Melvins

Έλα ρε έλα ρε!!! Ντροπή να μην έχουμε τόπικ για τους Μέλβινς.

Το grunge, το sludge, το stoner και ένα κάρο άλλοι τούς χρωστάνε πολλά.

Χώστε!

Hοudini. Πολύ καλός δίσκος, αν και όχι στα καλύτερα που έχω ακούσει.

Αιωνιο ρισπεκτ σε αυτους τους αρχοντες.αν δεν υπηρχαν αυτοι δεν θα υπηρχε και το αγαπημενο μου ειδος.Τι να πεις τωρα για αυτους…Το Stoner Witch ειναι απο τα καλυτερα αλμουμ που εχω ακουσει και το hoodini και stag απο τα ποιο inspiring για το χωρο.

Εχει δικιο ο κυριος.:wink:

Τα Houdini,Bullhead,Stoner Witch ειναι μεγαλες δισκαρες ενω ας μη ξεχναμε και τη συνεργασια τους με τον θεο Jello Biafra οπως και το live τους με Fantomas.

Για τσεκαρετε

Υ.Γ.Η αφανα του Buzz Osborne ειναι as cult as it gets.

ΘΕΟΙ. Από τα παλιά ξεχωρίζω Houdini και Stag. Aπό την περίοδο που πήγαν Ipecac, ερχόμενοι ακόμα πιο κοντά στα γούστα μου, προσκυνάω όλα από Electroretard και μετά. Δεν τα έχω ακούσει όλα όμως, είναι και μπόλικα. Λάιβ φαντάζομαι είναι ακόμα καλύτεροι. Ούτε κουβέντα για πόσους και ποιους έχουν επηρεάσει.

Πάρτε κομματάρες:

O μακαριτης ο Cobain τους εχει παραδεχτει δημοσια ως μια μεγαλη του επιρροη.Χρειαζεται να πουμε περισσοτερα?

Υ.Γ.Απ’οτι θυμαμαι παιζει και ενα βιβλιο για τους Melvins που το ψαχνω κοντα 4 χρονια.Ξερει κανεις αν παιζει πουθενα?

Δεν είναι σίγουρος αν είναι ένα μόνο, αλλά σίγουρα είναι δυεύρετο.

Έχουν πάντως απ’ τα πιο καυστικά χιούμορ. Ο Buzz έχει πει για την αφάνα:

?I have NO IDEA what you are talking about. If you mean what sort of hairstyle did I have before now, I was a Nazi skinhead. I was a Nazi skinhead until I found out that kicking the shit out of ?niggers? and ?kikes? was part of the job. I thought it was just about being gay.?

Επίσης, για τους μέλβινς έχει γίνει κι ένα απ’τα καλύτερα tribute albums έβα!

Πάρτε τρακλίστ και συμμετοχές ε!

  1. “Night Goat” (Mare) ? 3:00
  2. “Honey Bucket” (The Dillinger Escape Plan) ? 2:42
  3. “The Bit” (Mastodon) ? 4:29
  4. “Zodiac” (Strapping Young Lad) ? 3:59
  5. “Claude” (Pig Destroyer) ? 1:15
  6. “Oven” (High on Fire/Keelhaul) ? 1:27
  7. “Shevil” (Meatjack) ? 6:15
  8. “Joan of Arc” (Strapadon Factory) ? 3:21
  9. “Boris” (Isis/Agoraphobic Nosebleed) ? 9:01
  10. “Revolve” (Absentee) ? 4:30
  11. “Easy as It Was” (Eyehategod) ? 3:11
  12. “Anaconda” (Dog Fashion Disco) ? 4:30
  13. “Raise A Paw” (Disengage) ? 1:15
  14. “Hog Leg” (Blessing the Hogs) ? 5:22
  15. “Laughing with Lucifer at Satan’s Sideshow” (CKY/Gnarkill) ? 2:40
  16. “Copache” (Maritime Murder) ? 2:48
  17. “Bar X and the Rocking M” (Made Out of Babies) ? 2:47
  18. “Echohead/Don’t Piece Me” (Pincer 2) ? 2:51

Η μόνη μου επαφή με τους κυρίους είναι η live διασκευή των Mastodon τον Νοέμβριο στο Βέλγιο, όπου είχα καταχαρεί, νομίζοντας ότι θα ναι για το καινούργιο (Crack the Skye).
Κατά τ’άλλα έχουν 500 δίσκους, τι να πρωτοακούσεις.:stuck_out_tongue:

Αυτά που διάβασες προηγουμένως να ακούσεις!
Και όχι τα Singles 1-12 και Colossus of destiny.
Το πρώτο το είχα αγοράσει πολύ παλιά και η απογοήτευση που ένιωσα επιβράδυνε τη γνωριμία με τους θεούς.
Το δεύτερο το αγόρασα πέρσι, αλλά δεν ακούγεται.
Houdini, Stoner Witch, (a) Senile Animal μαζί με τις δισκάρες με το Biafra από εδώ.
Αλλά και τα υπόλοιπα άξια προσοχής.
Και, ναι, είναι τρελές μορφές.

Bump γιατι ειναι μεγαλη μπαντα

ψαχουλευοντας στο ιντερνετ επεσα πανω σε μια συνεντευξη του Scott Kelly σε ελληνικο site οπου λεει το εξης

Τι θυμάσαι από το περσινό Roadburn Festival;
Από το περσινό; Θυμάμαι τους Melvins που ήταν καταπληκτικοί…
Έως και ισοπεδωτικοί. Ιδίως η φάση με τα διπλά drums γάμησε!
Ναι, τελείως. Αυτοί οι τύποι πρέπει να έχουν διαλύσει το μυαλό μου μάλλον 3 φορές σε όλη μου τη ζωή, όπως τη πρώτη φορά που τους είδα πριν 10 χρόνια που παίζαμε σε ένα show στο San Francisco, όπου εκείνο το βράδυ δεν μπορούσε να χωρέσει το μυαλό μου, ότι αυτό που κάνουν, είναι από τα μεγαλύτερα πράγματα που έχουν γίνει ποτέ, ίσως η μεγαλύτερη μπάντα που έχει υπάρξει ποτέ.

Για να το λεει ο θειος Κελυ !.
P.S .Ολη η συνεντευξη εδω ------->http://www.electricrequiem.com/modules/imagazine/interview.php?action=single&interview=54 .Ενταξει ειναι παλια αλλα πολυ καλη.

Παίζει να είναι η καλύτερη συνέντευξη που έχω διαβάσει έβερ.:slight_smile:

κατεβασα πριν λιγους μηνες τη δισκογραφια τους, αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει να ασχοληθω σε βαθος

παντως ειναι αχανεστατη

Μόλις κυκλοφόρησαν το remix album “Chicken Switch”

…το οποίο… ε… χμ… δεν πολυπαλεύεται…

Xαχαχ λοιπόν φορκμπου πολύ σε πάω. Για κάποιο σατανικό λόγο έχουμε το ίδιο γούστο ακόμα και στους μέλβινς. Συμφωνώ και επαυξάνω, τέλεια αλμπουμ με μπιάφρα και το houdini γαμεί και δέρνει (και βγήκε και σε πολυεθνική, να μην μου την λέτε ε). άπειροι απάλευτοι δίσκοι μέλβινς παίζουν δυστυχώς εδώ γύρω. έχω δηλώσει πάντως την συμπάθεια μου στην πρώτη τους περίοδο όταν δηλαδή ηχογραφούησαν στην boner. τώρα σχετικά με το λαιβ, είναι κρίμα που το διοργανώνει η άλτεργκραουντ ρε γμτ. ας ελπίσουμε να γίνει καμμιά τράμπα με τπτ σοβαρή διοργανώτρια εδώ στην θεσσαλονίκη και θα τιμήσουμε.

Έχω ντροπιαστικά λίγες γνώσεις επί της μπάντας. Πάω να μελετήσω και επανέρχομαι.

Καλύτερα δώσε Πανελλήνιες.
Πιο λίγη ύλη.

Όχι πείσμωσα τώρα. Θέλω να τους βγάλω καλύτερους από Alice in Chains για το grunge poll.
Και οι πανελλήνιες ήταν εύκολες, ποια ύλη ρε… αφού δεν πολυδιάβαζα. Πάντως βλέπω 18 δίσκους στην δισκογραφία τους. Έχω δουλειά.

Να τους βγάλεις. Αλλά οι Melvins δεν είναι grunge. Επηρέασαν, τους nirvana ειδικά, αλλά grunge δεν είναι.
α) Από τη στιγμή που προϋπήρχαν.
β) Δεν είναι από το Seattle.