Metalcore - NWOAHM

Paides ta teleytaia dyo kyriws xronia vlepoume na anaptyssetai ragdaia to idiwma tou NWOAHM proektasi tou legomenou metalcore…idiaitera stin ameriki to metal stirizetai se sygrotimata opws trivium, killswitch engage, avenged sevenfold shadows fall, chimaira…polloi 8ewroun tetoia sximata pws einai to paron k to mellon tou metal…to paron einai sigoura, einai omws k to mellon; h mhpws einai mia akomh amerikaniki moda twn 3wn-4wn xronwn opws to nu metal; Oi gnwmes sas…

Θα επακολυθήσει μεγαλύτερο και αναλυτικότερο post μου κάποια άλλη στιγμή που θα έχω συσκευθεί χαμηλοφώνως με τον εαυτό μου και δεν θα βαριέμαι.

Δεν είμαι κανάς μεγάλος οπαδός του ιδιώματος. Μου αρέσουν ιδιαίτερα κάποια συγκεκριμένα σχήματα και μάλλον ακόμη πιο συγκεκριμένοι δίσκοι αυτών.

Απλά προς το παρόν θα ήθελα να πω ότι δεν είναι σωστό να τσουβαλιάζουμε κάτω από μια ταμπέλα όλα τα νέα ονόματα.

Π.χ. πλέον οι Trivium και οι Avenged Sevenfold δεν έχουν και μεγάλη σχέση με αυτό το είδος μουσικής. Καταταχθήκαν σε αυτό λόγω των φωνητικών που ισορροπούσαν μεταξύ του καθαρού και του (σοφτ) brutal. Όπως έχουν αποδεχτεί αμφότεροι ήταν αναγκαίο κακό μέχρι να “μάθουν” να τραγουδάνε οι τραγουδιστές τους και να μην αναγκάζονται να γκαρίζουν. Στην ίδια συνομοταξία και οι Bullet For My Valentine. Ταπεινή μου άποψη ότι αυτά τα 3 σχήματα θα κάνουν μεγάλα πράγματα.

Από την άλλη οι Chimera στο τελευταίο album τους είναι πιο death metal από πολλούς.

Στο μυαλό μου η πιο “αξιόλογη” metalcore μπαντα έρχονται οι Killswitch Engage. Σχεδόν το ορίζουν στο μυαλό μου. Πολλά και καλά riff και μελωδίες τυποποιημένου στυλ, λίγα σολος, δισολίες που και που, γκάρισμα μέχρι αηδίας στα κουπλέ και καθαρό, εμπορικό refrain.

Για εμένα είναι μάλλον κλασσική μουσική της μόδας, από την οποία θα επιβιώσουν λίγοι και καλοί. Περιμένω να δω πως θα “ωριμάσουν” οι μπάντες μετά από λίγα χρόνια…Δλδ θα το γυρίσουν στο πιο μελωδικό με καθαρά φωνητικά, θα καφριλέψουν κλπ.

Υπάρχουν πολλά άλλα παρακλάδια που μου αρέσουν περισσότερο αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω τα καλά συγκροτήματα και από αυτό το χώρο.

Υ.Γ. Υπάρχει ένα αφιέρωμα στο τελευταίο τεύχος του Rock Hard το οποίο (αφιέρωμα) δεν έχω προλάβει να διαβάσω ακόμα, αλλά σίγουρα θα λέει πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα περί της “νέας” μόδας του metalcore.

Θα συμφωνήσω με τον Outshined πως το να βάζουμε ταμπέλες σε συγκροτήματα έχει γίνει πολύ της μόδας τελευταία και μόνο καλό δεν κάνει στην μουσική και στα συγκροτήματα. Κύριοι υπεύθυνοι όλα εκείνα τα περιοδικά και webzines που πλέον βλέπουν την μουσική σαν τελάρα με πατάτες.

Anyway από τα συγκροτήματα που ανέφερες φαίνετε να έχουν αρκετά καλή πορεία όπως Killswitch engage, αλλά στο θέμα των Trivium έχω την άποψη πως τους παραδιαφημίζουν και αν ήμουν στο συγκρότημα θα ψιλοανησυχούσα… :roll:

Eίναι σαν όλες τις μόδες.Οι καλύτεροι θα συνεχίσουν και όλοι οι άλλοι θα χαθούν στην αφάνεια.Πάντως ήδη πολλά συγκροτήματα έχουν ξεχωρίσει π.χ Trivium,Killswitch engage,Bullet for my valentine, Κατά τα άλλα ο χρόνος θα δείξει… 8)

Μονο Trivium και Bullet For My Valentine εχω ακουσει απο αυτους,και οι δευτεροι ειδικα μου αρεσαν παρα πολυ.
Συνδυαζουν riffs,solo και brutal φωνητικα με ωραιες μελωδιες,και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.

Θα ψαξω και τους Killswitch Engaged,εχω ακουσει απο αρκετους καλα πραγματα

vasika emena me ‘anhsyxei’ to gegonos oti ta sygrotimata pou protagonistoun einai kata vasi amerikanika (logikon). nomizw oi heaven shall burn pou aptontai tou idiomatos einai oi kyrioi ekprosopoi ths europis mono (an dn kanw la8ws…). oi amerikanoi areskontai na dhmiourgoun modes na vgazoun kala sygrotimata na ta diafimizoun na ta stirizoun na na na na kai otan ta vare8oun (k fysika gemisei o topos apo klonous tous) na to afinoun to 8ema na skouriasei [nu metal GRUNGE(nai giati!!) ktl…). Afto nomizw pws ofeiletai sto oti oi amerikanoi den einai syneiditopoihmenoi opadoi…etsi einai h genikoterh paideia tous,exoun thn pop koultoura mesa tous re paidi mou ti na leme twra…
Padws an ginei k se afti thn periptwsi to idio 8a einai krima na xa8oun kapoia groups apo ayta giati aksizoun (an kai kata vash einai enas axtarmas pou anakyklwnoun stoixeia apo thrash death ktl ktl ktl alla ti na kanoume ola exoun paix8ei)…aftaaaaa

Yparxoun kai kales mpantes se ayto to eidos otan enow kales mpantes den ypova8mizw tis alles!Px oi shadows fall BANDARA paixtika teleioi kai poly kala tragoudia toys goystarw poly den paizoun omws metalcore opws polla PANTERA WANNABE’S bands pou paizoun kati hli8ia kollhmena riffs px diecast kai prospa8oun na to paixoun kafroi.oi trivium exoun allaxei poreia kai pleon den katatasontai st nwoamh opote den milame gia aytoys.gia toys bfmv eimai arketa epifylaktikos gt entaxei 1 disko ousiastika exoun vgalei pou ta perisotera einai apo kati pio palia diskakia pou eixan kanei.(eipan oti paizoun kai new wave of british heavy metal ta tsouvalia!!!)

To an 8a zhsei to nwoamh 8a to doume!

Αν την πάλευα με τα brutal φωνητικά μάλλον θα μου άρεσε αρκετά αυτό το είδος… Οι killswitch από αυτά που έχω ακούσει έχουν αρκετά ποιοτικά τραγούδια αν τα ακούσεις προσεκτικά, με πολύ καλή κιθαριστική δουλειά. Και οι trivium συμπαθητικοί όπως και οι avenged sevenfold με πιασάρικα ρεφραίν… Οι bullet for my valentine από τα λίγα που έχω ακούσει δεν μου λένε και πολλά, όπως επίσης και οι lamb of god.

Αν και δεν είναι NWOAHM, θα πω: Mastodon rulezZz και είναι κλάσεις ανώτεροι από τα παραπάνω συγκροτήματα!

Σε ότι αφορά τους Trivium συμφωνώ οτι είναι συμπαθητικοί όμως μέχρι το σημείο που προσπαθούν να γίνουν metallica στην θέση των metallica… :-k

Aν και δεν ανήκουν ακριβώς στο κίνημα οι Devildriver είναι μια πολύ καλή επιλογή για τους fans του είδους…Η μπάντα τα σπάει κανονικά…

siga mwre…siga ta brutal…akougontai ta perissotera eyxarista 8a elega…oi god forbid ti sas lene;;
ontws mastodon rulz manos87

Συμφωνω, νομιζω ομως πως οχι απλα δεν ειναι NWOAHM, αλλα απεχουν παρα πολυ απο αυτο το ειδος.
Τελοσπαντων , κατα την γνωμη μου το NWOAHM ειναι μια επαναλαμβανομενη μαλακια που δεν εχει να προσφερει απολυτως τιποτα και θα μετρησει πολυ λιγα χρονια ζωης.

Ντάξ μωρέ μη τα παραλέμε…Κι εμένα δεν είναι το καλύτερο μου είδος αλλά δηλαδή τι ΔΕΝ επαναλαμβάνεται και πρόλαβε να επαναληφθεί αυτό σε ένα διάστημα 5-7 χρόνων ?

Υπαρχουν καποια ειδη μουσικης τα οποια μετρουν 20 - 25 χρονια ζωης και δεν επαναλαμβανονται τοσο πολυ.
Το NWOAHM, οπως ηδη ειπες, μεσα σε 5 χρονια καταφερε να δημιουργησει ενα τεραστιο πληθος απο κλωνοποιημενες μπαντες που , οπως ειπα και πριν, δεν εχουν να προσφερουν απολυτως τιποτα.
Μονο ο κακομοιρης ο Matt Hetfield…εεεε συγνωμη, ,Matt Heafy των Trivium παει να αλλαξει λιγο την ολη κατασταση ,αλλα την ειδε πολυ Rock Star, οποτε … καλα κρασια!!!

Καλά όλα αυτά αλλά και το NWOBHM στην εποχή που έγινε αυτή η έκρηξη δεν νομίζω να είχε λιγότερες μπάντες που επαναλήφθηκαν,κάνανε hitakia της μιας βραδιάς και εξαφανίστηκαν.Το ποιίοι άξιζαν φάνηκε στην πορεία του χρόνου…(βλέπε Maiden κλπ)…
Και αρκετοί άλλοι αδικήθηκαν και δεν έγραψαν με χρυσά γράμματα το όνομά τους στον χώρο του λεγόμενου σκληρού ήχου…Πάντως όλα ο χρόνος τα δείχνει…Εγώ δεν πιστεύω οτι πρέπει να ΄΄ανησυχούμε΄΄ για την ΄΄καθαρότητα’’ της μουσικής μας και τα ανοίγματά της σε άλλους χώρους παρεμφερείς ή οχι…
Το ποιοτικό και άξιο αναφοράς δεν έχει τίποτα να φοβηθεί εκτός αν δεν είναι τόσο ποιοτικό και άξιο αναφοράς και προσοχής και επαναλαμβάνεται όπως λες…Αυτά…:slight_smile:

Από την ονομασία και μόνο (american) καταλαβαίνει κανείς ότι μέσα σε πέντε χρόνια θα έχουν προλάβει να βγουν άπειρες κόπιες… Έτσι γίνεται με ότι πουλάει εκεί πέρα! Fashion-victims:wink:

+10000000

mou 8ymizei padws ligo nu metal ayth h katastash;;;;;

πρέπει να βγει νέο είδος ATM (american trendy metal) που να περιλαμβάνει όλες αυτές τις κατηγορίες και όλες αυτές που θα βγουν στο μέλλον…

για να μην παρεξηγούμαι, μου αρέσουν κάποια συγκροτήματα από αυτούς τους χώρους, αλλά την όλη κατάσταση θήγω!!

afto to ATM teriazei ka me to oti oloi 8eloun na ekmetalleftoun to trend kai na vgaloun xrhma isws;; ksereis ta atm stis trapezes…