Metal Church

[SIZE=“2”]Metal Church[/SIZE] . Προκειτε για ενα απο τα πιο σπουδαια Heavy/thrash συγκροτηματα των 80ς . Οι 5 πρωτοι δισκοι τους βρισκοντε στη 15 των εκαστοτε δεκαετιων Με το ομονυμο τους να αποτελει το αγαπημενο μου .

  1. Beyond the black
  2. Metal church
  3. Merciless Onslaught
  4. Gods Of Wrath
  5. Hitman
  6. In The Blood
  7. My Favourite
  8. Battalions
  9. Highway Star

Το Beyond the Black και το ομονυμο ειναι απο τα αγαπημενα μου μεταλ κομματια εβερ .

Μετα απο 2 χρονια κυκλοφορουν το εξερετικο The Dark . Στα χναρια του ομονυμο αλμπουμ με κομματια που ακομα και σημερα ανεβαζουν την αδρεναληνη το αλμπουμ αυτο ανετα διαγραφει δισκογραφιες αλλων συγροτηματων .

  1. Town Of Bricks
  2. Start The Fire
  3. Method To Your Madness
    4. Watch The Children Pray
  4. Over My Dead Body
  5. The Dark
  6. Psycho
  7. Line Of Death
  8. Burial At Sea
  9. Western Alliance

Μετα το The dark ο David Wayne Αποχωρει και τη θεση του παιρνει ο Mike Howe των Heretic . Ο David μαζι με 2 μελοι των Heretic δημιουργει τους Reverend . Με τον Mike Howe πλεον στο μικροφωνο βγαζουν αλλους
3 δισκους .

Blessing In Disguise (1989 απο τη Elektra)

http://dan.friml.com/cds/Images/153.jpg

The Human Factor (1991 απο τη Sony)

Hanging In The Balance (1993 απο τη Blackheart)

Το Hanging In The Balance παρα το αθλιο εξωφυλλο , σαν δισκος ειναι φοβερος και ισαξιος με ολες τις προεγουμενες κυκλοφοριες τους . Η εμπορικη επιτυχια δεν ερχετε ποτε και σταδιακα διαλυοντε .

Το 98 κανουν reunion και κυκλοφορουν το Masterpeace με τον Wayne στο μικροφωνο . Αρκετα καλο αλμουμ . Μετα απο ενα διαστιμα στασημοτητας του συγκροτηματος του (και δουλευοντας σε προτζετκ) ο Vanderhoof μαζευει τεσσερεις τυχεους και κυκλοφορει το The Weight Of The World . Μετα απο 3 χρονια το μετριο A Light In The Dark . Για τα δυο τελευτεα αλμπουμ η γνωμη μου δεν ειναι αντικειμενικη καθως δεν ταχω αγορασει αλλα τακουσα σε mp3 και απο τοτε δεν εχω καμια επαφη .

Φετος Κυκλοφορισαν το Dynamo Classic Concerts 1991 DVD . Το dvd περα απο τη αρκετα καλη εμφανιση του συγκροτηματος το 91 ωπος προδιδει ο τυτλος του δεν εχει να προσφεριε και πολλα σους φαν καθως δεν εχει καθολου εξτρα (γιατι δε βαλατε το watch childern prey ??) .

Τελος να πω πως αν σε καποιον αρεσουν συγροτηματα του στυλ Helstar , Vicious Rumors , Agemt Steel ,Armored Saint , Accept ,Jag Panzer και γενικα 80ς μεταλ ,δεν πρεπει να ξεπερασει τους Metal Church .

[SIZE=“2”]Metal Church[/SIZE] . Προκειτε για ενα απο τα πιο σπουδαια Heavy/thrash συγκροτηματα των 80ς . Οι 5 πρωτοι δισκοι τους βρισκοντε στη 15 των εκαστοτε δεκαετιων Με το ομονυμο τους να αποτελει το αγαπημενο μου .

  1. Beyond the black
  2. Metal church
  3. Merciless Onslaught
  4. Gods Of Wrath
  5. Hitman
  6. In The Blood
  7. My Favourite
  8. Battalions
  9. Highway Star

Το Beyond the Black και το ομονυμο ειναι απο τα αγαπημενα μου μεταλ κομματια εβερ .

Μετα απο 2 χρονια κυκλοφορουν το εξερετικο The Dark . Στα χναρια του ομονυμο αλμπουμ με κομματια που ακομα και σημερα ανεβαζουν την αδρεναληνη το αλμπουμ αυτο ανετα διαγραφει δισκογραφιες αλλων συγροτηματων .

  1. Town Of Bricks
  2. Start The Fire
  3. Method To Your Madness
    4. Watch The Children Pray
  4. Over My Dead Body
  5. The Dark
  6. Psycho
  7. Line Of Death
  8. Burial At Sea
  9. Western Alliance

Μετα το The dark ο David Wayne Αποχωρει και τη θεση του παιρνει ο Mike Howe των Heretic . Ο David μαζι με 2 μελοι των Heretic δημιουργει τους Reverend . Με τον Mike Howe πλεον στο μικροφωνο βγαζουν αλλους
3 δισκους .

Blessing In Disguise (1989 απο τη Elektra)

The Human Factor (1991 απο τη Sony)

Hanging In The Balance (1993 απο τη Blackheart)

Το Hanging In The Balance παρα το αθλιο εξωφυλλο , σαν δισκος ειναι φοβερος και ισαξιος με ολες τις προεγουμενες κυκλοφοριες τους . Η εμπορικη επιτυχια δεν ερχετε ποτε και σταδιακα διαλυοντε .

Το 98 κανουν reunion και κυκλοφορουν το Masterpeace με τον Wayne στο μικροφωνο . Αρκετα καλο αλμουμ . Μετα απο ενα διαστιμα στασημοτητας του συγκροτηματος του (και δουλευοντας σε προτζετκ) ο Vanderhoof μαζευει τεσσερεις τυχεους και κυκλοφορει το The Weight Of The World . Μετα απο 3 χρονια το μετριο A Light In The Dark . Για τα δυο τελευτεα αλμπουμ η γνωμη μου δεν ειναι αντικειμενικη καθως δεν ταχω αγορασει αλλα τακουσα σε mp3 και απο τοτε δεν εχω καμια επαφη .

Φετος Κυκλοφορισαν το Dynamo Classic Concerts 1991 DVD . Το dvd περα απο τη αρκετα καλη εμφανιση του συγκροτηματος το 91 ωπος προδιδει ο τυτλος του δεν εχει να προσφεριε και πολλα σους φαν καθως δεν εχει καθολου εξτρα (γιατι δε βαλατε το watch childern prey ??) .

Τελος να πω πως αν σε καποιον αρεσουν συγροτηματα του στυλ Helstar , Vicious Rumors , Agemt Steel ,Armored Saint , Accept ,Jag Panzer και γενικα 80ς μεταλ ,δεν πρεπει να ξεπερασει τους Metal Church

Kαλα γιατι ποσταρες 2 φορες το ιδιο πραγμα? :-k

Δν ειναι θεοι αλλα δν ειναι κ μικρη μπαντα.Εχουν παντως κπ τραγουδαρες.

Με έβγαλες από τον κόπο!
Από τις κορυφαίες μπάντες των 80’s!! .-

όσοι γουσταρίζουν metal church πάντως, ας ρίξουν μια αυτιά στο περσινό δισκάκι των wretch, ονόματι “reborn”. το θεωρώ καλύτερο από το περσινό των m.c

Εκανα μλκια και δεν φενοντουσαν τα pics . #-o

BUMP μετά από κουβεντούλα που είχαμε με τον ναιτσκάι.

To Blessing in Disguise (1989) είναι το αγαπημένο μου από αυτούς.
Ο πρώτος δίσκος τους με τον ξανθοτσιλιβιθρόνιο Mike Howe στη φωνή, κάτι που δηλώνεται και στο εξώφυλλο, είναι ίσως από τους πιο αδικημένους δίσκους του US Metal.

Το παρελθόν του Howe στους Heretic βγήκε μπροστά, μιας και η φωνή του έχει μια πιο thrashy χροιά, κάτι που έδωσε πόντους επιθετικότητας στην μπάντα. Το συνθετικό επίπεδο παρέμεινε στα υψηλότατα στάνταρντς που είχαν θέσει οι προηγούμενες κυκλοφορίες τους και τους είχαν φτάσει σε μια ευρωπαϊκή (νομίζω) περιοδεία με τους Metallica. Φυσικά ξεχωρίζει το Έπος των Επών Anthem to the Estranged, το Badlands (έγινε και ωραίο video-clip), καθώς και τα υπόλοιπα 3 κομμάτια της Α’ πλευράς του βινυλίου [Fake Healer,Rest in Pieces (April 15, 1912) και Of Unsound Mind].

Πείτε και σεις.

(κλικ στους τίτλους των κομματιών)

Φιξντ:p

Και το Hanging in the balance μια χαρά όμως. O Marshall, εκτός από τεχνικός κιθάρας των Μετάλλικα ήταν κι εξαιρετικός κιθαρίστας. Συνολικά υποτιμημένο συγκρότημα ρε γμτ.

ε προφανώς και το θεωρώ καλύτερο! :stuck_out_tongue:

Απλά κάποιοι λένε το Hanging in the balance ή το The Dark, και ψιλοαγνοούν τούτο δω (γκουχ-γκουχ Ναιτσκάι!:p)

φυσικά και τους λατρεύω. αγαπημένο μου άλμπουμ το hanging in the balance

Mαγκες,ενα απο τα καλυτερα ντεμπουτα εβερ ε…επειδη το ψιλοκλασατε καπως:p (My Favourite)Nightmare λεμε:metal:

Για μενα μακραν καλυτερο τους και αγαπημενο το Blessing in Disguise παντως.Νο filler κι αντε γεια…8).Α,εννοειται Howe>Wayne

ΜΠΑΝΤΑΡΑ!

Ο Νάιτσκάι μ’έψησε να κάνω ριβιού και το δισκάκι λιώνει συνέχεια! Κοντεύει να ξεχαρβαλωθεί το πικάπ λέμε! Πόσο δίσκαρος πόσο!

i’m a healer

Howe>Wayne? Μπαααα…

Δεν ξέρω, όσο κι αν μ’ αρέσουν οι δίσκοι που έβγαλαν με το Howe, πιστεύω ότι τα δύο πρώτα είναι αξεπέραστα και τους τοποθετούν στην ελίτ του αμερικάνικου metal των 80’s (και για όσους ξέρουν τα γούστα μου, αυτό δεν είναι καθόλου μικρή κουβέντα για μένα!)

Το “πρόβλημα” είναι ότι ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω με ποιό απ’ τα δύο ΧΥΝΩ περισσότερο: Metal Church ή The Dark? :-k Αναπάντητο ερώτημα εδώ και χρόνια. Βλέπεις μπορεί το πρώτο να έχει ένα από τα καλύτερα κομμάτια στην ιστορία του metal (το ομώνυμο) και τα επίσης απίστευτα Beyond the Black και Gods of Wrath, αλλά και το The Dark έχει κομματάρες που με έχουν σημαδέψει, όπως αυτό εδώ. Ε και είναι και το πρώτο τους που άκουσα, οπότε παίζουν συναισθηματικά δεσίματα, καρδούλες, συγκινήσεις και τα σχετικά.

“Χ”!

Το Dark Πες νταξει,το ντεμπουτο πιστευεις οτι σα συνθεσεις συνολικα ειναι ανωτερο του BID ρε?:-k Ξεκιναει με 2 κομματαρες αλλα συνολικα πιστευω οτι,σε σχεση με αυτα που ακολουθησαν,ειναι απλα καλο…(καλα γενικα χαρακτηριζεται ως δισκαροδισκαρος,στα πλαισια της συγκρισεις των τριων μιλαω)

το πρώτο βγάζει μιά ιερή πόρωση, δηλαδής φαίνεται πως η συσσωρευμένη κάβλα των demo years που προηγήθηκαν βρήκε διέξοδο σε αυτό το άλμπουμ. το the dark συνεχίζει σε αυτό το μοτίβο αλλά χάνει στη σύγκριση με τα τέρατα που υπάρχουν στο ντεμπούτο. από κει και πέρα αρχίζει η εποχή howe-marshall που κατά την ταπεινή μου άποψη βάζει τη μπάντα στα σαλόνια. τα επόμενα δύο όμως είναι τα πραγματικά αδικημένα ηχογραφήματα με το hanging in the balance να κερδίζει όσκαρ ατυχίας γιά την καταραμένη εποχή που βγήκε. ήταν η χρονιά που έμαθα τη μπάντα και φυσικά το πρώτο δείγμα γραφής οπότε σνίφαρα το άλμπουμ σαν ναρκωτικό μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. ακόμα και σήμερα λοιπόν το θεωρώ κορυφαία στιγμή τους, το άλμπουμ αυτό είναι σεμιναριακού επιπέδου σε οτι αφορά το πώς έπρεπε να είναι τα μέταλ άλμπουμς στα 90ς.

+1111111111
και συμφωνω στο οτι το ομωνυμο ειναι ενα απο τα σπουδαιοτερα τραγουδια που εχει βγαλει η metal μουσικη(εχω ιδιαιτερη αδυναμια σε αυτο το τραγουδι γιατι ειναι το αγαπημενο μου τραγουδι να παιζω στα drums).Ρε παιδια πως τα καταφεραν και δεν εγιναν “μεγαλοι”?

Ε ναι αυτό πιστεύω τί να κάνουμε τώρα. :slight_smile:

Μην τρελαίνεσαι, εγώ γενικά προτιμώ το πιο “ξερό”/“γηπεδικό” heavy/power από το πιο “αρτίστικο”/“τεχνικό” heavy/power. Για παράδειγμα παραμένω απ’ αυτούς που προτιμούν τους Jag Panzer από τους Titan Force, τυχαίο παράδειγμα.

Εντάξει και το Blessing κορυφή είναι τι να λέμε τώρα!

Να τανε οι μόνοι… :frowning:

Καλα,ναι…
Απλως οι Metal Church ειναι ενα απο τα πιο τρανταχτα παραδειγματα… :frowning: