Megadeth

Σαν γεροψαρας στο Τροντχαιμ ειναι ο αγαπημενος.

2 Likes

Θα σε μεταφερω στο σωστο τοπικ @Sevek.

Πολυ ομορφα τα λες, το songwriting στο Super Collider ειναι σε υψηλοτερο επιπεδο απο οτι στα προηγουμενα 3 αλμπουμς τους για μενα (Endgame, United Abominations, Thirteen), αλλα δυστυχως πασχει απο αλλα προβληματα. Στο μελλον θα μοιραστω ενα spreadsheet για τους Megadeth που μολις σκεφτηκα και αποφασισα να φτιαξω, αλλα βαριεμαι ελεεινα τωρα.

Το Super Collider εχει για μενα το κακο πως ειναι βαρετο και φλατ. Παιρνει ενα :heavy_check_mark: στις περισσοτερες βασικες κατηγοριες των χαρακτηριστικων που κανουν εναν δισκο “καλο”, οπως στην συνθεση, τον ηχο, την ενορχηστρωση, τα ρεφρεν κτλ. Αλλα καπου μου φαινεται πως λειπει η ψυχη. Ακομα κι ο Mustaine, που παντοτε βαζει την ψυχη του στα τραγουδια του, ειτε μιλαμε για τα αριστουργηματα ειτε για τα πολυ “κακα” τραγουδια του, στον συγκεκριμενο δισκο ακουγεται λες και βαριεται. Δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα, και σιγουρα ολο αυτο ειναι εντελως υποκειμενικη ερμηνεια, απλως δε θυμαμαι καποιο τραγουδι στον δισκο που να μου βγαζει την αισθηση οτι ο Dave εκεινη την στιγμη ποναει, ειναι οργισμενος, ειναι εμπνευσμενος, ή οτιδηποτε αλλο. Ειναι λες και ακουω ενα χαλαρο καλοκαιρινο λαηβακι σε καποιο μπαρ στο Μπρουκλιν, απο μια μπαντα που ειναι μισο-μεθυσμενη και παιζει τα τραγουδακια της για χαβαλε.

Συμφωνω απολυτα για Cryptic Writings, που ειναι ο τελευταιος δισκος με το legendary lineup και για System Has Failed που ειναι μαλλον (σιγουρα για μενα δηλαδη) ο πιο ποιοτικος τους δισκος απο το 1998 μεχρι σημερα.

5 Likes

Να σου πω την αλήθεια, αυτό δεν το ακούω, ίσα-ίσα μου φαίνεται πολύ ζωντανό αλμπουμ. Δεν είναι “κοφτερό” όμως, είναι γυαλισμένο.

Επίσης έχω να πω πως τα τελευταία χρόνια, έχω αλλάξει εντελώς αποψη για το Risk, το οποίο και θεωρώ καλύτερο αλμπουμ από πολλά τελευταία τους.

2 Likes

Φανταστικο λαιβ. Ποσταραν στο facebook το Τake no Prisoners. Εκει ακριβως στο 25¨00. Μιλαμε για Total War Riff

6 Likes
2 Likes

Το ερώτημα είναι θα είναι ανάλογου βεληνεκούς με το Dystopia ?

2 Likes

Δεν το λες και καλο αυτό ε

2 Likes

Χαθηκε χρυση ευκαιρια να γραψει “Νεο Megadeth, ελευσον” ο συντακτης

6 Likes

Τρέλανε μας Πρόεδρεεεεε!!!

3 Likes

Μωρέ ας είναι επιπέδου Dystopia και μια χαρα θα είμαστε

3 Likes

Προφανώς! Άλλωστε το Dystopia αν εξαιρέσουμε 3-4 fillers κατά τα άλλα είναι εκπληκτικός δίσκος.

2 Likes

Σαν σήμερα πριν 23 χρόνια! Καλύτερο απ’ το Load :stuck_out_tongue:

10 Likes

Τεράστια αγάπη στο she wolf

3 Likes

Δισκαρα.

Trust
Secret Place
She-Wolf
Vortex
Use The Man
I’ll Get Even
Sin

Ολα καταπληκτικες κομματαρες. Και τα υπολοιπα καλα ειναι ολα.
Μιας και αναφερθηκε το Load, οι επιρροες ειναι κατι παραπανω απο εμφανεις στα μισα τραγουδια :sunglasses:

4 Likes
3 Likes
3 Likes

109442045_3690077277683604_7432164923465403771_n

εδώ καλύτερα…

13 Likes

Απο τα καλυτερα memes.

1 Like

Μιας και ποστάρουν gifs στο thread των Metallica λέω να ποστάρω κι ένα gif στο thread των Megadeth.

giphy

Όποιος ξέρει από ποιο τραγούδι είναι αυτό, έχει γούστο στη μουσική (έτσι για να πιάσουμε λίγο και το άλλο το thread με τις μπάντες και τα γούστα).

1 Like