Metal προτυπο

Για φωνή βέβαια ούτε λόγος. .:–

Oπως ειπα, κανενας δεν παιζει να εχει καταλαβει, τι γραφει.
Ουτε καν εγω, που ειναι οι Gamma Ray ισως η αγαπημενη μου μπαντα.
Με ενα παρα πολυ προσεκτικο διαβασμα στο βιβλιαρακι του Land Of The Free (μιλαω να εντοπισεις 2-3 λεξεις που λεει…) τοτε λεω οτι αν συμβαινει οντως ο τυπος ειναι μπροστα οχι απο τους μουσικους, γενικα απο τους ανθρωπους.

Leris,
τον Lemmy για την κρυσταλλινη φωνη του τον ψηφισαν τοσοι ??..:wink:
Η μηπως τον Hetfield ??

H συνολικη εικονα μετραει.

Το ποιον είναι μυστικό ε?:-s

Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι απλα στους στιχους γραφει δικιες του σκεψεις και ‘‘φανταστικα’’ πραγματα. Ο ανθρωπος μουσικα εννοειται θριαμβευσε, ενω στιχουργικα ειναι πολυ μπροστα απο σχεδον ολους τους ανθρωπους.

Μου αρέσουν οι άνθρωποι που δεν υπερβάλλουν…:smiley:

Μιλαω για τον δισκο Land Of The Free.

Γεια σου ρε vedder που θα πεις τον Kai γελοιο…

Α.

Φαντάσου τους Μότορχεντ με “καλό τραγουδιστή”.

Τώρα φαντάσου τους Γκάμα Ρέη με καλό τραγουδιστή (πχ Kiske).

Τα συμπεράσματα δικά σου.

ΔΕΝ θελω Gamma Ray με Kiske στα φωνητικα.
Γουσταρω τα riffs τους, να συνοδευονται απο αυτη την βραχνη τσιριδα του Hansen παρα την διαυγη κορωνα του Kiske.

Πανω απ’ολα ο Ηansen συνθετης-κιθαριστας ειναι.

Φαντασου τωρα εσυ το Ride the Sky με Kiske.Οκταβολατρη:p

Vedder τεκμηριωσε μου το “γελοιος” αν θες.Το να μη το παιζεις ατσαλακωτος,ιστοριας και τρου ροκσταρ δε σε κανει γελοιο πανως αν εννοεις αυτο.Ισα ισα στα ματια μου μαγκα σε κανει.

Δίπλα σε άλλους είναι γελοίος. Βάλτον δίπλα στον Chuck Schuldiner. Εκτός του ότι είναι παιδέρας κλπ…

Δεν είπα να μην τον έχεις μεταλ πρότυπο, αλλά ο άλλος μου λέει προσωπικότητα.

Πες τα ρε pympkin.

Καποιοι ισως θεωρουν οτι αν δεν παρεις ζορικες-’‘μου ερχεται κοψιμο’’ ποζες στις φωτογραφιες, αλλα ειναι ευδιαθετοι και χαμογελαστοι γινονται γελοιοι…#-o

Εισαι μολις 16 χρονων και ομως τολμας και λες τετοιες γελοιοτητες !!

…οτι μια τεραστια μορφη, ο Ηansen, ειναι γελοιος χωρις καν να εχεις αιτιολογησει γιατι το λες αυτο.

Επισης κανεις και μια ανουσια συγκριση. Ο ενας η μεγαλυτερη μορφη του power, ο αλλος η μεγαλυτερη μορφη του death. Δεν υπαρχει πεδιο συγκρισης.

Ναι, οκ, ειναι πεδαιρας επειδη μια φιλη σου λεει οτι την φιλησε…:lol::lol:
Που στα καμαρινια του live ?:lol:
Και καθομαι και απανταω στους ισχυρισμους σου στα σοβαρα…

Όχι επειδή μου το πε η φίλη μου. Απ’ ό,τι ξέρω για τους γάμους του κλπ. Αν κάνω λάθος σορρυ.

Και ή είσαι χαζός και δεν καταλαβαίνεις ότι ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ είπα ότι είναι γελοίος και όχι γενικά ή…δεν έχει ή χαζός είσαι.

Επίσης έχουν κοινά σημεία, γιατί εδώ λέμε για ΜΕΤΑΛ πρότυπο.

Αμα λες τον Κai παιδερα (που δεν ισχυει φυσικα) τι να πει κανεις και για τον Lemmy που παει με γυναικες που θα μπορουσαν να ειναι εγγονες του !!

[SIZE=“2”]Και παλι δεν μου απαντας γιατι τον θεωρεις (συγκριτικα παντα) γελοιο.[/SIZE]

Δηλαδη το ακυρο με εσενα ειναι οτι με τοσο λιγο καιρο που ακους μεταλ, βγαζεις καποιον ετσι αυθαιρετα γελοιο.

Αντε και τον συγκρινα με τον Chuck (τον οποιο τον σεβομαι μαλιστα), που βγαινει γελοιος ως προσωπικοτητα ??

Συνελθεεε…!!!

Καξδλκασξφλκαξσδαξκασδλκξσαδλκδα

Explain.

σιγα μην εχω προτυπο καποιον απο αυτους τους τρομπες που δεν τους ξερω καν…

Ροκ φορ πρέζιντεντ!!!

Συμφωνώ ότι ο Χάνσεν ΕΙΝΑΙ μορφή, αλλά από φωνή -αντικειμενικά- δεν λέει. Πάντως θίγοντας την ηλικία ενός γιούζερ ως επιχείρημα εναντίον του γίνεστε εσείς γελοίοι.

Δεν ηθελα πραγματικα να το αναφερω, αλλα οταν ερχεται καποιος απο το πουθενα και σου λει οτι καποιος αντικειμενικα σπουδαιος ειναι γελοιος χωρις επιχηρηματα, δεν νομιζω οτι χρειαζονται και σοβαρα επιχειρηματα απο την μερια σου…

Υποκειμενικα για εσενα ως φωνη δεν λεει.
Αλλοι οταν τον ακουνε στο Walls of Jericho, οπου η φωνη του ακομα ειναι πραγματικα αγουρη, προσκυνανε !
Στους δισκους των Gamma Ray ειναι μια ‘πολυ καλη φωνη’.

Πάντως αυτήν την κακή φωνή την έχουν μιμηθεί δεκάδες τραγουδιστές. Όχι ότι αυτό σημαίνει κάτι, απλά έτσι το αναφέρω.

Τώρα όσον αφορά την προσωπικότητα, τι να πούμε και για τον Λέμμυ δηλαδή, που όντως είναι ίσως και η μεγαλύτερη μορφή στο χώρο!

Σε γενικές γραμμές ο Ροκ το έθεσε πολύ σωστά.

Πες του “Δεν έχεις επιχειρήματα”, πες του “Λες μαλακίες και δεν ξέρεις να τις αιτιολογησεις”, αλλά το να θίξεις την ηλικία είναι ΓΕΛΟΙΟ.

Υποκειμενικα για εσενα ως φωνη δεν λεει.
Αλλοι οταν τον ακουνε στο Walls of Jericho, οπου η φωνη του ακομα ειναι πραγματικα αγουρη, προσκυνανε !
Στους δισκους των Gamma Ray ειναι μια ‘πολυ καλη φωνη’.

Το φάλτσο είναι αντικειμενικό.

Το ότι γουστάρεις μία φωνή είναι υποκειμενικό. Το ότι είναι καλή μία φωνή είναι αντικειμενικό.

(edit: προς nightsky)Και για σένα o Hansen είναι στιχουργική μεγαλοφυία. Εγώ όταν διαβάζω στίχους power metal στο 99% των περιπτώσεων μου έρχεται να ξεράσω γιατί ως επί το πλείστον είναι τέρμα τετριμμένοι. Γενικά παίζει να είναι και το πιο γραμμικό παρακλάδι του metal αλλά τέλος πάντων, δεν μιλάμε γι’αυτό εδώ πέρα…

Αυτό που είπες για το ότι ο Hansen στιχουργικά είναι μπροστά από όλους σχεδόν τους ανθρώπους ήταν ΤΕΡΜΑ υπερβολή και παραλογισμός… αν οι δικοί του στίχοι χρειάζονται την αποκωδικοποιήση που λες για να καταλάβω τι λένε, φαντάσου αυτοί των Tool τι θα θέλουν ας πούμε…

Tο 1ο spoiler έχει τους στίχους του ομώνυμου απ’το Land of the Free και στο 2ο τους στίχους από το Schism των Tool… θα μου πει κανείς ότι οι Tool δεν είναι metal συγκρότημα… ε, τι να γίνει, ο φίλος μου ο Night*Sky έχει μία Χ αντίληψη για τη στιχουργική ανωτερότητα κι εγώ μία Ψ. Τώρα ποια είναι πιο σωστή/αντικειμενική…

[SPOILER]Somewhere in the desert of the void
Beyond the wall
We’re the last survivors
We’re the ones who’ll never fall
Men inside the circle leave the night!
Darkness all around us
Not a single beam of light
All we have is our faith
Waiting for the fight
The time has come to break the outer wall

Grab your heart I’ll show you the way
Hold you head up high

High above at the edge of the world
We’re searching for glory and peace
When the time has come, you will see
Our return to the land of the free

Men inside the circle
Tell me what you feel and see
Delusions of reality
The mirror of your dreams

Hold you ground
And I’ll show you the way
Now hold your head up high

High above at the edge of the world
We’re searching for glory and peace
When the time has come, you will see
Our return to the land of the free

And when the cracks appear upon the wall
We know the moments here to see it fall
and as the sunlight appears again in our sky
no wall, no more, no more will darken our life

High above at the edge of the world
We’re searching for glory and peace
When the time has come, you will see
Our return to the land of the free [/SPOILER]

[SPOILER]I know the pieces fit
‘Cause I watched them fall away
Mildewed and smouldering
Fundamental differing
Pure intention juxtaposed
Will set two lovers’ souls in motion
Disintegrating as it goes
Testing our communication
The light that feuled our fire then
Has a burned a hole between us so
We cannot see to reach an end
Crippling our communication

I know the pieces fit
'Cause I watched them tumble down
No fault, none to blame
It doesn’t mean I don’t desire to
Point the finger, blame the other
Watch the temple topple over
To bring the pieces back together
Rediscover communication

The poetry
That comes from the squaring off between
And the circling is worth it
Finding beauty in the dissonance

There was a time that the pieces fit
But I watched them fall away
Mildewed and smouldering
Strangled by our coveting
I’ve done the math enough to know
The dangers of our second guessing
Doomed to crumble unless we grow
And strengthen our communication

Cold silence has
A tendency to
Atrophy any
Sense of compassion
Between supposed brothers
Between supposed lovers
(sometimes says “lovers” the first
time and then “brothers” in concert)

I know the pieces fit[/SPOILER]

Τα συμπεράσματα δικά σας…

υγ. Δε τιμάει καθόλου τον οποιονδήποτε να αναφέρεται υποτιμητικά στην ηλικία άλλου user…

Ρε Vedder καμιά μεγαλύτερη παπ@@@α δε μπορούσες να πεις και συ? Ούτε εγώ συμπαθώ τρελά το Hansen και η φωνή του δε μου αρέσει καθόλου και την αισθητική του από ένα σημείο και μετά τη θεωρώ παιδαριώδη και αφελή αλλά σε θέματα προσωπικότητας που δεν έχει να κάνει με τα μουσικά δρώμενα του α) Δε μας αφορά και τρελά ακόμα και αν το έχει κάνει και με τις κατσίκες του χωριού του, β) Κάποια πράγματα δεν τα ξέρεις. Που ξέρεις εσύ ότι ο Lindgren πχ δεν είναι κρυφοφασίστας ή κτηνοβάτης. Άμα θές εστίασε σε μουσικά θέματα. Τουλάχιστον οι μισοί της λίστας είναι πολύ πιο γελοίοι από το Hansen με πολλούς τρόπους.

Edit:Night χαλάρωσε και συ, καλός ο Hansenάκος αλλά δεν είναι και κάνας James Joyce.