Αγαπημένο metal album για το 1984

Eπειδή τώρα πιστεύω πως έψαξα σωστά, δεν είδα να υπάρχει άλλο παρόμοιο poll!Δυστυχώς στην επιλογή ΑΛΛΟ μένουν δισκάρες όπως τα Love At First Sting, Perfect Strangers, 1984, Battle Cry, Sign Of The Hammer, The Warning, Psalm 9, Don’t Break The Oath, And The Cannons Of Destruction Have Begun και πολλά άλλα!Κράξτε ελεύθερα άμα θέλετε για τις κύριες επιλογές, προσπάθησα να συνδυάσω υποκειμενικότητα και αντικειμενικότητα…

Για μένα είναι το ride the lighting,το αγαπημένο μου.Pure καφρίλα

Οκ εδώ έχουμε τον καλύτερο δίσκο του heavy metal, οπότε όσα καλά και αν μπουν έρχονται δεύτερα…

[SPOILER]JAG PANZER-AMPLE DESTRUCTION[/SPOILER]

ευκολάκι η επιλογή.
το hail to england θα ήταν το καλύτερο της χρονιάς ακόμα κι αν είχε το bridge of death και μόνο μέσα και στον υπόλοιπο δίσκο είχε τον αρχηγό να παίζει σόλα και να ρεύεται τις μπύρες που πίνει.

Είναι πολλά, πάρα πολλά. Από poll μάλλον Defenders of the Faith ή Last in Line.
Γενικά όμως είναι δύσκολα τα πράγματα. Running Wild - Gates to Purgatory, Overkill - Overkill, Destruction - Sentence of Death, Scorpions - Love at First Sting, Anthrax - Fistful of Metal, Fates Warning - Night on Bröcken, πολλά λιωμένα albums (περιλαμβάνονται και τα EP ελπίζω).

Δύσκολη επιλογή μεταξύ Hail to England και Ample Destruction. Τελικά ψήφισα Hail γιατί έχει μια πολύ ιδιαίτερη αγάπη μου το Each dawn i die! Βέβαια και το Ample έχει το Crucifix…Τεσπα δισκάρες!

αχ αχ αυτα τα ακυρα πολ μου θυμιζουν το περσινο καλοκαιρι.ολο τετοια ανοιγαν.που δεν ξερεις τι να επιλεξεις.αν και παω προς τον σκλαβο…

Ample Destruction με κλειστά μάτια ΑΝ δεν υπήρχε το προσωπικό μου κόλλημα…Powerslave δηλαδή…όταν έχεις το εξώφυλλο του Powerslave σε καμβά 1.5x1.5 να στολίζει τον τοίχο δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς…θα πέσει η κατάρα του φαραώ πάνω μου…

1 Like

Και πόσα λείπουν ακόμα…

Electric sun- Beyond the astral skies. Aπό άλλη διάσταση.
Rush- Grace under pressure. Oμοίως.
Τhe Rods- Let them eat metal. Τραγικό, ε;
Twisted Sister- Stay hungry. Άλλο χάλι και δαύτο.

Μα πάνω από όλα το αηδιαστικό και σιχαμένο…

[SPOILER]BALLS

[SPOILER][B]TO[/B][SPOILER][SIZE=“3”]THE[/SIZE][SPOILER][B][SIZE=“5”]WALLLLLL[/SIZE][/B][/SPOILER][/SPOILER][/SPOILER][/SPOILER]

κρίμα και άδικο γιά το Ample Destruction να πρέπει να αναμετρηθεί με το Hail to England…

1 Like

Δύσκολη επιλογή, ακόμα δεν έχω αποφασίσει! Φίλε τοξικέ, το έχω βάλει το Stay Hungry, μου αρέσει πολύ το Grace Under Pressure αλλά δεν θα το έβαζα στα κορυφαία των Rush, το Rods δεν το έχω ακούσει αλλά δεν πιστεύω να αφήνει έξω κάποιο από αυτά που έχω βάλει, το Beyond The Astral Skies είναι του 1985, και τέλος το υπερθεικό Balls To The Wall βγήκε το 1983!

Iron Maiden - Powerslave:):!:

1 Like

Αυτο και μαλιστα σε πρασινο για τη φαση

[SPOILER][B][SIZE=“3”]WASP[/SIZE][/B][/SPOILER]

[SPOILER][B][SIZE=“4”]ΡΕ[/SIZE][/B][/SPOILER]

[SPOILER][B][SIZE=“5”]ΜΟΥ[/SIZE][/B][/SPOILER]

[SPOILER][B][SIZE=“6”]…[/SIZE][/B][/SPOILER]

[SPOILER][B][SIZE=“6”]ΛΑΡΙΑ !!![/SIZE][/B][/SPOILER]

δισκαρες κ οι υπολοιπες, αλλα οι αδυναμιες ειναι αδυναμιες, νομιζω ειναι αδυνατον να ξεχωρισει καποιος δισκος αντικειμενικα, κ ας λειπουν παρα πολλοι, ολοι οσοι ειναι στο πολλ ειναι απλα απο τους λογους που ξεκινησαμε να ακουμε μεταλ…

1.The Dungeons Are Calling 04:53
2.By the Grace of the Witch 03:13
3.Visions 03:01
4.Midas Knight 04:21
5.City Beneath the Surface 05:49
6.The Whip 03:27

Ενταξει ισως αν το σκεφτω καλα να μπαινει κατω απ το [B]Hail[/B](μονο απο αυτο)αλλα ενιωθα το χρεος.Τη τριαδα κλεινουν ενα απο τα Ample/[B]Last in Line[/B]/[B]Ride[/B]/Warning/Defenders(ευτυχως δηλαδη που το Powerslave ειναι το λιγοτερο αγαπημενο μου απο τη golden Maiden era και που το Steel The Light δεν ειναι αμιγως μετσολ) κι απο κει και περα της ποπης.Βγηκε το Guardians of the Flame,το Born in America και ντεμπουταραν Mercyful Fate,Metal Church,Helstar και Omen(+Malmsteen με Rising Force).Σε αλλα λημερα Morbid Tales,Saint Vitus,ντεμπουτο Bathory και γενικα ο χαμος.

Με bold ειναι οσα ειναι τα αγαπημενα μου απο την αντιστοιχη μπαντα.

Let’s all join forces
Rule with iron hand
And prove to all the world
Metal rules the land
We’re heavy duty
So come on let’s tell the world

We aaaaaaaaaare
Defeeeeeeenders ooooof the faiaiaiaiaiaith :!:

Bathory βρε, και Morbid Tales από μένα.

ένα και μοναδικό

metallica - ride the lightning για μενα

Δύσκολο, πολύ δύσκολο. ample destruction ποτέ δεν το είχα στα αγαπημένα αν και μου αρέσουν οι Jag Panzer. Είμαι πάντως κάπου μεταξύ Dio, Metallica και Maiden.

[SPOILER]Μάλλον Maiden[/SPOILER]