Metal Hammer vs RockHard

Τίμια λίστα, 11/20 που άκουσα από τη λίστα τους είναι όλοι ωραίοι δίσκοι, έστω και αν κάποιοι μου φαίνεται περίεργο το πώς έφτασαν τόσο ψηλά (πχ carcass, yoth iria, nekromantheon) αν και ωραίοι.

Θα περίμενα πιο ψηλά το at the gates, επειδή είναι δισκαρα και επειδή το είχαν βγάλει και δίσκο του μήνα όταν βγήκε.

Το πήρα κι εγώ το τεύχος, πλήρης απουσία turnstile επίσης από μπάντες που μας άρεσαν πολύ- και όχι μόνο σε εμας, δεν έχω τώρα το Χάμερ να το τσεκαρω, αλλά μόνο ένας νομίζω το έβαλε στη λίστα του (και το είχε πρώτο!). Οκ μπορείς να πεις πως δεν είναι metal και πως μάλλον δυστυχώς αυτός είναι ο λόγος πολυψηφίστηκε, γιατί μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μην έφτασε στα αυτιά των συντακτών

2 Likes

Todd La Torre; Καλός, χρυσός, όχι και για 20άδα.
Για τα ακραία ελληνικά, ίσως να χωραγαν σε 30άδα. Υπήρχε πολύ και αξιόλογο ακραίο metal που παρέμεινε σε λίστες συντακτών. Ό,τι κάναμε κι εμείς εδώ ;-p

2 Likes

1914 δισκαρα τεραστια, δεν περιμενα να το δω στην λιστα.

1 Like

Νομίζω ότι και το νέο Volbeat χωρούσε στη λίστα.

Ηταν και δισκος του μηνα το where fear and weapons meet οταν βγηκε, οποτε ηταν καπως αναμενομενο. Εγω το εβαλα στο #12 στη δικια μου λιστα, αν την ξαναεφτιαχνα τωρα θα το εβαζα ακομα λιγο πιο πανω, μεγαλη δισκαρα

που είναι τα nestor και plush (που Αμερική κάνουν περιοδείες με όλο το who is who) κι Ελλάδα, ούτε παρουσίαση…? count raven, exodus, flotsam, crown ? Ντάξ, τα χαϊδεμένα Ελληνικά, έχουν γέλιο.

To maiden καλό χρυσό, αλλά πολύ “προβλεπέ”.
mastodon δεν μπόρεσα ποτέ να τους πάρω σοβαρά. ούτε τώρα.
gojira συμπαθητικό, not my cup of tea
Carcass ok.
Soen - ίσως δίσκος της χρονιάς.
Helloween τιμιό-καλό.
Wheel - ωραίο
Trivium - ενω δεν είναι κακοί, δεν μπορώ το songwriting. σε σχέση με άλλα, καλύτεροι, αλλά…
need - το παραχαιδεμένο παιδί όλων. χωρίς να είναι κακοί παίκτες, δεν είναι όσο πιασιαρικοι θέλω.
Unto Others - βαρετό.
BTBAM. Δεν μπορώ.
Silver Talon - δεν το λες κακό, αλλά δεν είναι δίσκος που σου αλλάζει τη ζωή, μέτριος τραγουδιάρης.
Warrior Path - θεός τραγουδιάρης, ύπνος δίσκος.
Yoth Iria - ποιος χρωστάει πιο πολλά. Καλύτεροι Christ απο τα τελευταία christ, αλλά χωρίς το x factor.
1914. Not my cup of tea
Leprous. Τα ίδια με need.
Todd La Torre. Ακραία φωνητικά με την καλή έννοια, αλλά ενώ γράφει μελωδίες κτλ, σε ρεφρέν και τραγούδια χωλαίνει.
Nekromantheron - πλάκα έχει αυτό το κουλοσπιντο-blackened thrashodeath. αλλά μάλλον θα έβαζα κάτι παλαιό.
Nightfall. Ανέκδοτο.
Tribulation - οκ, αν και δεν τρελαίνομαι με το genre.

Ελα ρε, εχω καιρο να παρω Χαμμερ οποτε δεν το πηρα χαμπαρι οτι εκανε τοσο γκελ, λογικο αφου ηταν δισκος του μηνα. Μαλλον μαζι με το Lake of Tears ο πιο πολυακουσμενος μου δισκος του 2021.

LOT αν και διαφορετικό, έχει ατμόσφαιρα.

Το Strength από Unto Others τι λέει ρε παιδιά?
Το Mana μου άρεσε τρομερά, τούτο δεν έχω προλάβει να το ακούσω.

1 Like

Μπορεί και λίγο καλύτερο (πιο τσαμπουκαλεμένο σίγουρα)

2 Likes

Πολύ καλό άλμπουμ. Δεν ξέρω αν σου φανεί ομοιόμορφο, πάντως με δυο ακροάσεις είχα ήδη καταλάβει ποιο τραγούδι ήταν ποιο, και ήταν όλα 10/10. Αν σου άρεσε το Mana, θα βρεις το Strength πολύ πιο άμεσο και μεστό.

Το πρώτο κομμάτι που μου έκανε το κλικ βέβαια ήταν αυτό

1 Like

Είχα σκοπό να το ακούσω ολόκληρο αλλά δεν κρατήθηκα και πάτησα το link :grin:
Ωραίο αυτό, δυνατό. Μου φέρνει σε Give me to the Night. Thanks :+1:

1 Like

ναι, παρατηρώ κι εγώ τις ομοιότητες :grin:

1 Like

Ε, ο Benson διασκευή έχει κάνει των ex Idle Hands!!! Τι δεν καταλαβαίνεις;;;;;; :joy:

1 Like

Και σε μενα άρεσε πολύ το Strength. Οι τύποι δανείζονται από μπάντες και ήχους που αγαπώ, αλλά έχουν και κάτι που τους κάνει ξεχωριστους. Δεν έχω ακούσει το προηγούμενο για να κάνω σύγκριση, πάντως το τελευταίο δικαίως είναι στις κυκλοφορίες της χρονιάς για πολλούς.

1 Like

Μια και πιάσαμε τη κουβέντα για το strenght , ρωτάω : To έχει κανένας να πουλιέται πουθενά στην Ελλάδα ; και που ακριβως ;

Το Alone στη Θεσσαλονίκη σίγουρα το πουλάει γιατί το εχω δει και στο site τους.

1 Like

Σίγουρα το είχε φέρει και ο Eat Metal όταν είχε βγει.

1 Like

Ευχαριστώ παίδες !

Metal hammer χωρίς Maiden κ συνέντευξη Bob katsioni(τον προηγουμενο μήνα είχε 2😂)δε βγαίνει ξανά.αφισαρα dead poem κ δισκίο Σάκη έχει το μενού του Μαρτίου.

1 Like