Megadeth vs metallica (rip line up vs original line up)

MEGADETH ANETA!DEN IPARXEI SKEPSI KATHOLOU!I ALLI MPANTA APLA DEN UPARXEI TORA!

Ώπα η ψηφοφορία δείχνει ισοπαλία! :slight_smile:

Μάλιστα…

Διαφωνείς?

Εσύ θεωρείς ότι (κυρίως στα 3-4 πρώτα albums) όχι μόνο τραγουδάει αλλά έχει κι εκφραστική φωνή;
Μπορεί οι Metallica να μην είναι ιδιαίτεροι “τεχνίτες” αλλά ούτε ο Mustaine είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αν και ο Ηetfield έχει ερμηνεύσει κι ένα Fade to Black εδώ πού τα λέμε. Να μου επίς ότι τον γουστάρεις για αυτό ακριβώς πού είναι η φωνή του (χύμα στο κύμα δλδ) το δεχομαι, αλλά όχι αυτό.
Όσο αφορά το πρώτο σκέλος του πόστ σου συμφωνώ. Κατ’εμέ οι: Poland, Friedman Menza έκαναν τη διαφορά όσο αφορά τη τεχνική στους Megadeth (σε καμία περίπτωση ο Mustaine!)
Και φυσικά 4 thrash albums βγάλανε οι Metallica, 4 και οι Megadeth. Σαφώς και ότι βγάλανε από το Countdown… κι έπειτα δεν τα θεωρώ thrash!

Ο Mustaine μπορεί να είναι χύμα στο κύμα αλλά βγάζει περισσότερο συναίσθημα και για μένα έχει καλύτερη χροιά. Ο Ηetfield έχει τέρμα επίπεδη φωνή και καταντά βαρετός. Αυτό όλο.
Όσο για thrash album, οι Metallica βγάλαν τρία… :stuck_out_tongue:

Έλα ρε! Σε λίγο θα διαβάσουμε ότι ούτε το Justice είναι thrash… #-o

Όσο και να γαμάνε οι Megadeth (μέχρι το Cryptic Writings), είναι καταδικασμένοι να βρίσκονται υπό την σκιά των Metallica. Και αν το Rust In Peace είναι δίσκος του 10, ακόμα και έτσι το Master και το And Justice είναι ένα βήμα παραπάνω. Και αν δεν είναι τεχνικό thrash το And Justice, οκ ξανακούστε το όσοι διαφωνείτε.
Και για τα φωνητικά που αναφέρθηκαν παραπάνω, ντάξει ο Hetfield της Black Album εποχής ήταν απίστευτος.

Metallica λοιπόν, χωρίς να απορρίπτονται οι Megadeth.

Ήξερα ότι κάποια στιγμή θα διαβάσω ένα τέτοιο ποστ…
Διαφωνώ πλήρως.

Όλα είναι στο μυαλό μας.

Το αν είναι ένα βήμα παραπάνω είναι καθαρά υποκειμενική άποψη! Πιο επιδραστικά ίσως! Κυρίως το Master…

Κάπως έτσι.

Αντικιμενικά και αμιγώς μουσικά [SIZE=“6”]ΜΕΤALLICA[/SIZE] με τεράστια άνεση… Τώρα αν έχουν κάποιοι κολλήματα και εμπάθειες για άλλους λόγους (ανάμεσα σε αυτούς και εγώ) είναι άλλη υπόθεση!

εντάξει όχι και με άνεση…ας όψονται τα 15χρονα που ακούνε metallica,και δεν ξέρουν πού τους πάν τα 4…#-o

Πράγματι είναι ένας λόγος που μου την σπάνε οι Metallica είναι ότι τους ακούνε όλοι… Αλλά, για φαντάσου όλα τα albums των Metallica να ήταν εντελώς άγνωστα, underground και να τα ήξεραν μόνο οι ψαγμένοι, ενώ οι Megadeth να είχαν την επιτυχία που έχουν οι Metallica! Τότε είμαι σίγουρος ότι θα έκραζες όποιον ψήφιζε Megadeth!!!

Όσο να’ναι τα ride the lightning, master of puppets και …and justice for all είναι ανώτερα από τα επίσης φοβερά youthanasia και rust in peace!

Ίσως να έχεις δίκιο,μπορεί και έκραζα τους megadeth τότε…Βασικά,αντικειμενικά έχουν κυκλοφορήσει και οι δύο αριστουργήματα,αλλά προσωπικά μου άρεσε ανέκαθεν το ύφος και το attitude του Mustaine…όχι ότι ο james δεν είναι Θεός…(άλλωστε 3 Ιουλίου θα πάω να προσκυνήσω…)…

Όσο για τα albums ξεχωριστά,καταρχήν ενώ ο mustaine έμεινε κάπως πίσω σε σχέση με τους metallica μετά το διωγμό του,κατάφερε να κυκλοφορήσει ένα πολύ καλό killing is my business…και αργότερα το πολύ καλό peace sells…το οποίο για μένα είναι λίγο κατώτερο από το ride the lightning,κομμάτια του οποίου μην ξεχνάς ότι είχε γράψει ο mustaine…το so far…ήταν περισσότερο δίσκος για να βγάλει τα λεφτά για τα ναρκωτικά,ενώ είναι γεγονός ότι μουσικά ήταν ακόμη στο ψάξιμο…το line up δεν είχε οριστικοποιηθεί…επομένως δεν θα μπορούσε παρά να είναι κατώτερο από ένα album όπως το …and justice(αριστούργημα)…θεωρώ το rust in peace ισάξιο του master of puppets και το countdown to extinction επίσης ισάξιο του black album…σύγκριση μεταξύ youthanasia/cryptic writings και load/reload δεν υπάρχει…άνετος άσσος του 1,20…ενώ μην ξεχνάς ότι το φοβερό ντεμπούτο τους είναι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό γραμμένο από τον mustaine…anyway,δύο τεράστιες μπάντες μουσικά…αλλά νομίζω ότι οι megadeth είναι πολύ αδικημένοι σε σχέση με τους metallica,και αυτό αποδεικνύεται με τις πωλήσεις που κάνουν οι δύο μπάντες ανά τον πλανήτη…

Ok, όταν λέμε metallica εννοούμε και τη συνισφορά του Mustaine σε αυτούς, άσχετα από τις μεταξύ τους σχέσεις!

Δίκιο έχεις ότι είναι αδικημένοι οι Megadeth, αλλά όταν συγκρίνεις 2 συγκροτήματα πρέπει όσο γίνεται τα κριτήρια να είναι μόνο μουσικά, αγνοώντας κάθε άλλη παράμετρο…

metallica χαλαρα…

αν και οι megadeth απο τεχνικης αποψης ειναι ανωτεροι, σε καμια περιπτωση δε φτανουν το μεγαλειο των τραγουδιων των metallica…

εννοειται οτι τους γουσταρω παρα πολυ, αλλα δεν τους συγκρινω με metallica.

metallica χαλαρα!!!
παντως δεν εχω καταλαβει γιατι λετε καποιοι οτι οι megadeth δεν εχουν το promotion των metallica…
κακο ειναι δηλαδη που οι metallica με την αξια τους το καταφερανε αυτο??
ας βγαζανε και οι megadeth album σαν των metallica να ειχανε αυτοι το promotion.
οι megadeth μια ζωη θα ειναι πιστευω πισω απο τους metallica λογω εγωισμου του mustaine

Μetallica Δαγκωτό!!!Δεν νομίζω οτι χρειαζονται πολλες αναλυσεις για να γινει κατανοητο οτι ο κυριος Mustaine και η παρεα του δεν βγαλαν ουτε προκειται να βγαλουν Cd ανταξιο των 'Ταllica.:slight_smile:

Egw pali nomizw oti h diskografia twn Megadeth a3izei poly perissotero apo ta teleftaia albums twn Metallica.
H alliws den sygrinetai to Rust In Peace me to St.Anger
ON TOPIC: Gia na doyme ti kykloforhse to R.I.P. line-up twn Megadeth :
Ena album sta8mo, to Rust In Peace kai 3 poly kaloys diskoys, ta Countdown To Extinction, Youthanasia kai Cryptic Writings
Gia na doyme ti kykloforhse to klassiko line-up twn Metallica (tote poy den htan karagkiozhdes):
3 album sta8moys, ta Kill`Em All, Ride The Lightning kai Master Of Puppets. Etsi h psifos paei dikaiwmatika stoys palioys kaloys Metallica.