Metallica split

ξαναδιαβασε το μπας και καταλαβεις τι εγραψες…[/quote]

Mia xara katalavaino ti egrapsa. An esy exeis kollima me Metallica kai den theleis na katalaveis einai diko sou thema…

Δεν εχω κανενα απολυτως κολλημα με τους Metallica για να μην θελω να καταλαβω.

Απλα δεν ειμαι συμφωνος με την γενικοτερη αποψη:“Ελα μωρε, αν δεν υπηρχαν οι ταδε θα υπηρχαν καποιοι αλλοι που θα κανανε οτι και οι ταδε”
Για μενα μια τετοια αποψη ειναι λαθος για πολλους και διαφορους λογους.

Και τελος δεν καταλαβα το τελευταιο που ειπες,> Δηλαδη ολη τη μουσικη σκηνη του σημερα την επηρεασαν μονο οι Metallica, η σημερινη μουσικη ειναι χαλια αρα και οι Metallica δεν λενε πολλα???

Για εξηγησε μου…

Xairomai.

Kalws, apla den symfonoume edo. Gia mena yparxoun ametrita sygrotimata. An den fanei ena tha fanei kapoio allo. Etsi apla.

Den ennoousa auto se kammia periptosi. Oi Metallica einai ena poly kalo sygrotima kai tous sevomai apolyta oson afora tin mousiki tous alla oxi oson afora alles apofaseis typou Napster (to opoio vevaia den exei kammia sxesi me tin sizitisi mas opote min ormiksete oloi na giouxarete…).

Auto pou ithela na peraso san minima einai oti oi Metallica den euthynontai gia tin simerini mousiki skini. Mporei na epireasan kapoia (isos kai arketa) sygrotimata alla oxi osa pistevoun oi opadoi twn Metallica.

egw den katalabainw gia poio logo na kse8apsete 8ema mhnwn, gia na ginei flame.
eleos

Δεν εγινε καποιο flame. Απλα οπως αποδειχθηκε σε μια συγκεκριμενη αποψη διαφωνουμε ενω σε καποια αλλα σημεια συμφωνουμε. Αποψεις ειναι αυτες.

Αντε ρε ξεκολληστε πια με τους Metallica…καναν οτι καναν αλλα το μαγαζι παει full για κλεισιμο. Το οτι ηταν ενα απο τα κορυφαια στο speed/thrash, ναι ηταν αλλα απο εκει και περα τιποτα, ειδικα τα τελευταια χρονια που αρχιζουν να μας τα πρηζουν. Και μου μη μιλησετε για προοδο γιατι προοδος εστι Paradise Lost, Fates Warning κλπ κλπ.

Δεν θα σου μιλησω για προοδο, θα σου πω οτι παντα κανανε κατι το διαφορετικο. Και αυτο αν μη τι αλλο θελει στομαχι. Οχι σαν κατι αλλους…
Και μπορει σε εσενα να μην σου αρεσε το τελευταιο τους αλλα ξερω αρκετους που τους αρεσε. Οποτε δεν μπορεις να μιλησεις για κλεισιμο, ασε που στις συναυλιες γ…νε.
Το αν παει για κλεισιμο λοιπον η οχι ασε να το δειξει ο χρονος(προσωπικα πολυ αμφιβαλλω)

Etsi akrivos. Oute malosame, oute vristikame.

Ekfrasame kapoies apopseis omorfa kai oraia.

Το κατι το διαφορετικο δεν ειναι παντα και επιτυχημενο, αλλα αποτελει στοιχειο προοδου. Οι Metallica ως ενα σημειο τα καταφερανε, αλλα πιστευω οτι δεν αντεξανε την επιτυχια. Πολλοι προσπαθησαν να κανουν κατι το διαφορετικο και περασαν απαρατηρητοι. Η περιπτωση των Metallica ειναι λιγο ιδιαζουσα ομως. Στα live μπορει να γαμανε αλλα με τραγουδια της μισης δισκογραφιας τους. Φιλε αν παιζανε μονο τραγουδια απο τα τελευταια αλμπουμ θα τρωγανε κραξιμο. Και οι ιδιοι το ξερουν πολυ καλα αυτο. Τις πρωτες δουλειες τους τις γουσταρω πολυ, αλλα απο εκει και περα λιγο με εχουν συγκινησει, ιδιαιτερα οταν αυτη η κατασταση διαιωνιζεται. Δυστυχως συνεδεσαν το ονομα τους με το marketing και την εμπορευματοποιηση. Δεν ξερω αν το ηθελαν οι ιδιοι αυτο η οχι, αλλα αυτο φαινεται. Δεν ειναι τυχαιο οτι οι πιο φανατικοι οπαδοι τους ειναι αυτοι που τους κανουν την κριτικη…

Οπως σου ειπα και πριν αυτο ειναι η αποψη σου. Εγω γουσταρω παρα πολυ και τα Load Reload οπως και το St Anger αλλα σε δεδομενες φασεις. Οσο για την εμπορευματοποιηση επετρεψε μου να διαφωνησω. Οχι γιατι ποτε δεν ενδιαφερθηκαν για το χρημα αλλα γιατι υπαρχουν παρα πολλα συγκροτηματα που ειναι πολυ χειροτερα απο αυτους στην εμπορευματοποιηση(ονοματα δεν λεμε γιατι θα γινει πολεμος) αλλα και γιατι οπως εγραψα στο προηγουμενο post μου, κανανε παντα κατι διαφορετικο. Με αλλα λογια δεν εβγαλαν αλλα 5 Black album ωστε να γινουν πιο πλουσιοι και απο τον Bill Gates.
Αλλα ρισκαραν μανοντας την καβλ… τους

Τες-πα περι ορεξεως…

Αυτό πρέπει να είναι ένα από τα πιο πολυσυζητημένα θέματα… πράγμα που δείχνει και την ΤΕΡΑΣΤΙΑ αξία των Metallica… Η μουσική χωρίς τους Metallica θα ήταν σίγουρα πιο φτωχή… γιατί ότι κι αν έχετε εναντίον τους σίγουρα ποτέ δεν οδήγησαν τη μουσική κατάσταση διεθνώς προς το χειρότερο… Και πάντα εξελίσσονταν… το αν προόδευαν είναι στην κρίση του καθενός (και στο γούστο του καθενός) και η εξέλιξή τους ποτέ δεν έγινε βάση της άνα περιόδους “δημοφιλείς” μουσικές… (και ας μην ακούσω για nu-metal και St.Anger…)

To αν οι Metallica “τελείωσαν” ή όχι θα το κρινει η επόμενή τους κυκλοφορία και όχι το St.Anger, ας περιμένουμε κάνα 2-3 χρόνια ακόμα και τότε ας ξαναμιλήσουμε…

Άλλωστε μην ξεχνάτε πως πολλοί από αυτούς που έθαβαν το Load αναγνωρίζουν πια πως είναι πάρα πολύ καλός δίσκος…

Καλα συμφωνω οτι ο καθενας εχει τις αποψεις του και ειναι σεβαστο αυτο.
Αλλα κανεις δεν αναρωτηθηκε οταν οι Metallica μετα απο 5+ χρονια απραξιας και πολλων δηλωσεων περι επιστροφης στον παλιο τους ηχο, αυτο παραμενει ακομα ονειρο απατηλο.
Δηλαδη μπορεις να συγκρινεις τις πρωτες δουλειες με τις τελευταιες;
Παρολαυτα οσο και αν ειναι κατι υποκειμενικο, οπως η προοδος, υπαρχουν και καποια μετρα συγκρισης.

Το St. Anger είναι πράγματι επιστροφή στις ρίζες… Είναι γρήγορο, επιθετικό και χτυπιάρικο, ακριβώς όπως το Kill 'Em All… Και εδώ φαίνεται η εξέλιξη… Δεν έκαναν ένα 80s Speed/Thrash album αλλά επέστρεψαν στις ρίζες τους κάνοντας ταυτόχρονα “εξέλιξη” σε νέο ήχο… Metallica RULE! :twisted:

Εξέλιξη ? Ποια εξέλιξη ? Επιστροφή , ποιά επιστροφή ? νέος ήχος ? Γιαννάκη βγάλε τις παρωπίδες , και μην συγκρίνεις το έκτρωμα αυτό με το kill em all … έλεος δλδ.

Πάρτο απόφαση οι Metallica και οι όποιοι Metallica έχουν πάρει την κατιούσα , καμμία το τελευταίο καλό που βγάλανε ήταν το Load , μετά απο αυτό το σκοτάδι πλανάται απειλητικά πάνω απο τα κεφάλια τους

Εξέλιξη ? Ποια εξέλιξη ? Επιστροφή , ποιά επιστροφή ? νέος ήχος ? Γιαννάκη βγάλε τις παρωπίδες , και μην συγκρίνεις το έκτρωμα αυτό με το kill em all … έλεος δλδ.

Πάρτο απόφαση οι Metallica και οι όποιοι Metallica έχουν πάρει την κατιούσα , καμμία το τελευταίο καλό που βγάλανε ήταν το Load , μετά απο αυτό το σκοτάδι πλανάται απειλητικά πάνω απο τα κεφάλια τους[/quote]

Αν και ψιλοσυμφωνώ μαζί σου Ξέρεις που ειναι το γέλιο φίλε…?
Το οτι το Load ειναι καλός δίσκος ( για την ακρίβεια δισκάρα απο τις λίγες) το λές τώρα… Θέλατε όλοι 10 χρόνια να το διαπιστώσετε… κάλιο αργά όμως…

Για το Load εγω πάντα το έλεγα για μενα ειναι ο πιο Ηeavy και πιο βαρύ έχουν κάνει και πόσο μάλλον που έχω παρακολουθήσει την πορεία τους απο την αρχή αρχή

Ρε παιδια ας μην ξεχναμε οτι οταν μιλαμε για μπαντες μιλαμε για ανθρωπους και οχι για μηχανες. Αυτο στο St. Anger ακουγετε. Τα σπασανε για να μην τα σπασουν μεταξυ τους. Το album αυτο ηταν η “ψυχοθεραπεια” τους. Ειναι αλλωστε γνωστο πως πριν φυγει ο Hetfield το υλικο ακουγονταν διαφορετικο. Εγω λεω ας περιμενουνε το επομενο για να δουμε αν πηραν ή οχι την κατιουσα…

Οσο για το Load ξερω παιδια που το θαβανε και τωρα το προσκυνανε…

Εξέλιξη ? Ποια εξέλιξη ? Επιστροφή , ποιά επιστροφή ? νέος ήχος ? Γιαννάκη βγάλε τις παρωπίδες , και μην συγκρίνεις το έκτρωμα αυτό με το kill em all … έλεος δλδ.

Πάρτο απόφαση οι Metallica και οι όποιοι Metallica έχουν πάρει την κατιούσα , καμμία το τελευταίο καλό που βγάλανε ήταν το Load , μετά απο αυτό το σκοτάδι πλανάται απειλητικά πάνω απο τα κεφάλια τους[/quote]

Το St. Anger μου αρέσει περισσότερο από το Kill 'Em All…

Ακόμα το Load είναι το τελευταίο album που βγάλανε… Το Reload δεν ήταν νέο album αλλά περιείχε τα κομμάτια που δε μπήκαν στο Load και λογικό είναι να υπάρχουν πολλά “fillers”. Το St. Anger ήταν απλά ένα jamάρισμα, μια εκτόνωση θυμού, όχι προσπάθεια να γράψουνε κομματάρες… Το νέο album θα είναι ουσιαστικά το επόμενο του Load και θα δεις πόσο θα σπέρνει… 8)

Επίσης έχω 40 δευτερόλεπτα από το Dead Kennedy Rolls, ένα από τα κομμάτια στα οποία δούλευαν το 2001 πριν κάνει αποτοξίνωση ο James και πριν προσλάβουν τον ψυχολόγο και γίνει ότι έγινε. Αυτό το κομμάτι λοιπόν φαίνεται γαμάτο και καμία σχέση με το St. Anger στυλ… Μετά όταν έγινε η αποτοξίνωση, η ψυχοθεραπεία κτλ. παρατήσανε τα κομμάτια στα οποία δούλευαν και τα’σπασαν με το St. Anger για να μη σπάσουν μεταξύ τους…

Υπομονή λοιπόν να βγει ο πραγματικός διάδοχος του Load και μετά λες αν έχουν πάρει την κατιούσα… 8)

Btw Reload & St. Anger είναι γαμάτα… Αν και το Reload είναι το λιγότερο καλό από όλα τα albums μαζί με το Kill 'Em All… RTL & MOP τα καλύτερα…

Btw το 1ο τους album IMO είναι το “χειρότερο” τους και το 2ο τους album IMO είναι το “καλύτερο” τους μαζί με το 3ο :roll:

ΥΓ: Το ότι δε σου αρέσει ο Άγιος Θυμός δε σημαίνει ότι είναι έκτρωμα 8) Η μουσική, οι στίχοι και τα φωνητικά… όλα είναι ΓΑΜΑΤΑ! :twisted: Ο James καλύτερη φωνή έχει στον Άγιο Θυμό παρά στο Kill 'Em All… Τα καλύτερα φωνητικά πάντως τα έχει στο S&M!

Ρε παιδιά τι γράφετε ακόμα σ’αυτό το thread? Κάθε φορά που το βλέπω να μπαίνει στην κορυφή της επικαιρότητας, τρομάζω με τέτοιο τίτλο που έχει… Ήμαρτον… :o

Σίγουρα αυτό δεν το εννοείς… Έτσι?

Μας κάνεις πλάκα τώρα…