Μεταλλική νοσταλγία: Θύμησες, εμπειρίες και λοιπά ευτράπελα από την ελληνική, metal καθημερινότητα

δεν εισαι ο μονος…ειναι απο τις περιπτωσεις συγκροτηματων που με στενοχωρει η πορεια τους.

1 Like

Πέτρος Γκουντέλας. Δεν θυμάμαι καθόλου όμως το όνομα της εκπομπής :thinking:.
Έβαζε ότι ζηταγες… Sepultura? Παρτους. Maiden? Δώσε. Motley Crue? Πάρε! Ούτε playlist ούτε τίποτα.

4 Likes

Έλα ρε, ναι, τον θυμάμαι κι εγώ!

Φαν φακτ, ο Γκουντελας ηταν γειτονας, ιδια πολυκατοικια, για καποια χρονια στα 90ς και αρκετα μαλακας να προσθεσω :stuck_out_tongue:

Δεν γουσταρε να πληρώνει κοινόχρηστα??
Ή έβαζε μουσική σε ώρες κοινής ησυχίας? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Μπα το δευτερο θα ηταν θετικο. :stuck_out_tongue:

Ιστοριες μωρε, ξερεις κλασσικος στριμμενος γειτονας, ολο παραπονα και θεματα στις συνελευσεις και θα μας παει δικαστηρια κτλ, ο κλασσικος ο μαλακας ο νεος ενοικιαστης που ερχεται με τσαμπουκα να τα γαμησει ολα.

1 Like

Περπατάω (ή ορθότερα “λιώνω”, μετά βίας κινούμενος) στην Κηφισίας τις προάλλες, στο ύψος των Αμπελοκήπων. Σταματάω να πάρω μία ανάσα, σ’ ένα σκιερό σημείο, έξω από ένα κατάστημα που νοικιάζεται. Πάνω από το ενοικιαστήριο, εντοπίζω άσχετο αυτοκόλλητο, κολλημένο εξωτερικά της τζαμαρίας και αμέσως τα φλας αστράφτουν. What are the odds?

Αγνοούσα την ύπαρξη του εν λόγω site, έκανα μία μικρή περιήγηση, κάπου εντόπισα το όνομα Sun Knight, μεταξύ άλλων…

12 Likes

Δεν νομίζω να έχει σχέση ο “Sun Knight” με το συγκεκριμένο site, κι ας έχει κάποια κείμενα του.
Aν θυμάμαι καλά - και βλέποντας τις “playlists συντακτών” μάλλον καλά θυμάμαι - το διαχειρίζεται ένας τύπος από τη Ζάκυνθο που έβγαζε και ένα fanzine με αυτό το όνομα τω καιρώ εκείνω.
Μου είχε μείνει από τις αγγελίες του ΜΗ που έκανε καταχωρήσεις και επειδή είναι από το ωραίο νησί του Ιονίου που το έχω επισκεφθεί ουκ ολίγες φορές!

Πάντως, και μόνο που αναφέρθηκε το όνομα του πάλαι ποτέ αρχισυντάκτη του Hammer και δεν πυροδοτήθηκαν οι, καθιερωμένες κάποτε, συζητήσεις, είναι ενδεικτικό του πόσος καιρός έχει παρέλθει - άλλωστε κι ο ίδιος, αν δεν έχει πατήσει τα 60, τα έχει πλησιάσει επικινδύνως!

3 Likes

Το χα πετύχει σε μια βιτρίνα στην Ιπποκράτους κοντά στην Πανεπιστημίου.Ούτε κ γω γνώριζα την υπαρξη του σάιτ.

2 Likes

Ήταν ένα από τα καλύτερα Rockwave ασχέτως αν δεν ήταν metal? Ήταν όμως 100% rock.

1 Like

Λοιπόν, άντε, αφού ξαγρύπνησα, ας πω κι εγώ τι έπαθα την προηγούμενη Παρασκευή 26 του μηνός.

Είχα δει από μέρες ότι παίζανε οι The Dead Ends, είναι ένα ελληνικό ψυχεδελικό γκρουπ που έχει βγάλει δυο ωραίους δίσκους. Τα παιδιά είναι από την Καβάλα και δεν παίζουν συχνά στην Αθήνα, οπότε ήθελα να τους δω. Η προηγούμενη βδομάδα ήταν ολόκληρη δύσκολη για μένα λόγω δουλειάς και κάποιων έξτρα θεμάτων, οπότε δεν είχα κλείσει εισιτήριο και περίμενα τελευταία στιγμή να δω τι θα κάνω.

Τελικά γύρισα σπίτι στις 8:30, ενώ το support ξεκινούσε στις 9 και ψηνόμουν να τους δω κι αυτούς. Άραξα λίγο και στα γρήγορα πήρα την απόφαση να πάω. Μένω κέντρο, οπότε η μετακίνηση για τα διάφορα venues δεν είναι τόσο σημαντικό ζήτημα για μένα. Παίρνω λοιπόν το αυτοκίνητο, πάω Γκάζι, παρκάρω στον διπλανό δρόμο από το Temple, λέω μέσα μου “μια χαρά είσαι, ούτε περπάτημα, ούτε τίποτα”. Πάω στο μαγαζί, ήταν 9:15. Δεν άκουγα να είχε αρχίσει, λέω πάλι από μέσα μου “μια χαρά είσαι, πρόλαβες”. Κόσμο δεν είχε πολύ απ’ έξω, είχαν μπει όλοι μέσα, μόνο 3-4 άτομα περιμένανε μπροστά από μένα. Δίνω το πιστοποιητικό, δείχνω την ταυτότητα και μπαίνω φουριόζος στο ταμείο του Temple να πάρω εισιτήριο (για όποιον δεν έχει πάει, είναι μέσα στο μαγαζί, πρώτα περνάς τα σκαναρίσματα και μετά μπαίνεις). Ζητάω εισιτήριο, μου λέει η κοπέλα 10€, τα δίνω, μπαίνω.

Βλέπω το μαγαζί αρκετά γεμάτο. Συνήθως ανεβαίνω εξώστη στο συγκεκριμένο, όμως πριν ανέβω πέρασα μια γρήγορα από το merch να ρωτήσω μήπως είχαν κάνα βινύλιο των The Dead Ends, γιατί έχουν ψιλοτελειώσει και δεν βρίσκονται εύκολα. Λέω “έχετε βινύλιο;”, μου λέει η "κοπέλα “ναι, έχει 20€” και μου το δείχνει, το κοιτάζω και δεν ήταν κάποιο από τα δύο εξώφυλλα που ήξερα, λέω από μέσα μου “μάλλον είναι των Supermoon που παίζουν support, ας δω πρώτα αν μου αρέσουν και βλέπουμε”, της είπα λοιπόν ότι θα το έπαιρνα μετά αν ήταν. Μεταβολή και βουρ για τη σκάλα. Δεν πρόλαβα να ανέβω ένα σκαλί και βγαίνουν δυο παιδιά στη σκηνή, λένε μια κουβέντα και αρχίζουν κάτι μπίτια. Λέω από μέσα μου, “τι έγινε ρε μλκ, ψυχεδέλεια ήρθες να ακούσεις”. Κοιτάζω τη σκηνή, βλέπω κάτι πανό εκεί πέρα, δυο νεαρούς κλπ. Αρχίσανε να ραπάρουνε κανονικά. Πάω πανικόβλητος προς τα έξω, ρωτάω στο ταμείο “δεν παίζουν οι The Dead Ends σήμερα;” Μου λέει η κοπέλα εκεί, “οι Ανάσα παίζουν”. “Μα”, λέω, “το είχα δει στο internet, είμαι σίγουρος”. Δεν ήξερε να μου πει τίποτα το κορίτσι. Βγάζω το κινητό, κοιτάζω το site του viva που το είχα ακόμα ανοιχτό αν και δεν είχα βγάλει εισιτήριο, βλέπω The Dead Ends 26/11. Λέω από μέσα μου, “θα φάω το καπέλο μου, τι μαλακίες είναι αυτές”. Βγαίνω έξω, μιλάω με τον άνθρωπο στην είσοδο που ανταλλάζουμε πάντα κουβέντες, τον ρωτάω τα ίδια, μου λέει κι αυτός τα ίδια. Κοιτάζω λίγο καλύτερα την οθόνη μου, βλέπω Death Disco στο banner :joy:.

Δεν την πάλεψα να μείνω να τους ακούσω ούτε τιμής ένεκεν, δεν την πάλεψα να ξεπαρκάρω και να διανοηθώ να παρκάρω Παρασκευή βράδυ κοντά στο Death Disco, μάζεψα την απογοήτευσή μου και πήγα σπιτάκι μου και ξεκουράστηκα, αλλά αφού είπα την ιστορία στους φίλους μου που ήξερα ότι θα γελάσουν :stuck_out_tongue:. Έβλεπα Death Disco και διάβαζα Temple ρε…

EDIT: btw και σήμερα πήγα σε ένα θέατρο να δω μια παράσταση που παιζόταν τελευταία μέρα και τους έσκασε η κονσόλα του φωτισμού και δεν έγινε, δε με θέλει τις τελευταίες μέρες, ευτυχώς εκεί δεν έβγαλα εισιτήριο :joy:

25 Likes

Έλα ρε, 10-15 λεπτάκια ωραίο περπάτημα είναι Temple σε Death Disco.

1 Like

Το ξέρω, αλλά εκείνη την ώρα μου φάνηκε βουνό, δεν είχα το κουράγιο να το κάνω. Μάλλον έπρεπε να είχα κάτσει σπίτι από την αρχή :grin:.

2 Likes

H ιστορία σου πάντως με πήγε 18 χρόνια πίσω, Δεκέμβρης 2003, οι ANATHEMA είναι νάρθουν για 2ήμερο unplugged set στο ΑΝ. Παίρνω εισιτήριο για τη δεύτερη, δεν τυχαίνει να διαβάσω οποιαδήποτε είδηση αφορούσε στο live αυτό και όταν έρχεται εκείνη η μέρα ξεκινάω ποδαράτος από Κυψέλη, λέω “ωραία θα κάνουμε 25λεπτο περίπατο”, φτάνω ΑΝ, όλα κλειστά και ένα κολλημένο χαρτί “λόγω υψηλής προπώλησης η συναυλία έχει μεταφερθεί στο Club 22”. Ούτε καν εισιτήριο ΜΜΜ είχα μαζί και 4-5 ευρώ στην τσέπη για καμιά μπύρα και γκαρνταρόμπα, τι να κάνω, πόδια στον ώμο και γραμμή για Βουλιαγμένης.

Βάλε και επιστροφή μετά άλλη 1+ ώρα μετά από 2,5 ώρες ορθοστασία, καλά πήγε αυτό. Και τώρα περπατάω αρκετά, δε λέω, αλλά τέτοια ταλιμπανιά δύσκολα την έκανα.

Εξαιρετικό live πάντως, αν έλειπαν και οι διασκευές σε “Wasted Years” και “One” που τα ψιλοδολοφόνησαν θα ήταν κοντά στο τέλειο.

7 Likes

Το επαθα προσφατα με το Dune, μπαινουμε στην αιθουσα με τον αδερφο μου, καθομαστε (εντωμεταξυ μας λεει ο μπροστινος καθεστε στις θεσεις μας, αλλα δεν πειραζει ηρθαμε μπροστα, κατσε ρε φιλε αφου το εισητηριο λεει ταδε, ρε φιλε και εμας το ιδιο λεει, χαχα τους μαλακες τα διπλοπουλησαν - χαμπαρι ο morgoth…) βλεπουμε 15 λεπτα τρεηλερ και ξεκιναει η εισαγωγη του James Bond, κοιτα ρε λεω, ξεκιναει το τρεηλερ με την εισαγωγη, περιεργο. Ε μετα απο κανα λεπτο που καταλαβα τι εγινε σηκωθηκα και εφυγα τρεχοντας, ο μπροστινος μου που θα πηρε πρεφα ετσι οπως εφυγα τρεχοντας ακομα θα γελαει…

8 Likes

Χάνω την πίστη μου στην ανθρωπότητα λίγο παραπάνω μ αυτά που διαβάζω :stuck_out_tongue:

2 Likes

αυτο με τα 4-5 ευρω στην τσεπη το εζησα οταν πηγα στο Βουκουρεστι για τους Metallica, που ξεχασα πιστωτικη και χρεωστικη στο σπιτι, και ειχα μονο κατι λεβα (20-30 λεβα ειναι καντε το δια του 4 για ευρω) πανω μου που μου περισσεψαν απο τους Maiden το 16…ευτυχως ξενοδοχειο ειχα πληρωσει απο πριν και μετακινησεις με Uber πληρωμη μεσω πιστωτικης που ηταν αποθηκευμενη στο κινητο.
και ενω σκεφτομουν λοιπον να παρω πραγματα απο το merch και να μπορεσω να φαω και να πιω μπυρες στο Βουκουρεστι μετα το live, τελικα και τιποτα δεν πηρα και την εβγαλα με μπισκοτα στο ξενοδοχειο…
Edit : Leu το νομισμα, το μπερδεψα με τα Βουλγαρικα…

8 Likes

Ε δε μίλαγες, εκεί ήμασταν :stuck_out_tongue:

1 Like

Μιας και πήγε προς τα εκεί η κουβέντα:

Καμμιά 5ετία πριν είχα κλείσει να πάω να δω το CATS στο Badminton.
Φεύγω τρέχοντας από δουλειά, μάλιστα έβρεχε, ήταν Φθινόπωρο
Τελικά φτάνουμε με την ψυχή στο στόμα αλλά το εισητήριο δεν το διάβαζε το barcode reader, και πάνω στη βιασύνη μας να μην το χάσουμε, μας αφήνει ο πιτσιρικάς στην είσοδο, να μπούμε και ας μην το χτύπησε.

Καθόμαστε
Αμέσως σβήνουν τα φώτα και ξεκινάει ένα projection στα Ελληνικά:

  • Η Σοφία γενήθηκε ΧΧ/ΧΧ/ΧΧΧΧ στο τάδε μέρος
    Απορία 1: Ποια είναι η Σοφία;
    Απορία 2: Γιατί είναι στα Ελληνικά;

  • Ανοίγει η αυλαία και βγαίνει η Μαρινέλλα
    Απορία 3: Τι δουλειά έχει η Μαρινέλλα στο CATS;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Eκείνη τη στιγμή καταλάβαμε ότι είχαμε πάει στο “Η Μαρινέλα συνταντά τη Βέμπο” και το Cats ήταν ακριβώς ένα μήνα μετά, ίδια μέρα.

20 Likes

Ειδατε και τσαμπα μαρινελλα, εμας η μαλακια το Μποντ ηταν ιδια ωρα με το Dune οποτε δεν μπορεσαμε να τις δουμε και τις δυο δυστυχως :stuck_out_tongue:

1 Like