Metal Machine Music - The Industrial thread

Συνένα σ’ αυτό, αν και οι Red Harvest ήταν και φαίνονταν μπάντα με @@ και attitude…

Η κουβέντα που είχα με τον Bleedin στο “Τι ακούτε τώρα”, αλλά και διάφορα άλλα φαινόμενα που παρατηρώ, με κάνουν να διαφωνήσω με αυτήν την πρόταση. Και εξηγούμαι.
Το industrial με την πέραση που είχε τα -πολύ- προηγούμενα χρόνια, με μπάντες να βρίσκονται στο επίκεντρο του mainstream ή πιο πριν στη μουσική πρωτοπορία, σαφώς και δεν υπάρχει.
Στη μουσική όμως, καλώς ή κακώς, τίποτα δεν πεθαίνει. Οι ιδέες ανακυκλώνονται και χρησιμοποιούμενες με διαφορετικό τρόπο μπορούν να δώσουν φρέσκους ήχους, όχι πάντα πρωτότυπους, αλλά σίγουρα ενδιαφέροντες.
Και τι έννοω. Ο θάνατος του punk π.χ. στις αρχές της δεκαετίας του 80 (με την έννοια ότι έφυγε από το προσκήνιο) έδωσε την αφορμή να ασχοληθούν με τη μουσική του πάρα πολλά άτομα, συχνά χωρίς τα φώτα της δημοσιότητας, και να δημιουργησούν όλα τα underground ρεύματα που έγιναν κυρίαρχα τις επόμενες δεκαετίες - ακόμα και σήμερα. New wave, post punk, hardcore, industrial, για να αναφέρω μόνο μερικά, όλα αυτά γεννήθηκαν από την ανάγκη κάποιων μουσικών να μην ακολουθήσουν την πεπατημένη, και να ξεφύγουν από μια μουσική που έδειχνε ότι γρήγορα θα “κατανάλωνε τα καύσιμά της”.
Και αφού έκανα όλον αυτόν τον κύκλο φτάνω σ’ αυτό που θέλω να πω.
Παρατηρώ λοιπόν, ότι πολλοί σύγχρονοι μουσικοί, μέλη σε μπάντες που είναι στην επικαιρότητα τέλος πάντων, αρέσκονται στο να πειραματίζονται με τον industrial ήχο και να ανανεώνουν έτσι τα μουσικά τους ενδιαφέροντα. Κι αν αφήσουμε τον Broadrick απέξω, λόγω της θητείας του στο ιδίωμα, βλέπουμε π.χ. τον Turner με τους Greymachine, ή τους Circle of Animals των Parker & Lamont που παρουσιάσαμε στις μόλις προηγούμενες σελίδες και αν ψάξουμε θα βρούμε κι άλλους.
Όλοι αυτοί, δεν εφησυχάζονται, βλέπουν ότι μουσική που παίζουν έχει κάποια όρια, τα οποία αν δεν διευρύνουν, θα κορεστεί γρήγορα. Αν δεν έχει ήδη κορεστεί. Τι πιο ενδιαφέρον, λοιπόν, να τη μπολιάσουν με νέους ήχους προσπαθώντας να την ανανεώσουν; Μήπως κάπως έτσι δεν ανανεώθηκε το Black Metal πριν από κάποια χρόνια; Κι αν το sludge π.χ. όπως λέτε βγάζει τον έναν κλώνο μετά τον άλλο, μια μπάντα που θα έπαιζε ας πούμε industrial sludge δε θα σας ιντρίγκαρε να την ακούσετε; Υποθέσεις κάνω. Απ’ ό,τι βλέπω, πιο πολύ το drone πλησιάζει το industrial σήμερα, αν κι εγώ δεν την πολυπαλεύω με δαύτα! :stuck_out_tongue:
Κλείνοντας, κι έχοντας στρώσει πλέον το σεντόνι, λέω ότι αν αυτή η μετάλλαξη είναι ο τρόπος να επιβιώσει το αγαπημένο μου είδος μουσικής, εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση. Αρκεί βέβαια οι δίσκοι που θα βγαίνουν να έχουν κάτι να πούνε. Κάτι για το οποίο κρατάω μια πισινή.
Οποιεσδήποτε ενστάσεις δεκτές. :slight_smile:

http://industrialdecay.blogspot.com/

“ρημαγμένα” βιομηχανικά τοπία…
για να συντροφεύεται τις ακροάσεις σας με κάτι οικείο…

Γαμάτες φώτο! :thumbup:

Soundisciples (uk)

Έδρασαν τέλη 90 με αρχές 00. Έβγαλαν 2 full length στην Peaceville και ένα 12’’ με remix. Έχω το πρώτο τους album το Undefined (1999). Ηλεκτρονικός κατά βάση ήχος με αρκετές industrial κιθάρες και ενδιαφέροντα φωνητικά.

Όποιος ψηθεί και θέλει το δισκίο πμ γιατί δεν θα το βρει πουθενά…

Ρε συ, οι Soundisciples είναι η συνέχεια των Whores of Babylon, τι λές τώρα!
Βάζω να ακούσω, και λέω κάτι μου θυμίζει αυτή η κιθάρα… ώσπου διάβασα το βιογραφικό από κάτω. Καλή φάση!
Είχα χάσει τα ίχνη των Whores of Babylon, καθώς θεωρούσα ότι άδικα έμειναν στην αφάνεια και διαλύθηκαν! (ΟΚ, είχα τσεκάρει το site τους κάποια στιγμή αλλά είχε πάρα πολύ καιρό να ενημερωθεί) Και τώρα διαβάζω ότι επανασυνδέθηκαν! Για να δούμε, θα ακούσω τα καινούργια ντέμο που έχουν στο myspace.
Για την ιστορία οι Whores of Babylon είχαν βγάλει το 1994 το Metropolis το οποίο είχε έναν ατμοσφαιρικό ήχο γενικά, αλλά βασικά:

(Το οποίο μόλις πρόσφατα βρήκα αυθεντικό αλλά όχι στην καλύτερη κατάσταση)

Στη συνέχεια, το 1996 κυκλοφόρησαν το Kumari με σαφώς πιο industrial κατευθύνσεις και φοβερά τραγούδια όπως το ομώνυμο και το Jesus Biting Nails.
Σημειωτέον, ότι το Kumari όταν είχε βγεί έχει πάρει ένα 10 από τον Φλωράκη στο Sub Terra.

Kumari (new version)

Jesus biting Nails (live)

The whip

Τέλος, αξίζει αναφοράς ότι, καθώς είναι από το Bristol, είχαν επαφές με Portishead, οι οποίοι και έχουν κάνει ρεμίξ σε τραγούδια τους!


κομματάρα

edit: http://www.youtube.com/watch?v=lPcb5OAyaWs&feature=related

το αποπάνω μου θυμίζει έντονα κάποιο ebm track χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω τώρα… σαν από Suicide commando νομίζω.

Anoptron - Amnesia

πληροφορίες σύντομα, τώρα δεν έχω χρόνο:!:

είναι εκεί έξω και σας περιμένει.
Πρώτες ακροάσεις συγκινητικές.

εκει έξω βρίσκεται επίσης και το νέο άλμπουμ των [B]Funker Vogt[/B] με τίτλο Blutzoll. Στα πολύ χορευτικά χνάρια του προκατοχου του (Aviator).

Ακουσα το Controversy και το A Fatal Desire των Hocico και εχω πορωθει.
Καμια προταση εκτος Hocico που να αρκετα παρομοια με αυτα τα 2 τραγουδια;

Bodychoke κύριοι, project βέβαια αλλά σπέρνουν…

Έδρασαν στα μέσα των 90’s. 2 album και μια συλλογή.

Τα πολλά λόγια είναι περιττά…

Ακόμα μια φορά λοιπόν θα απονείμω τα εύσημα στον αγαπητό post_digital, ο οποίος παίζει μπάλα μόνος του! Να προσθέσω μόνο, για όσους βαρέθηκαν να ανοίξουν τα λινκς, ότι το Cold River Songs των Bodychoke επανακυκλοφόρησε πέρσι από τη Relapse!

YΓ: Αιώνιε, μία από τις απαντήσεις που ψάχνεις είναι στο προηγούμενο από σένα ποστ.
Αν και μη ειδικός σ’ αυτή τη φάση, θα σου πρότεινα, εκτός από τους Funker Vogt, να τσεκάρεις επίσης Combichrist και Suicide Commando.
Ο Παναγιώτης ίσως θα μπορούσε να σε κατατοπίσει καλύτερα!

Είχα ζητήσει από τον Παναγιώτη κάποτε να ποστάρει παρουσίαση-οδηγό για Suicide Commando αλλά μου’χε απαντήσει με πμ ή κόμμεντ (δε θυμάμαι). Και τώρα δεν το βρίσκω.

Πάντως Αιώνιε οι [B]Suicide Commando[/B] είναι αυτό που ψάχνεις. Και μόλις ψηθείς και φτιαχτείς και γίνεις σένιος, ξαναέλα να τα πούμε και για [B]:Wumpscut:.[/B]

Thumbs up για την αναφορά του ‘‘Cold river songs’’. Από τους σκοτεινούς δίσκους που σε κάνουν να τους ακούς ξανά και ξανά. Ασφυκτική ατμόσφαιρα κλπ. Πολύ καλό album. Εντομεταξύ δεν είχα ξανακούσει ποτέ γι’ αυτούς, αν και τα άλλα τους album είναι έτσι, αξίζουν πολύ.

[B]Sky cries Mary (us)[/B]

Παρουσίαση μόνο του ντεμπούτο (1989 - Until the grinders stop) αυτού του συγκροτήματος καθώς μόνο σε αυτό μπορεί να αποδοθεί ο χαρακτηριμός Industrial. Αργότερα γυρίσανε σε πιο ψυχεδελικές και ενναλακτικές φόρμες δίχως να σημαίνει ότι οι μετέπειτα δουλειές τους κάπου “χάνουν” όπως το οριακό [I]This timeless turning[/I] του 1994 με την απίστευτη εναρκτήρια κομματάρα [I]Shipwrecked.[/I]

[B]Malhavoc (ca)[/B]

Πφφφφφφφφφφ, τι να λέμε τώρα. Τρελή μπάντα, ξεκίνησε μέσα των 80’s παίζοντας black(?), logo, εξώφυλλα, εμφάνιση τηρούσαν τα cult στάνταρ της εποχής


http://www.youtube.com/watch?v=03l1lgC5sQk&feature=related (1985)

Έδρασαν μέχρι τα τέλη 90’s κυκλοφορώντας 4 album και κάπου εκεί χάθηκαν τα ίχνη τους. Κορυφαίο για μένα album το [I]Premeditated murder[/I] του 1992…


http://en.wikipedia.org/wiki/Malhavoc

:):):):):slight_smile:

Ωραίοι οι Malhavoc! :thumbup:

Για να πάω σε κάτι τελείως διαφορετικό, οι Γάλλοι [B]P.H.O.B.O.S.[/B] παίζουν αυτό που θα λέγαμε Industrial Doom και σε ορισμένους από εσάς ξέρω ότι αρέσει.
Με το “Tectonics” του 2005 έδωσαν υποσχέσεις για πολύ αξιόλογη συνέχεια, αν και δεν μπορώ να πω ότι τις… εκπλήρωσαν! Ακούτε και λέτε τη γνώμη σας!

[U]myspace[/U]

[U]youtube[/U]

εχει να προτεινει κανεις κατι που να μοιαζει με
το mekano http://www.youtube.com/watch?v=6tR0kimVirQ
,το slogun http://www.youtube.com/watch?v=OZWmYEUoweg&feature=related
και το germanik http://www.youtube.com/watch?v=wVkNmve0cLw&feature=related
απο SPK?

Να υποθέσουμε ότι έχεις ακούσει Atari Teenage Riot ε;

Α, άκου και αυτό: [B]Curse Of The Golden Vampire - Mass Destruction[/B]

Επίσης, τι θα έλεγες να προτείνεις κι εσύ κανένα δίσκο; :stuck_out_tongue: