Megadeth - Κεραμεικος (piraeus 117 academy) 05-07-2016

Παιδια οσοι θελετε να πατε καλως θα κανετε, απλα Βασιλη, επειδη η νοοτροπια μας, των Ελληνων εννοω και βαζω κι εμενα μεσα, ειναι τετοια, υπαρχει μια εκμεταλευση. Εγω αν ημουν ο διοργανωτης και λαμβανα αυτο το κλιμα την επομενη φορα θα το ξεκινουσα απο 45 και θα το εφτανα 50. Πιθανοτατα 2.000 ατομα παλι θα τα μαζευα. Αν ομως ετρωγε φαπα μονο που πηγε 30% η τιμη επανω, την επομενη φορα πιστεψε με το εισιτηριο θα ξεκινουσε απο 30 και θα εφτανε μεχρι 35, και θα εβρισκε αλλες πηγες να χρηματοδοτησει τη φαση (χορηγοι κτλ.). Τωρα ομως δεν προβληματιζεται ιδιαιτερα.

Στο Ισραηλ οι Metallica τοτε πρεπει να ειχαν γυρω στα 100 ευρω εισιτηριο οταν εγινε το μπουκοταζ, προφανως οι τιμες παιζουν καπου εκει, προφανως ομως και οι μισθοι ειναι πολυ καλυτεροι, και τελος προφανεστατα το Ισραηλ ειναι πολυυυ πιο πλουσια χωρα απο εμας (εμποριο οπλων κανει ξερω 'γω). Τα 38 ευρω στη Γερμανια δεν ειναι ιδια με τα 38 ευρω στην Ελλαδα γιατι οι μισθοι δεν εχουν καμια σχεση. Αλλο να βγαζεις 400 ευρω και να πληρωνεις 38 ευρω για τους Megadeth και αλλο 1500 (που ειναι χαμηλο για τη Γερμανια) και να πληρωνεις 38. Επισης θεωρω οτι η Αγγλια οικονομικα ειναι αλλος πλανητης σε σχεση με εμας. Φιλη οδοντιατρος στο Manchester που δουλευει σε ιδιωτικο νοσοκομειο εχει περιπου 4.800 ευρω μισθο…

κ στο Ισραηλ ο βασικός ειναι πάνω από 1000 ευρω

Επειδή μένω στη Γερμανία τους τελευταίους μήνες, απλώς να πω ότι τα 1500 είναι ένας καλός μισθός σε κάποιες περιοχές. Δεν ξέρω π.χ. για τη Βαυαρία που είναι πλούσια περιοχή, αλλά στο Βερολίνο παίζει πολύ 800άρι. Δε θέλω τώρα να ανοίξω κοινωνικό θέμα, και όντως 38 στην Ελλάδα θα αντιστοιχούσαν σε 45-48 στη Γερμανία, αλλά οι διαφορές δεν είναι τεράστιες. Και επίσης, οι Maiden στο Βερολίνο τέλη Μαϊου έχουν 85. Άλλο μέγεθος οι Maiden, αλλά και οι Megadeth δεν είναι πολλά σκαλοπάτια κάτω. Ειδικά με καινούργιο άλμπουμ που κατά γενική ομολογία είναι πολύ καλό.

Εγώ είδα τους Megadeth το 2001 με Pitrelli/DeGrasso και εκείνο το απαράδεκτο “The world needs a hero” και δε θυμάμαι τίποτα. OK, τότε ήταν πιο νέοι αλλά τι να λέει; Η τωρινή μπάντα είναι εμφανώς καλύτερη.

Εχω την εντυπωση ομως οτι στη Γερμανια καποια ειδη πρωτης αναγκης ειναι φθηνοτερα. Π.χ. πετρελαιο θερμανσης και βενζινη,αρα τα 800 ευρω ειναι περισσοτερα σε σχεση με 800 ευρω στην Ελλαδα, αν και 800 ευρω δυσκολα βρισκεις εδω. Η πραγματικοτητα ειναι 4ωρα σε σουπερμαρκετ με 250 ευρω η 8ωρα με 400-450. Οταν απο τα 400 ευρω πρεπει να πληρωσεις και τετοια σε υψηλοτερες τιμες (τα καυσιμα στην Ελλαδα ειναι κατα 80%-85% φορος γι’ αυτο και δεν πεφτουν οι τιμες ενω παγκοσμιως η τιμη του βαρελιου εχει καταρρευσει, αν δεν κανω κανενα τραγικο λαθος βρισκεται στα 26 δολαρια), καταλαβαινουμε ολοι ποσο μη ρεαλιστικο ειναι ενα εισιτηριο των 40-45 ευρω. Εχω επισης την εντυπωση οτι στη Γερμανια το λιτρο το γαλα το Ελληνικο ειναι φθηνοτερο απο εδω… Με λιγα λογια, στην Ελλαδα, με χαμηλοτερους μισθους το καλαθι της νοικοκυρας ειναι πολυ ακριβοτερο οπως και αλλα ειδη πρωτης αναγκης π.χ. θερμανη, μεταφορες κτλ.
Και ξαναλεω οσοι θελετε να πατε, καλως θα κανετε και καλα να περασετε, αλλα αν δεν μπορουμε σαν κοινοτητα να αναγκασουμε τον χ,ψ διοργανωτη να προσφερει ρεαλιστικοτερες τιμες, μην περιμενετε να κανουμε σαν λαος κατι για την χωρα που βρισκεται σε ελευθερη πτωση, αυτο ειναι απειρως πιο δυσκολο. Ευτυχως που δεν εχουμε μελλον.

P.S. Απο θεμα εμπορικοτητας ειναι πολλα σκαλοπατια παρακατω οι Megadeth. Οι Maiden θεωρουνται και ειναι arena band, οι Megadeth σε καμια περιπτωση και ουτε στο παρελθον ειχαν ποτε τετοιο status. Arena bands ειναι μπαντες οπως οι Metallica, οι Rolling Stones κτλ. δηλαδη μπαντες που μπορουν να γεμισουν σταδια.

P.S.2: Επισης στην υπολοιπη Ευρωπη ειτε πας με κολαν να δεις Megadeth, ειτε πας με φρακο στο Μεγαρο να δεις κονσερτο σου φερονται σαν ανθρωπο, στην Ελλαδα ειμαστε σε φαση ‘‘χεστους μωρε τους μαλλιαδες τους απροσαρμοστους, αμα δεν εχει τουαλετα ας τα κανουν πανω τους οι βρωμιαρηδες’’…

Κοίτα, και να θέλω να διαφωνήσω με αυτά που γράφεις, δεν μπορώ. Και υπάρχουν πολλά που θα ήθελα να γράψω σχετικά με το κόστος ζωής vs. ποιότητα ζωής vs. μισθοί σε Ελλάδα και Ευρώπη, αλλά θα ξεφύγω. Με βάση πόσο κοστίζει το εισιτήριο για Megadeth στη Γερμανία, αν στην Αθήνα έκανε ένα 30άρι δε νομίζω ότι θα διαμαρτυρόταν κανείς.

Γενικά, ας κανονίσει το θέμα η “αγορά”. Εγώ ας πούμε θέλω να βρω το “Dead winter dead” των Savatage σε βινύλιο και στο discogs το πουλάνε 250 ευρώ. Δε θα πάρω. Αν δεν πάρει κανείς, ο τύπος θα αναγκαστεί να το κατεβάσει. Ο Λώρης, στην περίπτωση Megadeth, δε γίνεται να κατεβάσει την τιμή γιατί θα ξεσηκωθούν όσοι ήδη αγόρασαν εισιτήριο. Αλλά αν μπει μέσα, την επόμενη φορά θα το σκεφτεί αλλιώς. Πάντως, μη θεωρούμε δεδομένη την αισχροκέρδεια. Η γεωγραφική θέση της Ελλάδας σημαίνει μεγαλύτερο κόστος, δεν ξέρουμε πόσα ζητάνε οι Megadeth κλπ κλπ.

Το θέμα είναι (γενικότερα) ότι όσο υπάρχει αυτή η οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα, όλο και λιγότερες μπάντες θα έρχονται γιατί απλώς δε θα συμφέρει. Κυρίως οι μεσαίες (Megadeth) και οι μεγάλες (Maiden), οπότε θα βλέπεις πιο πολύ underground. Δεν είναι κακό κι αυτό, όπως το βλέπει ο καθένας.

Η οικογένεια Ρότσιλντ βγάζει τις τιμές για να απολέσει η νεολαία τον χαρακτήρα της , να χαθούν οι οικογενειακές αξίες και η πίστη στην πατρίδα ! Σιωνιστικό σχέδιο απο τον λώρη και τον Ρότσιλντ !

Ξυπνάτε ρεεεεεεεεεεεεεεε

Και τα 33 στη Βουλγαρία που είναι το εύκολο παράδειγμα, δεν είναι τα ίδια με τα 38 στην Ελλάδα.
Δε νομίζω ο Mustaine να ζητάει το GDP και να προσαρμόζει το μισθό του. Επίσης, δεν είναι το ίδιο για ένα διοργανωτή να κανονίζει 5 λαιβ και να έχει τα 3 για να βγάλει τα έξοδα ή να κάνει καλύτερη συμφωνία με μία μπάντα(όπως σε Αγγλία, Γερμανία).

Φυσικά και δεν είναι ίδιοι οι μισθοί. Το έγραψα εξ αρχής άλλωστε.

Αλλά δεν είναι και όλες οι μπάντες Machine Head να ζητάνε λιγότερα (ή λίγο παραπάνω για 2 live ωστόσο) ή Bolt Thrower και Manu Chao… Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει την επιλογή του. Άλλος πιστεύει πως αξίζει να τα δώσει και πάει, άλλος όχι και δεν πάει. Δεν υποχρεώνει κανένα, κανένας Λώρης.

Το θεμα ειναι οτι οι τιμες πρεπει να ειναι παντα προσαρμοσμενες βαση μιας γενικοτερης καταστασης και αυτο δεν συμβαινει εδω. Εκτος αν ξερουν οτι δεν θα ερθει αλλο μεγαλο ονομα το καλοκαιρι απο τον metal χωρο, εξαιρω Muse κτλ και πανε να βγαλουν οσα βγαλουν απο το live των Megadeth, τι να πω.

Οχι δεν ειναι αναμενομενη, οι Machine Head που σκοτωνουν live επαιξαν 2,5 ωρες με εισιτηριο 26 ευρω. Και οι Machine Head ειναι στα πανω τους εδω και μια δεκαετια ετσι? Μην συγκρινεις με Iron Maiden και Black Sabbath, εκει θα ηταν πιο ακριβο το εισιτηριο αλλα θα ειναι και πιο μεγαλο το σοου και θα μαζεψει γενικοτερα περισσοτερο κοσμο μονο και μονο λογω ονοματος.

Οι Megadeth είναι συγκρότημα μεγαλύτερου βεληνεκούς από Machine Head οπότε είναι λογικό να έχουν πιο ακριβό εισιτήριο.

Δε θα ψωνίσουμε Megadeth του 2016 με 40 και με 45 ευρώ. Προσωπικό όχημα του Mustaine πλέον. Να περάσει ο επόμενος.

Ντι-Ντίδες ακουτε, διαβαζετε ? Το παθημα απο οτι φαινεται δεν εγινε μαθημα (βλ. Rockwave 2014).
Oι Megadeth, με μια διαπραγματευση, μια χαρά επαιζαν με 28-30? εισητηριο και θα ηταν ολοι ευχαριστημενοι… Λωρη φαε τωρα την κρυαδα με τα 80-100 άτομα προσελευσης και βαλε μυαλο…Αμπαλε…

Ελα ρε παιδιά πια διαπραγματεύση των megadeth?? Το 12 όταν ήρθαν που ήταν φθηνότερο το εισητήριο ζητούσαν δλδ λιγότερα;;

Δε μπορώ να πιστέψω ότι τώρα ζήτησαν παραπάνω λεφτά. Πιο πολύ πιστεύω ότι θέλει να βγάλει απ τη μύγα ξυγκι ο άλλος

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σου διαφεύγει οτι οι Machine Head δεν έχουν την ίδια αμοιβή με τους Megadeth και δεν είναι του ίδιου μεγέθους όνομα ανεξάρτητα από τη φάση που βρίσκεται η κάθε μπάντα και οι Megadeth μόλις κυκλοφορήσανε δισκάρα για την οποία γίνεται χαμός και αυτό ανεβάζει το κασέ τους. Επίσης από πέρυσι μέχρι τώρα οι φόροι έχουν αυξηθεί πολύ! Όσο για Sabbath, Maiden κλπ εκεί το εισιτήριο για να βγεί η συναυλία θα πρέπει να είναι τουλάχιστον διπλάσια τιμή από των Megadeth και αν.

Αναρωτιέμαι αν όντως έρθουν οι Maiden, που ακούγεται για σχεδόν σίγουρο πια, που θα έχουν και εξηντάρι για πλάκα, ποιος θα σκάσει 45 για Megadeth το ίδιο καλοκαίρι.

Το σχεδον σιγουρο για Maiden απο που το εβγαλες?

Από μία καλή πηγή που δεν μπορώ να πω, και από πρώην υπάλληλο της Didi που έχει φίλους μέσα. Και οι δύο μου είπαν είναι σίγουρο, μένουν ανακοινώσεις. Αλλά ομολογώ ότι κάθε μέρα αμφιβάλλω και λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω κάτι άλλο όμως.

Sorry αλλα χλωμό σε βλέπω .ελπιζω να διαψευστώ και να έρθουν

:wink:

ρε συ σαν τον προεδρο του Εδεσσαικου ακουγεσαι…:lol:

χαχαχαχα, όντως!!!

Άσε έχω μπερδευτεί. Αυτοί οι δύο μου είπανε για Megadeth και Muse από το Γενάρη. Και για Maiden. Για τους πρώτους δύο πέσανε μέσα, οπότε περίμενα και τους τρίτους, αυτό συνέβη. Σόρρυ, ξέρω ακούγομαι λίγο βλάκας αλλά αυτά έγιναν!!