Memories of life drifting further away... (80ς-90ς)

το τελευταίο λεωφορείο το θυμόμαστε ολοι.
τα πανω εγω και 5-6 ακομη…

εγω προλαβα και τα τραμ Πειραιως-Περαματος με σταση στο πλαι του ηλεκτρικού…αλλα αυτα ειναι late seventies…

Το προλαβα κι εγω το τραμ Πειραια - Περαμα. Ισα ισα που το θυμαμαι, οι δικοι μου μενανε Πειραια τότε. Θυμαμαι το 2011 περπατουσα πανω στις γραμμες, καποιες εχουν διατηρηθει!!!

Τα οποία στον Πειραιά ήταν πράσινα αν θυμάμαι καλά;

οχι. και στον Πειραιά ηταν μπλε…απλα οι γραμμές του Συντάγματος 040, του Περάματος 843 και της Δραπετσώνας 859 εξυπηρετουνταν απο πρασινα λεωφορεία.

Πρεπει να κανονισουμε να γινει καποια συναντηση για τα ΚΑΠΗ του φορουμ :stuck_out_tongue:

Ρε θα αφήσετε έναν επαρχιώτη - εμένα - να σας μάθει μπαλίτσα ; 8)

Τα ιστορικά IKARUS της ΕΑΣ παρελήφθησαν σταδιακά στο διάστημα 1978 - 1984 και είχαν δρομολογηθεί άπαντα έως το 1985, χρονιά που αποσύρθηκαν και τα τελευταία “όλο μπλε” λεωφορεία με το booth του εισπράκτορα που κουβαλούσαν στην πλάτη τους καμιά εικοσαριά χρόνια . Μια από τις τελευταίες γραμμές που είχαν πολύ παλιά λεωφορεία μέχρι την άνοιξη του 1985 ήταν και η γραμμή 213 “Ακαδημία - Γουδί”. Το θυμάμαι γιατί τη χρησιμοποιούσα όταν επισκεπτόμουν τους παππούδες μου στην Αθήνα.

Ο καημένος ο Πειραιάς είναι πάντα ριγμένος στο θέμα της αντικατάστασης των παλιών με νέα οχήματα. Π.χ. το όχημα που βλέπετε στην προηγούμενη σελίδα να εκτελεί δρομολόγιο στη γραμμή 810 ήταν τότε (1983) 22 ετών. Επίσης ο Πειραιάς ήταν η τελευταία περιοχή της Αττικής που η ΕΘΕΛ χρησιμοποιούσε “ικάρια” μέχρι το Σεπτέμβριο του 2004, λίγο μετά τη λήξη των Ολυμπιακών.
Στον Πειραιά όμως έδρασαν και τα θρυλικά “πράσινα” λεωφορεία που ανήκαν στους ΗΣΑΠ. Εκτελούσαν δρομολόγια στις γραμμές που αναφέρει ο τοξικός και ήταν δύο τύπων: Mercedes Bιαμάξ και βέβαια τα απίστευτα για τη δύναμη του κινητήρα τους VOLVO Σαρακάκης. Τα τελευταία, μαζί με τα 18μετρα ξαδέρφια τους, τους δεινόσαυρους, είναι ίσως τα καλύτερα οχήματα αστικής συγκοινωνίας που έχουν περάσει από τους δρόμους της πρωτεύουσας…

διαβάζοντας πανω το μισό ποστ, μου ήρθε η εικόνα στο μυαλό. συγνώμη

Με προλαβες για τον ΗΣΑΠ.
Θυμαμαι σκατό, που οταν βαριομουν κατι Φοντάνα, Τροτ, Διαχρονικο, Φίλος κλπ, επαιρνα την τρομερη γραμμη για δεινοσαυρους: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ (διπλά λεωφορεια παντα, με την γνωστη φυσαρμονικα στην μεση, νταλικες τα λεγανε οι οδηγοι) για να παω στο Τζάκι, και επισης Crazy & Όμπρε στο Χαλανδρι και ενιοτε στο ροκ κλαμπ στο Κεφαλαρι. Εποχες και αυτες…
Μιλαμε δεν ξερω αν υπηρχε ατομο που ειχε κανει αυτη την διαδρομη απο Πειραια Αγιο Στεφανο ολοκληρη. Πανω απο δυο ωρες! Και σε ωρες αιχμης τρεις! Χεσε μεσα. Υπηρχε και το ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΝΤΕΛΗ. Καλα οι οδηγοι των συγκεκριμενων διαδρομων πρεπει να ηταν ηρωες!
Και οταν το Όμπρε εκλεινε στις 3 το βραδι, βγαιναμε ολα τα αλανια στην Κηφισίας και περιμεναμε το νυχτερινο Αθηνα - Κηφισιά που τερματιζε Ακαδημιας τότε. Ολα τα νυχτερινα απο εκει ξεκινουσαν (εκτος απο το 040 και το βραδινο Αθηνα - Πειραιας απο Ομονοια) μεχρι που η κυβερνηση Μητσοτακη σταματησε ολα τα νυχτερινα! Χαχαχ!
Το Πειραιας συνταγμα ηταν το μόνο νυχτερινο που παρεμεινε τότε. Περασαν χρόνια μεχρι να ξαναλειτουργησουν νυχτερινες γραμμες.

Θυμηθηκα και τα παλια τρολλευ τωρα…

…μερικοί παλιοί ακόμα το 843 πράσινο το λένε
…το τραμ Πειραιά - Πέραμα το θυμάται κανείς?..κάπου στο 77 σταμάτησε

…το πρόλαβα, ήμουν 4 όταν σταμάτησε, ίσα που το θυμάμαι

:):!:

Διακοπή για διαφημίσεις

[SPOILER][/SPOILER]

Διαβασε παραπισω. Αναφερθηκε το ζητημα.
Θυμαμαι κανα δυο βραδιες 2010 η 2011 περπατησα απο Κερατσινι Πειραια πανω στην διαδρομη του παλιου τραμ. Καποια σημεια σωζονται. Ευχαριστη διαδρομη μεσα στη νυχτα με κατι σκυλαρους να μου την πεφτουν πισω απο τον Αγιο Διονυσιο :lol:

τελειότητα οι τελευταίες σελίδες!
Ακολουθεί προσωπική ιστορία σε σχέση με το παγουρίνο

[SPOILER]Πεντάχρονο κοριτσάκι με τη μαμά του στον έλεγχο των χειραποσκευών-τσαντών στο αεροδρόμιο στον Άλιμο. Περνάμε όλα τα πράγματα με τους υπαλλήλους να κοιτάνε με αυτό το βλοσυρό βλέμμα. Ξαφνικά ακούγεται κάτι μεταλλικό να χτυπάει στη γωνιά του μηχανήματος και ο σεκιούριτι κατευθύνεται προς τα εμένα ρωτώντας τη μαμά μου τι έχουμε κρύψει μέσα στο παγουρίνο που δεν πέρασε από έλεγχο. Σφαίρες? Χειροβομβίδες? Αφού με ανάγκασαν να αποκαλύψω το δροσερό νεράκι του παγουρίνο (ενώ είχα κατατρομάξει) ανακάλυψαν ότι δεν ήμουν τελικά ο υπεράνω πάσης υποψίας μικρός τρομοκράτης που δουλεύει για άλλους αλλά απλώς είχα ένα υπερσύγχρονο μεταλλικό παγουρίνο για σούπερ κρύο νερό. 8) [/SPOILER]

Λιγα πραγματα ακομη…
Εχω την εντύπωση οτι οι Μπλε Ικαροι αγοραστηκαν επι Πασοκ και ηταν για πανω απο 15 χρόνια ενεργοί…
Οι γραμμες του τραμ πεφτουν στο λιμάνι πισω απο τον Αγιο Διονύση. Ισως υπαρχουν και κάποια ελαχιστα μετρα και εξω απο τον ηλεκτρικό του Πειραιά. Μέχρι πριν λιγα χρονια υπηρχαν.
Καποιες γραμμες απο Πειραια για Αγ.Στεφανο, Πεντέλη 413 και Κηφισια ηταν εμπειριες ζωης.
Οι παλιότεροι Πειραιωτες λένε ακομα πρασινο το 40. Μετα εγινε 040.

Αλλα τι να πειτε σε εναν άνθρωπο, που στη γειτονια του στον Πειραια θυμάται τον κυρ-Οθωνα να πουλάει παγο με το αλογο…

Και νομιζα πως εγω ημουν ο μεγαλυτερος εδω! Το viewmaster το θυμασαι?
Ακομα Πειραια μενεις? Διοτι εγω εχω αλλαξει χιλια σπιτια και περιοχες!

Τα ουγγρικης κατασκευής IKARUS 260 παραδοθηκαν σε 4 δόσεις που ξεχώριζαν και από τα γράμματα της πινακίδας τους: OZ (1978), ΥΖ (1981), ΗΕ (:wink: ΥΑΕ (1984). Οι δύο πρώτες παραλαβές έγιναν επί ΝΔ κι οι άλλες επί ΠΑΣΟΚ. Τα ΥΑΕ ήταν γνωστά ως “Σταγιερ” αφού ήρθαν στην Ελλάδα ως ανταλλακτικά και συναρμολογηθηκαν στις εγκαταστασεις της Steyer Hellas (μετέπειτα ΕΛΒΟ) στη Θεσσαλονίκη. Ξεχώριζαν από τα υπόλοιπα διότι είχαν διαφορετικές πόρτες. Αυτά ήταν που κόπηκαν τελευταία από τις γραμμες του Πειραιά το 2004. Τα άλλα IKARUS αποσυρθηκαν στο διάστημα 1994-2000.
Ανάλογη “δικομματική” αποδοχή είχαν και τα κακασχημα σοβιετικά τρόλεϊ ZIU. Ξεκίνησαν να παραλαμβάνονται το 1979 και τα τελευταία πρέπει να ήρθαν πάνω από δεκαετία αργότερα.

Ήμανε που λέτε στην Ελευσίνα και συνειδητοποίησα κάτι απίστευτο: Εν έτει 2014 υπάρχει κείθε κεμπαπτζίδικο που ονομάζετα Ήτα-Βήτα και έχει σήμα εξωγήινο! Πόσο μερακλής παίζει να είναι ο τύπος; Πήρε κάποια δευτερόλεπτα για να ξεκαταχωνιαθούν οι μνήμες και να σχηματιστεί η εικόνα:

[SPOILER]
[/SPOILER]

ΗΤΑ ΒΗΤΑ:!::!::!:

Το τεύχος βέβαια είναι από τα 60ς αλλά εγώ αρχές 90ς το ανακάλυψα μαζί με πολλά άλλα καταχωνιασμένα σε ένα από τα πατάρια του σπιτιού.

Ποιος προλαβε σουβλακι καλαμακι με 5 δραχμες, με πιτα 12.5 δραχμες και εισιτηριο λεοφωρειου 6 δραχμες? Τα πιο φτηνα που θυμαμαι παρολο που ημουν τοσο δα!

Όποιος θυμάται πού κοιμόταν ο Ήτα Βήτα στο σπίτι του Μίκυ, κερδίζει χρυσούν ωρολόγιο