Megadeth vs metallica (rip line up vs original line up)

Καλά όλα αυτά ρε παιδιά, οι Metallica σας την έχουν σπάσει για τον Α ή τον Β λόγο… αλλά ο Mustaine καλύτερη φωνή από τον Hetfield??? 8O 8O 8O :? :? :?

Α και μη μου πει κανείς πως ο Mustaine δεν σκίστηκε για εμπορικότητα? Κάτι Motor Psycho κακομοιριές τι είναι???

ΥΓ: Να σημειώσω πως από Megadeth έχω γνώσην μονάχα ενός best που έχουν βγάλει και έχω στην κατοχή μου και τίποτις άλλο. Δεν ισχυρίζομαι πως δεν είναι καλή μπάντα, ούτε πως δεν έχουν καλά κομμάτια, απλά η φωνή του Mustaine με χαλάει…

daydreamer, είναι απλά πως το βλέπεις… άλλους τους χαλάει και η φωνή του Ozzy… δεν μπορω να καταλάβω γιατί! :stuck_out_tongue:

__Tέλος πάντων…

__Το μέταλ στα σαλόνια το είπα ψιλοαστειευόμενος, νομίζω ήταν εμφανέστατο. Ξαναλέω. Ωραία. Oι Slayer δεν έπαιξαν ποτέ hard rock. Ομως ακούνε B.B.King και δε πολυγουστάρουν (να ακούν) το είδος μουσικής που παίζουν. Οι Rage Against The Massine δεν έγιναν ποτέ Offspring, αλλά δεν γούσταραν τη μουσική που έπαιζαν! Μπράβο μπράβο!. Ρε μάγκες (με φιλικό, όχι επιθετικό ύφος!), και εσείς μικροί δε τρώγατε γιουβέτσι, αλλά τώρα το γονατίζετε. Εντάξει. Οποιος παιζει μιά ζωή τα ίδια (άσχετα αν είναι καλά) μόνο και μόνο για να μην αλλάξει στιλ και στεναχωρέσει τους fun είναι οκ -άσχετα εάν το κάνει σαν δουλειά… “εε, εδώ να βάλουμε λίγη καφρίλα παραπάνω, γιατί μπορεί και να μας περάσουν για black και όχι death μεταλ… και να παίξουμε λίγο γρηγορότερα γιατί μπορεί να αρχίσουν να έρχονται αντί για thrashάδες, doomάδες στις συναυλίες μας και είναι και λιγότεροι οι άτιμοι -και ξέρετε πόσο έχει ακριβίνει η ΔΕΗ τελευταία…”

__Κάντε ότι θέλετε ρε μάγκες… τι μιά ζωή έχουν όρεξη να κοπανιούνται όλοι νομίζετε; Εσείς -με το μπαρδόν- πόσες φορές πηδούσατε τη βδομάδα όταν είσασταν νεότεροι; Απίστευτο κομμάτι το One, ήμνος το Master Of Puppets αλλά πρόσφατα άκουσα (και είδα) το I Disapear (που εμπνεύστηκε και γράφτηκε για τη ταινία Missio Imposible II) και καταγούσταρα. “Δε λέμε, καλά τραγούδια είναι. Αλλά δεν είναι Metallica…” σωπάτε! Και ποιός παίζει τότε, εγώ; Ρε παιδιά, ρε παιδιά… Και οι Rush πέρασαν μέσα απο πολλές αλλαγές… απλά πιο πετυχημένα και… αθόρυβα.

__Ολοι αλλάζουν. Το αν είναι καλύτεροι ή όχι είναι άλλο θέμα. Το κακό είναι ότι όταν δεν είσαι σόλο (π.χ. Sting, Billy Joe… Giorgos Dalaras :stuck_out_tongue: ) κανένας δε θα πει: Κοίτα να δεις τον άτιμο πως σε κάθε του δουλειά αλλάζει! Οταν είσαι ένα σχήμα, οι Metallica ή οι Europe πρέπει να μένεις ίδιος μη και τυχόν κάποιοι αλλαξοπιστήσουν, ή οι νεοαποκτιθέντες οπαδοί που σε γνώρισαν απο το πρώτο δίσκο (που έβγαλες πριν δεκαπέντε χρόνια!) δεν ακούσουν το ίδιο πράμα και το (κάθε) Number of the Beast! Μωρέ καλά κάναν οι Nirvana… Οταν είχαν γίνει επικίνδυνα γνωστοί (star του MTV) και όλοι πήγαιναν στις συναυλίες τους μόνο για το Smells like teen spirit, βγαίναν και λέγαν: "Καλησπέρα, ευχομαστε να περάσετε καλά, ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΑΜΗΘΗΤΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΤΕ ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΤΟ SMELLS LIKE TEEN SPIRIT!

__Μπορεί όλα αυτά να μην είναι “ορθά” ή “καλά”, αλλά προτιμώ να παίζουν όπως γουστάρουν οι Μetallica και όχι όπως εμείς. Κι ας μην ξαναγοράσω δίσκο τους. Προτιμότερο απ’ το να βγάζουν δίσκους καρμπόν μήπως μη τυχόν και ξεσυνηθήσουν τ’ αυτιά των οπαδών μας. Είμαστε οι Kiss, δε θα βγάλουμε ποτέ το μακιγιάζ. Είμαστε οι Van Halen, σε κάθε συναυλία -όποιος έχουμε για τραγουδιστή- θα φοράει κολάν, θα είναι όμορφος και καλοχτενισμένος και θα κάνει εναέριο σπαγκάτ… Είμαστε οι Blind Guardian, αν ποτέ αλλάξουμε θεματολογία θα αλλάξουμε και όνομα… Eίμαστε οι Σατανιστική Μέταλ Μπάντα, είμαστε κακοί χαρακτήρες, παίζουμε σκληρά, λέμε κακές λέξεις, έχουμε μακριά μαλλιά και παίρνουμε τα λεφτά σας για να αγοράσουμε στις γυναίκες μας μεγάλο σπίτι κοντά σε σχολείο και εκκλησία και παπούτια prada. Eίμαι ο John Lennon πιστεύω στην ελευθερία του ατόμου και είμαι παιδί των λουλουδιών, να φανταστήτε έχω γεμίσει την Ρολς Ρόις μου με παπαρούνες που αρέσουν και στην Γιόκο…

Χεχε, Shadowcaster, δεν απάντησα σε σένα και, εννοείται, πως λίγα μέταλ συγκροτήματα γουστάρουν πραγματικά αυτό που παίζουν. Ούτε εγώ ακούω Slayer πια και, αν δε άκουγαν αυτά που λες, τότε τι άκουγαν (κάπου πρέπει να ξεκίνησαν κι αυτοί)? :wink: Όπως πάλι είπες, είναι απλά τι σ’αρέσει… έτσι απλά, δε θέλει σκέψη! Και συμφωνώ, απλά σχολίασα πως η εικόνα ενός συγκροτήματος (δεδομένου πως είναι κορυφή στο είδος όμως) επηρεάζει αρκετά το πως το βλέπεις… τελος πάντων, δεν ήταν και τόσο σημαντικό… όμως, επί του θέματος, Mustaine vs. Hetfield… άσσος ξερό! :stuck_out_tongue:

Μαλλον Megadeth - Metallica : 1
αλλα επειδη ουσιαστικα ειναι Musteine - Metallica, αυτο το βαζω Χ.
Αν ο Musteine δεν κυνηγουσε την επιτυχια των Metallica μετα απο ενα σημειο θα το κερδιζε το ματς, αλλα…
Και οι Metallica, δεν εβαλαν κανενα metal στα σαλονια, απλα εκαναν γνωστο το ειδος και σε μη metal κοινο. Και αυτο μπορουσε να το κανει ο οποιοσδηποτε αν ειχε το σπρωξιμο που ειχαν οι Metallica.
Και το προβλημα μου με τους Metallica δεν ειναι οτι αλλαξαν στυλ, κουρευτηκαν, κτλ.
Ειναι οτι σε οποιο στυλ και αν στραφηκαν ποτε δεν ηταν κορυφαιοι. Ιδιαιτερα στο speed/thrash.
Αυτο το λαθος που δεν εκαναν οι Megadeth ειναι οτι ακολουθησαν μια σταδιακη αλλαγη και οχι μια πιο αποτομη οπως οι Metallica.

Χεχε, η φωνή της λογικής! Χωρίς πλάκα… σωστός! :wink:

Kala eimaste sovaroi???
Poio sprwksimo eixan oi metallica mexri kai to black album???
Molis ekane tin epityxia to single tou enter sandman egine to mpam apo pleuras promotion ktl… Kai sto katw katw oti eixan petyxei ws ekeini tin stigmi to petyxan me tin mousiki kai tin skiniki parousia tous. Min mou tous sygkrinete twra me tous metallica wannabes… to lathos tou mustaine itan oti diarkws sygkrine tin mpanta tou me tous metallica… Den thelei mono kalous mousikous gia na gineis kali mpanta omws…

megadeth - metallica : poioi megadeth???

Ε κοιταξε με το Master of puppets και το Kill em all, ειναι λιγο δυσκολο να γινεις γνωστος σε μη metal κοινο και νομιζω οτι ειναι αυτονοητο οτι αναφερομαι στην Black Album εποχη και μετα.
Και αν ειναι αξιοι, εδω ειμαστε να μας το αποδειξουν. Παντως εδω και χρονια αποδεικνυουν το αντιθετο. Το παρελθον τους ενδοξο, αλλα αυτο δεν τους καθιστα αυτοματα στο απυροβλητο. Και ειναι υποκριτικο να στηριζονται σε ενα παρελθον και να μας πουλανε φουμαρα.
Αυτο το δηθεν εξελισσονται σαν μουσικοι κτλ, δεν πουλαει πια, το κανουν και αλλοι, αλλα αξιοπρεπως και σαν παραδειγμα θα σου αναφερω την εξελιξη των Paradise Lost.
Καλως η κακως εμενα η αλλαγη μου φανηκε πιο πολυ σαν τροπος να γεμισουν τις τσεπες τους.
Αναρωτιεμαι, αν στις συναυλιες τους επαιζαν μονο τραγουδια απο το Load το Reload και το St. Anger, ποιοι θα πηγαιναν να τους δουν;

ΕΓΩ!!!
Αλλά έτσι κ αλλιώς αυτό δεν θα γινόταν ποτέ. Πάντα παίζουν απ’όλα (οπως καλά πράττουν). Ειδικά αν δεν πεχτεί ένα Master of Puppets , δεν νοείται συναυλία.
Damn right motherfuckers! \m/

Κατ’αρχας η φωνη του Mustaine ειναι μετρια και βγαλε και αυτο φαινεται(η μαλλον ακουγεται καλυτερα στα live) Οι Megadeth ηταν παντα ενα βημα πισω απο τους Metallica και καλως η κακως δισκοι σαν Kill 'em all, Ride the lightning, maste of puppets ειναι πιο επιδραστικοι απο οτι Peace sells… , Rust in peace κτλ. Και ας μην μιλησουμε για τους 2-3 τελευταιους δισκους της παρεας του κ. Mustaine γιατι… Παντως θα ηθελα ο Mustaine να μην εφευγε, πιστευω οτι θα μιλαγαμε για την καλυτερη μπαντα που θα ειχε εμφανιστει μετα τους Rainbow!!(αδυναμιες ειναι αυτες :wink: )

Μπήκε ψηφοφορία για Metallica κι εγώ έλειπα?? ΝΑ’ΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ!!!
Δεν το συζητώ ότι ο αγώνας λήγει με το σημείο 2!! :smiley: :smiley:
Sorry κιόλας αλλά αν δεν υπήρχαν οι Metallica, δε θα βλέπατε Megadeth ούτε ζωγραφιστούς…Κι όλα αυτά γιατί; Γιατί ο Mustaine είναι καραεγωίσταρος… :stuck_out_tongue:

PS. Άσε που τραγουδάει και σφίγγεται… Ένα WC στον κύριο!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :twisted:

Megadeth-Leftallica mallon Megadeth!ama to paroume paiktika opws o prwtos oi leftallica pernoun 0 pleon!ta perisotera kommatia mexri ride the lightning einai idees toy mustaine!pou einai kai o agaphmenos diskos mou apo metallica!oi metallica exoun vgalei kommatia den lew kommatares alla oi megadeth einai pio af8entikoi se ayto pou kanoun!kai o hammet gia ma8hths toy satriani mh pw ti ki8aristas einai!

Ανετα Μεταλλικα.

Είναι σαν να σε ρωτάνε ποιο δάκτυλο θες να σου κόψουν…Mε μικρή διαφορά Metallica πάντως…8)

Δλδ αυτό ποιο δάχτυλο είναι;;; :stuck_out_tongue: :lol:

:lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Megadeth με μεγάλη διαφορά απ τους Metallica. Σπουδαίες συνθέσεις, παιχταράδες στην μπάντα, και η φωνή του Mustaine πολύ καλή και εκφραστική.




μαντεψτε τι ψηφισα:lol: :lol:
παντως αν και τους πηγαινα τους μεταλικα, τωρα αυτοκαταστρεφονται.
προτιμω τον τρελλο

[SIZE=“6”]MEGADETH ΔΑΓΚΩΤΟ[/SIZE]