Metal Church

Σας αρεσουν?Κατα την αποψη μου ειναι μεσα στα 20 καλυτερα συγκροτηματα της δεκαετιας του 80.Τωρα θα μου πειτε γιατι δεν τους ξερει πολυς κοσμος…Εγω πιστευω οτι εφταιξαν οι πολλες αλλαγες των μελων της μπαντας και η ταφοπλακα μπηκε με την κυκλοφορια του Blessing in Disguise και ας ηταν οτι πιο αξιολογο εχουν κυκλοφορισει (μονο και μονο που σε αυτο τραγουδαει ο θεος Μike Howe αρκει).Σημερα στην ουσια δεν υπαρχουν… :frowning:

χμ;;;@)!

E,ναι στην ουσια δεν υπαρχουν!

ναι ρε παιδί μου, πώς την ορίζεις εσύ την ουσία; η μπάντα πέρσι έβγαλε δίσκο ξέρω 'γω. εκτός κι αν από τότε διαλύθηκαν και δεν το πήρα χαμπάρι. ένιγουεη, ο πρώτος δίσκος είναι ένα έπος, το The Dark πολύ καλό, το Blessing In Disguise δίσκαρος κι από κει και πέρα έχουν βγάλει διάφορα αξιόλογα/αξιοπρεπή πράγματα.

Πω ρε ανθρωπε,σου τονισα στην ουσια!Λες να νομιζα οτι εχουν διαλυθει και να μην το ελεγα ξεκαθαρα?Απο εκει και περα εχω την αισθηση οτι δεν υπαρχει σημερα κανενα μελος που να ηταν και στο αρχικο σχημα.Αν κανω λαθος διορθωσε με γιατι δεν ειμαι σιγουρος για αυτο…

υπάρχει ο Vanderhoof και στον προηγούμενο ήταν κι ο ντράμμερ

Α ωραια!Μηπως ξερεις αν ειναι σε καμια μπαντα ο Howe? :-k

Tωρα που σε βρηκα… :lol:

μπα =\

νομίζω δεν έχει κάνει κάτι άλλο μετά τους μέταλ τσλερτς, χωρίς να παίρνω κι όρκο. το μόνο που έχω ακούσει από αυτόν είναι η μπάντα που τραγουδούσε πριν πάει στους μ.τ

A,λες τους Heretic.Mηπως ξερεις απο τι πεθανε ο David Wayne?

επιπλοκή σε παλιότερο τραύμα του ή κάτι τέτοιο.

[SIZE=“3”]Κλεφτη[/SIZE] Αυριο το πρωη που θαμουν σπιτι ειχα σκοπο να ανιξω αυτο το θρεαντ οπως ειπα και αλλου . Τεσπα μπραβο που το εφτιαξες . Για τους Metal church θα ποσταρω αυριο ενα μεγαλο ποστ . Good night .

Αγαπημενη μπαντα!!Αυτο το Αμερικανικο Θρασοπαουερ ειναι απο τα αγαπημενα μου…Καλυτεροι δισκοι τους σαφως οι 2 πρωτοι…με το Blessing In Disguise να ακολουθει απο κοντα!!!Παντως ο περυσινος δισκος μου αρεσε παρα πολυ και τον ειχα λιωσει οταν κυκλοφορησε!!

ρε τι να λεμε τωρα
ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΝΤΑ

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ HEAVY METAL (ετσι το βλεπω εγω)

ok,τα πρωτα ειναι τρελες δισκαρες
αλλα και τα human factor και hanging in the balance δεν ειναι ασχημα!!

και μην ξεχναμε το secret gig των metallica που “ανοιξανε” για αυτους!!!
ετσι respect!!!

[SIZE=“2”]
A dusty godforsaken path, endless to my dismay
I know these are the badlands, somehow I’ll find my way[/SIZE]

Eγώ βασικά μόνο το human factor είχα, και ο δημιουργός αυτού του thread μου έδωσε να ακούσω και αρκετά από τα παλιότερα τους πριν καιρό. Τα οποία ήταν όπως τα περιμένα… classic feeling. Είχα φάει κολλημα με το Τhe Dark. Πάντως το Human Factor συγκρινόμενο με τα πρώτα τους είναι πολύ πιο αλήτικο και πιο “Motley Crue” ρε παιδί μου και για αυτό το γουστάρω πολύ.

Πάντα θεωρούσα ότι πήραν όση αναγνώριση ακριβώς αξίζανε! :wink:
Ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο!

Τα πρώτα δύο albums τους μου αρέσουν αρκετά! :-k

Απο εκεί και πέρα δεν με ενθουσίασαν ποτέ! [-X

Τα '80s βγάλανε εκατοντάδες μπάντες πολύ καλύτερες από αυτούς…

Aκριβώς, και εγώ αυτό πιστεύω:!:

δεν σ’αρεσει το blessing in disguise???

Μπα…
Λίγα κομμάτια και αυτά όχι ολόκληρα… :roll:

Γουστα ειναι αυτα… :slight_smile:
Ο Hammett ειναι παιδικος φιλος με τον John Marsall που παλια επαιζε στους Metal Church.
Να ενα σχετικο βιντεακι… :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=R5cp1FkidMI

Και για οσους δεν τους γνωριζουν…





[SIZE=“2”]Metal Church[/SIZE] . Προκειτε για ενα απο τα πιο σπουδαια Heavy/thrash συγκροτηματα των 80ς . Οι 5 πρωτοι δισκοι τους βρισκοντε στη 15 των εκαστοτε δεκαετιων Με το ομονυμο τους να αποτελει το αγαπημενο μου .

  1. Beyond the black
    2.Metal church
  2. Merciless Onslaught
  3. Gods Of Wrath
  4. Hitman
  5. In The Blood
  6. My Favourite
  7. Battalions
  8. Highway Star

Το Beyond the Black και το ομονυμο ειναι απο τα αγαπημενα μου μεταλ κομματια εβερ .

Μετα απο 2 χρονια κυκλοφορουν το εξερετικο The Dark . Στα χναρια του ομονυμο αλμπουμ με κομματια που ακομα και σημερα ανεβαζουν την αδρεναληνη το αλμπουμ αυτο ανετα διαγραφει δισκογραφιες αλλων συγροτηματων .

  1. Town Of Bricks
  2. Start The Fire
  3. Method To Your Madness
    4. Watch The Children Pray
  4. Over My Dead Body
  5. The Dark
  6. Psycho
  7. Line Of Death
  8. Burial At Sea
  9. Western Alliance

Μετα το The dark ο David Wayne Αποχωρει και τη θεση του παιρνει ο Mike Howe των Heretic . Ο David μαζι με 2 μελοι των Heretic δημιουργει τους Reverend . Με τον Mike Howe πλεον στο μικροφωνο βγαζουν αλλους
3 δισκους .

Blessing In Disguise (1989 απο τη Elektra)

http://dan.friml.com/cds/Images/153.jpg

The Human Factor (1991 απο τη Sony)

Hanging In The Balance (1993 απο τη Blackheart)

Το Hanging In The Balance παρα το αθλιο εξωφυλλο , σαν δισκος ειναι φοβερος και ισαξιος με ολες τις προεγουμενες κυκλοφοριες τους . Η εμπορικη επιτυχια δεν ερχετε ποτε και σταδιακα διαλυοντε .

Το 98 κανουν reunion και κυκλοφορουν το Masterpeace με τον Wayne στο μικροφωνο . Αρκετα καλο αλμουμ . Μετα απο ενα διαστιμα στασημοτητας του συγκροτηματος του (και δουλευοντας σε προτζετκ) ο Vanderhoof μαζευει τεσσερεις τυχεους και κυκλοφορει το The Weight Of The World . Μετα απο 3 χρονια το μετριο A Light In The Dark . Για τα δυο τελευτεα αλμπουμ η γνωμη μου δεν ειναι αντικειμενικη καθως δεν ταχω αγορασει αλλα τακουσα σε mp3 και απο τοτε δεν εχω καμια επαφη .

Φετος Κυκλοφορισαν το Dynamo Classic Concerts 1991 DVD . Το dvd περα απο τη αρκετα καλη εμφανιση του συγκροτηματος το 91 ωπος προδιδει ο τυτλος του δεν εχει να προσφεριε και πολλα σους φαν καθως δεν εχει καθολου εξτρα (γιατι δε βαλατε το watch childern prey ??) .

Τελος να πω πως αν σε καποιον αρεσουν συγροτηματα του στυλ Helstar , Vicious Rumors , Agemt Steel ,Armored Saint , Accept ,Jag Panzer και γενικα 80ς μεταλ ,δεν πρεπει να ξεπερασει τους Metal Church .