Οι Metallica στο δρόμο που χάραξαν οι Radiohead;

συμφωνω μαζι σας αλλα αν καποιος ασχοληθει με τη μουσικη επειδη γουσταρει και απο το ξεκινημα του παει καλα το πραγμα τοτε θα αναγκαστει λογω αυξημενων υποχρεωσεων με τη μουσικη να εγκαταλειψει το κανονικο του επαγγελμα και να ασχοληθει πλεον επαγγελματικα με τη μουσικη…ετσι δεν ειναι??

και αυτο τι σημαινει? οτι ο οπαδος θα αγοραζει καθε κυκολοφορια του συγκεκριμενου καλλιτεχνη προκειμενου αυτος να εχει την δυνατοτητα να συνεχιζει να βγαζει αλμπουμς?

οχι αν θελει ο οπαδος θα παει να αγορασει,κανεις δνε τον υποχρεωνει να αγορασει καποιο cd των metallica.

γιατι δεν αντιμετωπιζετε τη μουσικη σαν ενα προιον οπως ολα τα αλλα? οπως ειχε πει και ο ουλριχ ειναι σαν καλεις εναν υδραυλικο στο σπιτι σου ο,τι ωρα θες και να μην τον πληρωνεις ποτε. συμφωνω πως τεραστιο ποσοστο των χρηματων το καρπωνονται οι δισκογραφικες-πολυεθνικες αλλα κερδοσκοπικες εταιρειες ειναι και εφοσον εχουν το δικαιωμα να διανεμουν το προιον στους καταναλωτες καθοριζουν τις τιμες. Αν δεν σας αρεσουν και δεν συμφωνειτε με τις τιμες μην αγοραζετε και αναγκαστε τους να τις ριξουν.
οσο για την αναγκη “τεστ ντραιβ” οντως υπαρχει δικιο και οι εταιρειες πρεπει να εκμεταλλευτουν καλυτερα το ιντερνετ, οπως εκαναν προσφατα για παραδειγμα οι in flames.Γι’αυτο ομως υπαρχουν και οι κριτιικες…
Παντως σε καθε αγορα υπαρχει ρισκο να αγορασεις κατι και να μη σου αρεσει, οχι μονο στη μουσικη.
Και πριν το ιντερνετ ρε παιδια πως καταλαβαινες τι αγοραζες? ακομα και το tape trading που το διαβασα καπου δεν εχει καμια σχεση με downloading.

Το downloading είναι η φυσική και ψηφιακή εξέλιξη του tape trading.

Και ο χείμαρρος είναι φυσική εξέλιξη της συνάντησης δύο ποταμών. Ενώ όταν βρίσκουμε δύο ποταμούς να συναντώνται χτίζουμε πολιτισμούς πλάι τους, ο χείμαρρος μπορεί να πνίξει κόσμο και κοσμάκη.

Vic, η θέση μου δεν είναι απόλυτη όσον αφορά το downloading.

Σύμφωνοι, αλλά απλοποιώντας και λέγοντας αυτή τη φράση, παραμερίζεις τα δυσανάλογα γιγάντια δεινά που αντιμετωπίζει η μουσική βιομηχανία σήμερα, τα οποία καμία σχέση δεν έχουν με το «προβληματάκι» που θα προκαλούσε το tape trading.

Αυτό που είπα είναι ως απάντηση σε αυτούς που ουσιαστικά υποστηρίζουν οτι η μουσική είναι εμπόρευμα και όχι τέχνη (ή περισσότερο εμπόρευμα παρά τέχνη).

Εννοείται πως η ζημιά του tape trading είναι πολυ πολύ μικρότερη από αυτή του downloading, αλλα δε νομίζω πως για τα δεινά της μουσικής βιομηχανίας φταίει μόνο το downloading. Έχει βάλει και η ίδια η βιομηχανία το χεράκι της.

Η άποψη μου είναι κάπου στη μέση. Εκμεταλλεύομαι τα + του downloading, αλλά δεν επιδοκοιμάζω τα - του. Έχω κατεβασμένη μουσική στον υπολογιστή μου, αρκετή βέβαια από αυτή τη μουσική την απέκτησα και στην αυθεντική της μορφή, έχω επίσης και πάρα πολλούς αυθεντικούς δίσκους στη συλλογή μου. Όποιος δεν αγοράζει, αυτός χάνει κατ’ εμέ.

συμφωνω και εγω μαζι σου!!!

ισως γιατι δεν ειναι?

διαβασα μεχρι το ουλριχ… μετα πηγα στην επομενη προταση

δηλαδη ειναι καλυτερα να μην αγοραζουμε καθολου μεχρι να πεσουν οι τιμες απο τα να ακουμε και να προσαρμοζουμε τις αγορες μας?

για αυτο και χρειαζεται το “τεστ ντραιβ”. για να μην σηριζσεσαι τελειως στις κριτικες

ναι αυτο το ρισκο υπαρχει οταν ομως αγοραζεις αρκετα συχνα και ξοδευεις αρκετα λεφτα δεν θες να εχεις αυτο το ρισκο και απο την στιγμη που σου δινει το νετ αυτην την δυνατοτητα την εκμεταλλευεσαι. Πριν το νετ ηταν μεγαλυτερο το ρισκο και εφευγαν αρκετες φορες τσαμπα τα λεφτα. Δεν καταλαβαινω ομως την ερωτηση σου. Λες δηλαδη οτι τα πραγματα ηταν οκ πριν το νετ ας μεινουν οπως ηταν?

-γιατι δεν αντιμετωπιζετε τη μουσικη σαν ενα προιον οπως ολα τα αλλα?
-ισως γιατι δεν ειναι?

Παιδία, είναι όντως πολύ όμορφο να λέμε ότι η τέχνη δεν είναι εμπόρευμα και είναι μάλλον κουτό, όταν κάποιος λέει ότι είναι, να καταλαβαίνουμε ότι εννοεί «η τέχνει είναι μόνο εμπόρευμα». Το γεγονός ότι τη θέλουμε πολύ (=ζήτηση) και κάποιοι μας τη δίνουν και πληρώνονται γι αυτό (σε CD, συναυλίες, ακόμα και δωρεάν link) και προσπαθούν να την κάνουν καλύτερη ώστε να θέλουμε να την αγοράσουμε (=ανταγωνισμός)… Υπάρχει μια αγορά, είμαστε καταναλωτές και κάποιος ζει παίζοντας μουσική. Η μουσική είναι το προϊόν του πνεύματός του και όταν δημιουργεί οικονομική αξία γύρω του, ακριβώς επειδή θέλουμε να το ακούσουμε, γίνεται προϊόν της αγοράς. Ούτε η υγεία «είναι προϊόν», ούτε η φαντασία «είναι προϊόν», ούτε η δικαιοσύνη «είναι προϊόν». Όμως οι γιατροί, οι συγγραφείς και οι δικηγόροι πληρώνονται για αυτά. Αν πάμε τη λογική στα άκρα, όλοι θα έπρεπε να έχουμε δυο δουλειές, η μία να είναι ρομαντική σε σχέση με κάτι που «δεν είναι προϊόν», και να την ξάνουμε δωρεάν, και η άλλη να είναι καθαρά εμπορική…

Μα δεν είπε κανείς μας οτι δεν πληρώνει για τη μουσική που παίρνει. :-k

ωραία συζήτηση και συμφωνώ με Βέγκα

απορίες

κάπου αναφέρθηκε πως “θέλω να ξέρω τι αγοράζω, άρα ακούω τον δίσκο κατεβασμένο κ μετά αποφασίζω”. αν στην ίδια λογική εμπίπτει και ο κινηματογράφος φερ’ειπείν (κ δεν λέω για τα μήλα, γιατί είναι άλλη κατηγορία προϊόντος) έτσι μπορούμε να καταστρέψουμε κ την κινηματογραφική βιομηχανία σε μια νύχτα…

Ναι ρε παιδιά, αλλά λεφτά δεν υπάρχουν. Δηλαδή να κόψουμε τη μουσική τελείως?

@freedom στο tape trading(αν καταλαβα καλα τι ειναι μιας που δεν εχω ζησει αυτες τις εποχες) ειχες ηδη αγορασει την κασσετα και απλα την ανταλλαζες με καποιον αλλο, ενω στο downloading δημιουργεις συνεχως αντιγραφα

@βαγγελης οταν καποιος μουσικος ξοδευει ατελειωτες ωρες σε ενα στουντιο και χρηματα, πραγμα που σημαινει χρησιμοποιηθεν κεφαλαιο επετρεψε μου να πιστευω πως η μουσικη ειναι προιον οπως ολα τα αλλα η τουλαχιστον προερχεται απο παραγωγικη διαδικασια οπως ολα τα αλλα.
οπως ειπε και ο μοντεκριστο με την ιδια λογικη καταστρεφονται ολες οι κινηματογραφικες εταιρειες.
παραδεχομαι ομως πως οι δισκογραφικες δεν κανουν καλη δουλεια οσον αφορα την προωθηση, τουλαχιστον στο rock/metal
δεν ξερω παντως για εσας αλλα προσωπικα οταν κατεβαζω ενα δισκο αισθανομαι ενοχες,

η μουσική δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, για να σου κάνω “ταπ ταπ” στον ώμο με συμπόνια, λυπάμαι… 8O :lol:

Εγώ καθόλου. Διότι: 1. Αν το δίσκο τον βρω το λιγότερο μέτριο, θα τον αγοράσω κάποια στιγμή.

                             2. Θα πάω σίγουρα να δω λάιβ τη μπάντα (επομένως, αμοίβεται από μένα)

Tape trading δεν είναι ανταλλαγή, αλλά αντιγραφή κασεττών. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Έδιτ: Λουκ, σε μένα είναι:p Είναι μη κολλήσεις το μικρόβιο:p

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, οικονομικά στηρίζω τις μπάντες. Γι αυτό και δεν νιώθω άσχημα.

  1. σιγά βρε φρίδομ. όλοι έτσι λέμε, αλλά δεν κάνουμε έτσι. εκτός αν νομίζεις ότι κάθε χρονιά βγαίνει μόνο ένας καλός δίσκος

  2. όταν θα έρθει η μπάντα, θα έχει 80 ευρώ. και μετά θα πεις “σιγά μην τα δώσω στην διδι”

αυτο ακριβως!! με προλαβες
ακομα και να ηταν ειδος πρωτης αναγκης η μουσικη το downloading δεν δικαιολογειται οπως δε δικαιολογειται το κλεψιμο τροφιμων με την προφαση “θα σου επιστρεψω τα χρηματα οταν εχω τη δυνατοτητα”
το downloading ειναι τοσο διαδεδομενο γιατι 1. ειναι ευκολο 2.δεν σε πιανουν 3. δεν καταχωρειται στην συνειδηση ως αξιοποινη πραξη