Metal Hammer vs RockHard

έλα ντε

Θα ρίξω μια Ματια και θα σας πω . Αν δεν αρχίζουμε αφορισμούς να ξέρετε

Εντάξει, καλύτερο άμπουμ η γελοιότητα που λέγεται Ghost, ένα άλμπουμ που ουδεμία σχέση έχει με μέταλ και που μπροστά σε πολλά άλλα είναι απλά μια βλακεία, ξεφτίλα!
Κατά τα άλλα για μένα μέτριο τέυχος με άχρηστο αφιέρωμα στον Lynott, οι λίστες (Βασιλείου και Περβανίδης πιο κοντά στα δικά μου γούστα αλλά ρε Χάκο to Maiden πρώτο ρε συ, έλεος!) που οκ έχουν λίγο πλάκα, λίγες και αδιάφορες συνεντέυξεις με καλύτερη του Abbath!

END OF SEASON
Metal Hammer - Chris Kissadjekian Concert Photography (1990-2016)
Στο τεύχος που κρέμεται στα περίπτερα η μόνιμη στήλη μου φιλοξενεί τον τιτανομέγιστο Ritchie Blackmore, σε μια από τις έξη συνομιλίες μας. Αυτό που ακόμη και εγώ ο ίδιος όμως δεν γνώριζα πριν μπει η χρονιά είναι πως, τούτος ο φόρος τιμής έμελλε να είναι η τελευταία μου συμμετοχή στο περιοδικό.
Από χθες δεν ανήκω πλέον στις τάξεις του περιοδικού Metal Hammer ως Photo Editor, συναυλιακός φωτοειδησεογράφος & συντάκτης, με τις μόνιμες στήλες ?Monuments? & ?One by One? να μετρούν εικοσιένα συναπτά έτη.
Καθαρά οικονομοτεχνικοί λόγοι με θέλουν να αποχωρήσω, να σταματήσω τούτη τη μόνιμη συνεργασία που διήρκησε εικοσιπέντε συναπτά έτη- ένα τέταρτο του αιώνα γεμάτο α-νε-κτί-μη-τες εμπειρίες που πλούτισαν το φωτογραφικό μου αρχείο με πάνω από έξη χιλιάδες ονόματα επί σκηνής, και θέλει το αντίστοιχο δημοσιογραφικό μου portfolio να περιέχει πάνω από οκτακόσιες συνεντεύξεις?
Μα πάνω από όλα, πλούτισαν την καρδιά μου.
?What comes up, must come down??. Κάθε τέλος δίνει ζωή σε μια νέα αρχή. Έτσι λοιπόν θα συνεχίσω να κάνω αυτό που λατρεύω περισσότερο από κάθε τι, δημιουργώντας ένα νέο μουσικό μέσον στο internet, ένα website/webzine το οποίο θα υπηρετεί καίρια την μουσική που μας ενώνει: το “Rock?n?Roll” σε όλες του τις εποχές, σε όλες του τις εκφάνσεις, με όλα του τα παρακλάδια!
Το όνομα αυτού, τι άλλο;;; ?Rock?n?Roll Monuments?. Προβλεπόμενη έναρξη μας στον αέρα, ο ερχόμενος Φεβρουάριος. Κορμός του εγχειρήματος οι δυο προαναφερθείσες μόνιμες στήλες μου. Η συμμετοχή επώνυμων βετεράνων συναδέλφων του χώρου της μουσικής δημοσιογραφίας έρχεται να ενδυναμώσει τούτο το όραμα μου.
STAY TUNED!

Ωπ, να και κάτι που δεν περίμενα. Πίστευα ότι ο Κισατζεκιάν ήταν από τα άτομα που με κάποιον τρόπο θα υπήρχαν πάντα στο Hammer. Βασικά θα είναι περίεργα χωρίς το Monuments (ή One by One, όπως θέλετε πείτε το), ήταν από τα δισέλιδα-ταυτότητα του περιοδικού.

Μαλακας mode on: έξι βρε όχι έξη :Μαλακας Mode off.
Άλλη μια απώλεια για το περιοδικό

Ξεχασε να μας αναφερει ακομα μια φορα σε ποσες συναυλιες εχει παει και ποσες συνεντευξεις εχει το δημοσιογραφικο του portfolio.

Ντάξ. Κρίμα απο τους λίγους τύπους που δεν ήταν γλίτσα και έγραφε ωραία κείμενα. Επίσης ήταν εκεί πολυ πρίν μπούν κάτι τύποι που ακουγαν Ελληνικό ροκ και το ρίξουν στο ντουμ. Και κατι άλλοι τυποι που την έχουν δει πολυ μεταλλοπατέρες.
Προφανώς, δεν ακυρώνεις έτσι μια τόσο μακρά συνεργασία οπότε μάλλον στραβή θα έπαιξε. Φράγκα λογικά. (λέει οικονομο-τεχνικά) Αμα φεύγουν τα ονόματα, παίζει να κλείσει κιόλα.

Βασικά αναφέρει οτι και ο ίδιος δεν ήξερε οτι το τρέχον τέυχος θα ήταν και η τελευταία τους συνεργασία και όπως το γράφει φαίνεται σαν το περιοδικό να τον έδιωξε ουσιαστικά. Τέλος πάντων η ουσία είναι να αντικατασταθούν οι στήλες αυτές με άλλες εδνιαφέρουσες ή να παραμείνουν και οι ίδιες ίσως με άλλο όνομα που θα τις αναλάβει άλλος συντάκτης.

Καλό ξεκίνημα στο Χρήστο . Ειναι σίγουρο οτι θα γεμίσει πολύ απο τον χρόνο μου με τις μουσικές του προτάσεις . Η αλήθεια ειναι οτι δεν περίμενα να φύγει , όπως και ο χάκος η ο πουσιος με τον χρονό. Η νέα εποχή του χαμερ απο οτι μου δείχνει δεν … Πρωσοπικα μιλάμε . Όσο να ναι κάποιους περιμένεις να τους διαβάσεις όταν ανοίγεις το περιοδικό . Υςχηει και για αυτούς που ανέφερα πριν . Επίσης όμως η απόφαση του Χρήστου θα ειναι σίγουρα μελετημένη . Άλλωστε η νέα του προσπάθεια δεν θα γίνει απο την μια μέρα στην άλλη . Σίγουρα θα υπήρχε προεργασία απο πίσω .
Δυστυχώς όμως , το χαμερ δεν πολύ ανανεώνετε και χάνει συνεχώς αναγνώστες .

σπάνια τον διάβαζα οπότε δε θα μου λείψει. Εδώ έφυγε ο Γιοβανίτης και το underground kommandoz συνέχισε (και μάλιστα αρκετά επιτυχημένα με τον Plunderer). Δε θα μου κάνει εντύπωση να παραμείνει η στήλη του ή να αντικατασταθεί από κάτι ανάλογου ύφους.
Επίσης, δε νομίζω να πληρώνεται και κανείς (πέραν 3-4) στο Χάμερ. Καμιά πρόσκληση, κανά πρόμο, μέχρι εκεί.
Με 2-3000 φύλλα προφανώς και θα υπάρχουν “οικονομο-τεχνικά” θέματα.

Για τον Γιοβανίτη δίκιο έχεις , αλλά νομίζω οτι αναφέρεται ακόμη στην συντακτική ομάδα του περιοδικού . Για τον Χρήστο τα είπα και πιο πάνω . Ο Γιοβανίτης ήταν τυχερός που έτυχε και πέτυχε την ανάπτυξη του ακραίου ήχου και πέσανε καλά πράγματα στα χέρια του . Για τον Φλωράκη δεν το συζητάμε καν ! Ο άνθρωπος έδινε κειμήλια . Τώρα για την κατάσταση του plunderer ειναι λίγο χαοτικούς ο τρόπος που γράφει και δεν τον παρακολουθώ καθόλου να σου πω την αλήθεια

Ο Plunderer είναι αδερφικός φίλος, αλλά προσπαθώντας να είμαι αντικειμενικός, θεωρώ ότι είναι ο μόνος που θα μπορούσε να συνεχίσει στο δρόμο του Γιοβανίτη. Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με ακραίο ήχο και τέλη 2012 σταμάτησα να αγοράζω το περιοδικό (οπότε μάλλον αδικώ το φίλο μου), αλλά έχω διαβάσει γραπτά του και έχω εντυπωσιαστεί. Είναι όντως χαοτικός (αλλά γενικά έτσι είναι, πού να μιλήσεις μαζί του για ποδόσφαιρο ας πούμε… :D), όμως αυτό ταιριάζει με τη μουσική του κι έχει ιδιαίτερη ικανότητα να κάνει γλαφυρές περιγραφές.

Ο Κισατζεκιάν είναι άλλη περίπτωση. Δε νομίζω ότι μπορεί η στήλη του να συνεχιστεί από κάποιον άλλο, εκτός αν συγχωνευτεί με του Ζαχαρόπουλου (αυτός γράφει ακόμα;). Υπάρχει κάποιος νέος που να ασχολείται να παίρνει συνεντεύξεις από παλιοροκάδες, μπλουζίστες κλπ; Χλωμό. Οι προτάσεις του (ειδικά η ετήσια εικοσάδα) ήταν κάτι σαν ευαγγέλιο για μένα, έχω βρει πολλά διαμάντια εκεί μέσα. Αυτό ελπίζω να το κάνει και από το νέο webzine που σχεδιάζει. Οπότε θεωρώ ότι η “απώλεια” Κισατζεκιάν είναι πιο πολύ ως φωτογράφος, ως συντάκτης πλέον απευθυνόταν σε λίγους. Προφανώς εκεί δεν τα βρήκαν οικονομικά (στο θέμα φωτογραφία).

Επισης ξεχασε να μας βαλει χερι γιατι δεν παμε στις συναυλιες που αυτος παει τσαμπα

ο Plunderer είναι ίσως ο μόνος που θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον Τόλη, συμφωνώ.
Οι προτάσεις του Κισατζεκιάν δε θα σου λείψουν λογικά (όπως δε λείπουν και του Καραολίδη, να είναι καλά το ιντερνετ).
Ο Ζαχαρόπουλος γράφει και αυτός στο ένθετο του Sub Terra (ή όπως το ονομάζουν πλέον). Με καλές προτάσεις κατά καιρούς (αν αντέχεις τον τρόπο γραφής του). Πχ ήταν από τους πρώτους που είχαν γράψει για Uncle Acid…

Το Χαμερ έχει μπει σε ένα κύκλο που κόβει λόγο της εποχής, χάνει σε ποιότητα, χάνει φύλλα, κόβει περισσότερο και δεν ξέρω πόσο κι αν θα κρατήσει. Για μένα που προτιμώ το έντυπο (από zine μέχρι Χαμερ ή ξένο τύπο) δεν είναι καλή κατάσταση. Αλλά μάλλον διάλεξαν λάθος τακτική…

Διαφωνώ, του Καραολίδη οι προτάσεις έλειψαν πάρα πολύ γιατί μπορούσε μέσα σε 100 ροκ/χεβι/πανκίζουσες/γουατέβερ κυκλοφορίες να εντοπίσει τις 2-3 αξιόλογες και να τις παρουσιάσει με τέτοιο τρόπο ώστε να ωθήσει τον δυνητικά ενδιαφερόμενο να τις ακούσει (πρόχειρα θυμάμαι BIG BUSINESS, GOGOL, DANAVA…).

Ισχύει και ισχύει στο απόλυτο αυτό που λέει ο Κρισπ για Καραολίδη. Ο τύπος δίδασκε μπαλίτσα και πολύ πρόχειρα, πέρα από τα παραδείγματα που αναφέρει ο Χρήστος, μου έρχονται και οι Killing Joke οι οποίοι εξελίχθηκαν σε μια από τις πιο αγαπημένες μου μπάντες έβερ. Μεγάλη απώλεια και ένας πολύ σοβαρός λόγος που σταμάτησα να αγοράζω το περιοδικό.

Πάντως έχει το μπλογκ του πλέον και εδώ μπορούμε να δούμε τις αγαπημένες του κυκλοφορίες για το '15. Για άλλη μια φορά, εξαιρετική λίστα:

Πάντως υπάρχει λίστα Καραολιδη στο τελευταίο Hammer.

Νομίζω μια καλή λύση για τον Hammer θα είναι να ακολουθήσει την πορεία του περιοδικού ΣΙΝΕΜΑ που από μηνιαίο πλέον βγαίνει ανα τρίμηνο με μπόλικο υλικό και στα τελευταία 4-5 τεύχη με ένα πολύ καλό φροντισμένο αφιέρωμα.

Αυτό ακριβώς εννοώ πως δε θα του λείψουν, δημοσιεύει μηνιαίες κριτικές και ετήσιες λίστες στο μπλογκ του. Φαντάζομαι κάτι ανάλογο θα κάνει και ο Κισατζεκιάν.
Η γραφή του Καραολίδη γενικά λείπει, όχι μόνο από τις δισκοκριτικές. Όποιος θυμάται τις ανταποκρίσεις από Dynamo 98 και 99 καταλαβαίνει!

Εγώ δεν ήξερα για το μπλογκ του, αλλά αν κρίνω από το νο 1, ξεμωράθηκε και αυτός ;ρ