Mercyful Fate

Ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με Mercyful Fate/King Diamond. Το μοναδικό άλμπουμ που έχω λιώσει είναι το Melissa. Χαλαρά στην πρώτη δεκάδα των 80s metal δίσκων.
Ριφάρες, μελωδιάρες, χιτάρες.

Παρομοίως, αυτό και το 1ο EP.
Τώρα τα Abigail & Don’t Break the Oath δεν μου είχαν κάνει αίσθηση ιδιαίτερη γιατί βρήκα τον βασιλιά υπερβολικό στις ερμηνείες του, σκοπεύω να τα ξαναρίξω ακροάσεις.

το ριχνω στα ευκολα dont break the oath . το πηρα το 96 (το θυμαμαι καλα) απο τη βεροια σε ενα δισκαδικο στον πεζοδρομο και ηταν αναμεσα σε αντζυ σαμιου!!!,νταλαρα!!!, και θανο καλλιρη!!! καταλαβαινεις τι ειναι να βγαζεις μεσα απο κει mercyful fate ?? H Δ Ο Ν Η !!

Tο δευτερο στα σιγουρα το melissa. 7 τραγουδια ολα εκπληκτικά .

έτσι θα τα έγραφα κι εγώ .
δισκάρες το πρώτο και το 9 και εκείνο το festival ήταν απο τα καλύτερα .
Ολα τα group είχαν φοβερή απόδοση ,ακόμα θυμάμαι το The sun no longer rises ,το Ausgebomt, και προφανώς τους Fate, που είχα πληρώσει και μειωμένο εισιτηριο λόγω εκείνης της non-vocals συναυλιάς στο Ροδον.

Λίγο περισσότερο οn topic :
ειδικά τα δυο πρώτα αλμπουμ είναι η αποθέωση του heavy metal αλα Stained Class (το οποίο είναι και το αγαπημένο μου είδος)

Δεν ψηφίζω γιατί έχω μόνο τα In the shadows, time και Dead Again.
Από τα 3 προτιμώ το time και αν και το dead again είναι το πιο αδύναμο, πάλι δισκάρα είναι!!!
Ρε μάγκες τόσο καλό είναι το 9??? Αν είναι να το τσεκάρω.

Πριν απο το 9, Μelissa και Dont break the oath ΑSAP :wink:

Ναι, ξέρω γι αυτούς τους δίσκους. Έχω ακούσει διάσπαρτα τραγούδια. Thanks πάντως Cynic.
Πολύ κρίμα πάντως γι αυτήν την μπαντάρα. Απ ότι έχω ακούσει ο Shermann παίζει κάτι σε στυλ hard rock τώρα? Αληθεύει?

Μεγαλη μπαντα και θελω τρελα να καταφερω να τους δω live. Ολοι τους οι δισκοι ειναι ποιοτικοι, αλλα η δυαδα Melissa και Don’t Break Τhe Oath ειναι πανω απ’ολα. Πολυ δυσκολη η επιλογη αναμεσα σε αυτα τα 2, εχω και καιρο να τα λιωσω, θελει σκεψη.

Το Don’t break the oath είναι hands down το καλύτερο άλμπουμ τους και ένας από τους καλύτερους metal δίσκους ever! Το πως ακούγεται ο King Diamond εκεί είναι σατανικά απίστευτο! Επίσης έχει και ένα από τα πιο σατανικά και φοβιστικά εξώφυλλα που υπάρχουν! Και μόνο που βλέπεις τον δαίμονα μέσα απ’τις φλόγες να σε δείχνει σαν να σε καλεί είναι αρκετό για εφιάλτες το βράδυ!:twisted:

ξέρω ότι κάποιοι εδώ τους έχετε σε εκτίμηση οπότε έπεσα πάνω σε αυτό… πως γίνεται να μην σου αρέσει αυτό το ΕΠΟΣ;! Φυσικά και τους άρεσε! Δέχτηκαν ακόμα και τα φωνητικά στην πορεία!

2 Likes

τους ήρθε απότομα απλά

Ε καλά σε όλους μας πιστεύω την πρώτη φορά μας έκατσε κάπως

1 Like

Ναι εννοειται, αλλα μετα το λατρευεις με παθος…

2 Likes

Πιο πολύ λάτρεψα King Diamond και διάφορα τραγούδια από Mercyful βλέποντας βίντεο από λαηβ. Τρομερό σόου

3 Likes

Kαι νέο υλικό λέει, πριν κάτι μέρες άκουγα το εξαιρετικό 9, ελπίζω σε κάτι καλό αν και απλά φέρτε τους να τελειώνουμε!

2 Likes

Να ζήσουμε Come To The Sabbath σε όλη του την συναυλιακή μεγαλοπρέπεια να πέσει φωτιά να μας κάψει.

Αν και μεταξύ μας Ο,ΤΙ και να παίξουν τέλειο θα είναι.

2 Likes

Ειδικά αν είναι instrumental!

:runs_for_cover:

1 Like

χαχαχ χτυπάς ύπουλα. Λογικά θα πέφτει δαιμονιώδες sing along οπότε δεν θα είχες παράπονο. Τι λέω βέβαια, έχω κάνει εικόνα ήδη όλη την συναυλία απλά και μόνο με τον ευσεβή πόθο να έρθουν από εδώ.

Μιας και λες για τα φωνητικά άκου το In The Shadows όλο, αν και μετά από αυτό δεν προσαρμόζεσαι στα φωνητικά, there is no turning back

Δεν υπάρχει καμία σωτηρία για τον συγκεκριμένο… μην το ψάχνεις :stuck_out_tongue:

3 Likes