Αγαπημένο metal album για το 1984

Ride the Lighting

Kαι ακολουθούν με σειρά αξιολογησης:Morbid Tales,Hail to England,Saint Vitus,Psalm 9,Bathory,The Dungeons are Calling,Don’t Break the Oath,Fistful of Metal κλπ κλπ κλπ

Ανετα Defenders…

Dio και Maiden μετα.

Επειδή απαγορεύεται το Last in Line να πάει άπατο, την ρίχνω εκεί. Egypt ρε άπιστοι!

Αrmored Saint, δεν πούλησαν που δεν πούλησαν παρά ένα κλάσμα των δημοφιλών επιλογών της λίστας, ψηφίστε τους τουλάχιστον γιατί το αξίζουν! 8)

Δισκάδικο της Αθηνάς, Σάββατο πρωί, 490δρχ. και …
[FONT=“Comic Sans MS”][U][SIZE=“3”]RIDE THE LIGHTNING [/SIZE][/U][/FONT]
στα χέρια μου!

Επίσης:
Mercyful Fate: Don’t Brake The Oath
Slayer: Hell Awaits
Wasp: Wasp
Accept: Balls To The Wall

To 1984 ειναι η αγαπημενη μου μουσικη χρονια, οποτε καταλαβαινετε ποσο δυσκολο ειναι να καταταξω τις ιστορικες δισκαρες που βγηκαν τοτε και να επιλεξω ενα μονο να ψηφισω…

[B]JAG PANZER[/B]

saint vitus was a young laaaaaad
no one knows how ooold

Perfect Strangers-Deep Purple
Love at first sting-Scorpions

:D:D:D

Περα απο τα κλασικα υπαρχει κι αυτο

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ! RESPECT !

Εννοειται πως ειναι κλασικο, αλλα στο πολλ υπαρχουν πραγματα οπως Priest, Maiden, WASP, Metallica κτλ. Για μενα ομως θα επρεπε να μπει, μιλαμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ δισκο

Καλα,την παλευετε?Δεν γινεται να διαλεξω με τιποτα!

Hellhammer - Apocalyptic Raids
Bathory - Bathory

αυτη η χρονια δεν παλευεται με τιποτα,ειδικα για το χωρο του us epic metal.χρονια κολαση,που να διαλεξεις αναμεσα σε δεκαδες μυθικες δισκαρες,απλα sign of the hammer επειδη ειναι manowar η μεγιστη λατρεια.

μονο 3 ψηφους το Αmple Destruction???8O8O8O

Eντάξει είναι κρίμα για όλες αυτές τις δισκάρες να έχουν απέναντι τους τον απόλυτο heavy metal δίσκο…Ride The Lightning κύριοι!

Αν έπρεπε να διαλέξω κάποιο [U]σήμερα[/U] θα έλεγα τον [B]Shok Paris - Go for the throat[/B] ή των [B]Warlord - And the Cannons of Destruction have begun[/B]… Ακολουθούν από κοντά [B]Omen - Battle Cry[/B] και [B]Jag Panzer - Ample Destruction[/B]. Αφού υπάρχει το JP στο poll θα την ρίξω εκεί …

Δισκάρες επίσης απο Runnign Wild - Gates to Purgatory, Mercyful Fate - Don’t Braκe the Oath… Και αγαπημένες κλασικούρες Judas Priest - Defenders of Faith, Van Halen - 1984, Europe - Wings of TOmmorow (Scream of anger κομματάρα).Επίσης Rising Force και Flexable μεγάλες αγάπες μιας και είμαι κιθαρίστας… Cirith Ungol,Saint Vitus, Trouble κα. δύσκολη χρονιά για να διαλέξεις μόνο ένα… :smiley:

stay fuckin’ hungryyyyyyyyyyy…

κ δευτερο το wasp…

αντικειμενικα ειναι μια παρα πολυ δυσκολη επιλογη.
τη συγκεκριμενη χρονια κυκλοφορησαν δισκοι που επηρρεασαν οσο ελαχιστοι τα ιδιωματα που “υπηρετησαν”.

σιγουρα το Bathory ειναι ενα απο αυτα.
το Hail to England ειναι απο τα επιδραστικοτερα epic album ολων των εποχων (κ αφηνω απ’ εξω το Sign of the Hammer).
το Defenders of the faith ειναι ενα απο τα καλυτερα album των Priest. οπως και το Last in Line του Κοντου…
τα Don’t Break the oath, Stay Hungry, Fistful of Metal, Powerslave, Ample Destruction, Psalm 9, March of the Saint, Metal Church… η λιστα ειναι ατελειωτη.

προσωπικη μου αποψη?
το Ride the Lightning.

επειδη σημαδεψε κ επηρρεασε το metal στο συνολο του.
νταξει, κλισε θα μου πεις… το εκαναν κ πολλοι απο τους παραπανω δισκους θα μου πεις… δεκτα ολα!
σκεψου ομως μια μπαντα που ενα χρονο πριν κυκλοφορησε ενα “εφηβικο” αλμπουμ. δισκαρα με τα ολα της, δεν αντιλεγω. “γεννησε” ενα ιδιωμα. επιθετικο κ αλητικο.

ποτε μου ομως, δε μπορεσα να καταλαβω πως μεσα σε λιγους μηνες ωριμασαν τοσο, που το “we’re looking for you to start up a fight” εγινε “death greets me warm, now i will just say goodbye”.
πως γεννηθηκε το Call of Ktulu. πως αυτη η εθιστικη μελωδια του Fade to Black διαδεχτηκε την αμεσοτητα το Kill em all. τι σκεφτοταν ο Cliff γραφοντας [U][B]Αυτη[/B][/U] την εισαγωγη στο Bells. Πως μπορει να γραφτηκαν τοσοι υμνοι (οπως το ομωνυμο ή το Creep) μαζεμενοι. Ποσο υποτιμημενη τραγουδαρα ειναι το Escape, ποσο λυσσασμενο ειναι το Fight fire with fire, ποσο πολυ γαμαει το Trapped under ice.

δεν ειναι το αγαπημενο μου αλμπουμ των Metallica. ισως να μην ειναι ουτε καν το 2ο (βριστε ελευθερα :smiley: ). ειναι ομως το πιο σημαντικο αλμπουμ τους, γιατι εδειξε το ποσο μεγαλοι θα γινουν. κ οταν 25 χρονια μετα, ενα βραδυ στην Αθηνα ξεκινανε με το μισο Ride the lightning, αφηνοντας τοσες χιλιαδες κοσμο αφωνο (μεταφορικα, οκ!), τοτε καταλαβαινει κανεις τι ποιοτητα εχει αυτος ο δισκος κ ποσο φρεσκος κ καινοτομος ακουγεται, ακομα κ σημερα…

υγ: fanboy mode off :lol: