Metal προτυπο

Δεν είπα ότι κάποιος δεν μπορεί να είναι μεταλ πρότυπο λόγω της προσωπικότητάς του. Έχετε παρεξηγήσει την ένστασή μου. Τραβάτε πίσω να δείτε τι είπα και πώς το εξέλαβε ο κύριος κολλημένος NightSky.

Leviathan,

οι στιχοι αυτου του τραγουδιου, φαινονται ως απλες σκεψεις του, συμφωνω.
και εγω αυτο νομιζα μεχρι πριν απο λιγο καιρο.
ΑΛΛΑ αν διαβασεις προσεκτικα τα credits του Hansen στο τελος, ισως καταλαβεις οτι αυτα που γραφει ισως τα εννοει ως πραγματικα προσδοκουμενα. (τα ‘‘ισως’’ δεν το λεω ειρωνικα).
Οχι ως κατι που ελπιζει, αλλα ως κατι που περιμενει…Γιατι ισως εχει βιωσει κατι παραπανω…Δεν ειναι ο συγκεκριμενος δισκος μονο ειναι και στιχοι απο πολλα ακομα τραγουδια που οδηγουν σε αυτο το συμπερασμα.
Να γραφει ‘‘φανταστικους’’ στιχους, αλλα απο βιωματικη/ρεαλιστικη σκοπια.

Επισης πολυ σωστα ο DarthVader καταλαβε οτι :
‘‘Τουλάχιστον οι μισοί της λίστας είναι πολύ πιο γελοίοι από το Hansen με πολλούς τρόπους’’

Ρε vedder αφου σε ρωταμε εγω και η FacelessRania να αιτιολογησεις και επιχειρημα για την αποψη σου δεν δινεις.
Αυτο λεω, δεν βλεπω να με κανει ‘κολλημενο’.

Οι Τουλ είναι μέταλ. Εγώ θεωρώ και τους Ρας μέταλ.

Νάιτ*Σκάι, βρες μου 1 κομμάτι Γκάμμα Ρέη με στίχους καλύτερους από αυτούς:

THE TREES

There is unrest in the forest,
There is trouble with the Trees,
For the Maples want more sunlight,
And the Oaks ignore their pleas…

The trouble with the Maples,
(And they’re quite convinced they’re right),
They say “The Oaks are just too lofty,
And they grab up all the light”…
But the Oaks can’t help their feelings,
Cause they like the way they’re made,
And they wander why the Maples
Can’t be happy in their shade…

There is trouble in the forest,
And the creatures all have fled,
For the Maples scream “Oppression!”,
And the Oaks ignore their pleas…

So the Maples formed a union,
And demanded equal rights,
“The Oaks are just too greedy,
We will make 'em give us light!”
Now there’s no more Oak oppression,
For they passed a noble law,
And the Trees are all kept equal,
By HATCHET,
AXE,
AND SAW!!!

Κατάλαβα τι λες και όταν έγραψα το προηγούμενο post και εξηγώ…

Ακόμα και αλληγορικοί να είναι οι εν λόγω στίχοι (ή μεταφορικοί αν θες), και πάλι δε νομίζω ότι φτάνουν το επίπεδο αυτών που παρέθεσα, για παράδειγμα. Σαφώς στο είδος που παίζουν οι Gamma Ray μπορεί να υπάρχει μία ανωτερότητα σε σχέση με στιχουργία άλλων συγκροτημάτων αλλά όταν μπαίνουμε στη σύγκριση με groups άλλης μουσικής, νομίζω ότι η διαφορά είναι χαοτική…

Γιατί και των Tool οι στίχοι, όπως και πάρα πολλών άλλων συγκροτημάτων περιγράφουν βιώματα, εμπειρίες, προσδοκίες… και με πολύ καλύτερο τρόπο απόδοσης αυτών, κατά τη γνώμη μου…

Τέλος πάντων, είναι και γούστα αυτά…

@ Vedder Του την είπες επειδή κάποιος του βγάζει θετική αύρα σαν προσωπικότητα? Δηλαδή αυτό δεν είναι βλακεία? Αυτός το γουστάρει αυτό και δεν είναι κακό. Και αν κρίνω από την παραπάνω λίστα, γιατί θα έπρεπε να είναι ο Ozzy πχ. πρότυπο που είναι ένας καραγκιόζης και μισός ή ο Mustaine που την έχει δει Παπατσάκαλος ή ο Hetfield που είναι γιδόβλαχος.

Και ρε παιδιά μην τον πρήζεται τον άνθρωπο. Ναι υπερβάλλει αλλά στο κάτω-κάτω όλα τα ακαταλαβίστικα ποιήματα του Peart ή του Keenan μπορεί να μην του λένε και τίποτα και να προτιμά την αμεσότητα του Hansen.

Ωραια, τα λεει ο Darth Vader στο αποπανω ποστ.

Αυτο που με εντυπωσιασε δεν ειναι η αμεσοτητα των στιχων του Hansen (ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ειναι αμεσοι κατεμε), αλλα μολις καταλαβα πριν απο λιγες μερες το ΠΩΣ του ηρθε να γραψει αυτους τους στιχους…

Ρε παιδια πλακα κανετε? Συγκρινετε στιχους τωρα?
Βρες καλυτερους στιχους λεει ο αλλος… αιντααα

Εγω μπορει να βρισκω υπερθεικους τους στιχους του woman be my slave πχ. Ο οποιοσδηποτε να βγει και να μου πει ‘‘αυτοι οι στιχοι ειναι καλυτεροι απο του woman be my slave’’ θα τον γραψω κανονικοτατα.

Αντικειμενικοτητα και μουσικη ειναι επι το πλειστον ασυμβατες εννοιες. Οποτε δεν εχει νοημα αυτη η συζητηση. Αν ο ναητ*σκαη θεωρει τον Χανσεν μεταλ προτυπο μπραβο του. Στους υπολοιπους τι λογος πεφτει. Πιστευετε οτι μπορειτε να του αλλαξετε την αποψη ξερωγω?

Α και βεντερ ακομα δεν ειπες τι εννοεις με το ‘‘συγκριτικα γελοιος’’.

Tobias Sammet είναι για μένα,θα ήθελα πολύ να μπορώ να του μοιάσω έστω και λίγο,και για την φωνή που έχει αλλά και για το συνθετικό του ταλέντο…
ο καθένας έχει το προτυπό του και κανείς δεν μπορεί να του πει τι θα έπρεπε και τι όχι…


Now playing: Anathema - Eternity (Part III)
via FoxyTunes

εμενα ας μου εξηγησει καποιος τι θα πει γραμμικο παρακλαδι

Πού τόδες αυτό?

Είναι αυτό που περιγράφεται από τη συνάρτηση αχ+β=0.

Μάλλον Γραφικό ήθελε να πει.

Κοίτα το αβατάρ μου. Τώρα κοίτα το δικό σου. Κατάλαβες.

Κατα πασα πιθανοτητα ο Λεβιαθαν εννοει οτι τα μοτιβα συνθεσης παραμενουν τα ιδια και δεν αλλαζει ο ηχος, δηλαδη μεσα στην περιοδο του χρονου παραμενει ‘‘γραμμικο’’ το ειδος. Αν και υπαρχουν παρα πολλες μπαντες που τον διαψευδουν, καθως και αλλα ειδη που παρουσιαζουν πολυ μεγαλυτερη μονοτονια κατεμε, αλλα αυτο ειναι off-topic.

A ok.
Δηλαδη θα ακουσεις την μουσικη καποιου που δεν ειναι ετσι

αλλα ετσι

Your criteria rule.
Και ειλικρινα δεν βρισκω κατι γελοιο στο αβαταρ μου.(εκτος απο το μεγαλο μετωπο :Ρ)

Η απαντηση σου τα σπαει ε.
Αμα θεωρεις γελοια τη φωτο της Ρανιας, τοτε πρεπει να θεωρεις γελοιο ολο το μεταλ γενικα, αφου τετοιες ποζες η συντριπτικη πλειοψηφια εχει.

Εντωμεταξυ ο hansen και γενικα οι gamma ray εχουν πολυ ‘φυσιολογικες’ φωτογραφησεις σχετικα για μεταλ συγκροτημα. Χωρις στημενες γκριματσες αλα King Diamond ή Pantera.

βλ. post nightsky

Για όσους μιλάνε ελληνικά, γραμμικός = στατικός…

Για την ιστορία, αυτό που έχεις γράψει δεν είναι συνάρτηση :stuck_out_tongue:

@ Leviathan Εννοείται ότι πλάκα κάνω έτσι.

Ναι είναι η εξίσωση της ευθείας γραμμής και βεβιασμένα είπα συνάρτηση(ναι μπορείς να με δουλέψεις που σε κορόιδεψα κάνοντας το λάθος που νόμιζα ότι έκανες):p:p

@Vedder Τι ανώτερο έχει ο Lindberg από το Hansen?

αν και τώρα είδα το θρεντ αυτό,μπορώ να πω πως ο vedder ακόμα δεν έχει δώσει μια καλή αιτιολόγηση για αυτό που είπε περί Hansen…
είναι σαν να λεώ το ίδιο πράγμα για τον Lindberg χωρίς να εξηγώ γιατί,απλός έτσι για να την πω στον άλλο…δεν δεν πάει έτσι…
f(x)=ax+b…ομτζ


Now playing: Anathema - Everything
via FoxyTunes

Το γραμμικός από τα μαθηματικά είναι αυτός που έχει σταθερή κλήση, όχι ότι ειναι στατικός :stuck_out_tongue:

Anyway, από μένα James, ο άνθρωπος δεν παίζεται με τίποτα!

και γω αυτο καταλαβα, οτι εννοουσε γραφικο και γι’αυτο ρωτησα για να κοροϊδεψω αλλα μας νικησε