Η ελληνική metal σκηνή διαλέγει την μπάντα που θα την εκπροσωπήσει στο Wacken!

TICKETS ARE AVAILABLE FOR PRESALE CONTACT AT THE
xristosvp@yahoo.gr

χωστε τους Poem να τελειωνουμε

πιστευω πως η συγκεκριμενη μπαντα δεν μπαινει σε διαγωνισμους πια… εχει αποδειξει προ πολλου την αξια της… σε τετοιες μπαντες γινεται απευθειας προσκληση για εξω…

Γιατί βρομάει λίγο η κατάσταση?

τι λες ρε φιλαρακο, μαλλον δεν ειδες τους INSIDEAD περυσι που κατεδαφισαν το μαγαζι, ασε που τοτε εκοψα και τον drummer των poem (τον καμιλ) στο αν κλαμπ αυτοι ξερουν καλυτερα γιατι δεν παιζουν, ετσι κ αλλιως ειναι κατι που γινεται με ‘ανοιχτες’ πορτες, οσοι γουσταρουν πηγαινουν βλεπουν και κρινουν.
Οσο για μενα γουσταρω να βλεπω μπαντες που προσπαθουν να καταφερουν κατι με τον αγωνα και με την αξια τους και δεν ειναι μονο του τηλεφωνου και του support.

Μήπως να προσγειωθούμε λίγο; Οι ελληνικές μπάντες που θα μπορούσαν να παίξουν “έτσι” σε φεστιβαλ βεληνεκούς Wacken τις μετράς άνετα με τα δάχτυλα των χεριών σου (χωρίς να τα χρησιμοποιήσεις όλα) και σόρι, αλλά οι Poem δεν είναι μέσα σ’αυτές… Ελπίζω και φαντάζομαι ότι την άποψη αυτή που εκφράζεις δεν την έχουν και οι ίδιοι…

Aμάν ρε, όλα βρωμάνε κι όλα στημένα, τι συνωμοσιολογία είν’ αυτή, ένας απλός διαγωνισμός είναι.

Ο άλλος λέει να παν οι Πόεμ, λες και αν ήθελαν να πάνε δε θα δήλωναν συμμετοχή. Χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά, οι Ιnsidead που πήγαν πέρυσι μια χαρά κόλλαγαν με το φεστιβάλ, έτσι κι όποια μπάντα πάει φέτος.

καλα δεν ειπα και τιποτα κακο…
μην μας κρεμασεις κιολας…

απλα ηθελα να τονισω ποσο καλη μπαντα ειναι…
ουτε για τον διαγωνισμο ειπα κατι , ουτε το Wacken , ουτε για το τελος του κοσμου…
χαλαρωστε

πρωτα απο ολα δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα επρεπε να την εχουν και οι ιδιοι… ατοπος συλλογισμος…

λοιπον πες μου τι καλυτερο εχουν οι μπαντες οπως By The Patient, Hackneyed, Hells Belles, The New Black που ειναι στο billing του φεστιβαλ απο τους poem… μαλλον προωθηση…

και θα πρεπει να ξεκαθαρισεις στο μυαλο σου πως για τετοιες μπαντες μιλαμε για τις μικρες σκηνες του φεστιβαλ. τελος αν πας να μου συγκρινεις την εν λογω μπαντα με τις μπαντες που διαγωνιζονται, αλλα και παλι τις μπαντες που διαγωνιζονται με αλλες μπαντες στην ελλαδα, επετρεψε μου να γελασω…

Σωστός ο φίλος Neikos, να σταματήσουν τώρα όλες οι ελληνικές μπάντες να προσπαθούν να ελπίζουν για το κατι καλύτερο και να αφήσουμε ολη την ελληνική σκηνή και τα stage στους Poem!! Καλα δεν παμε καλα …και μετα φταίνε λέει οι μπάντες που δεν πάει μπροστά η Ελληνικη σκηνή !!!

Από ότι εχω καταλαβει εγω ο διαγωνισμος είναι πανελαδικος και ειναι ανοιχτος για ολους, περυσι επαιξε μπαντα από θεσσαλονικη και φετος ερχεται μια από καρδιτσα.
Τωρα εάν επελεξαν ελληνικες μπαντες της ‘αφροκρεμας’ να μην συμμετασχουν για το wacken συμμενει ότι μαλλον τα θελουν όλα ετοιμα στο πιατο και δεν γουσταρουν να διαγωνιζονται για κατι τοσο μεγαλο αλλα περιμενουν τηλεφωνακι από κανα διοργανωτη να τους βαλει support.
Τωρα αυτά τα περι poem που λες είναι γελοια και πρεπει να μαζευτεις λιγο, εδώ οι septic flesh δεν εχουν παιξει ακομα στο wacken που εχουν οργωσει την γη?

Εγω λεω να το κανουμε Eurovision contest και αυτον τον διαγωνισμο…Θα ψηφιζει ο κοσμος με μηνυματα, ενω θα υπαρχει και κριτικη επιτροπη…Ετσι το καλυτερο ξεκωλ…εεε συγκροτημα ηθελα να πω, θα πηγαινει στο Wacken να μας εκπροσωπει…:stuck_out_tongue:

Και ο νικητης καθε χρονιας στο εκει battle θα εχει την ευκαιρια να συμμετασχει και την επομενη…Εκει να δεις νουμερα τηλεθεασης και συμμετοχες…Χαμος…:p:p

ρε εχετε καταλαβει εστω και μια λεξη απο οτι εχω γραψει?? πατε καλα??
και για septic flesh και rotting να κοιταξετε και στα υπολοιπα καλοκαιρινα φεστιβαλ… και για firewind το ιδιο…

Αστο φιλε εδω και τους Suicidal Angels εκραζαν επειδη λεει ειχανε κονε για να κερδισουν το παγκοσμιο διαγωνισμο της nuclear blast, λες αυτες οι ιδιες ελληνικες μπαντουλες να μην κραζουν τον αλλο διαγωνισμο που σε παει στο μεγαλυτερο μεταλ φεστιβαλ?? Αστους να τσουζει και να λενε στα φιλαρακια τους οτι ΑΝ επαιζαν θα πηγαιναν wacken ανετα, και εγω σου λεω οτι αν η γιαγια μου ειχε αρχιδια θα ητανε παππους μου :lol::lol:

ειμαι σιγουρος οτι εισαι καποιος απο τις μπαντες που παιζουν…
οπως και να χει… θα ειναι περιττο να θυμησω οτι οι μπαντες περνανε καποια σταδια…
ε καποιες ειναι στο σταδιο του μετα τον πρωτο δισκο… αλλες του μετα τον 10ο… αλλες του “ακομα παιζουν για την μανα τους”…

(χωρις αυτο να πηγαινει για τις μπαντες του διαγωνισμου)

Βασικά είπα ότι ελπίζω να ΜΗΝ έχουν και οι ίδιοι αυτή την άποψη (ότι δεν καταδέχονται διαγωνισμούς και περιμένουν να τους καλέσουν σε φεστιβάλ κτλ). Και ότι πιστεύω ότι όντως έτσι είναι, δε νομίζω να έχουν καβαλήσει το καλάμι.

Οι By The Patient κερδίσαν τον αντίστοιχο διαγωνισμό στη χώρα τους
Οι Hackneryd και οι The Νew Black είναι σε μεγάλες δισκογραφικές (Nuclear Blast και AFM) και αυτό από μόνο του προϋποθέτει ότι είναι αντικειμενικά “καλοί” και έχουν οργώσει τις Ευρώπες για live.
Οι Helles Belles είναι tribute μπάντα που λογικά θα παίξουν στο after-party και παίζουν γενικά σε πολλά φεστιβάλ (girl band :vibrate: )
Καλύτεροι-χειρότεροι δεν έχει σημασία, μπορεί εσένα να σ’αρέσουν περισσότερο κι από τους Alice In Chains :stuck_out_tongue: αυτό δε σημαίνει κάτι. Στην τελική, η κρίση της μουσικής είναι θέμα γούστου. Στο θέμα μας για να ανέβεις στο τάδε μεγάλο φεστιβάλ με “πρόσκληση” πρέπει να τα έχεις όλα: καλή μπάντα, προώθηση, λεφτά, χρόνο για να φύγεις από το σπίτι σου και να κάνεις τουρ για καλό συναυλιακό παρελθόν, κονέ. Κακώς, δε λέω… Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πάνε μπροστά οι “σαβούρες”, το “καλή μπάντα” είναι βασικό συστατικό.

Τώρα για τις μπάντες που παίζουν, δεν τις έχω δει live ούτε έχω ακούσει τη δουλειά ολονών είναι η αλήθεια οπότε δε θα κάνω υποκειμενικές συγκρίσεις. Το σίγουρο όμως είναι ότι όποιος και να “κερδίσει” τελικά, θα πω μπράβο και “καλή φάση”, όχι ότι “υπάρχουν και καλύτερες μπάντες”. Αν θέλαν ας έπαιρναν μέρος στο διαγωνισμό. Όποιος με τη μύτη ψηλά περπατεί, λάσπες και σκατά πατεί :stuck_out_tongue:

Συμφωνώ απόλυτα! Κατα τη γνώμη μου οι ελληνικές μπάντες πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν Φώσκολο και άλλα παρεμφερή προγράμματα. Δε λέω ρε παιδιά ότι ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος, υπάρχουν και τέτοιες γελοίες και απαράδεκτες καταστάσεις, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να στραβοκοιτάζουμε όποιον πήρε καλύτερη θέση από μας ή μαζεύει παραπάνω κόσμο ή την έχει πιο μεγάλη. Να κοιτάξουν λοιπόν οι μπάντες τη δουλειά τους κατα κύριο λόγο, να διεκδικήσουν αυτό που αξίζουν με τις ευκαιρίες που δίνονται κατα καιρούς (μη ξεχνάμε ότι οι Rotting Christ τα κατάφεραν σε τρισχειρότερες συνθήκες) και να αφήσουν τις μεσημεριανού τύπου κόντρες για εκείνους που τους αρμόζουν.:wink:

Όσο για αυτό που ειπώθηκε για τους Suicidal Angels, ουδέν σχόλιο

<<TICKETS ARE AVAILABLE FOR PRESALE CONTACT AT THE xristosvp@yahoo.gr>>

:smiley:

Η μεγάλη συναυλία του τελικού της Ελλάδος θα λάβει χώρα την Κυριακή 25 Απριλίου 2010 στο An Club και οι μπάντες που θα εμφανισθούν είναι οι εξής:

Pandora Opened The Box www.myspace.com/perfectmurdership
Beyond Perception www.myspace.com/beyondperceptionband
Show Your Face www.myspace.com/showyourfaceband
The Silent Rage www.myspace.com/silentragegreece
SlavEATgoD www.myspace.com/slaveatgod
Total Riot www.myspace.com/totalriot2006
Soulblast www.myspace.com/soulblastband

Οι πόρτες ανοίγουν στις 19:30 και η τιμή εισιτηρίου είναι 10 ευρώ.

LET?S GET READY TO RUMBLE METALHEADS!!!

Οσον αφορα καποια σχολια π γραφτικαν παραπανω, περι μεγαλων μπαντων και οτι ειναι σαν Eurovison ο θεσμος. Δε θα μιλησω εκ μερους ολων των μπαντων που συμμετεχουμε, αλλα πιστευω οτι ολα τα παιδια απ τις μπαντες εχουν τιν ιδια αποψη. Εμεις με τη μπαντα μου συμμετεχουμε γιατι αυτος ο διαγωνισμος ειναι μια ευκαιρια να παιξουμε στο εξωτερικο και δη, σε ενα απ τα μεγαλυτερα φεστιβαλ στον κοσμο. Ουτε κονε εχουμε για να μας επιλεξουν, ουτε τιποτα. Απλα θα παμε, θα παιξουμε και αν κερδισουμε…κερδισαμε. Αν κερδισει αλλη μπαντα, μπραβο της. Οποιος καθεται και λεει το ενα και το αλλο και δεν αξιζει η μια ή η αλλη μπαντα, νομιζω οτι χανει το νοημα. Τωρα οσον αφορα τα μεγαλα ελληνικα συγκροτηματα, αυτα προφανως εχουν αλλουσ τροπους να παιξουν σε τετοια φεστιβαλ. Τους κανονιζει η εταιρια τους, ο μανατζερ τους, η δεν ξερω γω ποιος αλλος. Αυτος ο διαγωνισμος ειναι για να προωθηθει το νεο αιμα της ελληνικης σκηνης, παιδια που αγαπουν τη μουσικη και προσπαθουν να κανουν το καλυτερο.

ΥΓ.: Το σε ποια μπαντα ειμαι δεν εχει καμια σημασια. Οπως και να χει οσοι πιστοι προσελθετε. Και οι 7 μπαντες θα χαρουμε να δουμε αρκετο κοσμο μαζεμενο σε αυτο το live