Megadeth

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλυτερος ο kiko απο τον Friedman αλλα κλαιν! Dave εισαι αφου…

Για να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα από χτες. Άλλη μια φορά που αποδεικνύει ο Dave πόσο μεγάλος frontman είναι. Κάποιοι θα το έχετε δει βέβαια…

1 Like

Συμφωνω απολυτα στο οτι η λιστα του τρελο-Dave εχει να κανει με συμπαθεια και προσωπικες σχεσεις, ειναι ολοφανερο. Και επισης συμφωνω μεχρι τελειας στα περι Drover, Poland και Pitrelli.

Εκεί στο 4:48 και 5:51 θα μπορούσε άνετα να συνεχιστεί το κομμάτι με

:musical_note:
Am I evil? Yes I am.
Am I evil? I am man, yes I am :musical_note:

Σε αυτά τα 2 σημεία μου έρχεται το Am I Evil? στο μυαλό.

1 Like

Και η εισαγωγή είναι το Call of Ktulu…

3 Likes

Σε αυτα τα 2 σημεια??? Εμενα τα σημεια στο When που μου θυμιζουν το Am I Evil? ειναι απο το 0:00 εως το 9:14

2 Likes

Θυμάμαι συνέντευξη του Mustaine που τον ρώτησαν σχετικά με την ομοιότητα του When με το Am I Evil και ο Dave ευγενικά και καλοσυνάτα του απάντησε κάτι σε στυλ: “θα σου φέρω τις παρτιτούρες και αν οι νότες δεν είναι ίδιες με του Am I Evil θα σε πετάξω από το παράθυρο”

5 Likes

…μαζί με το κρεβάτι σου!

5 Likes

XAXAXAXA :grinning::grinning::grinning:

Αυτο μου ηρθε και εμενα στο μυαλο.

αντιγραφή και το κρεββάτι με το Enter Sadman :grin: :grin::joy:

2 Likes

Ακόμα κι εκεί δεύτερος…πφφφ

3 Likes


Δυσκολεύεται αρκετά άλλα ακόμα είναι εγγύηση

1 Like

Το είδα όλο το live και στο Trust η φαλτσαδούρα πήγαινε σύννεφο…

Ε ναι λογικο ειδικά στο holy wars

Χρόνια πολλά στον λατρεία Love/Hate Μαστέηναρο. Επ’ευκαιρίας, κατατάξεις στο πνεύμα των ημερών (από παλιό ποστ προφανώς):


It’s Dave Mustaine’s birthday today! Happy birthday to one of the most important figures in metal history and one of the top 3 thrash riffmeisters (overall too…)

Personal rankings for the discography of the world’s state of the art speed metal band:

Rust in Peace: 11/10 (top 5 metal album of all times, one of the best guitar duos ever)

Youthanasia: 10/10 (the perfect commercial Mustaine, on par with the Black Album and destroys the Loads)

Peace Sells: 10/10

Hidden Treasures: 9.5/10 (fuck the two new covers but otherwise some of Mustaine’s greatest songs)

Killing is my Business: 9/10 (underrated as fuck)

Countdown to Extinction: 9/10 (perfect, I just prefer the previous and next albums)

So Far, So Good, So What? 8.5/10 (Not the most consistent of albums but has this delicious Megadeth decadence about it - and In My Darkest Hour)

------------ The absolutely necessary Megadeth (+1 at will and on Dave’s birthday. So Rip: 12/10 etc…)

The System has Failed: 8/10 (mea culpa, I used to call this too little, too late. It’s actually very good but suffers from the Mustaine+friends syndrome)

Dystopia: 7.5/10 (unexpectedly VERY good, suffers from safe Death Magnetism but the players involved rise to the occasion)

Cryptic Writings: 7/10 (good rock album, deserves an 8 but I absolutely hate Trust, so -1)

------------------ +/- 1 at will, since it’s Dave’s birthday they get +1 for today) Good albums, some filler or some kind of problem.

Endgame (Dialectic Chaos, This Day We Fight, Head Crusher have kinda stood the test of time. The rest of the album, hasn’t.)

Th1rt33n (shame about the vocals and the players, this has some quite good songs)

----------------- 6/10 (+1 for today - Ruined by Dave’s vocals and the underwhelming players)

The World Needs a Hero 5/10 (piss poor attempt to return to the metal, Al Pitrelli <<<<<<<< Friedman)

United Abominations 5/10 (shit vocals, crap songwriting, terrible cover)

Risk 4/10 (fuck you)

Super Collider 4/10 (fuck you too)

------------ (-1 when I listen to them out of sheer frustration)

Best Mustaine solos: Wake Up Dead, My Last Words, Holy Wars, Hangar 18.


Βασικά ψάχνουμε τριάδα αγαπημένων Megadeth, αγαπημένα σόλο Mustaine (ή γενικά Megadeth αν δεν υπάρχει έυκαιρη η πληροφορία) και κόσμιο τζέρτζελο.

Δίνεις 9/10 στο killing και 7/10 στο cryptic…μααααιστα. Ξέρεις…αυτό μαζι με τα όσα λες κατά καιρους στο θρεντ των metallica περί KEA και Load δείχνουν πως δεν γουσταρεις τον πιο ροκ/μεταλ ήχο άρα δεν γίνεται να δεχτω την όποια αιτιολόγηση που ειμαι σίγουρος πως θα θες να παραθέσεις ως απάντηση:stuck_out_tongue:

με αξιολογικη σειρα και μόνο για το τζέρτζελο

rust
countdown
youthanasia
peace
cryptic

απο εκει και κάτω δεν έχει νοημα να ασχοληθω καθως σπάνια θα ακουσω πλεον ολοκληρο δίσκο αλλα συνεχίζοντας με αυτα που βρισκω αρκετα ενδιαφέροντα…

killing
so far
endgame
.
.

το dystopia είναι πολυ φρέσκο για τα δεδομενα μου οποτε δεν ξερω που θα κατσει τελικα (δεν το ξανακουσα απο τοτε που βγηκε παντως), ενω τρεφω και μια nerd αδυναμία για το the world needs a hero

3 Likes

Το τόνισα κιόλας! Να προσέχετε κύριε!

Εννοείται ότι το Cryptic πάει και στο 8, όπως και το Killing σηκώνει κόψιμο βαθμού στο 8 λόγω παραγωγής. Κατά τα άλλα είναι ΔΙΣΚΑΡΑ το ντεμπούτο και δεν θα κάνω καν τον κόπο να το υπερασπιστώ.

Ο λόγος που βάζω 7 στο Cryptic είναι γιατί κυρίως δεν είναι γεμάτος έπη όπως οι τρεις τουλάχιστον προκάτοχοί του. Secret Place, FFF, Disintegrators, She-Wolf, άντε Use the Man και άντε να σας χαρίσω και το Trust που προσωπικά το απεχθάνομαι για το ρεφρέν του (δεν το μπορώ, τι να κάνω). Αυτά ναι. Τα άλλα εμένα δεν μου αρέσουν, τα βαριέμαι και δεν μου λένε απόλύτως τίποτα. Το killing από την άλλη είναι speed/thrash ΕΠΟΣ με πρωτοποριακές τεχνικές/σπιντ/θρας ριφάρες που κάνανε σχολή (βασικά μόνο το These Boots πέφτει κάτω, άντε να πούμε ότι το Four Horsemen έκανε αχρείαστη την ύπαρξη του Mechanix). Αν σε κάποιους δεν αρέσουν τα φωνητικά του Dave ή οι σπιντιές, προφανώς θα το βάλει πιο κάτω στην λίστα του και στο γαμηστερόμετρό του - αλλά το δικό μου 9άρι και ότι δεν πάει κάτω από 8άρι είμαι έτοιμος να το υπερασπιστώ στα σοβαρότατα όποτε θέλεις! COME AT ME BRO!

Ο ροκ/μέταλ ήχος είναι κάτι υπερβολικά γενικό και μεγάλο για να μου χρεώσεις ότι δεν τον γουστάρω επειδή αξιολογώ τις θρασιές των μεγάλων πιο πάνω από τα πιο ροκ τους…

2 Likes

Χρονια πολλα στον Καραγκιοζη Θεο.

1 Like

ναι μωρε πλακα κανω…χαλασε και το λαπτοπ(τροφοδοτικο) κ βαριεμαι να γραφω απο το κινητο. οποτε ετσι οπως το εγραψα ίσως ακουστηκε πιο χοντροκομενο. προφανως και ειδα το ‘personal ranking’ άλλωστε ολοι προσωπικες αποψεις γραφουμε…εκτος κι αν καποιος πιστευει πως κατεχει την απόλυτη αλήθεια

4 Likes

Άσχετα τι πιστεύει ο καθένας για τον εαυτό του, εγώ θα το ξαναπώ, υπάρχουν πιο αρμόδιες απόψεις από άλλες. Στους Megadeth εγώ πιστεύω ότι ξέρουμε τι μας γίνεται, δεν βλέπω λόγο για τσάμπα μετριοφροσύνες, μια χαρά κουβέντα σοβαροκαμμένη μπορούμε να κάνουμε!