Η ελληνική metal σκηνή διαλέγει την μπάντα που θα την εκπροσωπήσει στο Wacken!

μακαρι να παει καλα…
και οποιος κερδισει να ευχαριστηθει την εμπειρια ενος Live στο Wacken

Για αυτο να εισαι σιγουρος, κ το 2008 που πηγα για Nyne αλλα κ το 2009 το club ητανε γεματο, η underground κοινοτητα υποστηριζει τετοιου ειδους συναυλιες…

Μια βδομαδα ακομα παιδια!!! Αυτη τη κυριακη ολοι στο ΑΝ να κανουμε support στην ελληνικη underground σκηνη!!!

C U All tomorrow @ An club! Wacken Metal Battle National Final!!! the time has come !

Να τα σπασουν και οι 7 μπαντες σημερα αφου και εγω προβλεπω παλι φισκα κλαμπ, εμεις θα ειμαστε απο κατω…

Σιγουρα θα ειναι ενα πολυ καλο λαιβ!! οι μπαντες ειναι πολυ γερες!!

θα τα πουμε σημερα στο ΑΝ λοιπον!!!
7¨30

JUST BE THERE!!!

παμε γερα ρεεε!! ΤΗΕ SILENT RAGE!!! :stuck_out_tongue:

Καμιά ενημέρωση ρε παιδιά; Who won;?; :slight_smile:

νικητες οι Total Riot!

Ασ πουμε τα του live λοιπον… Χθες ειχε αρκετο κοσμο στο An ο οποιος μπορω να πω οτι ηταν πολυ θερμος με ολες τις μπαντες… Η διοργανωση ηταν ικανοποιητικη μπορω να πω και δεν υπηρξε καποιο προβλημα. Εμεις με τη μπαντα μου παιξαμε 6οι (οποιοι ηταν εκει καταλαβαν σε ποια μπαντα ειμαι) και ενω στην αρχη ηταν καλος ο ηχος στο stage σε καποια φαση δημιουργηθικε μια βαβουρα… και πανω και κατω, με αποτελεσμα αυτο να μετρησει αρνητικα για μας…Οπως και να χει βεβαια, εμεις μιας και παιζαμε κατι τελειως διαφορετικο απ τις υπολοιπες μπαντες, ηταν προφανες οτι δεν ειχαμε και πολλες ελπιδες…Παρ’ολα αυτα εμεις διασκεδασαμε, παιξαμε καλα και γουσταραμε που παιξαμε σε κοινο τελειως διαφορετικο απ το δικο μας…Προσωπικα, σαν φαβορι ειχα τους SlavEatGod, που βεβαια μετα τα τεχνικα τους προβηματα καταλαβαμε ολοι οτι και των παιδιων οι ελπιδες χαθηκαν…Κριμα γιατι ηταν πολυ οργανωμενοι και επαγγελματιες και αυτο φανηκε απ το soundcheck…Οι μπαντες που μ αρεσαν περισσοτερο χθες, εκτος απ τη δικια μου φυσικα(χαχαχα) ηταν οι Show your face, οι Beyond Perception και οι Soulblast… οι υπολοιπες μπαντες μου φανηκαν εντελως αδιαφορες, οχι επειδη δε μ αρεσει το ειδος, αλλα επειδη αυτο που επαιζαν ηταν μια φθηνη αντιγραφη αλλων μπαντων, πλαισιωμενη με σκηνικη παρουσια…Για να φτασουμε στους νικητες…Οκ μπραβο στα παιδια για την προσπαθεια τους, αλλα δεν ηταν και η μπαντα που μας εκανε να μεινουμε αφωνοι…Ηταν μια αντιγραφη soulfly με πολλα σημεια να υπαρχουν σχεδον σε ολα τα συγκροτηματα του ειδους…Δε νομιζω δλδ οτι ο κοσμος στο Wacken θα θελει τοσο διακαως να δει μια κοπια των soulfly…Θα προτιμουσα δλδ να κερδιζαν οι Show your Face, η οι Beyond Perception…Πιθανοτατα να ειχαν περισσοτερες ελπιδες στο live του Wacken…Αυτο που με προβληματισε ηταν το εξης ομως…Στο χαρτι που μας ειχαν δωσει με τους ορους συμμετοχης, ελεγε οτι δεν επιτρεπονται προηχογραφημενα μερη…κι εγω απ τους Total Riot ακουσα πολλα προηχογραφημενα…Φυσικα δε θα κατσουμε να κανουμε ενστασεις κτλ…Το θεωρω ανουσιο…Τωρα τουλαχιστον…Anyway, αυτα απο μενα…Ολα τα σχολια δεκτα…Cheers!!

Κ εγω ημουν στο live, μου αρεσαν κ εμενα αρκετες μπαντες αλλα θεωρω οτι οι Τotal Riot δικαιως πανε Wacken αφου φανηκαν οτι ειναι ποιο επαγγελματιες κ με μαγαλυτερη ενεργεια στην σκηνη απο τους υπολοιπους. Τωρα για φτηνες αντιγραφες, ενταξει μαν ολες οι ελληνικες μπαντες ειναι ‘αντιγραφες’ απο αλλες, δεν σημαινει κατι αυτο, αμα υπηρχαν περισσοτερες πρωτοτυπες ελληνικες μπαντες με το δικο τους ηχο θα βγαζαμε κ αλλα μεγαθηρια προς στα εξω οπως π.χ. τους Rotting Christ.

Δεν ειναι ολες οι ελληνικες μπαντες αντιγραφες…οπως επισης δεν ειναι ΜΟΝΟ οι ελληνικες… και η ενεργεια στη σκηνη ποια ηταν ?? Επειδη χτυπιοντουσαν, επειδη ηταν βαμενοι, η επειδη μιλουσαν αγγλικα σε ελληνικο κοινο ??? Στους περισσοτερους φανηκαν αδιαφοροι…ειδικα μουσικα, που αυτο ειναι το κυριως θεμα… Εγω προσωπικα νομιζα οτι για 25 λεπτα επαιζαν το ιδιο κομματι…για σκεψου το λοιπον…οι Show your Face και οι Beyond Perception ηταν πολυ πιο ουσιαστικοι…και αν ειναι επαγγελματισμος η φωτια που αναψαν, η το οτι βαφτηκαν, η το οτι ειχα προηχογραφημενα(που ξαναλεω οτι κανονικα απογορευονταν) τοτε ολοι οι υπολοιποι ημασταν ερασειτεχνες…

πω πω τι λες τωρα, να μιλανε αγγλικα, να χτυπιουνται, να εχουν βαφτει, να εχουν laptop κ να μην τους εχουν καταδικασει ακομα σε θανατο? Τραγικο! Πιο αθλια επιχειρηματα δεν εχω ξανακουσει ποτε μου…φιλε πες μας οτι σε χαλασε πολυ που δεν πηγες wacken γιατι ολα τα αλλα δεν τα τρωμε…Κ στο λεω εγω που ηρθα στο live χωρις να ειμαι οπαδος καποιας μπαντας, αλλα ξερω πολυ καλα τι γινεται οταν μια μπαντα φευγει εξωτερικο…

Βασικα δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω…εμεις ξεραμε απο πριν οτι δεν υπηρχε περιπτωση να κερδιζαμε, γιατι το κυμα ειναι τετοιο αυτην την εποχη, που γουσταρουν ολοι πιο Core πραγματα…οκ δεκτον…δεν εχω κανενα προβλημα με τα παιδια που κερδισαν…μακαρι να πανε στο Wacken και να παιξουν καλα και γενικα να τους πανε ολα καλα… Τωρα αυτα που λες το να τους καταδικασουν σε θανατο κτλ, ειναι δικα σου λογια κι οχι δικα μου. Εγω απλα αναφερθηκα στο τι ειδα και ειπα την αποψη μου. Τωρα αν αυτο ειναι κακο…δεν ειναι δικο μου προβλημα…

εχει χαθει λιγο η ουσια ολου αυτου του ‘πραγματος’ …το παν ειναι η μουσικη κ οχι τα καραγκιοζιλικια…ουτε τα βαψιματα,ουτε τα μαιμουδιστικα χοροπηδηματα,ουτε τα σκαρφαλωματα στο ταβανι(γτ εγινε κ αυτο!)
μας ειχαν προειδοποιησει απο πριν οτι πρεπει να υιοθετησουμε αυτην την πολιτικη για να βγουμε να παιξουμε στον διαγωνισμο,να γινουμε αποδεκτοι απο τον κοσμο κ εν τελει να κερδισουμε κ να παμε στο wacken…
να τα βρασω σε καυτο νερο…αν δν παιζεις ωραια μουσικη τοτε τι να τα κανεις ολα αυτα?προσφερεις μονο θεαμα κ ουσια μηδεν?
κ αυτα ηταν μια χαρα επιχειρηματα σε πληροφορω…περαν του οτι οι total riot ειχανε απειρα στοιχεια
soulfly και και και…ολα τα κομματια ηταν ιδια…κ επισης θα μπορουσαμε κ ολοι οι υπολοιποι κ κυριως εμεις οι Silent Rage που παιζουμε power να βαλουμε προηχογραφημενα δευτερα φωνητικα px για να γινει τουμπανο η συναυλια…(κ οχι να παλευω να κανω δευτερα με ενα μικροφωνο που ‘κονταινε’ διαρκως κ αγωνιζομουν να το φτασω…:stuck_out_tongue: ) σου λεω τωρα…
ειλικρινα μακαρι τα παιδια να σκισουν στο wacken αφου ‘περναει’ το στυλ της μουσικης τους…θα ειναι κολακευτικο για την ελληνικη σκηνη…απλα να πουμε κ μεις κ την αλλη αποψη…αυτα…παντα φιλικα κ αγαπησιαρικα…:slight_smile:

Παιδιά ήρεμα, έτσι για την ιστορία, όποιος και να πάει θα παίξει μία μέρα πριν την έναρξη του κανονικού φεστιβάλ μαζί με νικητές άλλων χωρών σε αντίστοιχους διαγωνισμούς :slight_smile:

Οι μπάντες αυτών των διαγωνισμών παίζουν πάντα σε μια μικρή, κλειστή σκηνή (σκεπασμένη με τέντα βασικά) που λέγεται WET STAGE και μπαίνεις μέσα άμα βρέχει ή άμα δεν έχει τίποτε άλλο καλό στις μεγάλες σκηνές (πράγμα σπάνιο αν σου κάτσει να παίζεις τις κανονικές μέρες του φεστιβάλ οπότε το ότι παίζουν μια μέρα πριν θα βοηθήσει να τους δει περισσότερος κόσμος που απλά γυροφέρνει εκείνη τη μέρα)

Λογικά θα περάσω μια βόλτα αν έχουμε φτάσει νωρίς…

Ναι ισχυει αυτο που λες αλλα οπως θυμαμε το 2008 που ειχα παει μια μερα πριν την εναρξη του Wacken Open Air τα αλλα stages ηταν κλειστα και μονο στο WET stage που ηταν γεματο επαιζε λαιβ μουσικη, επομενως λογικα θα εχει κοσμο για τους νικητες του metal battle και η Ελλαδα παιζει σχετικα αργα - το βλεπω απογευμα προς βραδυ. Εγω παντως θα παω να τους δω :slight_smile:

πλέον έχει διάφορες μικρές σκηνές (medieval etc) με live μουσική από μικρότερες μπάντες ή μπάντες διασκευών/χαβαλέ, χαλαρά γενικά πάντως αφού όλοι είναι στο ρελαντί (εκτός από αυτούς που τρέχουν για μπλουζάκια και βινύλια)

Για την ιστορια κ μονο εχω να πω οτι οι Total Riot γαμησαν πολυ ασχημα στο Wacken φετος μπροστα σε χιλιαδες κοσμο, μιλαμε για moshpits, crowd-surfing, wall of death κ δεν συμμαζευεται, αυτη η μπαντα εχει τοσο νευρο κ τσαμπουκα που θα ζηλευαν ακομα κ μεγαλες μπαντες, ασε που τους ταιριαζει απολυτα τα μεγαλα stages, πολλα μπραβο στα παιδια που εχουν ολο το μελλον μπροστα τους…

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και μια μπάντα που ΔΕΝ ακούγεται ως άλλη μια ελληνική μπάντα που πρέπει να την ενισχύσουμε γιατί είμαστε καλά παιδιά και πρέπει να ενισχύσουμε το ελληνικό metal και μαλακίες…αν συνεχίσουν όσο τέλεια και πωρωτικά ακούγονται στο promo που έχουν ανεβάσει στο myspace θα πάνε πάρα πολύ ψηλά…ΕΠΟΣ!!! 8)