Melvins

Καλά, sludge metal είναι. Οπότε, έχουμε 2 συμπεράσματα.

α) Είναι πολλοί πιο γαμάτοι από ότι φανταζόμουν, ήδη.
β) Τι δουλειά έχουν στο grunge poll; Μπλήντιν ρωτάω κυρίως εσένα που άνοιξες και τούτο το θρέντ. Διαφώτισέ με.

βασικά ούτε σλατζ είναι.

Είναι απλά …οι μέλβινς. :smiley:

ο πιο κοντινός ήχος που μπορώ να βρω είναι το noise rock των 80ς (βλ. Jesus Lizard, Sonic Youth κλπ.). Αλλά και πάλι όχι. Είναι διαφορετικοί κι από αυτό.

Στα έρλι 90ς τους κόλλησαν την ταμπέλα του grunge. Στα 00ς του sludge.

Skrew labels. It’s just the fuckin’ Melvins. 8)

Ούτε sludge metal είναι. :wink:

Επηρέασαν πολλές μπάντες αλλά sludge metal δεν είναι.
α) Από τη στιγμή που προϋπήρχαν.
β)… δεν είναι καν μεταλ.
γ) Αν θες να τους κατατάξεις κάπου ειναι πιο κοντά στο noise rock, χωρις όμως αυτό να είναι περιοριστικό. Και στοιχεία stoner έχουν, και hardcore και alternative rock και απ’ όλα!

Έντιτ. Με πρόλαβε ο αποπάνως!

Ε, κυρίως γιατί τον ρώτησα προσωπικά. Συμφωνώ με οπλαρχηγό. Νέο είδος:

Melvins rock. Tέλος.

Επιπλέον, αποδείχτηκα γουρλής νομίζω. Με το που ασχολήθηκα λίγο με την μπάντα έσκασε η είδηση ότι έρχονται λάιβ.

Επειδή βαριέμαι να ανοίγω ξεχωριστό τόπικ, που θα πάει και άπατο, τα λέω εδώ:

Άκουσα σήμερα λοιπόν τον καινούργιο τους δίσκο Bride Screamed Murder

και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Έχει κάποια πολύ καλά σημεία, έχει και τα κλασικά βαρετά Μέλβινς περάσματα, γενικά είναι αυτό που περιμέναμε από δαύτους. Θα το ξανακούσω αρκετά, για να ξεχωρίσω κομμάτια. Πείτε και σεις οι δυο-τρεις ακόμα που ακούτε.

ένας απ’αυτούς είμαι κι εγώ αλλά δεν το έχω ακούσει ακόμα.
μάλλον πάει για αύριο.
πάντως όπως έδειξαν και στο nude with boots τό’χουν,οπότε περιμένω κάτι καλό.

παροτι ειχα ακουσει καποια κομματια παλαιοτερα δεν τους ειχα προσεξει παρα πολυ.τις τελευταιες μερες ομως εχω φαει τρελο κολλημα.καταπληκτικο συγκροτημα,απιστευτος ηχος.

ειμαι κι εγω στους 2-3 μαλλον!!!
Δεν εχω ακομη γνωμη για τον δισκο, αλλα εχει αυτο το Melvins + Big BUsiness προφιλ που εχουν απο το 06 και μετα!!

ΥΓ: Ρισπεκτ στη μπαντα που γεννησε το sludge!!!

Τελικά είχα δίκιο! Μόνο 3 απάντησαν!
Δεν ξέρω, μου αρέσει μάλλον περισσότερο από το προηγούμενο, Nude with boots.

καντους 4…:stuck_out_tongue:

αρκετά καλο άλμπουμ αν και το εχω ακούσει μονο 2 φορές και μερικα τραγούδια επιλεκτικά μου φαίνεται ωραίο αλλα οχι και Nude with boots…

Εν ετη 2010 δεν περιμενω την Δισκαρα(εχουν βγαλει πολλες) απο τους Melvins,περιμενω ενα δισκο για να με ευχαριστησει και το καταφεραν…ενας απλα καλος δισκος…:slight_smile:

Bump

Έχω λιώσει το Houdini τελευταία. Έχω κατεβάσει και τα Stag, Bullhead και Stoner Witch που είδα ότι τα προτείνετε. Το Houdini τα σπάει άσχημα. Hooch, Going Blind, Honey Bucket, Set Me Straight είναι κομματάρες :metal::metal:

Προσφατα βρηκα μια συνεντευξη του Buzz Osborne σχετικα με τα top-5 αγαπημενα του κομματια των Nirvana και την βρηκα πολυ ενδιαφερουσα.Νταξ ο τυπος ειναι Θεος τι να λεμε τωρα!

?Milk It? Of course I like this song! Of course I like it because it?s a total, TOTAL ripoff of a song I wrote called ?It?s Shoved.? It?s on our Bullhead record which I think came out in ?91? Listen to both back to back and then tell me if I?m crazy? Well, I am crazy, but not because of THIS song.

Ολο το αρθρο εδω: http://mp3.com/2011/09/20/guest-playlist-buzz-osbourne-of-the-melvins-shares-his-favorite-nirvana-songs/

θεουλης :stuck_out_tongue:

Νταξ έκανα ξέθαμα τη δισκογραφία απο melvins και απλά έμεινα μαλάκας για ακόμα μια φορά. Houdini, Stoner witch, Stag αγγίζουν τη κορυφή

κ ανσελμο στο τελος 8)

The Melvins - ?Freak Puke?

5 Ιουνίου

Επισης 13 Μαρτιου κυκλοφορει το [B]The Bulls & the Bees EP[/B], [U]δωρεαν[/U] απ’την Scion.

[SPOILER]
[/SPOILER]

http://cdn.topspin.net/api/v3/player/130734

Ωραια πραματα.

Απ’ ό,τι βλέπω θα είναι η light εκδοχή των Melvins (Melvins Lite) χωρίς τους Jared Warren και Coady Willis των Big Business, αλλά με τον Trevor Dunn (Mr. Bungle, Fantômas, Tomahawk) στο μπάσο.

Επίσης περιμένω πώς και πώς το σπλιτ με Unsane οπού η μία μπάντα διασκευάζει την άλλη με αφορμή την κοινή τους περιοδεία…

Προς το παρόν για να δούμε τι λέει το The Bulls & the Bees EP.