Megadeth @Release Athens 14/06/24

Φύγε :stuck_out_tongue:

1 Like

Η προσωπική μου κατάταξη:

Rust in Peace
Countdown to Extinction
Peace Sells
Youthanasia
Killing is my Business
Cryptic Writings
So Far, So Good

Για τα υπόλοιπα δεν έχω αποφασίσει / κάποια τα έχω ακούσει ελάχιστα έως καθόλου κλπ

4 Likes

Μια τραμπα μεταξύ Peace Sells και Countdown to extinction και κατά τα άλλα συμφωνώ

2 Likes

Πρέπει να είμαι ο μόνος Megadeth fan που βάζει το So Far… πάνω από το Peace Sells.

Ναι :stuck_out_tongue:

Κοίτα, έχει όλες τις προδιαγραφές κλασικού Megadeth δίσκου, αλλά η γνωστή επιλογή διασκευής μοιραία του κόβει τουλάχιστον ένα με ενάμιση βαθμό…

Το λατρεύω το so far, είναι τρομερά δηλητηριώδες μα και ειλικρινές

2 Likes

Εμένα πιο πιθανό μου φαίνεται να το έγραψε για τον Ellefson παρά για τον Ulrich πάντως.

Καλά να 'ναι o Dave, θα μπορούσαν να είναι αρκετοί οι αποδέκτες, κατά καιρούς… :smiley:

Την προσωπική μου κορυφή, πάνταως, μοιράζονται Countdown και Youthanasia εναλλάξ, ανάλογα τo mood.

2 Likes

Ας παίξει από όποια άλμπουμ θέλει.
Το θέμα είναι να φάω στη μάπα (και στα αυτιά) όσο γίνεται λιγότερο Blind Guardian.

1 Like

Λέτε να επηρεαστούμε;

Ας τους πει κάποιος τι έκανε η φοράδα στο αλώνι! ) Όπως λέει και ο σοφός λαός)

1 Like

Πείτε στον Dave να βγει με μια κιθαρίτσα και να παίξει acoustic set γιατί προσβάλλεται η αισθητική των κυρ Παντελιδων από το πολύ μέταλλο.

1 Like

Λίγο ελαφρά τη καρδία το παίρνετε το θέμα βλέπω. Την επιστολή την προσέξατε τι λέει; Τίθεται ένας συνδυασμός ζητημάτων και όχι ένα σκέτο “έρχονται οι μαλλιάδες και μας χαλάνε την πιάτσα”. Και επιδείνωση του κυκλοφοριακού, και εμπόδια στη διέλευση κ.λπ. Έχουν τα δίκια τους οι άνθρωποι και δεν είναι να απαξιώνονται οι προβληματισμοί τους.

15 Likes

Έτσι είναι, εννοείται. Δε θα ήθελα να μένω εκεί τις ημέρες που έχει συναυλίες. Πρακτικά, ο μοναδικός τρόπος να πας είναι το αυτοκίνητο, οπότε καταλαβαίνετε όλοι τι γίνεται τις ημέρες που μαζεύεται αρκετός κόσμος.

6 Likes

Εδώ δεν έχουν να παρκάρουν τι καλές μέρες εκεί πέρα, φαντάσου για ένα μήνα που κρατάει το φεστιβαλ.

Κακά τα ψέματα είναι πολύ βάρβαρο για τους κατοίκους όλο αυτό από όλες τις απόψεις.

7 Likes

Παιδιά, 11 βράδια είναι μέσα στο καλοκαιρινό τρίμηνο. Οι περισσότεροι άνθρωποι παρκάρουν είτε στα πέριξ της Πλατείας, είτε στο πάρκινγκ είτε στον Νιάρχο (στο πάρκινγκ του ή περιμετρικά αν είναι τυχεροί). Εκεί πέφτει το συντριπτικό βάρος, όχι στις γειτονιές του Φαλήρου ή της Καλλιθέας. Εκτός αν οι κάτοικοι αφήνουν τα αμάξια στην Πλατεία στην καθημερινότητά τους, τότε πάσο και αποσύρω κατηγορίες.

Επιδείνωση του κυκλοφοριακού απλά δεν υπάρχει, εκτός αν έχεις αφήσει το αμάξι στο πάρκινγκ ή δίπλα στην Πλατεία που πρέπει να περιμένεις μέχρι να αδειάσει ο χώρος. Η Ποσειδώνος ουδέποτε μποτιλιαρίστηκε λόγω συναυλίας και το λέω σαν οδηγός αυτό.

Την σιδερένια περίφραξη και την πρόσβαση στην παραλία επίσης δεν τα καταλαβαίνω, ξαναλέω πως είναι 11 βράδια, μην πας την Κυριακή που παίζουν οι Priest, κάνε την βόλτα σου το Σάββατο. Δεν είναι τόσο δύσκολο, δεν μιλάμε πως δεν μπορείς να πλησιάσεις στην περιοχή όλο το καλοκαίρι.

Μπορώ να καταλάβω τα παράπονα για ηχορύπανση, ωστόσο είμαι σίγουρος πως μεγιστοποιείται το θέμα. Μπορεί να κάνω λάθος και να ακούγεται λες και είσαι δίπλα, δεν ξέρω, δεν αντιτίθεμαι και αναγνωρίζω πως μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα και θα έπρεπε να το δουν οι αρμόδιοι σε κάθε περίπτωση.

1 Like

Για τις Ροζαλίες γκρινιάζουν…

2 Likes

Φαληρο;:wink:

2 Likes

Αυτό δεν ισχύει, η περίφραξη μπαίνει Μάιο και βγαίνει περίπου Σεπτέμβρη, το οποίο δεν το λες καλό.

Τώρα για ηχορύπανση δεν ξέρω. Όσες φορές έχω περάσει, ακούγεται λίγο στο ύψος της Ποσειδώνος. Δεν ξέρω πως ακούγεται πιο πέρα, από την μεριά του Νιάρχου, εχω την εντύπωση ότι τείνει στο 0.
Το μόνο που αλλάζει το θέμα, είναι ο αέρας που μπορεί να είναι πολύ ύπουλος.

Από την άλλη βέβαια, όταν έμενα Πετρούπολη, που ήμουν σε απόσταση 800m από το θέατρο Πέτρας (βέβαια διαφορετική μορφολογία - το νταμάρι γινόταν ένα τεράστιο ηχείο), μια χαρά ακουγότανε όταν είχε αέρα, αλλά δεν ενοχλούσε. Αυτοί που ήταν δίπλα, δεν ξέρω πως άκουγαν, που είναι και στα 200μ όμως.

Tώρα στο Φάληρο, οι πιο κοντινοι είναι στα 300 μέτρα, αλλά αντίθετα από την μεριά που βλέπουν τα ηχεία. Οι πιο κοντινοί από την μεριά που βλέπουν τα ηχεία, είναι στα 570 μέτρα, με μια λεωφόρο ανάμεσα. Όλα αυτά με μόνο αστερίσκο τον αέρα.

Από την στιγμή που μιλάμε για 11 μέρες τον χρόνο (μιλώντας μόνο για το Release - γιατί μου φαίνεται έχει και κάτι αλλο εκεί που γίνονται εκδηλώσεις), είναι υπερβολικό να υπάρχουν αντιδράσεις. Εκτός αν ακούγεται τόσο πολύ παραπάνω από αυτό που έχω ζήσει, οπότε πάω πάσο - και πάλι βέβαια, μιλάμε για 11 μέρες πολιτιστικών εκδηλώσεων.

Αυτό που μου φαίνεται πέρα για πέρα δίκαιο, είναι η διαμαρτυρία για το κλείσιμο του χώρου για 3 μήνες, το οποίο το βρίσκω υπερβολικό. Ακόμα και μήνας - ειδικά το καλοκαίρι - είναι πολύ, αλλά πες, πάει στο καλό. 3 μήνες, too much.

Α δεν γνώριζα για την περίφραξη ούτε ήξερα πως κλείνει ο χώρος για όλο το τρίμηνο. Πάσο.