Megadeth vs metallica (rip line up vs original line up)

mustaine vs hetfield sumeiwsate 1
friedman vs hammet pali 1
ellefson vs burton sumeiwsate 2
menza vs ulrich 1

killing is my business vs kill em all 2
peace sells vs ride the lightning 1
afhnw to so far so good so what eksw
rust in peace vs master of puppets 1
countdown vs black 2
apo ekei kai pera 8ewrw pws ta pio mainstream twn megadeth (youthanasia , cryptic writings einai anwtera twn load kai reload)

MEGADETH VS METALLICA ASOS KA8AROS GIA EMENA TOULAXISTON

Για μένα άσος, μετά από σκέψη, προβληματισμό κτλ κτλ

Συμφωνώ με τους προηγούμενουσ κυρίους.

Εγώ θα κάνω την αλλαγή, διπλό δαγκωτό στους κυρίους Metallica!!

Δεν θα το κουράσω, απλά η φωνή του Mustaine μου είναι ενοχλητική και οι Metallica έχουν γράψει μερικά από τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια!!

ΥΓ: Τώρα θα μου πείτε εδώ μου άρεσε το St.Anger!! :wink:

Εννοειται METALLICA…

Megadeth… δεν ξέρω γιατί… έτσι! 8)

Οπλίστε…

Δύσκολη απόφαση γιατί “δεν πάω” κανένα από τα προηγούμενα groups. Αλλά δεν είναι επί του παρόντος το τι έχει προσφέρει η κάθε μπάντα στη metal μουσική σκηνή αλλά και γενικότερα.
Επιλέγω Metallica μόνο και μόνο επειδή έχουν γράψει τα Unforgiven και Fade To Black.

Καταρχήν, ντροπή και αίσχος για αυτό το δήθεν δημοψήφισμα! Πάτε να συγκρίνετε την βούρτσα με την π… ; ΑΙΣΧΟΣ!
Οι METALLICA είναι μερικά επίπεδα πάνω από το μέτριο γκρούπ του Mustaine. Τι να λέμε τώρα; Δεν λέω, συμπαθητικοί οι Megadeth, αλλά… ως εκεί. Αυτά (και φυσικά δεν ψήφισα καν :stuck_out_tongue: )

__Βασικά παραδέχομαι πιο πολύ την παρέα του Mustain, αλλά πολύ απλά τα τραγούδια των Metallica τα προτιμώ… Εάν δε το δούμε κι αλλιώς το πράμα, οι Metallica φέραν σε τέτοιο βαθμό αναστάτωση και ανατροπή στη σκληρή μουσικά (μόνο το “ευτελέστερο” να λάβετε υπ’ όψιν σας, ότι το MTV έπαιζε το Ender Sandman κι απο τότε μπήκε το metal “στα σαλόνια” :twisted: ), που δε τίθετε θέμα. Π.χ. για να ζορίσω τον εαυτό μου να διαλλέξει, σκέφτηκα: Εάν ένα απο τα δύο συκροτήματα δεν είχε διμιουργηθεί ποτέ, ποιό θα προτιμούσα να ήταν αυτό;

__Και αφού σε χρειάστηκαν παρά ελάχιστα δευτερόλεπτα για να πω “εεε, οι Megadeath” τότε νομίζω πως μαντεύετε το τι ψηφίζω :wink: .

Θα ήθελα να πω δυο λογάκια και ξέρω πως σε μερικούς δε θ’αρέσουν… εκτός του ό,τι βρίσκω πως η φωνή του Mustaine είναι κάτι κλάσεις ανώτερη του Hetfield, γιατί έχει φοβερή χροιά και ένταση, οι Megadeth δεν ήταν ποτέ fake, όρος που οι Metallica τίμησαν και με το παραπάνω, άσχετα αν έχουν βγάλει κομματάρες! Για μένα ένα συγκρότημα “χάνει” πόντους, ΟΣΟ καλό και αν είναι, αν πάει με τη μόδα kai το’χει δει πολύ business από ένα σημείο και μετά! Και μιλάω φυσικά για μπάντες, των οποίων η σύνθεση δεν αλλάζει ουσιαστικά (ουσιαστική αλλαγή θεωρείται του τραγουδιστή ή 2-3 άλλων μελών)!

Και οι Metallica δεν άρχιζαν να γίνονται σούπερ “εμπορικοί” με το Black Album, αλλά όταν άρχισαν να παίρνουν τεράστιες διαστάσεις φήμης και πωλήσεων τα παλιά τους (…And Justice For All, μετά τα Ride The Lightning και Kill’em All, ακόμα και το Garage Ep άρχισαν να αναζητούν πολλοί!) και αυτό έγινε αρκετά πριν μπει το 1990!

Σ’αυτή την κατηγορία (περίπου) αρχίζουν και εντάσσονται και οι MM (άσχετο :P) , άσχετα αν δε θα πάψω φυσικά να ακούω!

Όπως και να το κάνουμε (για μερικούς) έχει σημασία και η συμπεριφορά! Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω!

Έπαιξαν μωρε ποτέ οι Slayer hard rock?!! Άντε μην πω καμιά κουβέντα! #$%@#$!

paidia kalo 8a htan na pshfizetai krinwntas mono th musikh pou exei grapsei ka8e sugrothma kai oxi thn emporikothta tou h thn epidrastikothta tou

oso gia ton St.Anger ti na pw.mallon agnwei to apistefto klepsimo pou exei riksei o mr jamez sta riffs tou mustaine.
mallon den 8a kserei ti allo na klepsei ap’ton dave pia gi’auto arxise na shkwnei kai idees twn kyuss, system …

Καλο είνα να μην βάζουμε παρωπίδες … St. Anger μην μου συγκρίνεις το Friedman με τον κεκέ το Hammet …

Πως είναι δυνατό να μην κρίνεις την επίδραση και το ύφος ενός συγκροτήματος;! Μόνο στη μουσική (θέλω δε θέλω) ΔΕ γίνεται να μείνω… κάποια στιγμή θα μάθω περισσότερα και θα επηρεαστώ (λίγο ή πολύ)! Αλλά, πέρα απ’αυτό, στη συγκεκριμένη περίπτωση πραγματικά ψήφισα ικανότητες και δημιουργικότητα! Όπως είπες, μην αναφέρεστε καν στο Youthanasia! :wink:

Καλο είνα να μην βάζουμε παρωπίδες … St. Anger μην μου συγκρίνεις το Friedman με τον κεκέ το Hammet …[/quote]

Καλα εσυ δεν πιανεσαι αγορι μου. Εδω εχεις δηλωσει οτι δεν σου αρεσουν οι Led Zeppelin. Κατα την ταπεινη μου αποψη δεν τιθεται θεμα συγκρισης των δυο συγκροτηματων… Μου μιλας τωρα για τον πρωτο αναπληρωματικο, ο οποιος χρονια παρακαλαγε να μπει στο παιχνιδι, αλλα τελικα δεν τα καταφερε ποτε… Παγια αποψη μου ειναι οτι οποιος αναγνωριζεται και πουλαει εχει καποια αξια, την οποια καμια “και καλα” underground και αντιεμπορικη φιλοσοφια δεν μπορει να την αμφισβητησει… Οι Metallica μουσικα ειναι φοβεροι για εβνα σωρο λογους… Για αλλα μπορουμε να τους κατακρινουμε… Οσο για τους Megadeth νομιζω οτι προκειται για πολυ καλο γκρουπ, χωρις τους οποιους ομως το metal θα ζουσε…
ΥΓ1: Το metal στα σαλονια δεν το εβαλαν οι METALLICA… Το εβαλαν οι “μισητοι” ποζεραδες… Απλα οι METALLICA ηταν η πιο “σκληρη” εξελιξη και στα δυσκολα χρονια των 90’s ηταν η μπαντα που το κρατησε ζωντανο…

Χεχε… ρε συ Τέλη, τώρα θα κλάψω απ’τα γέλια! Τότε οι Manowar είναι συγκροτηματάρα! Βέβαια, όπως κάποιος καλός σοφός είπε… περί γούστου (και μούστου, άσχετο!), κολοκυθόπιτα! :lol:

Α, και ΣΙΓΑ και μην μπήκε (ή θα μπει) το μέταλ στα σαλόνια! Και καλά! 8)

Τέλη το θέμα μας δεν είναι τι ακούω εγώ ή αν μου αρέσουν οι Zeppelin . To θέμα είναι ότι από πλευρά παικτών οι Μegadeth αφήνουν τους Metallica πολύ πίσω και καταιδρώμενους . Αν οι Megadeth είχαν τη διαφήμηση των Metallica , θα μιλάγαμε για Super μπάντα … (άποψη μου) . Αν ο Mustaine δεν το έριχνε στη πρέζα , το άτομο θα τους είχε εξαφανίσει … έχει να επιδείξει κομματάρες … τόσο από στιχουργικής μεριάς όσο και από συνθετικής , όσο και από παιξίματος .

Μaestro δεν έχεις καταλάβει γιατί ο Τέλης γουστάρει Manowar ? Μα είναι οπαδοί των Εurope . Ετσι δεν είναι Τέλη ? ( Αυτό ήταν παρένθεση )

Υ.Γ. Δεν μου αρέσουν Οι Zeppelin , Deep Purple , Βlack Sabbath και πολλοί άλλοι ακόμα.

Δεν χρειαζεται να σου απαντησω φιλε μου…

Παιδια δεν του αρέσουν οι Zeppelin , Deep Purple , Βlack Sabbath και πολλοί άλλοι ακόμα…

Σε αφηνω στην μοναξια σου… Κατα παραγγελια με βρεγμενη σανιδα τον κυριο…

Φιλε maestro στα τελη της δεκαετιας του 80 το metal ηταν το πιο εμπορικο ειδος μουσικης…

Σαν μονάδες οι Megadeth είναι πολύ καλύτεροι παίχτες απο τους Metallica αλλά συνθετικά οι Metallica είναι καλύτεροι.Εξάλλου η τεχνική δεν παίζει κανέναν ρόλο για μένα.Πχ ο Malmsteen είναι άπαιχτος τεχνικά αλλά ο Blackmore τον σβήνει έτσι απλά με ένα Mary Long 8) 8) 8) 8) Οπότε Metallia :smiley: :smiley:

Δεν μου αρέσει ο Angel_In_Black! :evil:

Χεχε, τι να λέμε τώρα ρε παιδιά! Υπάρχει διαφορά επιπέδων (υπέρ των Metallica) τόσο ως μονάδες (except Lars maybe) όσο και ως σύνολο. Αυτά .-

Anyway, είναι θέμα γούστου. Εγώ για παράδειγμα και fan των Sabbath είμαι και των Megadeth (περισσοτερο από Metallica τέλος πάντων). Και εντάξει, μη λέμε τώρα underground τους Megadeth, είναι αστείο. Μπορεί το μέταλ να έκανε χωρίς τους Megadeth, αλλά είμαι πέρα για πέρα σίγουρος πως θα έκανε και χωρίς τους Metallica και, όποιος τρέξει να πει πως “ίσως, αλλά άλλαξαν το μέταλ ριζικά” (το χω ακούσει, γι’αυτό), θα του πω “συμφωνώ, αλλά σκέψου πως ίσως να’ταν και καλύτερο τότε” :wink: .

Εν ολίγοις, ακούω και τα δύο (άμα λάχει)… ένα είναι αντικειμενικότατο, με Megadeth βλέπω βελτίωση με την πάροδο του χρόνου (σπάνιο φαινόμενο), ενω με Metallica… :lol:

Α, Τέλη, μήπως εννοείς το hard rock (ή το AOR τέλος πάντων)? Γιατί εκεί ήμουν και το METAL (και δεν εννοώ το Black Album φυσικά, στις αρχές των 90s που ήταν 30% μέταλ) δεν ήταν ποτέ εμπορικό είδος! Ας είναι καλά οι GnR και άλλοι τότε στο χώρο του hard rock! Ποιος δίσκος METAL ήταν τόσο εμπορικός? Εγώ δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιον!