Metallica split

__Τελικά -ειδικά τώρα που το πράγμα έχει ωριμάσει μέσα μου- πιστεύω πως καλά κάναν και τον κυκλοφόρησαν το δίσκο. Ασχετα με το αν θα προτιμούσα κάτι καλύτερο. Αν δε τα κάνουν αυτά οι Metallica (που έχουν λύσει και το οικονομικό) ποιοί θα τα κάνουν; Ας κάνουν ότι θέλουν. Αυτό δε θέλουμε κι εμείς απο τους μουσικούς μας; Γουστάρουμε κάποιο νέο συγκρότημα γιατί τους γράφει όλους και παίζει όπως γουστάρει κι έτσι φέρνει την ανατροπή και την ανανέωση. Μετά γινόμαστε οπαδοί και θέλουμε να παίζουν πάντα όπως έπαιζαν τότε που ΕΜΑΣ μας άρεσαν. Ε, ώρες - ώρες θέλουμε πολύ ξύλο!

__Ας παίξουν όπως γουστάρουν, τι πιο τίμιο; Τώρα εάν θα το γουστάρουμε ή εαν θα αγοράσουμε το δίσκο… είναι άλλο θέμα.

Πέστα!!! :wink:

Πάντως πλάκα στην πλάκα, ένα χρόνο παρά 3 μήνες μετά το St.Anger και ακόμη με αυτό ασχολούμαστε!!!

ΥΓ: Είναι δισκάρα ρεεεεεεεε!!!

Απλά είναι το πιο αμφιλεγόμενο album μιας ιστορικής μπάντας, όχι ένα από τα κορυφαία της… Για αυτό το συζητάμε ακόμα…

Den einai thema antigrafis einai thema epirrown i akoma kai ksekinimatios kapoiou yfous pou dinei idees kai empnefsi se alla group na dimiourgisoun i na dimiourgithoun
opos kai oi Sabbath einai to ksekinima sxedon olou tou metal ,pou kai aftoi piran idees apo allou k.o.k
Den antegrapsan pote oi sepultura tous sabbath kai tous motorhead alla panta tous aneferan san epirroes right??

Kοίτα το συγκεκριμένο band οι NIGHTWISH δεν έχουν αναφερθεί πότε στους metallica ούτε καν ακούνε metallica…Δεν το ανοίγω χώρις να ξέρω…Αν θες να μάθεις οι NIGHTWISH έχουν επηρεαστεί από GATHERING,STRATOVARIUS,CHILDREN OF BODOM,SENTENCED…Kαι πολλά άλλα…Αλλά σε καμία μα καμία περίπτωση δεν έχουν αναφέρει Metallica…Δηλαδή τρομερό είναι να μην ακούνε Metallica!!!O καθένας έχει διαφορετικά μουσικά γούστα…Δεν μπορώ να καταλάβω επειδή έχουν χρόνια στη μουσική πάει να πει ότι στάαααανταρ όλες οι μπάντες θα έχουν επιρροές απο Μetallica???Ντάξει ΕΛΕΟΣ… :twisted:

Οτι και να λέμε οι Metallica είναι (ήταν μαλλον) ένα πολύ σπουδαίο συγκρότημα που επηρέασε όλες τις μετέπειτα γενιές… Αυτό είναι το μόνο σιγουρο. Αν δεν υπήρχαν οι Metallica ίσως… λέω ίσως να μην υπήρχαν οι Sentenced kai oi Stratovarius που είναι οι επηροές των Nightwish!
Μπορεί να μην επηρέασαν αμεσα τους Nightwish αλλα επηρέασαν όλο το ρεύμα του Μetal… 8)

Γιατί το πήρες προσωπικά Ice_Queen…;
Οι Sentenced, οι Gathering, οι Stratovarius, δε θα έπαιζαν αν δεν έπαιζαν πριν από αυτούς μπάντες σαν τους Metallica!
Όπως και οι Metallica δε θα έπαιζαν ποτέ αν δεν υπήρχαν πριν από αυτούς άλλοι…

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάθε topic στο οποίο συμμετέχεις να περιστρέφεται γύρω από τους Nightwish, για τους οποίους προσωπικά χέστηκα τι ακούνε… (Sorry για το επιθετικό ύφος πάντως)

Metallica all the way \m/

Κάλα μας κοροιδεύεις??? 8O 8O Εσύ το ξεκίνησες με τους NIGHTWISH εγώ δεν αναφέρθηκα ποιο πριν…Κοίτα πρώτα τι γράφεις και μέτα πέξτο δήθεν κακός…Και αν δεν γουστάρεις τους NIGHTWISH δικαίωμα σου…Δεν μπορούμε να ακούμε όλοι τα ίδια…Και δεν το πήρα προσωπικά απλά μια αλήθεια είπα…Αν σου προκαλούν θυμό ή ότι αλλό τα posts μου μη τα κοιτάς…Δεν σε έβαλα με το ζόρι να απαντήσεις… :twisted:

Whatever, το βουλώνω γιατί δε λέει.-

Sorry pou to sunexizw twra,alla sto teuxos martiou tou vretanikou metal hammer,periergws,shmera eida oti exei afierwsei mia selida stous Nightwish kai lei :" What you will get:Mountainous,glacier-like melodies,Metallica-style guitars jostling with pulsating keyboards,…".

Telospantwn,genikotera de vlepw to logo na tsakwnomaste gia to pies einai h den einai oi epirroes kathe mpantas,mias kai to olo thema einai polu,para polu sxetiko,kai den einai kati gia na tsatizesai outws h allws.

Akoma kai an o Unholy dld kathgorouse tous Nightwish gia antigrafh,oute pali tha aksize ton kopo to thema,se tetia zhthmata den vgazeis akrh pote.

Bρε καλό μου αυτά είναι σχόλια του συντάκτη μάλλον…Βασικά εγώ δεν είπα ότι άλλα bands δεν έχοθν εππηρεαστεί απο metallica και ούτε απέκλεισα το ενδεχόμενο…Αλλά επειδή τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά τους NIGHTWISH και την πορεία τους και τις επιρροές τους δεν έχει γίνει αναφορά στους metallica…Αλλά δεν είναι μόνο οι metallica στην μέταλ μουσική…Δεν έχω κάτι μαζί τους και βασικά εγώ για πλάκα το είπα το σχόλιο στην αρχή αλλά μάλλον εδω μέσα λίγοι καταλαβαίνουν…Και επειδή τυχαίνει να είναι οι NIGHTWISH το band που έχω κόλλημα και γουστάρω και δεν αρέσει σε κάποιους να βρίσκουν αφορμή να λένε τα δικά τους…Εγώ δεν έχω καμία μα καμία όρεξη να έρχομαι σε διαμάχη αλλά αυτή την φορά την ξεκίνησε άλλος…Και χώρις να ξέρει κατηγορεί…Έγω πάντως αν δεν ήξερα για τους NIGHTWISH δεν θα μίλαγα…Όπως ο κα8ένας εδω μέσα έχει ένα τοπ band και γνωρίζει πολλά γι αυτό έτσι κ γώ…Πάντως μερικοί να δέχονται και τις απόψεις άλλων και να διαφωνουν με επιχειρήματα και όχι με αερολογίες…

ps:Aυτό to post δεν έχει να κάνει με τον Noisy Niagara… :twisted:

Μια παρένθεση αγαπητή Ice_Queen…

Ο Empu έχει εππιροές Metallica! To έχει πεί ο ίδιος!

Και αν προσέξεις και μερικά θεματάκια στα riffs του είναι λίγο Metallica style! Είμαι κιθαρίστας γι’αυτό στο λέω!

Epeidh auto mallon me mena exei na kanei :stuck_out_tongue: ,nai,ennoeitai oti auta einai sxolia tou suntakth,alla the point I wanted to make,gia na ta lei o suntakths shmainei oti kapoio logo tha exei,kati tha exei parathrhsei,prwsopikh tou apopsh vevaia,alla na,opws kai o Powerslave apo panw :stuck_out_tongue:

ps:Aυτό to post δεν έχει να κάνει με τον Noisy Niagara… :twisted:

Eimai Thn :twisted:

Εγώ απλά μετέφερα τα λεγόμενα του Tuomas Hollopainen…Που είναι ο leader…Τεσπα ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει… :twisted:

Diavasa ola auta pou grafete edw. E na min ekfrasw kai tin dikh mou gnwmh? Oxi, tha eleipa :stuck_out_tongue:
Loipon, prwta ap’ola, an den uphrxan groups opws MetallicA kai Iron Maiden, den tha anaptussotan h skhnh tou metal kai den tha akouge kaneis groups opws Nightwish (kai kaneis den eipe oti epireastikan amesa apo tous MetallicA p.x.). Poso mallon, an den uphrxan groups opws Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin, Queen (tote den tha milousame kan gia metal skhnh). Gia ayto, kalo einai na melethsoun merikoi/es tin istoria tis rock kai tou metal :stuck_out_tongue:
Epishs, opoios katalavainei stoixeiwdws apo mousikh, tha kserei oti to St. Anger einai diskara reeeeee!!! Kai as min exei solos (mia fora gia allagh kalo einai) kai as einai xalia ta drums tou lars stin studio hxografish (parolo pou egine epitides, alla etsi k alliws siga ton drummer lol). Oi MetallicA exoun tin oikonomikh pleon anesh na grafoun oti mousikh goustaroun kai ta exoun ola kai olous grammena pia. Maggia tous. Egw (opws kai oi perissoteroi true Metalli-fans) sunexizw na tous goustarw, giati einai apo ta liga group pou katafernoun na ekselissontai sunexeia.
Barethika na grafw alla twra. next time. METALLICA RE AIDOIAAAAAA

Metal \m/

St_Anger όπως έγραψες και εσύ για Queen,Pink Floyd και bla bla αυτό προσπαθούσα να πω αλλά κάποια κολλημένα μυαλά που το παίζουν open
minds δεν δέχονται αντιρρήσεις!!Δεν είναι μόνο οι Metallica που βοήθησαν στην εξέλιξη αλλά και πολλά άλλα μεγάλα ονόματα…Αυτό ας το καταλάβουν μερικοί…Ας καταλάβουν κάποιοι εδω μέσα ότι δεν ακούω μόνο Nightwish…Τεσπα ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ Κάφροι… :twisted:

Προσωπικά σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε προσβάλω Ice_Queen.
Εχεις απολυτο δίκιο σε αυτό που λες για τα συγκροτήματα που επηρέασαν τον σκληρό ήχο… Anyway ακρη δεθα βγάλουμε νομίζω γιατι ολοι λεμε το ιδιο πράγμα με αλλα λόγια… ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ Καφρούλα!! :stuck_out_tongue:

Xalaroste ligo re paidia me tous Metallica. Entaksei den leo, kalo sygrotima…

Alla an den ypirxan autoi, tha ypirxe kapoios allos na epireasei ta simerina sygrotimata.

Pou se teliki analysi, an theoreite tin simerini katastasi stin mousiki kali, tote tha eprepe na ntrepeste pou lete oti oi Metallica epireasan oli tin mousiki skini.

ξαναδιαβασε το μπας και καταλαβεις τι εγραψες…