε οποιος πραγματικα θελει να παει, μπορει να το παρει από τωρα να γλυτωσει κανα φραγκο. Δεν λεω ότι οι τιμες είναι καλες, ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ , αλλα δεν μπορω αυτή την μουρμουρα. Όπως και για τους περισσοτερους, ετσι και για μενα είναι πολλα ακομα και τα 38 ακομα και 30 να ειχε, αλλα γαμω την τρελα μου, αμα θες πραγματικα, πας. Να ειστε σιγουροι ότι αν δεν πατε εσεις οι 10, θα πανε αλλοι, το μαγαζι θα είναι γεματο.

Όπως και να’χει, γαμω την ακριβεια μου, μακαρι να τα’χα και να πηγαινα εξωτερικο να δω κανενα καλο φεστιβαλ.

Στο Ισραήλ παρεμπιπτόντως 80 ευρώ έχει το εισιτήριο για τους Megadeth.
Στη Γερμανία ξεκινάν από 38 όπως εδώ. Με τη διαφορά πως δίνουν 5 live. Στην Αγγλία πλήρωσα 45 ευρώ (ισοτιμία) με LoG. Πάλι με 5-6 live… Και πριν την κυκλοφορία δίσκου