Metal Hammer vs RockHard

Cheers, οταν το διαβασω θα εχω πληρη εικονα και εγω τοτε! για την ωρα μονο στο φτερο μπορω να το δω με το boss απο πισω!! χαχαχα!

Ελάτε τώρα, όλοι ξέρουμε ότι ο δίσκος του μήνα έπρεπε να ήταν το Symphony X. Έχε χάρη που βγήκε στα τέλη του Ιούλη και η κριτική είναι ετεροχρονισμένη.

Αφίσα με το νέο Slayer! Ο δίσκος μπορεί να μη λέει πολλά, το εξώφυλλο όμως είναι εκπληκτικό.

Το Ghost ειναι δισκαρα και αξιζει προβολη.
Πρεπει επιτελους και το Hammer να προβαλει πιο πολυ και στα εξωφυλλα τους “νεους ηρωες” οπως τους Leprous, Between the Buried and Me κτλ.
Αν αρεσουν ή οχι δεν εχει να κανει με την αξια τους.
Χορτασαμε εξωφυλλα Maiden,Dio,Ozzy και λοιπους αγαπημενους,αλλα πρεπει ως εντυπο να τολμησει.

Συμφωνώ επιτέλους μια σωστή κίνηση! Το καινούριο Ghost είναι εξαιρετικό και πρέπει να είναι στο εξώφυλλο του Χαμερ, και οι Maiden θα ήταν ακόμα κι αν έβγαζαν πατάτα δίσκο πόσω μάλλον τώρα που ο δίσκος είναι αξιοπρεπέστατος.

Δεν θα το πάρω έτσι κι αλλιώς :stuck_out_tongue:

Μα και τα δύο προηγούμενα Ghost δίσκοι του μήνα είχαν βγει. Από τον πρώτο κιόλας δίσκο τούς προβάλλουν και έχουν ξαναμπεί σε εξώφυλλο/οπισθόφυλλο. Δεν καταλαβαίνω προς τι η έκπληξη, ανέκαθεν τους προωθούσαν.

Τεχνοκάγκουρας ο Friedman επειδή είπε αυτό που σκέφτονται πολλοί κιθαρίστες αλλά δεν τολμούν να ξεστομίσουν; Και δεν του αρέσει και το συναίσθημα στη μουσική. Του Φρήντμαν, ε; Ό,τι λένε κάτι πλιατσικομαχαιρίτσες για το μεταλ δηλαδή. Ό,τι πεις Γρ.Κ.

Προτιμώ χίλιες φορές τον Καραγιάννη και μου λείπουν και οι κριτικές και οι απολαυστικές συνεντεύξεις του.

Πλέον έχεις Κριμπογιάννη που από 2 σελίδες κριτική στο Maiden δε σου μένει ούτε μία πρόταση, Ασλάνη που γράφει το sign of the hammer για τους Savatage και κάνει 5-6 λάθη σε ονόματα δίσκων και τραγουδιών (δεν φταίει ο δαίμονας του τυπογραφείου αν νομίζεις ότι το streets ξεκινάει με το jesus saves), Τσούνταρο που έχει κάνει σχολή “ελάτε να γίνουμε όσο πιο αστείοι μπορούμε” με μαθητές Κριμπογιάννη-Αρβανίτη και τον ανεκδιήγητο Γκορόγια που γράφει “πιο ΜΠΑΟΚ πεθαίνεις” σε κριτική για το Nile και στη συνέντευξη λέει στον Sanders “μακάρι να στεριώσει” για τον Κόλλια.

Μετά από 10 χρόνια μαν, μάλλον έχει στεριώσει.

[/κράξιμο Σεπτεμβρίου]

Στη συνέντευξη, με το μάτι δεν φαίνεται να έχει μιλήσει πολύ παραπάνω ο Bruce από τον δημοσιογράφο. Τι να πω, μπορεί να σε πιάνει λογοδιάρροια όταν συναντάς τον Bruce. [emoji13]

Διάβασε ολόκληρη την απάντηση του Sanders στο εν λόγω ερώτημα. Για τον νέο τους μπασίστα το λέει αυτό.

Όντως, αμάν με τους μαλάκες που κράζουν με το παραμικρό :oops:

[SPOILER]για το “μπάοκ” στην κριτική επιμένω όμως ότι ψόφος[/SPOILER]

Για τον Friedman έχει απόλυτο δίκιο ο Ιγνάτιος, έκανα και εγώ το ίδιο σχόλιο στο FB.

Αλλά για Κριμπογιάννη και Τσούνταρο δεν συμφωνώ καθόλου ρε bastard, ο πρώτος γράφει με πολύ ιδιαίτερο και προσωπικό τρόπο (ασχέτως αν συχνά διαφωνώ) και πάντοτε ενδιαφέρον - και έβγαλε συνεντευξάρα με τον Bruce, ειδικά η ερώτηση “σοβαρά τώρα, οι άλλοι δεν έχουν ακούσει τις σόλο δουλειές σου” ήταν θαυμάσια στιγμή και γενικά νομίζω φαινόταν μια πολύ ζωντανή συνομιλία και να γούσταρε και ο Bruce και να ανοίχτηκε αρκετά, καλά έκανε και είπε για την επιλογή single ας πούμε.

Και για τον Τσούνταρο όλοι εστιάζουν στις παρομοιώσεις του (που πολλές είναι πολύ πετυχημένες αλλά τέσπα) και δεν αναφέρεται ότι έχει και τρομερή ζωντάνια στον λόγο και πάντα έχει ένα εύστοχο σχόλιο στην αποψάρα του.

Το αφιέρωμα στους Savatage δεν θέλω να το θυμάμαι - ΑΛΛΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ (ε, και το Catacombs are calling ήταν από τις δυνατές στιγμές).

Πάντως το τεύχος είναι πάρα πολύ καλό ως τώρα, Dreamweaver καύλα, Martin πικρία και κλάψα για να την κόψεις με το μαχαίρι - πολύ ωραία συνέντευξη επίσης - και ο Bruce και οι Ghost διαβάζονταν πολύ ωραία. Ελπίζω και το υπόλοιπο να είναι καλό. Του προηγούμενου μήνα με άφησε με περισσότερη απογοήτευση από ότι ευχαρίστηση.

Mαλακια αυτό με το μισό μισό εξώφυλλο.
Βάλε αυτόν που έβγαλε καλύτερο δίσκο μπροστά, και τους Maiden πισω.

Απλά το έχω συνηθίσει να κράζω σε κάθε τεύχος, ο Κωστάκης Ανάν έχει πει ότι οι πραγματικά καλοί δεν ενδιαφέρονται να ακούνε μπράβο anyway.

Dreamweaver και Martin όντως η καλύτερη στιγμή του τεύχους.

Για Τσούνταρο, σε προηγούμενο ποστ εδώ μέσα τον είχα αναφέρει ως απολαυστικό και από τους αγαπημένους μου. Αλλά πλέον με έχει κουράσει, νομίζω απλά γράφει έτσι για να διατηρήσει αυτό το χιουμοριστικό και γαμάτο στυλ που τον ξεχωρίζει εκεί μέσα και στην ουσία δε λέει τίποτα πια, άσε που έχω βαρεθεί να διαβάζω για τη μερέντα =Ρ

Για Κριμπογιάννη δεν αλλάζω άποψη με τίποτα, απλά δεν μπορώ να τον καταλάβω. Στην προακρόαση του Maiden που ανέβηκε στο site τους έλεγε για το When the river… ότι στην εισαγωγή η μπάντα παίζει σαν να μην υπάρχει αύριο, τέλειωσε ο δίσκος και ακόμα έψαχνα για ποιο κομμάτι έλεγε :") Και στον γραπτό του λόγο μου φαίνεται ότι προσπαθεί να γίνει Τσούνταρος στη θέση του Τσούνταρου. Δεν μπορώ να διακρίνω το ιδιαίτερο και προσωπικό ύφος που λες, ή ίσως δεν είναι του γούστου μου, η κριτική Maiden ήταν 2 σελίδες και δεν είπε τί-πο-τα. Ο Γράκχος τα έχει πει καλύτερα και πιο περιγραφικά από μένα για τον Κριμπογιάννη στο θρεντ για Maiden :stuck_out_tongue:

Και για να τελειώσω, βλέπεις τα εξώφυλλα του Αγγλικού Χάμερ και του Κέρανγκ, μετά βλέπεις το κολάζ με φόντο μια πράσινη αστραπή και μια μικρή ξενέρα την έχεις…

Symphony X, το φωνάζω αλλά ποιος μ’ακούει

double post πάλι γιατί πατάω quote αντί για edit [/βλάκας]

Και τώρα που το θυμήθηκα και αφορά τον Vic, σε κάποια φάση ο Τραγάκης έγραψε στο φμπ κάτι αφοριστικό για φασίστες και naer mataron, του απάντησε ένας ότι καλά ήταν όταν έκανε 2σέλιδο tour diary ο καιάδας, και μετά ξεκίνησε ο Τραγάκης να λέει (με όλη την καλή διάθεση) ότι από τότε που αποκαλύφθηκε το όλο σκηνικό με καιάδα κόπηκαν αυτά μαχαίρι και δεν έχει ούτε συνεντεύξεις ούτε κριτικές κλπ.

Εγώ θυμάμαι και κριτική σε naer mataron από τον Γιοβανίτη λίγους μήνες μετά τα γνωστά σκηνικά, και οπισθόφυλλο Burzum, και το μόνο άρθρο που έλεγε κάτι ουσιαστικό για το θέμα (ουσιαστικό λέω, οπότε όχι το εντιτόριαλ) ήταν εκείνο το πανέμορφο V for Vic με τους Sacred Reich. Τέτοια άρθρα μου λείπουν και όχι οι παρομοιώσεις του Τσούνταρου <3

Και το One By One με τον Graham - the man with lungs made of steel - Bonnet πολύ καλό.

Στο Symphony X δεν βρήκα κάτι στα κυβικά των When All Is Lost, Iconoclast ή Revelation αλλά θα το ξανακούσω γιατί πάνω που το άκουγα, διέρρευσε το Μέηντεν. Και μετά είναι και το Riverside που άμα δεν κυκλοφορήσει κάτι συγκλονιστικό, μάλλον θα είναι άλμπουμ του μήνα στο επόμενο τεύχος. Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

Εξώφυλλο και δίσκο του μήνα το Slayer το κόβω εγώ

Παίζει και για Deafheaven. Και μακάρι.
Οι Riverside αν και κυκλοφόρησαν υπέροχο δίσκο, δε νομίζω ότι θα το έβαζαν ποτά δίσκο του μήνα. Θυμήσου Ιγνάτιε τι είχε γίνει το '12 με Steven Wilson και Exarsis που μαχόμασταν για ποιο λόγο μπήκε το 2ο και όχι το πρώτο.
Οι Slayer δίσκος του μήνα; Εύχομαι για κανένα λόγο.

το anno domini μια χαρά δίσκος του μήνα είχε βγει

Α οκ. Δεν το γνώριζα αυτό. Απλά το σκέφτηκα με βάση το προτελευταίο του Wilson.

Το Shrine Of New Generation Slaves δεν ήταν άλμπουμ του μήνα; Έ κάποιο από αυτά άλμπουμ του μήνα και Slayer εξώφυλλο. [emoji2]