Καλυτερο Megadeth μετα τα "κλασικα"

κυριως απο την αποψη της ποιοτητας των συνθεσεων.Κρατουσαν ενα πολυ ομαλο επιπεδο κατα τη διαρκεια του αλμπουμ.Δεν ειχαν δλδ αυξομειωσεις που παρατηρουνται σε μετεπειτα κυκλοφοριες.

αυτο.

οκ?

ε?

:stuck_out_tongue:

Την ομοιογένεια που την είδες και συ? Οι μεταγενέστεροι ήταν πολύ πιο ομοιογενείς στο σύνολο τους(όχι για καλό πάντως).

ε…ετσι ποως το ακουω το αλμπουμ…(πλην ισως ενος κομματιου) δεν μου φαινεται να ξεφευγει κατι απο το κλιμα του αλμπουμ.
Εσυ που ΔΕΝ την ειδες?:stuck_out_tongue:

Σε επίπεδο τραγουδιών υπάρχουν άνετα 3 που είναι σαφέστατα πιο κάτω από τα άλλα για να μην πω και μπαζάκια(I’ll get even, Almost Honest, Have Cool Will Travel) κάποιες ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ(She Wolf, Trust, Secret Place) και τα υπόλοιπα γαμώ. Σε ύφος έχουμε το ανατολίτικο Secret Place, κάποια πιο ροκάδικα και κάποια άλλα θρασιές. Γενικά από κάθε άποψη μου φαίνεται πολύ ανομοιογενής δίσκος άσχετο με το γεγονός ότι τον θεωρώ τον τελευταίο τους μεγάλο δίσκο. Τα μεταγενέστερα μου φαίνονται πολύ ποιο ομοιογενή, δλδ άμα σου αρέσουν έστω και λίγο όλο αυτό το μονοκόμματο τους κρύβει καλύτερα τις αδυναμίες τους σε σχέση με αυτό.

Βασικα είναι η παραγωγή που το κάνει τόσο ομοιογενή άλμπουμ. Οι συνθέσεις κινουνται απο την ποπ (i’ll get even) μεχρι thrash (FFF) και παρόλα αυτά κανενα κομμάτι δεν ακουγεται άσχετο με το άλμπουμ. Γενικά πάντως είναι ένας πολύ ποιοτητος δίσκος. Θα μπορουσε εδω να γίνει η τεραστια επιτυχία που πάντα ήθελε να Mustaine αλλα ποτέ δεν ήρθε (αναλογης των Metallica φυσικα). Πάντως και για μένα είναι ο τελευταιος κλασικος δισκος τους.

ναι,πραγματι εχει να κανει περισσοτερο με τη ποιοτητα και τη κατευθυνση ης παραγωγης,καθως σε καποια αλλη περιπτωση, αυτο που θεωρουμε Θρας κομματι απο το δισκο, σε αλλη περιοδο θα το λεγαμε “μετριο”.

1 Like

o darthvader τα είπε πολύ ωραία, αν κ για μένα το μοναδικό ξεκάρφωτο και κακό κομμάτι του δίσκου είναι το Have Cool Will Travel, δλδ είναι εμετικό. τα υπόλοιπα που ανέφερε (I’ll get even και almost honest) τα βρίσκω μια χαρά.

Σε έπιασα Mεγκαθέριε.Απλά σαν στυλ είναι πολύ διαφορετικά τα κομμάτια,γι’αυτό και η ένσταση.

Συμφωνώ με τον Darth αλλά γενικά εγώ τελευταίο κλασικό θεωρώ το Youthanasia.

Νιωθω…

ισως απλα να εχει να κανει με το γεγονος οτι το Κρυπτικ ειναι τελικα το τελευταιο Μεγκαντεθ που προσκυνησα.
Τα υπολοιπα οντως (οπως λες) παρουσιαζουν μεγαλυτερη ομοιογενεια (πιστευω με πιο “σταθερο” το τελευταιο τους) αλλα μου λειπει “κατι”.
αν για παραδειγμα στο τελευταιο ειχε αυτη την μελωδικοτητα του Κρυπτικ…μαλλον θα ειχα παθει εγκεφαλικο!

Βασικα το System has Failed εχει καποια στοιχεια απο cryptic writings

Ας ποσταρω και εδω τωρα που τα εχω και πολυ προσφατα… Λοιπον αρχικα το Risk ειναι ενοχλητικο, για εμενα τουλαχιστον και δεν μου αρεσει κανενα κομματι, μακραν το χειροτερο αλμπουμ των Megadeth με αποσταση χιλιομετρων απο τα υπολοιπα… Ουτε μια καλη ιδεα εστω… Το The World Needs A Hero το θεωρω πολυ μετριο, εδω υπαρχουν καποιες καλες ιδεες και καποια ωραια κομματια, αλλα τιποτα το αξιομνημονευτο, δευτερο χειροτερο αλμπουμ τους. Καλυτερο κομματι θεωρω το Dread And The Fugitive Mind. Το United Abominations ειναι καλος δισκος, τα 4 πρωτα κομματια ειναι πολυ δυνατα, αλλα στην συνεχεια πεφτει το επιπεδο του. Απλα καλος δισκος δηλαδη. Το The System Has Failed μου αρεσει τρελα και εχει μεσα καποια φοβερα κομματια, ωραια μουσικη, ωραιοι στιχοι, τρομερο γενικα το αποτελεσμα… Το Endgame μου αρεσει και αυτο πολυ και εχει επισης πολυ καλα κομματια, ενω η δουλεια στις κιθαρες ειναι φοβερη…

Και τωρα φτασαμε στο διλημμα, The System Has Failed ή Endgame? Δυσκολο το ερωτημα, θελει λιγο σκεψη ακομα, αν και νομιζω οτι κλινω προς το The System Has Failed… Το Endgame ομως ειναι πιο καινουριο και δεν το εχω ακουσει το ιδιο… Για αυτο δεν ειμαι σιγουρος… Θα σκεφτω και θα ψηφισω.

η επιλογη κανενα απο αυτα;

the system has failed
united abominations
endgame
πολυ καλοι δισκοι και οι 3 αλλα μαλλον στο τελευταιο δινω την ψηφο μου αφου εχει broderic και καποια τρελα κομματια…

Endgame έχω ψηφίσει??? ΉΗΗμαρτον! Αν κάποιος μπορεί να το αλλάξει με το System… ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Kανενα album των Megadeth μετα το cryptic δεν μου κανε κλικ…και το endgame μου φανηκε πολυ επιτηδευμενο…sorry mr Mustaine…

οτι λεει ο απο πανω…

πιστευω προσωπικα οτι το risk δεν επρεπε να υπηρχε για επιλογη γιατι ο δισκος απλα δεν ειναι δισκος


[SIZE=“5”]???[/SIZE]

The System has Failed περισσοτερο