Metallica & Lou Reed - Lulu

Ορίστε και το link!

http://www.metallica.com/news/20110615_news.asp

Ο ορισμός της πιο άκυρης συνεργασίας ever(αν και θα έχει ενδιαφέρον).

Απορώ πώς θα σταθούν οι Hammett/Hetfield δίπλα στην κιθάρα του Reed…

Με το πρώτο άκουσμα μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα. Τέτοιες συνεργασίες θρυμματίζουν τα όποια σύνορα μεταξύ μουσικών και γεφυρώνουν τα όποια χάσματα… και εντάξει, μιλάμε για θρύλους, τόσο απο την μία όσο και απο την άλλη πλευρά.

…Αλλά εντάξει, οι επιφυλάξεις υπάρχουν. Τόσο οι Metallica όσο και ο Lou Reed δεν βρίσκονται και στην “πρώτη δημιουργική τους νιότη”, κάτι που θα μπορούσε να μεταφραστεί σε “εδώ πουλάνε τα ονόματα μας σε πρώτο λόγο, και μετά τα άλλα”. Απο την άλλη όμως, το όλο γεγονός μπορεί να σταθεί θετικό - ας θυμηθούμε την επιτυχία που είχαν ανέκαθεν οι Metallica σε θέματα διασκευών και προσέγγισης καλλιτεχνών απο άλλους χώρους (βλέπε Garage Inc, ακόμα και το πείραμα του S/M - αν και λιγότερο πετυχημένο το δεύτερο κατά τη γνώμη μου, σίγουρα όχι κακό σαν αποτέλεσμα)…

Εν ολίγοις, βρίσκω το νέο πολύ ενδιαφέρον και περιμένω με αγωνία το τελικό αποτέλεσμα.

Eξαρταται απο το πώς εννοει κανεις την “επιτυχια”.

Γιατι, προσωπικα, πρεπει να ψαξω αρκετα για να βρω ανεκτη διασκευη των Metallica σε γκρουπ με πολυ διαφορετικο στυλ (δε μιλαω για ειδος, γιατι ετσι κι αλλιως οι διασκευες τους δεν κινουνται στο thrash).

Αλλα απο Killing Joke ως Blue Oyster Cult, απο Μοtorhead ως Queen, απο Lynyrd Skynyrd ως Black Sabbath, ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΥΤΙΑ (προς αποφυγη παρεξηγησεων) οι διασκευες τους φανταζουν επιεικως μετριες (κι αυτο επειδη αποτελουν αγαπημενη μου μπαντα και θελω να 'μαι καλος).

Οι καλες τους διασκευες (οπως τα NWOBHM που εκαναν ή το Turn The Page ας πουμε) ειναι απλα φωτεινες εξαιρεσεις.

Κι αυτο λογω της ιδιαιτεροτητας (call me βραχναδα και βλαχια) της φωνης τους James.

Οι καλες τους διασκευες (οπως τα NWOBHM που εκαναν ή το Turn The Page ας πουμε) ειναι φωτεινες εξαιρεσεις.

Γι’ αυτο και πιστευω οτι δεν τα καταφερνουν σε οτιδηποτε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Metallica (γιατι για παραδειγμα καποιος θα μπορουσε να με ερωτησει θεωρητικα για το Load οπου τα καταφεραν …αλλα αυτο καλως ή κακως ΕΙΝΑΙ Metallica και γραφτηκε απο τους Metallica για τους Metallica) …oπως προφαναν δεν τα καταφεραν και στο S&M (ΚΑΙ αυτο γνωμη ΜΟΥ ε).

Επομενως, δεν μπορω να πω οτι περιμενω κατι καλο σε συνεργασια με κατι τοσο ξενο, οπως ο Lou Reed.

Αλλα εδω θα 'μαστε να το ακουσουμε, με την ελπιδα οτι θα διαψευστω.

Ελπίζω σε διάψευση της αρχικής αντίδρασης η οποία είναι ‘ωχ ωχ ωχ μανούλα μου τι θα ακούσουμε’

Προφανώς την εννοεί/εννοούμε υπό το γεγονός ότι οι περισσότεροι φανς βρίσκουν τις περισσότερες από τις διασκευές τους (μεταξύ των οποίων και αρκετές από αυτές που ανέφερες) από πολύ καλές έως άψογες.

Όταν πολλοί άνθρωποι εγκρίνουν κάτι, τότε αυτό συνιστά επιτυχία.

Όσο για την τωρινή τους συνεργασία, Μετάλλικα είναι αυτοί ό,τι θέλουν κάνουν. Δεν περιμένω τίποτα από αυτούς πλέον, οπότε μόνο θετικά μπορεί να εκπλαγώ.

Δεν καταλαβαίνω προς τι η έκπληξη. Η συμμετοχή της Marianne Faithfull στο “The Memory Remains” και το “Mama Said” δείχνουν σε τι κλίμα θα κινηθεί και αυτή η συνεργασία μάλλον…

Ενδιαφερον μου “ακουγεται”… Οι Metallica δεν ειναι μονο metal συγκροτημα, ειναι και ικανοτατοι songwriters σε πιο γενικα πλαισια, παντα ομως εντος του λεγομενου σκληρου ηχου, οπως απεδειξαν στο κατα τη γνωμη μου (κορυφαιο) Load.

Αν ο τιτλος ηταν “Συνεργασία Iron Maiden και Lou Reed με νέο δίσκο!” πιθανοτατα θα γελουσα*, αλλα τωρα οχι.

*Με κανενα ιχνος υποτιμησης προς τους Iron Maiden, προς αποφυγη παρεξηγησεων

δε καταλαβαίνω προς τι η έκπληξη, ο Lou Reed είναι ο Newsted μετά από 30 χρόνια.

Το load είναι ένα καλό άλμπουμ και το relaod ένα αδιάφορο. Δεν νομίζω πως οι Metallica είναι τόσο καλοί songwriters στα χωράφια όπως αυτά που θέλουν να εξερευνήσουν με Reed. Δεν περιμένω τίποτα βασικά, περισσότερο από περιέργεια θα το ακούσω.

by the way η συνεργασία τους με Marianne Faithfull έδωσε 2 από τα χειρότερα κομμάτια τους ever, mama said (αν και δεν την θυμάμαι εδώ στηρίζομαι σε ποστ παρακάτω) και memory remains.

Καποιος μπορει να την εννοει με βαση τις πωλησεις …γι’ αυτο μιλαω.

Επειδη, ας πουμε το οτι το Garage Inc. εγραφε απ’ εξω Metallica το κανει αμεσως εμπορικη επιτυχια.

Απλα, προσωπικα, παροτι φαν των Metallica, ελαχιστες διασκευες τους μ’ αρεσουν.

Ειναι ο μονος λογος που μπορω να δω (περιμενω εννοω) θετικα την κινηση αυτη.

Γενικα, οπως ξαναειπα οι Metallica μ’ αρεσουν σε οτιδηποτε δικο τους, οχι ομως στα Garage Inc. και S&M.

Ετσι, αν αυτο το project ειναι γραμμενο με βαση τους Metallica, μπορω να 'μαι λιγακι αισιοδοξος σκεπτομενος το τι καταφεραν οταν εκαναν κατι διαφορετικο με το Load.

Πολύ ενδιαφέρουσα συνεργασία, απ’αυτές που δεν τις περιμένεις να γίνουν:):!:

Είπα “το Mama Said” όχι “στο Mama Said”. :wink: εννοώντας ότι και συνεργασίες με την παλαιά φρουρά του rock έχουνε κάνει και ότι μπορούν να γράψουν κομμάτι που πάει στις φωνητικές γραμμές του Reed.

Το Memory Remains το θεωρώ από τα καλύτερα κομμάτια της μετά-Load εποχής πάντως…

Γεγονός είναι πάντως πως για ακόμα μια φορά όλο το σύμπαν θα γυρνάει γύρω από το όνομα τους. Και σίγουρα παίρνουν και ρισκο, αν και δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα, ειδικά μετά την επιτυχία του Death Magnetic αλλά και των εμφανίσεων με τους Big 4. Εκεί που νομίζεις ότι τα έχεις δει/ακούσει όλα απο αυτούς τσουπ να κάτι καινούριο. Γι αυτό πάντα θα έχουν τον σεβασμό μου.

[SPOILER]καιρό είχα να γίνω τόσο φανμποϋς :p[/SPOILER]

Εγώ πιστεύω πως θα υπάρχει ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα… Τώρα μπορεί να το λέω αυτό γιατί είμαι τρελαμένος με Metallica αλλά γενικώς πιστεύω πως θα δούμε κάτι αρκετά ενδιαφέρον…

απο οσα διαβασα (κυριως στο rolling stone) ειναι ντεμο με ιδεες του Lou Reed, πανω στα οποια εχτισαν οι Metallica.
αρκετα περιεργο πειραμα, το πιο περιεργο ειναι πως στο Rock & Roll Hall of Fame, o Lou Reed δεν ειχε κ την καλυτερη συμπεριφορα απεναντι στους Metallica…

για μενα ειναι ενα “project” αναλογο του S&M, το οποιο ειμαι περιεργος να ακουσω, αλλα αυτο για το οποιο ανυπομονω ειναι το νεο αλμπουμ κ οχι τετοιου ειδους ηχογραφησεις.

εγω παλι λατρευω ‘ο,τι δεν ειναι μεταλλικα’. προσκυνω load, τις περισσοτερες διασκευες που εχουν κανει, το S&M. οποτε καλο νεο αυτο, ειδικα μετα την αποτυχια στα αυτια μου του death magnetic. ισως αυτος ο δισκος να ειναι πιο κοντα στα γουστα τους πλεον.

χαχαχα

Τους Metallica προσωπικά ποτέ δεν του θεωρούσα μεγάλους μουσικούς. Στα load, reload τα καλύτερα κομμάτια ήταν αυτά με τις πιο έντονες sabbath επιρροές. Είναι μεταλάδες οι άνθρωποι που κάποια στιγμή προσπάθησαν να κάνουν κάτι πιο ψαγμένο χωρίς, κατά την γνώμη μου πάντα, να έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα. Το S&M ήταν ενδιαφέρον σαν πράξη παρά σαν μουσική πρόταση, το καινούργιο garage inc αποκτούσε ενδιαφέρον στις metal διασκευές.

Το death magnetic μου άρεσε γιατί αυτοί ήταν οι πραγματικοί metallica αυτό ξέρουν να κάνουν καλά. Ναι κομμάτια σαν το my apocalypse ήταν επιτηδευμένα όσο δεν πάει αλλά να πω την αμαρτία μου τους προτιμώ σε αυτά. Μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου δεν το καλοβλέπω αυτό το project.

[B]On their unlikely collaboration:
[/B]
[B]Reed:[/B] "A marriage made in heaven. I knew it from the first day we played together: ‘Oh, man, this is perfection, right in front of me.’ "?

[B]Lars Ulrich (METALLICA drummer):[/B] “I don’t think we’ve ever felt this free. There’s nothing that’s totally outside of the boundary for us, nothing that feels like ‘Oh, what happens if we go there?’ The strength of us” ? he gestures at Reed ? “is it feels like we cannot land on a wrong place.”?

[B]Reed:[/B] “They’re bringing METALLICA, with all that power. And because they’re pretty sophisticated, wherever I go, they’re still with me.”?

[B]James Hetfield (METALLICA guitarist/vocalist):[/B] “Lars and I listened to [Reed’s demos] and it was like, ‘Wow, this is very different.’ It was scary at first, because the music was so open. But then I thought, ‘This could go anywhere.’”

[B]Kirk Hammett (METALLICA guitarist):[/B] “It doesn’t feel like we’re his backup band. It feels like we’re a different band, in a situation we’ve never been in before.”
[B]
Robert Trujillo (METALLICA bassist):[/B] “It’s making us a better band.”?

[B]On their first performance in October 2009 at the 25th-anniversary Rock And Roll Hall Of Fame concerts in New York:[/B]
[B]
Reed:[/B] “We knew from then that we were made for each other.”

[B]On how and when the album will be released (Reed does not have a record deal, and METALLICA is no longer on Warner Bros.):[/B]

[B]Lars Ulrich:[/B] “We are free to go wherever. I’m obviously psyched for people to hear this, in whatever way we feel is right.”?
[B]
James Hetfield:[/B] “I told Lou I want to be there when people hear it. I want to see their faces.”

Songtitles set to appear on the CD include the seven-minute “Pumping Blood”, which ? according to Fricke ? “opens with a drone that breaks into a crunching march, goes into speed-metal gear and breaks into free-fall sections,” and “Mistress Dread”, which “features Reed singing across a relentless staccato riff played at manic velocity.”

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=159509

πραγματικά θέλω να δω τι θα φτιάξουν…