Metal Hammer vs RockHard

Πάντως σε ένα μεγάλο βαθμό η ίδια η ύπαρξη του hammer , το γεγονός δηλαδή ότι σε αυτό τη χώρα με αυτή τη mainstream κουλτούρα και με τέτοια κρίση, υπάρχει metal μουσικό περιοδικό, ακόμα έντυπο, όταν οι μισές εφημερίδες εκεί έξω έχουν περάσει μόνο στο διαδίκτυο πια, είναι κάπως fuck trends. Και κατά τη γνώμη μου μπράβο μας που το κρατάμε έστω και δύσκολα ζωντανο. Βέβαια όταν κάνανε τα δειλά βήματα με την ίδρυση του site κτλ έπρεπε να το συνεχίσουν, δηλαδή το ιδανικό θα ήταν μια αρμονικοτερη συνύπαρξη της ηλεκτρονικής και έντυπες μορφής, γιατί σήμερα το site και η ομάδα τους στο fb είναι αποκλειστικά για διαφήμιση του περιοδικού.

Ενιγουει, ποια ελληνική μπάντα πήρε το 9αρι;

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Το metal hammer που το διάβαζα για χρόνια βγάζει αυτή την στοχευμένη εμπάθεια απέναντι στο ιντερνετ (sites, fb κλπ) γενικότερα γιατί αυτό φταίει που κινδυνεύουν και οι 2-3 ακόμα που παίρνουν μισθό να τον χάσουν. Είναι τόσο απλό. Για τον ίδιο λόγο δεν προχωράνε και το σάιτ τους για να το κάνουν ηλεκτρονική φουλ έκδοση του έντυπου. Αν μπορείς να το διαβάσεις στον υπολογιστή σου γιατί να το πάρεις και σε φυσική μορφή; Όλα κατανοητά είναι και το παίζουν το παιχνίδι της αυθεντικότητας και του fuck trends που λέτε και πιο πάνω μια χαρά, όμως η μόδα έχει αλλάξει και είτε θα το πάρουν χαμπάρι και θα εξελιχτούν και αυτοί με ό,τι κι αν αυτο συνεπάγεται είτε σε λίγο καιρό θα ψάχνουν για δουλειά. Μέχρι στιγμής και όσο υπάρχουν συγκροτήματα που θα πληρώνουν για να πάρουν το 9αρι τους και να δώσουν την συνέντευξή τους θα υπάρχει ακόμα λιγοστό φως στο τούνελ. Η εποχές που ο κόσμος έψαχνε “αυθεντίες” έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Πλέον δεν χρειάζεσαι κανέναν να σου πει τι να ακούσεις καθώς η πρόσβαση στη μουσική είναι τσάμπα. Δοκιμάζεις κι αν σου κάνει αγοράζεις αν όχι πας παρακάτω.

Η μαλακία παραμένει πάντως πως κράζουν ένα μέσο το οποίο χρησιμοποιούν και οι ίδιοι και αυτό όπως κι αν το δεις χτυπάει άσχημα. Αν δεν γουστάρεις πχ το fb δεν έχεις λογαριασμό…απλό είναι

εντιτ

καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Vic πιο πάνω για τον Χρονόπουλο περι του οτι είναι παλιάς (αναλογικής) κοπής άνθρωπος, αλλά ρε ο κόσμος έχει αλλάξει. Δεν μπορείς να μείνεις στάσιμος γιατί δεν θέλεις να αλλάξεις. Θα θεωρηθείς ξεπερασμένος πως να το κάνουμε;

Καλα θα ήταν να ήμασταν στο 94-95 ξέρω γω που ήταν Βίβλος το χαμερ και όλοι , περιμέναμε να μάθουμε απο κει τι παίζει αλλά , άλλαξαν οι εποχές . Και εγώ δεν πολυγουσταρω τα σοσιαλ μίντια αλλά τα χρησιμοποιώ . Τον καταλαβαίνω τον Χρονόπουλο με τις εποχές που έχει περάσει και σαν έφηβος αλλά και μεγαλώνοντας μέσα στο έντυπο . Κοντά είμαστε έτσι και αλλιώς .
Συνεχίζω και το παίρνω ,λόγο οτι μου θυμίζει που ήμουν πιτσιρικάς . Ειναι μερικά πράγματα που μένουν . Ε το χαμερ ειναι ενα απο αυτά .

Επίσης τότε ρε μάγκες θυμάμαι έβγαζες δίσκο και υπήρχε κίνηση … Υπήρχε κουβέντα . Ερχόταν οι άλλοι για συναυλία και υπήρχε κινητικότητα . Δεν ειμαι 16 να ξέρω πως σκέφτεται ενα παιδί αυτής της ηλικίας αλλά δεν πολύ βλέπω να γίνεται και πανικός πχ στο νέο άλμπουμ τον fates warning .
Έγιναν πολλα που γαμησαν και τις μπάντες και τους οπαδούς . Εγώ νομίζω οτι λέγεται υπερπροσφορά .
Κάθεται ο ατάλαντος και βγάζει ενα δίσκο . Κουμπώνει και κανα 10000 ευρώ και τον χώνουν σε καμία περιοδεία . Παλιά έπαιζε αυτο αλλά υπήρχε και η παρθενογένεση . Οτι ρε μάγκες βγάλαμε το icon και τώρα είμαστε γαματοι και σας καρφώνουμε και το draconian times .
Εννοώ υπήρχε χώρος για το ταλέντο … Για την πρεμούρα να παρουσιάσεις κατι νέο , κατι που θα μείνει . Τώρα όλα μηχανικά . Βγάζεις μια παπάρια και κατευθείαν έχεις πρόσβαση σε fb σποτιφαι και τα ρέστα .
Τα μπέρδεψα ε ;

Υπερπροσφορα, λίγο πολύ όλα έχουν παιχτεί, το μεταλ δεν είναι και τόσο mainstream πια με αποτέλεσμα οι νέοι να ακούν αλλα είδη, ξεροκεφαλια και υπεροψια από τους παλιότερους οπαδούς προς νέες μπάντες και οπαδούς. Νομίζω ότι αυτοί είναι βασικοί λόγοι παρακμής του μεταλ.

Μπα δεν παίζει . Όταν πιο παλιά είχες και ενα imaginations τώρα έχεις το πιο να πούμε … Το νέο bullet .(μαλακια δηλαδή )
Για το πρώτο που αναφέρεις , οτι δεν ειναι μεινστριμ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου

Φυσικά και η ποιότητα δεν είναι η ίδια. Αλλά το Imaginations πχ όταν βγήκε το έλιωσα ασταμάτητα δύο βδομάδες χωρίς να ακούω σχεδόν τίποτα άλλο. Το βιωσα. Τώρα και λόγω υποχρεώσεων δεν μπορώ να αφιερώσω τόσο χρόνο σε ένα δίσκο.

Το ιδιο λέμε πάνω κάτω . Έλλειψη χρόνου , υπερπροσφορά + πολλοί ατάλαντοι = γαμηθηκε το Χέβι μέταλ !!

Κάθομαι και κοιτάω την οθόνη με απορία ε.

Το μέταλ πέρασε την απόλυτη ακμή του στα 80ς και τα 90ς (όπου ανοίχτηκε και επεκτάθηκε σε πολλά παρακλάδια αλλά και εμφανίστηκαν τα υβρίδια). Πλέον 30 χρόνια μετά την χρυσή εποχή του δεν μπορεί να είναι κυρίαρχο είδος, όλες οι σκηνές/είδη είχαν μια δεκαετία ακμής (άλλες 5 χρόνια μόνο…). ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ συνέβη αυτό. Το μέταλ είναι σαν την τζαζ, σαν το μπλουζ, είναι ολόκληρο σύμπαν με πολλά υποείδη και σκηνές και εποχές και εξελίξεις κλπ. Αλλά τα κλασσικά είδη του (χέβυ, πάουερ, θρας, ντεθ, ντουμ), χωρίς να αναφερόμαστε στις υποσκηνές αυτών, τα περισσότερα που είχαν να δώσουν τα έδωσαν.

Για αυτό το πράγμα δεν φταίει ούτε ο κόσμος, ούτε τα περιοδικά, ούτε η 11η Σεπτεμβρίου, ούτε ο Cobain, τίποτα, είναι η φυσική ροή των πραγμάτων. Από εκεί και πέρα, το ΜΕΤΑΛ είναι τόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟ και έχει εξαπλωθεί παντού (ηχητικά έχει φτάσει μέχρι την ποπ η κιθάρα του) και δεν πεθαίνει. Εν έτει 2016 βγαίνουν καρότσια δίσκων παραδοσιακού μέταλ από πιτσιρίκια και κάποια γίνονται και επιτυχημένα κιόλας. Εφόσον άνθρωποι ακούνε και νέοι άνθρωποι παίζουν, τέλος, το μέταλ είναι ζωντανότατο. Ακμαιότατο δεν είναι και εξήγησα γιατί, λογικό είναι.

Από εκεί και πέρα ο κάθε τουρίστας (και δεν το λέω υποτιμητικά) δεν μπορεί να ξέρει τι γίνεται στο underground, όπου εμείς οι ΜΕΤΑΛΛΑΔΕΣ κάνουμε κέφι μεγάλο και ακούμε και τα διαμάντια της εποχής, στο μέηνστρημ κάνουν καριέρες οι ποπ μέταλζ κάθε υποείδους (Σάμπατον και Battle Beast και Nightwish αλλά και Arch Enemy και Amon Amarth και A7X και ό,τι άλλο τυποποιημένο πράγμα μπορείτε να φανταστείτε) και ας τα καταναλώσει όποιος γουστάρει (εγώ τρώω και γαριδάκια στην ζωή μου, ψοφάω για Volbeat, χαχα) και πού και πού (πολύ σπανιότερα από ότι στα 80ς ΦΥΣΙΚΑ) θα βγαίνουν και κάποιες ΔΙΣΚΑΡΕΣ από ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ και τουμπεκί όλοι. Και οι Vektor και οι Gojira βγάλανε υπερδίσκους φέτος π.χ. 5-6 δισκάρες τουλάχιστον βγαίνουν. Ε, παραπάνω, δεν γίνεται.

Αν το θρας είναι η μπριζόλα στα κάρβουνα, με πόσες διαφορετικές συνταγές να την μαγειρέψεις; Πολλές θα μου πεις, πολλά τα θρας διαμάντια θα συμφωνήσω και εγώ, ε, από ένα σημείο και μετά η μπριζόλα σου θα μοιάζει πολύ με κάποια άλλη συνταγή. Από εκεί και πέρα όσοι βαριούνται τις μπριζόλες να πάνε να φάνε παστίτσιο και να αφήσουν εμάς τους μπριζολάτρες να τρώμε και τις μπριζόλες που μας φτιάχνουν τα πιτσιρίκια, γιατί κάποιοι από αυτούς κάνουν τις μπριζόλες των ορίτζιναλ σεφ πολύ καλύτερες από τους ίδιους.

Το μυστικό είναι να κλέβεις υλικά και ιδέες από άλλες κουζίνες (που έλεγε και ο Πικάσο), οι Vektor μπήκανε στους τεχνοντεθάδες και μπλακάδες και τους βουτήξανε τα μισά μπαχαρικά. Πετάνε και Φλόιντ, νάτηνα την μπριζολάρα την καινούργια.

Τι έλεγα; Κάπου πείνασα και ξεχάσα τι ήθελα να πω.

Δεν ήταν και τόσο σοφό αυτό που είπα αλλά μπορούμε να το αναλύσουμε αν θέλεις

Δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να το αναλύσουμε, δεν ξέρω σε ποιον κόσμο μπορεί να ζείτε για να νομίζετε ότι σήμερα “το μεταλ δεν είναι και τόσο mainstream πια”, ενώ πριν 2 μήνες είδαμε ΜΕΤΑΛ στη συγχρονισμένη κολύμβηση και χθες ανέβηκε το βίντεο με τα πιτσιρίκια και τους Metallica, και άλλα χίλια επιχειρήματα που έκαναν ακόμα και τον Χρονόπουλο εδώ και χρόνια να κόψει τα κλαψιάρικα εντιτόριαλς για το κυνηγημένο μέταλ και τους παρίες οπαδούς του.

Στην προηγούμενη σελίδα ο άλλος αναπολεί την παρθενογένεση του παρελθόντος (λολ) και του τη δίνουν οι ατάλαντοι σήμερα, και μετά με ποστ υποστηρίζει την άποψη “το καινούριο σόντομ τρώει 10 βέκτορ για πρωινο”, ούτε 10 χρονων δηλαδή.

Επίσης από τα ποστς σας για το πόσο καλά ήταν παλιά που έβγαινε το imaginations και το άκουγες όλη μέρα και ότι “το μέταλ παρήκμασε και γαμήθηκε” (ξανα λολ) ξεχάσατε το Μαριώ, το Μαριώ με τα στήθια τα φιλντισένια και τα ματόκλαδα να μυρίζουν σάμαλι και φρεσκοκομμένο αγιόκλημα και τα μάτια! αχ αυτά τα μάτια!

Ότι δηλαδή το μεταλ τώρα είναι mainstream οκ. Μάλλον δεν εζησες εποχές που το mtv έπαιζε μεταλ ότι ώρα της μέρας να ναι. Ότι το μεταλ είναι mainstream τώρα που οι μοναδικές μπάντες που πουλάνε και γεμίζουν στάδια είναι οι ίδιες που το κάνανε βαριά μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 90. Οκ.

Όχι, σήμερα το μέταλ είναι ΑΝΤΕΡΓΚΡΑΟΥΝΤ, περπατάς στον δρόμο με μπλούζα Metallica και σε στραβοκοιτάνε οι μεγάλοι :!:

Underground μπορεί να μην είναι πάντως σίγουρα δεν είναι mainstream. Και μπλουζάκι μπορεί να φοράει ο κάθε άσχετος και να μην ακούει. Αυτό δεν κάνει το μεταλ μόδα. Μόδα είναι το ντύσιμο αλλά εμείς μιλάμε για μουσική

Για μουσική μιλάμε και ο άλλος άρχισε τις παπατζες πάλι . Περίεργη φάρα οι μεταλχεντς. Βάζεις ενα ουισκακι και την αράζεις . Τα γούστα αδερφέ που δεν την παλεύω με τους vektor ειναι … Πως να στο πω μήπως και το καταλάβεις γιατί εκπέμπεις μάλλον άλλου , ειναι λοιπόν υποκειμενικό τι αρέσει στον καθένα . Εσύ γουστάρεις εκεί . Εγώ στους omen πχ ( κάθομαι και απολογούμαι τώρα !)
Επειδή δε σε κοιτάνε στραβά αν φοράς μπλούζα μεταλικα δεν σημαίνει οτι έγινε και ποπ το Χέβι μέταλ . Τι να κάνει εντύπωση τώρα πια ρε παίχτη ;
Σοβαρό παράδειγμα έφερες !

Βάλε κι άλλο ουισκάκι εσύ, κι εγώ θα περιμένω άλλες 2-3 μέρες πριν αρχίσω τον διάλογο με τα 10χρονα. Με τα οποία συνεννοούμαι πιο εύκολα btw.

Άκου και parkway drive όταν θα μιλάτε αγορινα

Δε νομίζω ότι έγινε ακριβώς έτσι. Έπαιζε μεν ότι ώρα νάναι, ανάμεσα σε όλα τα είδη μουσικής, αλλά 3 συγκεκριμένες μπάντες: Metallica, GnR και άντε και Pantera. Δεν θυμάμαι π.χ ποτέ στις 11 το πρωί να είδα ούτε Maiden, ούτε Guardian, ούτε Lost, ούτε Annihilator. Αντίθετα τα κλιπ του Black Album, το You could be mine, το I’m Broken παίζει να τα έβαζαν 3_4 φορές την ημέρα.

Μια χαρά έπαιζε και Paradise Lost. Αλλά ακόμα κι αυτά που λες να έπαιζε τώρα τι παιζει; αστο.
Bastard έχεις πρόβλημα αντίληψης προφανώς γιατί αυτά που απαντάς είναι ότι να ναι.