Οι Metallica στο δρόμο που χάραξαν οι Radiohead;

  1. Όχι, σίγουρα όχι. Αλλά δε κατεβάζω και όλους τους δίσκους που βγαίνουνε. Και τους περισσότερους τους αγοράζω όποτε έχω την ευκαιρία. Κάντε κάτι κι εσείς όμως (όχι το ρόκιν:p), ρίχτε τις τιμές. Στα καινούρια κυρίως.

  2. Θα έχει 80 ευρώ. Αλλά θα τα δώσω. Τα λεφτά που έχω δώσει και που δίνω για συναυλίες είναι πάρα πολλά. Αντι να τα έδινα εκεί, θα μπορούσα να αγόραζα άνετα δίσκους. Αλλά κάνω επιλογές.

ισχυει οταν θες να αγορασεις dvd δεν ισχυει? εκτος και αν ξερεις οτι ο σκηνοθετης π.χ. ειναι εγγυηση και δεν θα απογοηευτεις.
Φυσικα οταν πας κινηματογραφο δεν ισχυει γιατι εκει ειναι διαφορετικα λες “βγαινω εξω, παω με παρεα να περασω καλα” οποτε δεν σκεφτεσαι αν θα τα δωσεις τσαμπα. Οι τιμες πλεον με τα dvd ειναι πανω κατω ιδιες. Ετσι κι αλλιως η ιδεα του κινηματογραφου ειναι να πας να δεις κατι για πρωτη φορα.Γιατι στο κατω κατω καθε ποτε πας κινηματογραφο?. Ομως καθε ποτε αγοραζεις cd h dvd? επισης το cd/dvd δεν θα σου μεινει? δεν θες να ξερεις τι αγοραζεις, να ειναι καλο?
Ενταξει ρε παιδια ας μου πει ενας απο δω οτι ακουει και ψαχνει την μουσικη με τον ιδιο τροπο με πριν και οτι το παρανομο downloading δεν τον εχει βοηθησει. Επισης ταινιες σε DVD αρχισα να αγοραζω απο τοτε που αρχισα να κατεβαζω. Ταινιες π.χ. του Αγγελοπουλου (πριν λιγο καιρο τις εβγαλε σε dvd) και αρκετων αλλων δεν βρισκονται σε dvd ευκολα. Αν ομως κατεβασω την ταινια και μου ρθει μηνυση εκει τι κανω?

Ας σοβαρευτουμε. Το θεμα απο την αρχη δεν ηταν το αν κανει καλο το να αγοραζουμε η αν δεν κανει καμια διαφορα. Το θεμα ειναι να μην φτανουμε στα ακρα. Και ας μην βλεπουμε μονο τις γνωμες των μεγαλων δισκογραφικων και 10-20 καλλιτεχνων που βγαζουν χοντρα λεφτα. Ας ακουμε και τις γνωμες των υπολοιπων (μουσικων) και ας σκεφτουμε τι ειναι πραγματικα καλυτερο για την μουσικη.

Vic δεν ειπε κανενας οτι θελουμε να τα παιρνουμε ολα τζαμπα και οτι δεν θελουμε να πληρωνουμε. απλα πρεπει να βρεθει μια λυση που να ειναι ευνοϊκη για τους περισσοτερους μουσικους (και οχι για τους 10-20) χρησιμοποιωντας ομως τα προνομια του νετ αλλα και συχγρονως να μην στρεφετεαι εις βαρος του καταναλωτη/ακροατη. Οχι επειδη καποιοι ειχαν βολευτει τοσο καιρο με μια ΚΑΚΗ κατασταση, να αρχισουμε τις μηνυσεις και οποιον παρει ο χαρος.

haliseco διαβασε αυτα που εγραψα πριν. αν η μουσικη ειναι προϊον οπως τα αλλα πες μου αν πιστευεις οτι ο κατανλωτης πρεπει να προστατευεται.

μα το προβλημα απο το downloading προκυπτει επειδη η συντριπτικη πλειοψηφια που κατεβαζει τραγουδια δεν ενδιαφερεται να τα αγορασει και θεωρει πως τα απεκτησε φυσιολογικα . Εμενα εκει ειναι η ενσταση μου
Εσυ μπορει να εισαι συνειδητοποιημενος και να αγοραζεις ο,τι σου αρεσει, αλλα εισαι μειοψηφεια.
Φυσικα δεν προκειται να πω πως δεν με βοηθησε το downloading αλλα πιστευω πως πρεπει να βρεθει καποιος αλλος τροπος για να τσεκαρεις ενα δισκο

αυτο ας το σκεφτουν οι καλλιτεχνες. Που το στηριζεις οτι η συντρηπτικη πλειοψηφια κατεβαζει και δεν αγοραζει? και αν ειναι ετσι ποιος σου λεει οτι και πριν δεν ηταν μειοψηφια? Μην κοιτατε τις πωλησεις “μεγαλων” μουσικων μονο. Εδω στην εποχη του νετ και εχουν πουλησει μπαντες οπως οι sigur ros που παιζουν post rock. Και εγω σε ρωταω τι κινητρα εχω να αγορασω ενα cd οταν το εχω ειδη ακουσει και το εχω βρει σκατα. Μηπως φταει κι αυτο?

Haliseco έχεις δίκιο. Ίσως αν το νόμιμο downloading ήταν πιο εύχρηστο και κυρίως πιο φθηνό, να μας πόναγε λιγότερο το να αγοράσουμε μια μπαρούφα. Βέβαια, η τιμή του δεν μπορεί να πέσει, όταν το χρησιμοποιεί τόσος λίγος κόσμος και όταν ο καθένας ανατρέχει στο δωρεάν.

Ειχα πει πριν καιρο πως μια ισως λυση θα ηταν μαζι με την συνδεση στο νετ να πληρωνεις και ενα ποσο για downloading. Καπου πηρε το ματι μου οτι κατι τετοιο συζητιεται αλλα δεν ξερω για ποιον τομεα και πως συγκεκριμενα. Πρεπει να το ειδα στο Σινεμα και δεν μπορω να το βρω τωρα.

το πως η συντριπτικη πλειοψηφεια κατεβαζει και δεν αγοραζει το στηριζω στην προσωπικη μου εμπειρια. μακαρι παντως να ειναι οπως τα λες και να ενισχυονται οικονομικα οι μπαντες για τη δουλεια τους

Έτσι κι αλλιώς οι μπάντες από δίσκους παίρνουν πολύ λίγα, αν δε κάνω λάθος.

δεν νομιζω να μπορει να γινει κατι τετοιο. ποιος θα σου κανονισει πχ ποσο και τι δικαιουσαι να κατεβασεις

εσυ τι θα προτεινες?

:lol: τωρα με επιασες!
δεν ξερω αλλα μου φαινεται καλη ιδεα να υπαρχει δικτυακος τοπος οπου θα μπορεις να ακουσεις δωρεαν ολοκληρο το δισκο (οχι 1-2 τραγουδια τυπου myspace ξεπετες)

ε ναι ολοι θα το θελαν αυτο εκτος απο τις δισκογραφικες και τους μουσικους που στηριζονται στο ονομα τους και στο στανταρ κοινο προκειμενου να πουλησουν. Αυτοι που κανουν τις μηνυσεις δηλαδη

Παιδιά, το τι είναι νόμιμο και τι όχι, το αποφασίζει η κοινωνία. Παλιότερα το ελληνικό κράτος είχε βγάλει νόμο που έβγαζε παράνομα όλα τα ηλεκτρονικά παιχνίδια (μέχρι και το ναρκαλιευτή στα Windows). Αυτό τι σημαίνει? Πως ήταν σωστό και δεν έπρεπε να αντιδράσει ο κόσμος με το τρόπο του?

Η μουσική για μένα δεν είναι προϊόν. Ναι, ο καλλιτέχνης θα πρέπει να βγάζει τα προς το ζειν από τη τέχνη του, αλλά το να διευρύνει κάποιος το πνεύμα του ακούγοντας νέους ήχους δε μπορείς να το κυνηγάς. Το να βγάζει κάποιος κέρδος, τότε ναι. Να το κυνηγάς.

Όπως δε μπορώ να με θεωρήσω παράνομο γιατί διάβασα quotes γνωστών συγγραφέων στο ίντερνετ ή γιατί φωτοτύπισα λίγες σελίδες από ένα βιβλίο κοινωνιολογίας, έτσι δε μπορώ να με θεωρήσω παράνομο γιατί άκουσα νέους ήχους με downloading. Δυστυχώς αυτή τη στιγμή είναι παράνομο, αλλά θεωρώ πως το σωστό θα είναι να πάψει να είναι. Στο κάτω κάτω της γραφής η μουσική είναι μια μορφή παιδείας. Όπως η πρόσβαση στις βιβλιοθήκες και στα πανεπιστήμια της Ελλάδος είναι free, έτσι πιστεύω θα έπρεπε να είναι και το downloading.

Τώρα για το θέμα του τόπικ, μου φαίνεται πολύ γελοίο το συγκρότημα που κυνήγασε τον napster, να βλέπει τώρα τα οφέλη που είχαν οι Radiohead με το In Rainbows και να αλλάζει ρότα και να τον δίνει τζάμπα το δίσκο. Βασικά με πείθει πως μέχρι και οι καλλιτέχνες βλέπουν πως από το downloading οι δισκογραφικές ζημιώνονται κυρίως και όχι οι καλλιτέχνες.

τα βιβλια που διαβαζουμε ή δανειζομαστε απο τις βιβλιοθηκες και τα πανεπιστημια εχουν πληρωθει ομως για να τα εχουν οι βιβλιοθηκες…αρα δεν ειναι εντελως δωρεαν.

και εδώ κάποιος αγόρασε το πρωταρχικό ψηφιακό αρχείο. Δε βλέπω μεγάλη διαφορά…

οποτε μπαινεις στα λογια μου οτι τιποτα δεν ειναι δωρεαν αρα γιατι να ειναι στη μουσικη,που πεφτει και αρκετο χρημα…κανεις δεν μπαινει στο χωρο της μουσικης για τη ψυχη της μανας του ολοι εχουν στο μυαλο τους εστω και λιγο τα λεφτα.

μα δεν κατάλαβες. Η μουσική έχει κόστος. Δεν δημιουργείται τζάμπα. Για να παράγεις ένα CD υπάρχει κόστος. Με την υπεραξία της διαφωνώ και με το υπάρχον πλαίσιο που έχει διαμορφωθεί. Το ίντερνετ όμως και το free downloading ανοίγει πολλούς ορίζοντες κατ’εμέ στον καλλιτέχνη που του επιτρέπουν να υπερκαλύψει αυτά τα κόστη.

Εσύ τι νομίζεις? Τα κείμενα που διαβάζεις στο ίντερνετ δεν έχουν κόστος (π.χ. χρόνου, domain, κλπ)? Κι όμως, εσύ δεν πληρώνεις τίποτα…

με την υπεραξια διαφωνω και εγω.για το free downloading εχω ενστασεις και εννοειται δεν πρεπει να κατηγορουμε καλλιτεχνες που διεκδικουν δικαιωματα τραγουδιων που στο φιναλε ειναι δικα τους.

Τεσπά, η κουβέντα για το αν πρέπει να υπάρχει το ελεύθερο downloading, είναι ανούσια γιατί η πλειοψηφία κατεβάζει αβέρτα! Η κοινωνία το έχει αφομοιώσει πλέον ως κάτι φυσιολογικό.

Οι πολέμιοί του πέρα από θεωρίες περί πνευματικών δικαιωμάτων και ότι “δεν είναι σωστό για τον καλλιτέχνη” θα πρέπει κάποια στιγμή να μας πουν και τι προτείνουν. Να κλείνουμε φυλακή όσους κατεβάζουν? Να βάζουμε πρόστιμα? Να αποσυρθεί το ADSL? Τι?

Αυτοί δεν δικαιούνται να λέγονται μουσικοί τότε.