Megadeth

Post American World;

1 Like

Ναι το Post American World είναι !!! :+1:

Έτυχε να δω το video clip πριν 2-3 μέρες μην νομίζεις :joy::joy:

2 Likes

Live πριν 4 μέρες ο γερο-Dave.

2 Likes

Ποσο επος ειναι που ο γιος του εχει το ονομα του καλυτερου αλμπουμ των Metallica που δε θα μπορουσε να εχει γραψει ποτε ο ιδιος :smiling_imp:

Περα απο οποιαδηποτε πλακα, τον παω παρα πολυ τον Mustaine κι ας ειναι λιγο ψεκασμενος.

3 Likes
1 Like

30 Χρόνια σήμερα.
Megadeth-RustInPeace

13 Likes

Ευανθία εσύ; :stuck_out_tongue:

7 Likes

Λοιπόν, υπήρξε εκείνο το χρονικό “παράθυρο” από τα τέλη Αυγούστου έως τις αρχές Νοεμβρίου του 1990, που είχε κυκλοφορήσει καινούριο δίσκο όλο σχεδόν το “βαρύ πυροβολικό” της metal σκηνής παγκοσμίως. Μετράτε: Black Sabbath, Queensryche, Anthrax, Judas Priest, Annihilator, Megadeth, AC/DC, Iron Maiden, Slayer, Sodom, King Diamond, Kreator!
Κάποιοι ήταν τεράστιοι δίσκοι που άφησαν εποχή, κάποιοι άλλοι πολύ καλοί, άλλοι λιγότερο, όλοι όμως ήταν “υποχρεωτικό” να τσεκαριστούν ακόμη κι από νεοφώτιστους σαν και του λόγου μας τότε!

Το ακόμη πιο αξιοπερίεργο βέβαια είναι ότι τριάντα χρόνια μετά, όσοι επιβιώνουν εκ των άνωθεν αναφερομένων εξακολουθούν να θεωρούνται το βαρύ πυροβολικό της metal σκηνής!

1 Like

Εγώ θα έλεγα πως είναι μερικοί από το βαρύ πυροβολικό της πρώτης και δεύτερης γενιας, από τότε έχουν περάσει σίγουρα άλλες δύο γενιες βαρεως πυροβολικου, οι μπάντες των 90s-early 00s , και οι ακόμα πιο καινούριες.

Το ότι το βαρύ πυροβολικό της 1ης-2ης γενιάς γνώρισε μεγαλύτερη εμπορική επιτυχία από τις δύο επόμενες , πιστεύω ωφειλεται στο γεγονός ότι υπήρξε μια μεγάλη περίοδος που το metal ήταν περισσότερο της μόδας, οι ηχογραφήσεις λιγότερες άρα και ο ανταγωνισμός μικρότερος και στο ότι με τα χρόνια μάζευαν 2-3-4 γενιές οπαδών αφού η μουσικη τους παρέμενε relevant ακόμα και στους νέους (και καλά εκανε !) κάτι που δεν έχουν προλάβει να κάνουν οι νεότερες μπάντες, και μάλλον δεν θα καταφέρουν ποτέ να πλησιάσουν σε δημοφιλία τις μπάντες της 1ης-2ης γενιάς, η ιστορία θα δείξει.

Ήταν περισσότερο θέμα timing πιστεύω, πάρα διαφοράς στη μουσική αξία τότε και σημερα.

2 Likes

Να συμπληρωσω ότι τότε έκανε τα πρώτα βήματα του το μέταλ γενικά, εντελώς διαφορετικές εποχές.

1 Like

Εγώ θεωρώ ότι έβγαιναν καλύτερα άλμπουμ τότε. Για αυτό και έχουν μπει δικαιωματικά σε βάθρο. Και μετά έβγαιναν, απλά στα '80s και '90s έβγαιναν αξεπέραστα άλμπουμ.

Δεν θα βρεις αργότερα δίσκους που να μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια Appetite, Illusions, Nevermind, Trash, Crazy World, Somewhere In Time, Black Album, Chemical Wedding, Painkiller, Headless Cross, Division Bell και πάει λέγοντας…

1 Like

Όλα τα αποπάνω υπάρχει κόσμος που θα τα βρίσκει μέτρια σε σχέση με τα πιο παλιά των Scorpions, τα πρώτα 4 των Sabbath, τα 4 των Zeppelin, το MASTER, το Dark Side Of The Moon κ.ο.κ.

Και κάποιος άλλος θα παρουσιάζει τα Toxicity, Mutter, Blackening, Absolution, Origin Of Symmetry, και πολλά άλλα ως ισάξια ή και καλύτερα… Οι φοιτητές μου δεν ξέρουν καν τους Nirvana και βαριούνται περισσότερα από τα μισά που έγραψες… Όλα σχετικά ειναι

2 Likes

Alternative 4, toxicity, Blackwater park, deliverance, Slipknot, Imaginations from the other side, draconian times, icon, magma, from mars to sirius, black future, leviathan, tuonela, filosofem, de mysteriis, terminal redux, sunbather, far beyond driven, the satanist, heart of the ages, the blackening, symphony of the enchanted lands, dead heart in a dead world, images and words,vovin είναι μερικά album από μπάντες που χαρακτήρισαν τις δεκαετίες από τα 90s και μετά και που θεωρώ πως μετά από 20 χρόνια θα τα θεωρούμε εξίσου μνημειώδη με αυτά που γράφεις μαν (κάποια ήδη μερικοί τα θεωρούμε)

Πάλι off topic είμαι , για να ξαναγίνω on τι να πρωτοπεις για το RIP, σαραντακατι λεπτά τελειοτητας, το καλύτερο megadeth και με διαφορά αυτό που ακούω πιο συχνά απ’ όλα τώρα πια. Για πάρα πολλά χρόνια στα φόρουμ κυκλοφορουσα ως tornado of souls, έτσι ενδεικτικά για τη λατρεία που έχω σε αυτό το δίσκο

5 Likes

μεγαλειώδης δίσκος το RIP , από τους αγαπημένους μου εβερ . Κιθαριστικός οργασμός και όχι μόνο

6 Likes

Πω ρε φιλε ξενερωνω που ειναι ψεκασμενος με τα πολιτικα και τα θρησκευτικα (δεν ξερω αν ειναι ακομα βασικα ψεκασμενος με αυτα) αλλα ηταν, ειναι, και θα ειναι παντοτε υπερτιμιος και ειλικρινης και αφοπλιστικα συγκινητικος οταν μιλαει ετσι ειλικρινα. Κριμα που απο οτι φαινεται τον ταλαιπωρησε πολυ και ο καρκινος ρε γμτ,.

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το Veterans Day (κάτι με τα αμερικάνικα στρατά) αλλά βλέπω το πόσταραν στο site τους χτες.

Βασικά να πούμε χρόνια πολλά στον David Ellefson :birthday:

Σχεδόν σε όλη την Ευρώπη χθες ήταν αργία για τον εορτασμό της μνήμης για τα θύματα του Β’ΠΠ (κάθε 11 Νοέμβρη). Στην Αμερική υποθέτω πως η γιορτή αυτή, έχει αυτήν την ονομασία.

1 Like

🤘🏻DAVID ELLEFSON: Οι Megadeth είναι η μεγαλύτερη thrash metal μπάντα. Τα εύσημα στον Dave Mustaine, τον δημιουργό του είδους!