Metal Hammer vs RockHard

Τι φταίει ο Blaze που δεν έκανε, μόνος του έγινε τραγουδιστής τους;

Εγώ το πήρα επιφυλακτικός και μόνο για χρήση παραλίας, αλλά έκαναν όντως καλή δουλειά

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όντως εξαιρετικό το αφιέρωμα Maiden αν παραβλέψεις το προφανές του πράγματος. Ότι δηλαδή είναι ένα ακόμα αφιέρωμα Maiden από το Hammer. Την δουλειά του την κάνει πάντως, τα κείμενα είναι ωραία και σε κάνει να ξεθάψεις μερικά Maiden άλμπουμ που είχαν αρχίσει να μαζεύουν περισσότερη σκόνη από ότι έπρεπε.

Ντάξ, τραγικό. Καθε τρείς και πέντε αφιερώματα σε δημοφιλείς καλλιτέχνες μπας και πουλήσει κάνα τεύχος.

Πολύ προώθηση πέφτει σε αυτό το συγκρότημα, αλήθεια λένε τίποτα;

Περί Blind Guardian.

Ε όχι και avoid το Beyond the Red Mirror. Εκεί αξίζει να βρίσκεται το A Twist in the Myth με χαρακτηριστική άνεση. Στην alarm zone θα έβαζα το Beyond… αντί του At the Edge of Time, ενώ στα recommended θα πρότεινα το A Night at the Opera έναντι του Follow the Blind.

Τα Somewhere και Imaginations πράγματι είναι τα καλύτερά τους και σωστά είναι εκεί που είναι.

Ο κήπος του προφήτη κόπηκε οριστικά; Όχι ότι λείπει το γέλιο, πχ 9άρι σε ελληνική μπάντα με ολοσέλιδη διαφήμιση. Σύμπτωση σίγουρα.

Ποιά μπάντα;

desert near the end. δεν έχω ακούσει τον δίσκο, αλλά στο λάιβ ήταν μια πολύ τίμια iced earth tribute μπάντα, αυτό.

9 είχε το opeth ως δίσκος του μήνα, το in the woods… και το remedy lane revisited. Διαβάζοντας την κριτική του Evergrey νομίζεις θα δεις 11/10 και πήρε 8. Οκ σταρχίδια μου στην τελική, απλά λέω. Και αν είναι κάτι scar of the sun να παίρνουν 8άρια όποτε βγάζουν δίσκο (και αυτοι με ολοσέλιδη διαφήμιση) καλύτερα οι desert near the night of the stormrider.

Με την καμία όμως!!! Και γενικά τα τελευταία τους είναι όλα για πέταμα.

Θαυμάσιο το Sign of the Hammer - και εγώ θα έβαζα το Twist in the Myth αλλά δεν πειράζει, κατά τα άλλα άψογο στις επιλογές και 99% και στο σχολιασμό.

Καταπληκτική η συνέντευξη Kory Clarke για το ντεμπούτο Warrior Soul, γιατί ο Kory είναι τεράστιος, τόσο τεράστιος όσο κοντός και θες να σου λέει ιστορίες συνεχώς και πάντα. Από τα καλύτερα Past Tense που έχω διαβάσει.

ΘΕΟΣ Angelripper και μου κάρφωσε το σημείο για τον Lemmy που στενοχωρήθηκε που δεν κατάφερε να πεθάνει στην σκηνή όπως ήθελε ο ίδιος (που είναι μια σκέψη που δεν πέρασε από το μυαλό μου, εγώ το είχα πάντοτε ότι απλώς θέλει να τελειώσει τις υποχρεώσεις του).

Σάμπατον πρώτη φορά ο χώρος που τους αρμόζει σαν εμπορικό μέγεθος, καλές ερωτήσεις, απόλυτα κατατοπιστικές απαντήσεις. Αναρωτιέμαι αν αυτό το συγκρότημα σε 20 χρόνια έχει αφήσει παραπάνω από 2-3 κομμάτια πάντως.

Αυτό το θέμα με το facebook έχει καταντήσει πολύ κουραστικό πάντως και δεν κάνει και καλό σε κανέναν.

Τι εννοείς με την τελευταία παράγραφο;

Ότι έχει γίνει μόνιμο θέμα να βρίζουμε/μειώνουμε το facebook και τους χρήστες του (γενικά κι αόριστα, επομένως όλους μας, μαζί και τους εαυτούς τους, γιατί όσοι τα γράφουν το χρησιμοποιούν τακτικά). Βγάζει και μια πολύ επιφανειακή κριτική και είναι και δεινοσαυρική. To κάνουν σχεδόν όλοι, από τους παλιούς μέχρι τους νέους. ΟΚ, μία, δυο, τρεις φορές θα το πεις και θα το πω και θα το πούνε. Σε κάθε τεύχος να τα λένε οι μισοί έχει αρχίσει και με στενοχωρεί πια.

Κατά πάσα πιθανότητα ναι, καθώς υπάρχει ένα αποχαιρετιστήριο δισέλιδο στο τεύχος Ιανουαρίου.

Επειδή τυχαίνει να βλέπω τα ποστ του Χρονοπουλου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχω σταματήσει να διαβάζω χαμερ κοντά 10 χρόνια, τα editorials του ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που το έκοψα

Καλά ο Κώστας, εμένα δεν με πειράζει, γιατί τον έχω γνωρίσει και είναι ψυχούλα και τον αγάπησα και είναι τόσο ρομαντικός όσο φαίνεται στα κείμενά του. Του έχω πει την γνώμη μου, εντάξει, ο άνθρωπος είναι αναλογικός, δεν αλλάζει αυτό!

Αυτό που τον ακολουθούν ξαφνικά όλοι και έγινε σχεδόν γραμμή το αντι-facebook, αυτό είναι ένα θέμα πάντως.

Είναι σίγουρο ότι δεν το περνάει αυτός και στους άλλους; Ή μήπως οι υπόλοιποι θέλουν να είναι αρεστοι στον αρχισυντάκτη και απλά ακολουθούν;

Δεν μπορώ να ξέρω εγώ. Καλά καλά δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να ξέρει ο καθένας αν το κάνει για τον ένα ή τον άλλο λόγο ή από δικού του.

Και δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη νοοτροπία γενικού κραξίματος ιντερνετικού πληθυσμού είναι αποκλειστικότητα του χάμερ. Το κάνουν όλοι σχεδόν, παντού. Και εδώ μέσα και παντού. Η ισοπέδωση είναι κύριο χαρακτηριστικό του δημόσιου διαλόγου, το τσουβάλιασμα κ.ο.κ. Και εγώ το έχω κάνει αλλά προσπαθώ να το αποφεύγω.

Εν πάση περιπτώσει, στο Χάμερ δεν μου αρέσει να το βλέπω γιατί δεν μου αρέσει γενικά, όταν είναι και γραπτώς μένει κιόλας. Καταντάει γκρίνια και μίρλα.

Είναι προφανές πως με τη γενικότερη νοοτροπία ‘fuck trends-είμαστε ρομαντικοί κτλ’ που ανέκαθεν έβγαζε σε υπερβολικό βαθμό το χάμμερ, οι συντάκτες θα έχουν κατ’ επέκταση τέτοιες απόψεις, οι οποίες ενδεχομένως θα μεγεθύνονται στα πλαίσια της συλλογικής νοοτροπίας/συσπείρωσης/σύμπνοιας απόψεων που επίσης χαρακτηρίζει τους περισσότερους συντάκτες του σε υπερβολικό βαθμό.

Όπως και να έχει εμένα μου μοιάζει αρκετά παρωχημενο όλο αυτό και γραφικό και γελάω μέχρι δακρύων με κάτι ποστ του στυλ “βιβλίο λειτουργεί χωρίς wi fi…μπλα μπλα” και ανεβαίνει στο fb