Megadeth - supercollider (2013)

Δεν ξερω, μπαστακας στο πως ακουτε μουσικη δεν ειμαι και ουτε με απασχολει. Απλα μην ειστε τοσο βεβαιοι γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν ακουσει περισσοτερα πραματα απ οσα θα ακουσετε σε τρεις ζωες και ξερουν πως κυμαινονται τα γουστα τους.

Ρε συ δεν σου λεω οτι δεν μπορεις να εχεις μια γνωμη και απο την πρωτη ακροαση, αλλα εμπεριστατωμενη γνωμη με 1-2 ακροασεις δεν βγαζεις, μην κοροϊδευομαστε τωρα. Και σημασια δεν εχει η υπερκαταναλωση μουσικης, εχει η ποιοτικη καταναλωση μουσικης, να δινεις χρονο σε καθε δισκο και να επιστρεφεις σε αυτον μετα απο χρονικα διαστηματα για να βλεπεις και την διαρκεια του στο χρονο.

Δε με απασχολει να σου πω την αληθεια. Τα πραγματα που μου κανουν κλικ με τη πρωτη μενουν κατα 99%, σε βαζω και στοιχημα βασικα πως οσο και αν ακουσεις το Megadeth αυτα που ειπα θα τα βρεις σωστα πανω κατω.

…υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν ακουσει περισσοτερα πραματα απ οσα θα ακουσετε σε τρεις ζωες και ξερουν πως κυμαινονται τα γουστα τους.

Κανείς δεν ξέρει για τον άλλον πόσα πράγματα έχει ακούσει και δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Ούτε κάνουμε διαγωνισμό.

Σαφώς μπορεί κάποιος να λέει την γνώμη του όποτε και όπου θέλει.
Αυτό που είπα το στήριξα στο ότι επειδή πολλοί ακούνε\με περισσότερη μουσική από το νετ παρά από τον δίσκο σε φυσική μορφή, έχουν γίνει περισσότερο κριτικοί της μουσικής παρά ακροατές της.

Άλλο το γούστο κι άλλο η κριτική. Κι εμένα αν το ακούσω μπορεί να σου πω “μαλακία”, “δεν μ’ αρέσει” ή “πότε βγαίνει να το αγοράσω”.

Το σχόλιό μου δεν πάει στο νέο Megadeth, αλλά στην ταχύτητα με την οποία θέλουμε να έχουμε γνώμη και την ευκολία με την οποία την λέμε σε δημόσιο βήμα όπως το ίντερνετ.

ΥΓ. Και φυσικά δεν το είπα αρχικά για να την πω σε κάποιον, απλά ως παρατήρηση.

Ε, βασικα οχι. Δεν θεωρω πως ολα τα πραγματα ειναι υποκειμενικα, πχ ενα καλο ριφφ παραμενει ενα καλο ριφφ, υπαρχει καποιος λογος που το ταδε κομματι απο μια μπαντα ειναι αγαπητο σε ολους τους οπαδους της. Αλλα γενικα μη συγχεετε απλες εννοιες.

Επισης αυτο με την ευκολια που λεμε τη γνωμη μας μου φαινεται λιγο αστειο να σου πω την αληθεια, αλλα τεσπα.

Οι δίσκοι τους μετά το System… έπιασαν σκόνη, βαρεμάρα μέχρι εκεί που δεν πάει, θέλω να το ακούσω αυτό γιατί διαβάζω ότι είναι διαφορετικό και θα το κάνω σύντομα.
Πάντως συμφωνώ με τον Nefelim σε αυτά που λέει και προσθέτω ότι με την ποσότητα που ακούμε πλέον μουσική έχουμε σταματήσει να “βιώνουμε” έναν καινούριο δίσκο. Θυμάμαι ας πούμε να έχω λιώσει το Crypric Writings ένα ολόκληρο καλοκαίρι όταν βγήκε.

Εγω μια χαρα εχω βιωσει δισκους τα τελευταια απειρα χρονια. Για να μη το τραβαω με το οφφ τοπικ, θα σας δωσω μια φιλικη συμβουλη: η μουσικη ειναι διασκεδαση. Αν τα βλεπετε υπολογιστικα γιου λουζ ολ δε φαν που λεν στο χωριο μου και δεν την απολαμβανετε οσο θα μπορουσατε.

Εντάξει παίζουν και πολλά άλλα. τότε πήγανα σχολείο ας πούμε, είχα πολύ περισσότερο χρόνο , τώρα με δουλειές και υποχρεώσες ο χρόνος είναι λιγότερος και προφανώς αυτή η διασκέδαση έχει μείνει λιγο πίσω.
Τέσπα ας μην το παρακάνουμε με το οφφ τοπικ τα δυο κομμάτια που άκουσα από το καινούριο πάντως είναι για τα μπάζα, ίσως μέσα στον δίσκο να κυλάνε καλύτερα…

Δεν ειναι θεμα χρονου αλλα νοοτροπιας. Απλα στραβωσα λιγο με το ποστ του Νεφιλιμ γιατι να, μου βγαλε λιγη μιζερια και ειναι ενα σκεπτικο στο οποιο ειμαι αντιθετος.

1 Like

:expressionless: μαρεσε ρε μαλάκες:|

“μυρίζει” φρεσκαδουρα, δεν ειναι δυσκοίλιος δίσκος στο σύνολο του, και μερικά κομμάτια σου πάει το χέρι για ριπιτ!

καταλαβαίνω οτι σε πολλούς δεν θα αρεσει αλλά give it a try., και εγω λίγο πριν την πρωτη ακρόαση ήμουν σε στυλ άντε να δούμε τι μαλακία έβγαλε να κράξουμε

edit> τα κομμάτια έχουν υπερσωστες διάρκειες.

Super Collider, Burn!, Dance in the Rain, Forget to Remember, Cold Sweat : repeat στο repeat.

Όπως λες, σωστές διάρκειες, σωστή διάρκεια ο δίσκος 45 λεπτά, ρέει γρήγορα και δεν καταλαβαινω πότε πατάω το repeat. Τον ακουω στα headphones στο γραφειο και χαζοκουνιέμαι στην καρέκλα.

Θα παίξει σπίτι στα ηχεία σε σωστή ένταση αργότερα.

Φρεσκαδούρα ο ήχος ναι και μου βγάζει ένα “καλοκαιρινό” αίσθημα, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ…

Προτιμώ αυτή τη στροφή στον ήχο από το να άκουγα ένα ακόμη Endgame ή Thirteen, όσο και αν μου αρέσουν αμφότερα…

Το Endgame εχει πολυ τσιτωμενη παραγωγη, ολα τα καναλια στο τερμα, ή τουλαχιστον ετσι ακουγεται. Σα τραγουδια νομιζω πως ο μισος δισκος ειναι αψογος και ο αλλος μισος απο παρα πολυ καλος και πανω, δεν εχει τραγουδι που το λες φιλλερ ή απλα καλο.

δεν ειναι σύμπτωση οτι και εγω αυτα τα κομμάτια πήγα να βάλω στο ποστ μου

  • το Off The Edge που χάνει λίγο στο μονότονο ρεφρενακι. αυτα ειναι που ξεχωρίζουν ,στο ανετο κιολας

*ειναι η ιδέα μου ή το Dance In The Rain αν ειχε δουλευτεί περισσότερο ή γενικά ηταν καλύτερο έστω λιιιγο θα ήταν κομματαρα του κερατά?!

Nαι και το Off the Edge σούπερ κολλητικό είναι… μ’αυτά και μ’αυτά στο τέλος θα το βγάλουμε και δισκάρα… :lol:

:lol: δισκαρα(με την κανονική έννοια και οχι την χαριστική εξαιτίας ιστορίας κτλ) δεν είναι, αλλά με τίποτα δεν είναι μάπα το καρπούζι.

επίσης παίζει να εχω αιώνες να ακούσω νεο δίσκο Megadeth 3 φορές σερί!

Λοιπόν το Forget to Remember είναι κομματάρα.-

Μάλλον αυτό το άλμπουμ ήθελε ο άρχοντας να βγάλει μετα το Cryptic Writings, αλλά κάπου του στράβωσε και του προέκυψε το Risk.

!!δισ ισ σπουκι.(καλά οχι και τόσο:p)

μια απο τα ίδια και εδω. μαζι με Dance In The Rain χιτακια λέμε!

Είναι προφανές ότι ο Mustaine έχει ρίξει ρυθμούς,αυτό δεν σημαίνει οτί ο δίσκος δεν είναι πολύ καλός και κλάσεις ανώτερος από τον Thirteen.
Να τα βλέπουν τα ¨γατάκια¨ αυτά.
Α!! Και τα solo γαμάνε όλα!!!

Forget to remember : http://www.youtube.com/watch?v=C5utja9G9zk

Χιτάρα.-

Και η Φαν ακόμα να το ακούσει… ηλίθιες υποχρεώσεις :frowning:
Από youtube το ακούτε? γιατί για κατέβασμα δε το βρήκα (προσωρινά μέχρι να αγοραστεί δηλαδή)

[SPOILER]δε ποσταρω κατι σημαντικο αλλα ηθελα να γραψω στη σελίδα 5… θαύμα δεν υπάρχει ποστ του άνγκμαρ![/SPOILER]