Metal Hammer vs RockHard

Δεν πιστεύω ότι η αποδοχή που έχουν οι Enforcer είναι, ας πούμε, αυθόρμητη και οικειοθελής επιλογή του κοινού. Έπαιξε πολύ ρόλο η προώθηση με διθυραμβικές παρουσιάσεις δίσκων, ανταποκρίσεις, αβανταδόρικες συνεντεύξεις, εξώφυλλα, άτυπες κόντρες με τους White Wizzard για να μην χάνεται το ενδιαφέρον. Και άλλοι βγάλαν 2 καλά άλμπουμ και κάτι αλλά δεν είχαν τέτοια αντιμετώπιση.

Απλά είναι θέμα του τι στυλ μπάντες θες να στηρίξεις, αν δεν σκοπεύεις να τα στηρίξεις όλα. Και δυστυχώς στο Χάμερ αγνοούν ένα μεγάλο κομμάτι της σύγχρονης μουσικής.

Metal Hammer παίρνω απο συνήθεια, μιας και το αγοράζω από το 94-95 περίπου.
Δε μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό, πέρα από κάποιες μόνιμες στήλες (κυρίως το sub terra) και κριτικές κάποιων συντακτών που είναι κοντά στα γούστα μου.
Δε βρίσκω πως κάποιος θα το πάρει, αφού δεν του προσφέρει και πολλά περισσότερα από ένα webzine λ.χ.
Δε νομίζω πως οι περισσότεροι αναγνώστες του διαφέρουν από μένα. Σαν το ριζοσπάστη ένα πράμα, το αγοράζουν 3000 μεταλλάδες από συνήθεια.

Η ουσία είναι πως το κοινό του είναι μικρό. Ο περιοδικός τύπος πάει κατά διαόλου. Διαφημίσεις αυτή την εποχή δεν υπάρχουν (κι όσες υπάρχουν πληρώνουν λιγότερα για περισσότερο χώρο).

Προκειμένου να κρατηθεί κόβει απ’ όπου μπορεί. Σελίδες, ποιότητα, προσωπικό.
Μοιραία λοιπόν χειροτερεύει, μπας και αποφύγει το μοιραίο.

Τώρα το τι παρουσιάζει προφανώς έχει να κάνει και με τα γούστα του κοινού που το αγοράζει.
Το Iron Fist λ.χ. που για μένα είναι από τα καλύτερα περιοδικά του χώρου, δεν έχει τεράστια διαφορά με το Hammer όσον αφορά το τι προβάλλει (ή μάλλον έχει προς το πολύ κλασσικότερο-80’s). Αλλά απευθύνεται σε τεράστιο κοινό, από ποιότητα σκίζει κ.ο.κ.

Εγώ θυμάμαι πάντως τέλη 90s σε live με μπάντες από Θεσσαλονίκη/Σέρρες κυρίως thrash/death, να πιάνω κουβέντα με μερικά μέλη από τις death μπαντες (όχι και τόσο άγνωστες μάλιστα) και να μου λένε πως δεν στέλνουν demo στο hammer επειδή είναι power-αδικο περιοδικό. :lol: Εντάξει σε εποχές πριν το ιντερνετ πάντα ήμασταν κάργα κολλημένοι όσο δεν πάει (και εγώ μέσα βέβαια).

Το κακό με το hammer δεν είναι πως τώρα στα γεράματα του περιοδικού δεν τολμάει να παρουσιάσει κάτι διαφορετικό. Σήμερα δεν επηρεάζει και τόσο τον κόσμο στο τι θα ακούσει. Η επιτυχία των Enforcer δεν ήρθε από το hammer. Οι Enforcer ήταν κομμένοι και ραμμένοι για τα αυτιά των μεταλάδων εδώ. Το κακό ήταν πως δεν τόλμησε να παρουσιάσει το διαφορετικό όταν όλοι το διάβαζαν για να μην χάσει αναγνώστες. Iced Earth, Nevermore και άλλοι 5-6 συνήθεις ύποπτοι γίνονταν εξώφυλλο για πλάκα ενώ τα άλμπουμ τους είχαν κλείσει θέση για άλμπουμ του μήνα πριν καν κυκλοφορήσουν. Τους έβλεπε όλους κολλημένους και απλά τους έκανε τα χατίρια. Τι θέλει ο λαός; Iced Earth? Ε αυτούς θα του δώσουμε.

Προσωπική άποψη, αν είχαν μεγαλύτερη ποικιλία στις μπάντες που παρουσίαζαν πριν τις εποχές internet και δεν έδιναν τόσο μεγάλη σημασία σε φωνές για ξεπουλήματα και power-αδικα η death-αδικα περιοδικά σήμερα πιθανόν να ήταν ακόμα πιο ισχυροί.

Εγώ έχω μια ερώτηση, η οποία πιστεύω ότι έχει νόημα.
Βλέπω από πάνω να γίνονται διάφορες υποθέσεις σχετικά με το τι αρέσει στους Έλληνες μεταλλάδες. Λοιπόν:

Πως ξέρουν οι συντάκτες του περιοδικού τι αρέσει στον κόσμο;
α) Οι πωλήσεις δίσκων.
β) Τα εισητήρια συναυλιών
γ) Ψυχανεμίζονται από τα social media τι είναι trendy
δ) Προωθούν τα δικά τους γούστα
ε) όλα από τα παραπάνω.

Το μόνο που λέω είναι ότι το συγκεκριμένο περιοδικό για πάρα πολύ καιρό έμεινε όρθιο περισσότερο μέσω της επιλογής δ (και του ουσιαστικού μονοπωλίου και για άλλους λόγους)

αλλά η σημερινή εποχή έχει δυστυχώς ή ευτυχώς ανάγκη την επιλογή ε.

Και ότι εμένα μου λείπει ένα καλό περιοδικό μουσικής κάθε πρώτη του μήνα.

το iron fist το φερνεις απεξω?το εψαξα και μου φαινεται καλο…

Σαφώς και ξεκίνησε με την επιλογή προώθησης γούστων τους, η οποία επιλογή επηρέασε σε μεγάλο βαθμό και τα μουσικά ακούσματα των μεταλάδων. Μην ξεχνάμε ότι για πολλά χρόνια το hammer ήταν η μοναδική επιλογή πληροφόρησης στον χώρο. Αργότερα δεν ήταν δύσκολο να δουν τι πουλάει περισσότερο και απλά να το στηρίξουν. Όταν έβγαινε για παράδειγμα άλμπουμ του μήνα το Horror Show των Iced Earth δεν νομίζω να ήταν και πολλοί μέσα στο περιοδικό που έκοβαν φλέβα ή να τους άρεσε και τόσο η επιλογή. Δεν νομίζω δηλαδή πως με κάτι τέτοιες επιλογές προωθούσαν τα γούστα τους. Ούτε όλοι συμφωνούσαν πως κάθε άλμπουμ των Nevermore ήταν άλμπουμ του μήνα (αλήθεια υπήρχε κάποιο που δεν πήρε αυτή την θέση; ).

Βασικά πλέον μένω Η.Β. και το αγοράζω, αλλά και σε σημεία πώλησης ξένου τύπου υπάρχει ή αν το ζητήσεις το φέρνουν.

Το επίσημο πρακτορείου τύπου δεν το φέρνει Ελλάδα, μόνο το Βρετανικό Hammer έρχεται και το Zero Tolerance και αυτά ενίοτε με διακοπές. Υπάρχει και ιδιωτική ανεξάρτητη εισαγωγή απο έμπορο αλλά δεν μπορεί να παραγγείλει μόνο ένα αντίτυπο.
Πλέον η ποικιλία ξένου τύπου είναι αρκετά περιορισμένη καθότι μετά την πτώχευση του πρακτορείου, η νέα εταιρεία που το εξαγόρασε εισάγει πολύ λιγότερους τίτλους.
Προσωπικά δε μου αρέσει, η όλη παρουσίαση της ύλης και οι συνεντεύξεις που έχουν μορφή κειμένου εξιστόρισης είναι κουραστικές και βαρετές και δεν κυκλοφορεί μηνιαίως.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν το έχω πετύχει εδώ το Iron Fist, ας είναι καλά ένας φίλος από Σκωτία που μου το στέλνει. Αν και δεν λείπουν κάποιες παπαρίτσες (σε αναφορά π.χ. στους Running Wild, από τις 6 προτεινόμενες κυκλοφορίες τους λείπει το Death or Glory αλλά περιλαμβάνεται το Resili ton skynione…), συνολικά είναι αρκετά ενδιαφέρον και όσοι είναι περισσότερο χωμένοι στο old school, σαν την αφεντομουτσουνάρα μου, καλό θα είναι να το τσεκάρουν.

Σεπτεμβρη το Hammer θα εχει αυτο το Cd…

Εντωμεταξυ εχετε δει το αγγλικο hammer με το 3D cover Eddie??

…καθόλου άσχημα:):!:

Απίστευτο εξώφυλλο αλλά μάλλον είναι περιορισμένης παραγωγής σε σχέση με το ίδιο τέυχος με το κανονικό εξώφυλλο (που ουσιαστκά είναι το εξώφυλλο του νέου άλμπουμ).

Ελπίζω να έρθει και Ελλάδα με το 3D αν και δεν θα κρατήσω και την αναπνοή μου!

Το νέο Hammer κυκλοφορεί αύριο Τρίτη και έχει εξωφυλλάρα και οπισθοφυλλάρα! Βέβαια αν και πρωτότυπο ίσως θεωρηθεί αιρετικό ή και προσβλητικό από τους φανατικούς maidenάδες![emoji16] Πολύ προβολή στους Ghost πάντως, έχουν Ελλάδα τόση πέραση πια;[emoji53]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι είναι αυτά τα ημίμετρα ρε;! :stuck_out_tongue:

Φοβερό το εξώφυλλο όντως και προβλέπεται χορταστικότατο τεύχος.

Πλάκα έχει το εξώφυλλο. Η προσβολή θα είναι να μην το έχει άλμπουμ του μήνα με τουλάχιστον 9/10. :stuck_out_tongue:

Ναι αυτο ειναι…[SPOILER]για το Ghost λες ετσι??? :P[/SPOILER]

[SPOILER]πλακα κανω[/SPOILER]

[SPOILER]Ειναι και τα 2, αλλα σαν Album Of The Month ειναι το Ghost[/SPOILER]

Και στα 2 “album of the month” γράφει πάντως =Ρ

double post, sorry, ας το σβήσει κάποιος

ναι οκ, ειμαι και στην δουλεια και δεν το προσεξα πολυ καλα…αν και στο maiden, το album of the month το γραφει μονο στην δευτερη σελιδα ηταν δυσκολο να το δω εκεινη την στιγμη προσεχα μονο το αριστερο judgement day, hold your fire! :stuck_out_tongue:

Ναι αλλά τη δικαιολογία για το 2ο άλμπουμ του μήνα τη γράφουν στη σελίδα των ghost άρα πρώτο είναι το Maiden :!::!: