Megadeth - supercollider (2013)

Χωρίς να είμαι ο μεγαλύτερος οπαδός των Megadeth, δηλώνω ικανοποιημένος από το τελευταίο τους πόνημα. Όπως και να χει ας είμαστε ρεαλιστές. Κανείς δεν περιμένει αριστουργήματα από ένα συγκρότημα τριάντα ετών. Η κριτική του Black Sabbath από πάνω με βρίσκει σχεδόν σε όλα σύμφωνο. Αγαπώ και Τhin Lizzy, αλλά από τη διασκευή στο Cold Sweat λείπει κάτι, η μαγκιά που βγάζει το αυθεντικό ίσως.

…δεν περίμενα κανένα αριστούργημα από Megadeth το 2013
…οι τρεις τελευταίοι τους, μου φαίνονται απλά διεπεραιωτικοί, χωρίς να προσθέτουν κάτι…έχω μόνο το Endgame, απ’τα τρία τελευταία…και για λίγο καιρό ακόμα το Super Collider, καθότι είναι του Sok, και δεν μπορώ να πω ότι τακούω και πολύ συχνά…κάτι που κάνω πολύ πιο συχνά για τα The System Has Failed, United Abominations, που κατά τα προσωπικά μου γούστα μου φαίνονται καλύτερα, ενδεχομένως σε πολύ κόσμο να φαντάζουν άνισα…αλλά έχουν καλά τραγούδια, και ακούγονται πιο ευχάριστα, τουλάχιστον σε μένα
…όπως και έγραψα, ακριβώς ένα μήνα πριν, το Super Collider, πάει στην απέραντη θάλασσα με τους συμπαθητικούς δίσκους, που μπορούν να συντροφέψουν ευχάριστα ένα ταξίδι με τραίνο, αλλά μέχρι εκεί
:):!:

Αν το Endgame ειναι διεκπεραιωτικος δισκος να με προτεινετε κι αλλους τετοιους παρακαλω. Περι Supercollider δεν θα το ελεγα δισκαρα, αλλα σιγουρα μπαινει στα καλυτερα της χρονιας (να θυμηθω να διορθωσω τη λιστα μου) και βασικα πετυχαινει εκει που ψιλοπασχει το Countdown παροτι επος. Τα radio friendly κομματια του ειναι λιγο cheesy, κατι που δε συμβαινει στο Supercollider, τα παντα μου φαινονται αν οχι πληρως, ανελπιστα ισορροπημενα. Και εχει και κομματια που προσωπικα θεωρω πως δεν πασχουν σε σχεση με κλασσικες στιγμες τους, βλ Dance In The Rain, The Blackest Crow, ειδικα το banjo στο δευτερο μιλαμε για απιστευτο επος

στο επομενο βιντεο κλιπ ο μαστέιν θα κάνει καντάδα.

Xάλια το τραγούδι ακόμα χειρότερο το βιντεο του Super Κωλάντερου…

Στο μυαλό μου είσαι… Για μένα

[B]Dance in the rain[/B] > [B]Forget to remember[/B] >[B] Burn[/B] > και τέλος [B]Don’t turn your back[/B]

[SPOILER]To Dance in the rain μακράν το αγαπημένο μου από τον δίσκο!!! :thumbup:[/SPOILER]

Αυτό που μου άρεσε, είναι ότι έχει καλή “δομή” ο δίσκος… Δηλαδή δεν νιώθεις ότι κάπου χάνει με τη σειρά που είναι γραμμένα τα κομμάτια!

edit: εννοώ ότι παραμένει στο ίδιο - ευχάριστο - “επίπεδο”. Όπως ξεκινάει έτσι τελειώνει… Κυλάει ευχάριστα σαν άκουσμα…

Για τσεκεράου ακουστική τριπλέτα τρολλ κ ετσι φάση ναουμ:

Εγώ πιστεύω ότι ο Mustaine πρέπει να κάνει ένα διάλειμμα και να βγάζει δίσκο μετά από 3-4 χρόνια βλέπε τους άλλους (Metallica,Slayer,Iron Maiden κτλ.).
Κακα τα ψέμματα τα χρόνια έχουν περάσει και οι ιδέες έχουν στερέψει.
Δεν μπορείς να γράφεις 3-4 καλά τραγούδια και μετά για να κλείσεις τον δίσκο βάζεις ότι να ναι.
Ο δίσκος στην αρχή μου άρεσε γιατί είχε καλή ροη,αλλ’α τώρα δεν με τρώει κάτι για να τον ξαναβάλω. Το forget to remember είναι καλό κομμάτι αλλά μην γελιόμαστε αυτό δεν είναι Megadeth.
Ας αφήσει τους πειραματισμούς ο Mustaine και ας πιάσει να Thrasαρει πάλι γιατί για αυτό τον αγαπήσαμε.

Φιλε καλαματιανο ειναι; Στειλε κ σε μας λιγο…

Ας πουμε τα πραγματα χωρις φοβο.
Ειναι πατατα ο δισκος, ας μην δειλιαζουμε να το λεμε.

Ειχα ακουσει τον δισκο το καλοκαιρι αλλα μετα λογω επερχομενων συναυλιων ελιωνα δισκογραφιες απο αλλες μπαντες και τον αφησα. Τον τελευταιο καιρο τον ξαναπιασα και μετα το απαραιτητο λιωσιμο κατεληξα. Προκειται για εναν μετριο δισκο με πολλα θετικα στοιχεια και καποια αρνητικα. Δυστυχως δεν συνεχιζει το σερι των 2 προηγουμενων που με ειχαν αφησει απολυτως ικανοποιημενο. Παμε στα αρνητικα πρωτα. Ο δισκος εχει φανερα fillers π.χ. Off The Edge, Don’t Turn Your Back…, εχει μετρια κομματια για Megadeth οπως το Burn!, το Built For War και δεν υπαρχουν κομματια που θα σου μεινουν σαν κομματαρες ή εστω σαν κομματια που θα μπορουν ανετα να σταθουν στο setlist της μπαντας. Απο την αλλη στα θετικα ειναι οτι ο δισκος εχει πολυ καλη ροη και τα τραγουδια εχουν ιδανικες διαρκειες οπως ειχε γραψει και καποιος αλλος. Δεν σε κουραζει καθολου και ειναι ευκολοακουστος και ευχαριστος. Ειναι ενας δισκος hard rock στο συνολο του με καποια ελαχιστα thrash σημεια. Μου φαινεται πιο κοντα σαν συνολο στο Cryptic Writings και οχι στο Risk οπως ειχε ειπωθει. Το καλυτερο κομματι του αλμπουμ ειναι διχως δευτερη σκεψη το υπεροχο Dance In The Rain που εχει και τους καλυτερους στιχους στο υφος των κλασικων αγαπημενων Megadeth και ακολουθουν το Forget To Remember, το The Blackest Crow που το ομορφαινει το μπαντζο και τα 2 πρωτα το Kingmaker και το Super Collider που αν και στην αρχη με ξενερωνε ειναι πολυ κολλητικο και πιασαρικο το γαμημενο. Επισης πολυ τιμια και η διασκευη στο Cold Sweat των Thin Lizzy οπως πολυ καλη ηταν και η διασκευη των Helloween στο ιδιο κομματι την περιοδο του Master Of The Rings. Γενικα ειναι ενας δισκος που δεν θα μεινουν πολλα απο αυτον στην παροδο του χρονου, αλλα ειναι ευχαριστος, εχει καινουρια στοιχεια και δειχνει μια μπαντα με ορεξη και δημιουργικοτητα. Με τιποτα δεν ειναι Risk και προσωπικα τον θεωρω σιγουρα ανωτερο απο το The World Needs A Hero και ισως και το United Abominations.

Μερικα κομματια ειναι λιγο φιλλερακια, ειναι αληθεια. Ο δισκος μ αρεσει περισσοτερο στο δευτερο μισο του. Αλλα εχει και μεγαλα τραγουδια, ισαξια με κλασσικες μεγκαντεθ στιγμες, τα Dance In The Rain και Blackest Crow ειναι ευκολα τα καλυτερα πιστευω

Σε τελική αξιολίογηση ότι και να βγάλουν θα είναι κάτω από την σκιά του υλικού των 80s/early 90s.

Ισχυει αυτο αλλα και παλι εμενα με ικανοποιει το γεγονος πως ακομα εχουν μεσα τους την θεληση για δημιουργια και μας δινουν ολο και κατι διαφορετικο καθε φορα.