Megadeth - supercollider (2013)

Λοιπόν ωραίο είναι σαν σύνολο. Μόνο το built for war δε μπορω να το πολυχωνέψω ακόμα γιατί δεν καταλαβαίνω τις μελωδίες του (και λέει και συνθέτης ο Χρηστάκος ο Broderick!). Αξιοπρεπέστατο και με περισσότερες ακροάσεις θα γίνει καλοκαιρινή αγάπη πιστεύω. Εκτός των γνωστών χιτακίων που ειπώθηκαν παραπάνω θα συμπεριλάμβανα και το off the edge, άκρως ξεσηκωτικό! :bounce:

Μαράκι συγκεντρώσου.

στην πρώτη, το off the edge είναι μέσα σε αυτά που ξεχωρίζουν άνετα, το είπαμε και πιο πάνω.
στην άλλη , ήμουν σίγουρος, δεν σε ακούμε ντιπ!!:stuck_out_tongue:

Μα δε μιλάω αντικειμενικά ούτως ή άλλως. Ίσως περίμενα κάτι χειρότερο γι αυτό μου άρεσε. Δώστου χρόνο, αλλιώς άλλαξε το τιμημένο νικνέιμ σου (και μη μου πεις ότι είναι της Σακίρας).

Επίσης η φωνή του Μαστέιν τι έχει πάθει? Πολύ μπρουτάλ μου κάνει ώρες ώρες…

Περασανε τα χρονια και τραγουδαμε πιο χαμηλα για να μην εκτεθουμε.Σωστος ο Dave!Απλα να δω πως θα βγαλει κομματια απο Youthanasia στα live.Εκτος κι αν το κανει απο αποψη/πειραματισμο οποτε παω πασο.

Όταν το πρώτο πράγμα που κάνω το πρωί, τελευταίες μερες, είναι να βάζω το Super Collider και να μου φτιάχνει την διάθεση και την μέρα, για μένα ο Mustaine μια χαρά τον πέτυχε τον σκοπό του. Αριστούργημα; Με την καμία. Ικανοποιημένος; Απόλυτα…

Οff the edge, το νέο κόλλημα… :slight_smile:

Δεν καταλαβαίνω μερικούς τι περιμένουν να βγάλει ο Mustaine? κάνα RUST IN PEACE?
Για συγκεντρωθήτε, ένα αξιοπρεπέστατο δίσκο περιμένουμε και νομίζω ότι αυτό το πέτυχε.

Μετά από πολλές ακροάσεις μπορώ να δηλώσω απογοητευμένος. Ναι οκ hit-αρα το forget to remember αλλά από εκεί και μετά μπορείς να βγάλεις 2-3 ακόμα συμπαθητικές στιγμές και τίποτα άλλο. Δεν τραβάει το άλμπουμ, δύσκολα το ακούς από την αρχή μέχρι τέλους και μάλλον θα ξεχαστεί πάρα πολύ γρήγορα.

Δεν περιμενουμε ενα Rust In Peace αλλα εναν καλο δισκο. Οποιος λεει οτι το καινουργιο του θυμιζει σε υφος το Youthanasia μαλλον πρεπει να βγαλει τα καροτα απο τα αυτια. Ειπαμε να στηριζουμε τις αγαπημενες μπαντες αλλα μην κατανταμε γραφικοι. Και για να σας προλαβω ο καθενας εχει τα γουστα του. Και προφανως μην περιμενετε να εχω τα δικα σας.

σωστοοοοοτατος ο προλαλησαντας =D> ακριβως αυτο πιστευω κ γω

πολυ αδιαφορο αλμπουμ…τα τελευταια 2 πιστευω ειναι κλασεις κατωτερα απο το endgame και το united abominations…

…από το The System Has Failed όλοι οι δίσκοι που κυκλοφόρησαν ήταν αρκετά καλοί, και προσωπικά τους ακούω ευχάριστα όλους…αύριο θα πάρω μάλλον τον καινούριο, και θα τον ακούσω για πρώτη φορά, εκτός απ’το γνωστό μέτριο ομόνυμο τραγούδι…δεν περιμένω νακούσω κανά αριστούργημα, αλλά πιστεύω ότι θά’ναι στα καλά στάνταρ των τελευταίων δίσκων…κιας ελπίσοιυμε να ξανάρθουν και σύντομα:):!:

Δεν είναι σε καμία περίπτωση κακός δίσκος, ούτε κάτι συγκλονιστικό (έχουμε ακούσει καλύτερα τους Megadeth), αλλά παρ’ όλα αυτά συχνάζει πολύ τελευταία στο player του αυτοκινήτου. Για μένα Burn, Dance in the Rain και Forget to Remember τα καλύτερα του δίσκου.

Μεγάλη απογοήτευση ο δίσκος, 3 τραγούδια που απλά ακούγονται, ένα εκ των οποίων χιτάκι.

Περίμενα ότι από το “13” θα ανακάμψουν.
Ανάθεμα κι αν του χρόνου τέτοια εποχή ασχολείται κανείς μαζί του.

Δεν μου αρεσε και πολυ, αλλα δεν μπορω και να πω οτι δεν ειναι καλος!
Απλα δεν ειναι του γουστου μου!
Σιγουρα παντος ειναι αξιοπρεπεστατος και δεν βρησκω το νοημα στο να αναλυουμε αν θα ανακαμψει, αν θα βγαλει masterpieces κλπ. Αν εχει βγαλει καλυτερους παλιοτερα, ειναι αλλο θεμα, οπου παιζει μεγαλο ρολο και το γουστο.

Ούτε κρύο ούτε ζέστη ο καινούριος δίσκος. Είναι αρκετά ευχάριστος στο άκουσμα λόγω και του ύφους των τραγουδιών αλλά από εκεί και πέρα δεν έχει και κάτι το συγκλονιστικό.
Πάντως από τον προηγούμενο (thirteen) νομίζω ότι είναι καλύτερος. Μέχρι στιγμής δεν έχω ξεχωρίσει κάποιο τραγούδι, αλλά σίγουρα δεν μου αρέσει καθόλου το the darkest crow.

Με ολα αυτα που λετε με τρωει η περιεργεια, αλλα θα κρατηθω μεχρι να το παρω και να το ακουσω οπως πρεπει.

[B]A house divided[/B]

http://www.youtube.com/watch?v=0EvrmL7MSLo

τρομερή και φοβερή κομματάρα που υπάρχει σαν bonus track σε κάποια ειδική έκδοση του άλμπουμ. Υπάρχει και ένα ακόμα bonus track All I want που μου φάνηκε αφόρητα μέτριο.

Το house divided πάντως παίζει να είναι και το καλύτερο από όλα τα κανονικά κομμάτια του άλμπουμ. Τα 'σπασε λέμε.

…δίσκος που πάει στην απέραντη θάλασσα του συμπαθητικού, ακούγεται ευχάριστα ολόκληρος…συμφωνώ με Dead για το A house divided, το οποίο βρίσκεται στην lmt με το τρισδιάστατο εξώφυλλο, μαζί με το όντως βαρετό All I want:):!:

Εξωφυλλο θα μπορουσαν και καλυτερο.
“1.Kingmaker” Θυμιζει children of the grave πολυ δυνατο και στακατο αλλα οχι ιδιαιτερα κολλητικο
"Super Collider" πολυ χαλαρο κομματι και οντως με “καλοκαιρινη διαθεση”
“Burn!” Τρομερα εθιστικό ρεφρέν
"Built for War" πολυ ωραιο ριφακι κ δομη και γενικα θυμιζει το θυμωμενιλικι του Ραστ
Off the Edge αλλο ενα κολλητικο ρεφρενακι,εδω ισως γινεται εθιστικο απλα για να γινεται
Dance in the Rain ισως επιβιωσει για χρονια θεωρειται κορυφαιο κ συμπυκνωνει και μελωδικους μεγκαντεθ και το δευτερο μερος με τον Ντρειμαν εποχες ραστ.Δεν χανει απο πουθενα.
Beginning of Sorrow αδυναμο ρεφρεν ενω τα ενδιαμεσα μερη μετρια
The Blackest Crow και εδω προσπαθει να αποδωσει δαιδαλωδεις ρυθμους εποχων ραστ κ καουντνταουν αλλα κατηλαγει να θυμιζει στην αρχη Χαρουλη :stuck_out_tongue:
Forget to Remember με την φωνη του τα τελευταια χρονια να φθειρεται ειναι ενα κομματι με ωραια μελωδια,ΣΤΙΧΑΡΕΣ,πολυ καλοδουλεμενο και αυτο πιστευω θα το θυμομαστε
Don’t Turn Your Back…Καποια ωραια κιθαριστικα μερη αλλα μεχρις εκει
All I Want αδιαφορα μετριο μαλλον το εγραψε για να το γραψει
A House Divided τρομερο κομματι κ ισως επειδη ειναι μπονους να περασει απαρατηρητο.Απο τα επικοτερα κομματια!!!
Καποιι κραζετε τον Μαστεην αλλα εξελισσεται.Εδω απλα έχουμε πολυ καλους στιχους,αρκετα καλη δουλεια κιθαριστικα (σαν παραγωγη μελωδιων γιατι σαν παιξιμο κ παραγωγη μαζι με τα αλλα οργανα ειναι τοπ) και κολλητικες στιγμες.Πιστευω οτι και να το ηθελε το αγκρεσιβ δεν του παει πλεον και κανει επιστροφη σε κλασσικοτερες μελωδικες,μεταλ,χαρντ ροκ φορμες.Δηλωνω ικανοποιημενος με το παραπανω!