Metallica`s bassists

Cliff για το headbanging :lol:

Clifford Lee Burton.Δεν ειχαν αλλο μπασιστα οι Metallica.
Διοτι οπως θυμαμαι αυτη η μπαντα διαλυθηκε λιγο μετα
τις 27 Σεπτεμβριου 1986 μετα τον θανατο του εν λογω κυριου.
Κυκλοφορησαν 3 demo&3 full lenght albums και εμειναν στην ιστορια.

Ο Clifford Lee Burton εδιωξε τον επονομαζομενο ως “Θεο”
απο το θρονο των ουρανων και πηρε τη θεση του.η γνωστη
προσευχη-επιτυχια εχει αλλαξει πλεον και παει καπως ετσι:
“Πιστευω εις εναν Cliff πατερα μπασοκρατορα
ποιητη τραγουδιων και ριφ
σολο και τραγουδιων μεγαλων…”

R.I.P. Master…

Newsted ! ταιριαζε πολυ σαν παρουσια με το συγκροτημα, γενικοτερα εσκαγε πολυ θρασας…

Cliff Burton = Master of puppets!!!

Κατ αρχάς, ο Newsted είναι ψέμα μέγα. Είτε γιατί δεν τον αφήνανε, είτε γιατί δεν μπορούσε, δεν έχει δώσει τίποτα μουσικά. Οι μπασογραμμές του είναι μετριότατες, απλοϊκότατες και άνευ ουσίας. Ο κόσμος τον συμπαθεί, γιατί είχε αρκετά επιβλητική σκηνική παρουσία, γιατί συνόδευσε τους Metallica για πολλά χρόνια και στην πιο προβεβλημένη τους περίοδο και τέλος γιατί εκπέμπει κάτι το τίμιο ως φυσιογνωμία. Έτσι είμαστε εμείς, μπεσαλής να είναι κι ας μην παίζει τίποτα.

Από την άλλη ο Burton ήταν πολύ καλός μπασίστας και ακόμη καλύτερος συνθέτης. Ο θάνατός του στιγμάτισε την ιστορία των Metallica, αλλά ομολογουμένως έχει αγιοποιηθεί και ο μύθος του έχει τραφεί από τη λάμψη της συνέχειας (όπως πάμπολλες άλλες ροκ περιπτώσεις). Είναι φυσικό να έχει την αγάπη μας.

Τέλος, ο Trujillo είναι μακράν τεχνικά καλύτερος και από τους δύο. Ας μην ασχοληθούμε με τη σύγκρισή του με τον Burton όπως θα είχε εξελιχθεί, αν ζούσε, είναι γραφική υπόθεση και ανούσια. Πάντως, ο Trujillo είναι σήμερα ο πιο καταρτισμένος μουσικός, από τα τέσσερα μέλη των Metallica, και πιστεύω ότι για αυτόν ακριβώς το λόγο θα γίνει πιο σεβαστός από τους υπόλοιπους και θα συμμετέχει όλο και πιο πολύ στη σύνθεση. Ο λόγος που δεν τον ψηφίζουμε στο poll είναι ότι τον αντιμετωπίζουμε ακόμη σαν «ξένο σώμα» και γιατί ο μέσος Έλληνας μεταλλόφρων δε σηκώνει πολύ αυτής τη skate νοοτροπία.

Παρεμπιπτόντως, επισημαίνω ότι όταν ένας άνθρωπος φέρει φυσικά χαρακτηριστικά νοτιαμερικανού ιθαγενή και κάποιος επιμένει να τον αποκαλεί «πίθηκο», παντού στη γη (εκτός από την Ελλάδα) αυτό θεωρείται ρατσιστικό σχόλιο. Παντού!

Επίσης σημειώνω ότι, πρακτικά, μπασίστες των Metallica υπήρξαν και οι Ron McGovney και Bob Rock.

Γιατί ποιος σου πε ότι τον αποκαλούμε πίθηκο επειδή έχει χαρακτηριστικά νοτιοαμερικάνου ιθαγενή ?

Δεν γράφω πουθενά τη λέξη «επειδή».

Μάλιστα.Δηλαδή από μόνο του είναι ρατσιστικό να χαρακτηρίζεις κάποιον άνθρωπο με Νοτιο-Αμερικάνικα χαρακτηριστικά ως πίθηκο?Δηλαδή άμα πεις σε κάποιον Κινέζο ή Έλληνα ότι είναι πίθηκος , παύει να ανήκει στο ρατσισμό αυτή η ενέργεια ?
Εγώ πιστεύω ότι απλά να αποκαλείς(*) οποιονδήποτε άνθρωπο πίθηκο, είτε είναι άσπρος είτε μαύρος είτε καφέ με κίτρινες αποχρώσεις ΔΕΝ είναι ρατσισμός.

*Edit : Να τον αποκαλείς όχι για την εξωτερική του εμφάνιση , αλλά για το πως κινείται/φέρεται…

Edit #2: και τι είναι ? απλός χαρακτηρισμός. Πως μπορεί εμένα κάποιος να με πει βλάκα!?! Είναι ρατσιστικό αυτό? Και ο Keith Richards σαν ουρακοτάγκος είναι (και ήταν) . Είμαι ρατσιστής ?(χμμμ ντάξει όντως αυτό αναφέρεται μόνο στην εξωτερική του εμφάνιση σε αντίθεση με τον τρουχίλο που έκανε/δεν-ξέρω-αν-ακόμα-κάνει τις άθλιες γκριμάτσες)
Anyway σταματάω εδώ γιατί είναι και οφφτοπικ.
Τέλος μία συμπλήρωση να κάνω (δεν έχει άλλη , μα το θεό).Η λέξη “ρατσιστής” αν δεν κάνω λάθος βγαίνει από το αγγλικό “racist” που είναι παράγωγο του “race” δηλαδή “φυλή”.Το να θεωρώ εγώ τον Trujillo (πιο ακριβές παράδειγμα θα ήταν αυτό με τον Richards, γιατί βγάζω συμπέρασμα καθαρά και μόνο από φάτσα) πίθηκο , δεν είναι ρατσιμός (στην περίπτωση μας κάποιος χαρακτηρισμός με βάση τη φυλή), αλλά προκατάληψη, για το μόνο λόγο του ότι δε θεωρώ όλους τους Νοτιο-Αμερικάνους πιθήκια. Είδα σε βίντεο τις κινήσεις του και έβγαλα ότι κάνει σαν πίθηκος. Οι κινήσεις των 2 άλλωστε είναι περίπου όμοιες.Πιο καλό θα ήταν να αντικαθιστούσες στο ποστ σου τη λέξη “ρατσισμός” με “προκατάληψη”! Δεν έχω κανένα πρόβλημα το πως θα με χαρακτηρίσει κάποιος που δεν ξέρω. Απλά “ρατσιστής” σημαίνει κάτι διαφορετικό από το “προκατειλλημένος”(στο μυαλό μου τουλάχιστον) Εννοείται ότι ο ρατσιστής είναι προκατειλλημένος, αλλά δε συμβαίνει το αντίθετο πάντα. :wink:

Να που αθέτησα τον όρκο μου (και πεθαίνει ο Θεός…).Καταρχάς για να μη νομίζουν κάποια ότι διόρθωσα πράγματα εξ’ αιτίας του επόμενου ποστ του Βικ Βέγκα (#30 19:33) η μόνη διόρθωση που έκανα είναι να μπολντάρω την τελευταία πρόταση(κάτι που έγινε στις 19:38 ).Και κάτι άλλο μπας και γίνω πιο κατανοητός.
Αν πω ότι όλοι οι αυτοί που έχουν φάτσα-χαρακτηριστικά ίδια με του Keith Richards είναι εγκληματίες, αυτό θα είναι ρατσιστικό.
Αν πω ότι όλοι αυτοί που έχουν φάτσα-χαρακτηριστικά ίδια με του Keith Richards είναι σαν ουρακοτάγκοι δε μπορεί να είναι ρατσιστικό ,
γιατί αν πάρεις να συγκρίνεις τα χαρακτηριστικά ενός Richards-Clone και ενός ουρακοτάγκου θα βρείς πιο πολλά σε σχέση με αυτά στην περίπτωση που θα συγκρίνεις τον Igor Cavalera με έναν ουρακοτάγκο.
ΤΕΛΟΣ (ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ)

ψήφισα Burton.

Edit Count : 13

Δεν ξερω ποσο συμμετειχε στη συνθεση ο Burton αλλα ποτε δεν κααλαβα γιατι θεωρειται τοσο καλος μπασιστας.Απο κατι λαιβ σολο και κομματια που εχω δει μου φανηκε απιστευτα βρωμικος αλλα και αχρονος σε φασεις (περιμενω κραξιμο,αλλα αυτη ειναι η αποψη μου)

@Έπιταφ: Το τρομαχτικό είναι ότι μας φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό. Τόσο χαμηλός είναι ο δείκτης της ευαισθησίας, ως προς το θέμα του ρατσισμού. Τέλος πάντων, δεν θα επεκταθώ, γιατί θα βγούμε εκτός θέματος.

@JimmyPage: γιατί κράξιμο;

Γιατι εθιξα τον Cliff :stuck_out_tongue:

λοιπον…εγω ψηφησα μπαρτον…απλα…θελω να επεμβω σε μερικους που σχολιαζετε τεχνικες κτλπ μουσικων…το Δυσκολο και το τεχνικο δν ειναι παντα το ωρεο…εγω προσωπικα θα προτιμουσα να ειχα εναν μπασσιστα στην μπαντα μου σαν τον Νιουστεντ…ο οποιος ναι μεν δν παιζει κατι σπουδεο,ουτε συνεισφερει μουσικα οσο καποιος αλλος αλλα εχει μια ενεργεια που τοτε τεριαζε τελεια με το υφος των μεταλλικα,παρα να εχω ενα λελεκι(δεν αναφερομαι στον μπαρτον) ο οποιοσ ναι μεν να παιζει παππαδες αλλα να καθεται σε μια γωνια σαν το πεθαμενο,στα λαιβ να μην κουνιεται και στον ελευθερο του χρονο να ασχολειτε με γλυπτικη…οι μεταλλικα τοτε ηθελα καποιον με ATTITUDE …και αποτι φαινετε το βρηκαν στον νιουστεντ…Μπαρτον ψηφισα γιατι ηταν και καλος μπασσιστασ αλλα και με στυλ :stuck_out_tongue:

Θα βγούμε λίγο off topic αλλά: Έχεις δίκιο σε αυτά που λες περί ρατσισμού και ειδικά το μαυρισμένο είναι πολύυυυυ μεγάλη αλήθεια μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει… Ο Trujillo πάνω στην σκηνή κινείται σαν πίθηκος και γι’ αυτό ο Έπιταφ τον αποκάλεσε έτσι. Δεν υπάρχει κανένας ρατσισμός…

ψηφισα τον Ιασωνα γιατι ειναι καλουλης κ’ αγαπαμε black album:D

Jason για την εισαγωγή του My friend of Misery και τα πορωτικά φωνητικά! :smiley:

Τι το κακο εχει η γλυπτικη?:-k Τεσπα για μενα το μουσικο κομματι ειναι πανω απο ολα(και δεν εννοω ο αλλος να ειναι τεχνηταταρας αλλα να εχει αυτο που πρεπει για το στυλ που παιζει -μουσικα παντα-)

Πολύ άδικο το αποτέλεσμα για τον Rob έπρεπε να τον είχα ψηφίσει, δυστυχώς ψήφισα την τελευταία επιλογή.

Cliff, γιατί με εκείνους τους Metallica μεγάλωσα, εκείνους γούσταρα και εκείνα τα άλμπουμ ήταν αποκάλυψη για το metal. Μετά το Βlack album, ξενέρωσα εντελώς, αν και δεν μπορεί να φταίει ο Ιάσων για αυτό…

Προβλέψιμο θρέντ μια και ο Κλιφ ειναι ούτως η άλλως δικαιωματικά στην πρώτη θέση και χωρίς να ψηφίσουμε… :bow2: Burton φορέβα
εδιτ: οντως αδικο το αποτελεσμα για τον ρομπ στην περιπτωση που ο κλιφ δεν ηταν μεσα στις επιλογεσ θα ψηφιζα τον ρομπ, σαν μουσικο τον προτιμω και τον εκτιμω ιδιαιτερα.

Προφανώς Cliff Burton.Γιατί;Anesthesia(ναι,αυτό που ακούς είναι μπάσο)Creeping Death,Call of Cthulu,The thing that should not be(έμαθε στους άλλους στην μπάντα για κάποιον εν ονόματι H.P.Lovecraft)For Whom the Bell Tools(το βιντεάκι απο το live στο Cliff 'em all τα λέει όλα) και Orion(οργασμός…)Μετά,όποιος και να ερχόταν…