Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Slayed anthrax και death angel θα κάνουν μαζί περιοδεία . Βάλε και metallica από πάνω να γίνει χαμουλης !

Τα πράγματα πάντως θα είναι όπως τα περιμέναμε . Θα κάνουν κάποια σκόρπια Live μέχρι την κυκλοφορία και με το νέο έτος και με τον δίσκο να έχει κυκλοφορήσει ήδη θα βγουν για αμερικανική περιοδεία . Το καλοκαίρι κλασικά Ευρώπη σε μεγάλα φεστιβάλ και άντε να τους δούμε να γουστάρουμε ( με ψήνει να δω και ποια ονόματα θα έχουν για support ).

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Anthrax το βρήκα πολύ μέτριο, 2 ακροάσεις με το ζόρι (το Worship Music αντιθέτως το άκουγα τακτικά όταν κυκλοφόρησε). Death Angel ήταν καλό άλμπουμ, χωρίς να συγκλονίζει βέβαια. Τίμιο 7αρι, ότι περιμένω και από τους Metallica. Megadeth το βρήκα άνισο. Το ομώνυμο μπορώ να το ακούω όλη μέρα, άλλα πάλι… Κάτι αποθεωτικές κριτικές για Destruction ήταν για γέλια, Meshiaak και Revocation επίσης διαβάζεις ύμνους και είμαι σίγουρος πως αν κυκλοφορούσαν καρμπον άλμπουμ οι Metallica θα μιλούσαμε πάλι για αυθυποβολή. Το περσινό Slayer δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που το ακούει εν έτη 2016.

To Vektor το συγκαταλέγω στα καλύτερα άλμπουμ της δεκαετίας (και δεν νομίζω να είναι καν καλύτερο από τις 2 προηγούμενες δουλειές τους, τέτοια μπαντάρα είναι) και το μόνο θρας που περιμένω με ανυπομονησία έχοντας ακούσει τα πρώτα δείγματα είναι το Helstar. Άντε και το Testament που ίσως είναι η πιο συνεπής θρας μπάντα σε επίπεδο κυκλοφοριών.

Γενικά τα 2-3 τελευταία χρόνια λίγες θρας κυκλοφορίες μου έχουν κάνει εντύπωση ώστε να χρειαστεί να αυθυποβάλω τον εαυτό μου ώστε να ακούσω το Hardwired ψυχαναγκαστικά… (Ίσα-ίσα που το ακούω και ευχάριστα).
Μόνο η Kolbotn σκηνή τύπου Nekromantheon κλπ με κόλλησε στον τοίχο και κάτι μπάντες με Bay Area ήχο που έσκασαν από το πουθενά (βλ. Tantara, Trallery).

Τα τελευταια 20 χρονια μονο Testament και Kreator απο thrash. Αντε και Slayer ισως.

Γενικα γιατι ασχολουμαστε με το thrash? Επειδη το καινουριο σινγκλακι των Metallica “θρασαρει”? Πλακα εχει ο κοσμος, καθεται και ασχολειται ακομα και το 2016 με ταμπελες. Το καινουριο τραγουδι ειναι αυτο που ειναι, και ειναι Metallica. Ολα τα “αν δεν ειχε πανω το ονομα Metallica” κτλ που γραφει ο κοσμος ειναι αστεια, εως γελοια. Το 1996 και το 1997 οι ιδιοι μεταλλαδες παρακαλουσαν να γινει καπως και να υπαρχει παραλληλο συμπαν στο οποιο εξω απο τα Load/Reload δε γραφει Metallica, και πιθανοτατα ακομα και οι ιδιοι να γουσταραν αυτα τα 2 αλμπουμς περισσοτερο τοτε. Κουραση…

Τιμιο 7αρι περιμενεις απο τους Λεφταλλικα; Οχι φιλε μου. Εγω δε θαβτπυς κανω αυτη τη χαρη κι ας εχουν περασει 35 χρονια. Κινας εχει περασει η νιοτη τους ανεπιστρεπτι. Απο τη στιγμη που θα γραφει απεξω “Metallica”, περιμενω 9αρι η’ τους περιμενει κραξιμο που θα το αξιζουν και θα ειναι ολο δικο τους!

EDIT: τι πεταγεσαι μωρη τσαπου;

Απαντάει ο κοντός 25 χρόνια πριν … https://youtu.be/CWdrQOfcFnw

9αρι ; έχουν να βγάλουν 32 χρόνια 9αρι ρε …

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

,ενα topic κραταει το forum…ουτε οι Maiden πια τετοια επιτυχια…

Ειτε παρε νεο πληκτρολογιο, ή μη γραφεις μεθυσμενος!

1 Like

Ναι αλλα εχουν βγαλει τρια δεκαρια στα 90ς.

Τα ειπε καλα ο Λαρσαρος.

Το garage Inc , το s&m … το st. Anger βγήκε το 2003 ρε . Οπότε 2 δεκάρια στα 90s.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:smiley:

Και για να μην υπερβαλλουμε, Metallica, Load, Reload ειναι ολα 9αρακια ακατεβατα για μενα. Στρογγυλεμενα προς τα κατω μαλιστα. St. Anger του δινω ενα 5 και Death Magnetic 8.

:smiley:

Νέα αεροπορική?

Όσο για τις βαθμολογίες στα αλμπουμς συμφωνώ απόλυτα με QuintomScenario…

1 Like

Συμφωνώ με την βαθμολογία…στο περιπου Για το Load μην τα ξαναλέμε 10αρι ακατεβατο. Το Reload πιο χαμηλά βέβαια κάνα 7-8

Πανω κατω οπως τα λεει ο Quintom και ο νεος φιλος μου ο shadowking (χε χε χε χε!! )

Στα δικα μου αυτια , το γαμημενο St. Anger δεν ακουγεται (με πιανει η ανωμαλια μου και χωνω μερικα τραγουδια καμια φορα) , εχει ομως καποιες πολυ ωραιες ιδεες που αν ηταν σε διαφορετικη φαση οι ιδιοι θα μπορουσαν να βγαλουν ενα πολυ καλυτερο δισκο. Δηλαδη ακομα και στα σκατα τους βρισκεις πραγματα που να εχουν ενδιαφερον , ασε που ηθελε πολλα κιλα αρχιδια για να βγαλουν αυτο το πραγμα.

Πιο κάτω τα Reload (8,0), Μαγκέρι (7) και Σενένγκερ (0). Τα άλλα ναι, ΟΚ.

Quintom την αναφορά στο θρας την έκανα για το σχολιο περί αυθυποβολής στο να αρέσει στους φανς το hardwired. Θρας είναι το κομμάτι και δεν έχω ακούσει και πολλές αξιοσημείωτες κυκλοφοριες την τελευταία διετία. Ειδικά αν το περιορίσουμε σε μπάντες της φουρνιας τους…
Επίσης το περιορισα για να μην διαβάσω κανένα σχόλιο “καλά δε σου άρεσε το νέο Hammers of misfortune”?

Και επίσης μου τη δίνει η αντίληψη ότι οι φανς των Metallica (Maiden, Sabbath) δεν ακούνε τι άλλο παίζει και μένουν στο Hardwired (book of souls κοκ) ενώ έχουμε κατά τα αλλα πανσπερμία αριστουργημάτων. Ε δεν έχουμε, πως να το κάνουμε. Κυκλοφορίες που αποθεώνονται είναι κατά βάση κυκλοφορίες που σε 1 μήνα περνάνε στο χρονοντούλαπο και οι εκάστοτε Vektor επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Μακάρι να έβγαινε κάθε μήνα ένα outter isolation καιδε θα έδινα πάνω από 10 ακροάσεις στο νέο Metallica.

1 Like

Αν και οντως δεν ακουγεται, δεν ειναι ανωμαλια, τα Some Kind Of Monster και Sweet Amber ειναι κομματαρες ακομα και με αυτον τον ηχο που εχουν, ενω πολυ ωραια και πωρωτικα ειναι και τα Frantic & St. Anger (απλα λιγα για Metallica). Το υπολοιπο αλμπουμ ειναι δυστυχως σε αρκετα χαμηλοτερο επιπεδο, αλλα οπως ειπες, εχει σημεια που μετρανε πολυ:

  1. Το υπεροχο σημειο στη μεση του My World (που απεχθανομαι κατα τα αλλα)
  2. Οι στιχαρες του Dirty Window (που τρυπαει τυμπανα κατα τα αλλα)
  3. Το ρεφρεν του Invisible Kid (που ενω οταν βγηκε ο δισκος το λατρευα, απλα κουραση)
  4. Πολλα διασπαρτα σημεια στο All Within My Hands (που εχει ηλιθιο τελος και ειναι επισης κουραση)

Αυτό ειναι το τρελό με αυτό τον δίσκο … ότι είναι χάλια ( ευγενικά να το πούμε δύσκολος ) αλλά αν κάποιος τον ακούσει προσεκτικά θα καταλάβει ότι δεν ήταν και τόσο μακρυά από το να γίνουν κάποια κομμάτια πραγματικά πολύ καλά … και το έχω ξαναπεί . Ο Bob Rock κατάφερε να τους φτιάξει τον απόλυτο ήχο στην πρώτη του συνεργασία μαζί τους και στον τελευταία να συνδυάσει τον ήχο τους με κατσαρόλες. Ούτε εκείνος μπορούσε να δει καθαρά πλέον …

Έβγαλαν βέβαια αυτό το πράγμα και καθάρισε το μυαλό τους .

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εεε, εγώ το ακούω ακόμα… (…και ναι, μου αρέσει!)

Το Vektor πολύ καλό. Το “νέο” κύμα thrash (δηλαδή παλιό thrash επηρεασμένο από Metallica - αλλά όχι με έμπνευση) προσωπικά δε μου λέει κάτι παραπάνω από το Hardwired, οπότε προτιμώ να το ακούω από τους εφευρέτες του και ας είναι εν γνώσει μου δεύτερης κατηγορίας.

Για το St. Anger τα έχουμε ξαναπεί, ευτυχώς βλέπω ότι ο προσηλυτισμός που ασκούσαμε κυρίως με τον Παντελή τον 79 φαίνεται να αποδίδει καρπούς… χαχα!

Ε μα είδες, σιγά-σιγά το παραδέχονται κι οι ίδιοι :p!

Εντάξει, δεν αγαπάμε τους Metallica λιγότερο από πριν εξ’ αιτίας του St.Anger!