Metal Hammer vs RockHard

Λιστόγραφυ ποιανών; 8O

Στηρίζουμε assuck

καλυτερα να μην εβγαζαν καθολου τευχος τον Αυγουστο

Εμένα καλές με φάνηκαν, ντάξει σίγουρα μπορούσαν και καλύτερα, αλλά δε θα κάτσω να σκάσω κιόλα. Ντάξει κάτι μίνι λίστες “10 συγκροτήματα που έχουν τραγούδι με τίτλο War” ή “10 δίσκοι με τη λέξη battle στον τίτλο τους” καλύτερα να έλειπαν. :stuck_out_tongue:

Ειναι η πρωτη φορα μετα απο 15 χρονια που δεν θα παρω το τευχος Αυγουστου. Οτι πιο προχειροφτιαγμενο και ανεμπνευστο εχει βγει.

Στάλθηκε από το LG-H340n μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για κάθε δισέλιδη λίστα έχουν και 1-2 πιο μικρές, σχετικές, πχ 20 τραγούδια για πεδία μαχών μαζί με τα 10 πολεμικά τραγούδια των manowar, 25 παραγωγοί του μέταλ ήχου μαζί με 10 δίσκους με κακή παραγωγή, 12 μουσικοί που επιμένουν να ζουν επικίνδυνα και δίπλα 20 τραγούδια που μιλάνε για το ποτό, όλα καλά.

Το “5 μουσικοί που οι εθισμοί τους απέβησαν μοιραίοι” ενωμένο με το “10 τραγούδια που μιλούν για νεκροφιλία”, τι φάση ρε μαλάκες :")

…’‘πενία τέχνας κατεργάζεται’’:):!:

Εγω πάντως στη χεστρα έχω ένα τεύχος με paradise lost εποχής icon , και ακομα ένα με εξώφυλλο Angra εποχής holy land ! Μια χαρα την έχω

“15 παράξενα προιόντα του merchandise των Kiss” #-o

Εντελώς αχρείαστο ένα τέτοιο αφιέρωμα, για να το πω κομψά. Ουσιαστικά δεν υπάρχει θέμα.

Σήμερα αγόρασα χωρίς λόγο hammer μετά απο 1,5 χρόνο και παραπάνω. Το μετάνιωσα. They can do better than this

Ανέμπνευστο οπωσδήποτε, εντυπωσιακά μάλιστα! Είναι να απορεί κανείς, αυτό ήταν το καλύτερο που μπόρεσαν να σκεφτούν; Στην ανάγκη ρε παιδί μου, ας επαναλάβουν κάποιο θέμα που έχει εμφανιστεί σε παλιότερο αφιέρωμα. Δεν είναι ότι δεν έχει ξανασυμβεί, κάθε άλλο?
Τελικά τα δεκεμβριανά αφιερώματα που γίνονται όταν υπάρχει λόγος κι όχι διότι “έτσι πρέπει”, αποδεικνύονται πολύ ανώτερα

Πέραν της “φτωχής” ιδέας, το βασικό πρόβλημα είναι η εμφανέστατη προχειρότητα που είναι φτιαγμένο. Μου μοιάζει απίθανο να έκατσαν να προβληματιστούν ιδιαίτερα πάνω στο τι λένε, μάλλον ότι τους κατέβαινε εκείνη την ώρα έγραψαν.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η ενότητα με τους στιχουργούς, όπου παρατίθενται και 2-3 στίχοι, ένα εξαίρετο δείγμα υποτίθεται του κάθε ενός που παρουσιάζεται. Ε, λοιπόν, σε ουκ ολίγες περιπτώσεις η επιλογή είναι τόσο ατυχής, που είτε ο συντάκτης δεν ξέρει αγγλικά ή έγραφε τον πρώτο στίχο που του ερχόταν στο μυαλό, ή δεν άκουσε ποτέ Skyclad π.χ.

Και σαν επιστέγασμα όλων αυτών, γράφουν και ανακρίβειες στη λίστα με τα αυγουστιάτικα αφιερώματα του περιοδικού. Το αφιέρωμα “25 χρόνια ΗΜ” έγινε το 1994 αλλά τον Σεπτέμβριο (φοβερό αφιέρωμα παρεμπιπτόντως). Αυτό με τους “20 χειρότερους δίσκους” το 1996, έπιανε 5-6 σελίδες, μην τρελαθούμε. Το 1998 δεν υπήρξε κανένα αφιέρωμα, έψαξα και βρήκα το τεύχος, για όνομα δηλαδή!

…από το τεύχος του Αυγούστου 2015, αξίζουν το εξώφυλλο, οι σελίδες με τα νέα, αλλά κύρίως η συνέντευξη - λίστα του Σάκη, και τα live reports από τα φεστιβάλ, εσωτερικού και εξωτερικού…τα διάβασα…και πέρας ανάγνωσης του παρόντος τεύχους…πιάνω πάλι το προηγούμενο:):!:

Το εξώφυλλο όντως είναι πολύ ωραίο! Κάποιες λίστες είναι ενδιαφέρουσες αλλά γενικά το τεύχος με αυτό το αφιέρωμα δεν έχει λόγο ύπαρξης. Βασικά νομίζω ότι το παραδέχονται κιόλας ότι πλέον είχαν καλύψει όλα τα θέματα με τα προηγούμενα αφιερώματα και πλέον δυσκολεύτηκαν να βρουν κάτι γι’αυτό! Ας κυκλοφορούσαν ένα κανονικό τεύχος τότε, καλύτερα θα ήταν!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εδώ δεν έχει το Helloween ep στην αντίστοιχη λίστα. [-X

Όντως προχειροδουλειά το αφιέρωμα, αλλά και από κάποιες άλλες λεπτομέρειες (ποιότητα χαρτιού κλπ), όπως και από το editorial του Χρονόπουλου καταλαβαίνει κανείς πως αυτό το τεύχος, εν μέσω capital control, βγήκε για να βγει.

υγ: Κάθε φορά που διαβάζω κείμενο του Τσουντάρου, μου καρφώνεται στο μυαλό πως είναι wannabe Καραολίδης. Αλλά το humor του τελευταίου ήταν έξυπνο και όχι επιτηδευμένο.

…ψιλοκωλοτουμπίτσα…το 20 Proto - Metal Συγκροτήματα, είναι από τα πιο ενδιαφέροντα που έχω διαβάσει…αυτό τουλάχιστον άξιζε:):!:

Έμενα δεν μου φάνηκε και τόσο κακό το τεύχος. Κάτι σαν best of όλων των αυγουστιάτικων αφιερωμάτων που έχουν κάνει μέχρι σήμερα μου φάνηκε. Είχε την φάση του.

Ανεκδιήγητο ήταν, όχι απλά κακό. Όπως σωστά παρατήρησε ο stef το μόνο που είχε συνοχή ήταν αυτό με τα πρωτο-metal συγκροτήματα κι αυτό γιατί είχε ουσία στη θεματική του και σωστή κειμενογραφία. Π.χ. και τα concept album θα μπορούσε να βγει ωραίο (παλιότερα είχαν κάνει μια τέτοια αφιερωματάρα, κάπου το '99-'00), αλλά έτσι όπως επέλεξαν να το κάνουν (μικρός χώρος για κάθε album, πολύ συνοπτικές περιγραφές) δεν είχε να σου δώσει κάτι ιδιαίτερο. Τα βασικά, ρε παιδιά, εδώ έκαναν αφιέρωμα στους εικονογράφους και οι φάτσες τους έπιαναν μεγαλύτερο χώρο από το τοσοδούλι εξώφυλλο-sample, δηλαδή μιλάμε για χαζά, βασικά πράματα. Ε οι περισσότερες θεματικές ήταν χαζές ούτως ή άλλως, όπως και οι τυχαίες επιλογές, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο κριτήριο ποιότητας, απλά ενδεικτικές λίστες. Δεν πειράζει, του χρόνου (αν υπάρχει ακόμα).

Υ.Γ. Λαμογιά! Κάποιες λίστες έχουν λιγότερα αντικείμενα από τον αριθμό που δηλώνουν (ναι, είμαι καμένος που τα μέτραγα). :stuck_out_tongue:

Πότε βγαίνει το επόμενο;