Το πιο σημαντικο μελος των metallica

Μονο για ενα φεγγαρι ηταν ομως, δεν νομιζω οτι ειχε και τοσο σημαντικο ρολο στους Metallica…

Κι εγω αυτο πιστευω αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η δημιουργια του thrash παιζει να οφειλεται κατα πολυ σ αυτον.Αλλωστε εγραψε πολλα riffs που αργοτερα εξελιχτηκαν σε τραγουδαρες

Μονο στο Κill Em All και Ride The Lightning εχει γραψει μερη… Αυτος πιστευω ηταν το λιγοτερο σημαντικο μελος των Metallica…

φαντάζεστε να ήταν o Mustaine ακόμα τι διαφορά θα είχε σαν group?:wink: πάντως και τον ulrich μην το αφήνουμε απέξω αυτός κάνει την δουλειά από “μεσα” στους metallica…

Παντως, στη ερωτηση “ποιο μελος των Metallica επηρεασε την πορεια του γκρουπ” θα απαντουσα σιγουρα “Ο Cliff Burton”…

Aν δεν εφευγε απο τη ζωη, η Metallica να ειχαν εναν ακομη πιο “σκληρο” ηχο, και πιθανως δισκοι οπως το Black Album να μην εβγαιναν ποτε…

μπα freedom δεν το πιστεύω αυτό για τον cliff, ο άνθρωπος ήταν ανοιχτόμυαλος και προοδευτικός…μπορεί σίγουρα να ήταν πιο τεχνικοί και ποιοτικοί…ο ίδιος δεν ήταν οπαδός της “σκληρής” σκηνής…

An o Ulrich δει τα αποτελέσματα βλέπω υπόθεση Napster στο rocking…:lol:

:lol3: δηλαδη τι?? μπορω αραγε να το κλειδωσω??? τελοσπαντων αυτο το poll δεν εγινε ΠΟΤΕ

Ηταν ανοιχτομυαλος, το αποτελεσμα λεγεται Call Of Ktulu

Απ’οτι ξερω ακουγε πολλα πραγματα, τα οποια θα εμπαιναν στη μουσικη τους… Και πιστευω δεν θα γινοντουσαν τοσο εμπορικοι…

τα μονα albums απο Metallica που αξιζουν δηλαδη!!8O :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :roll:

Δινω ενα μεγαλο μερος στον Mustaine γτ αυτος ειχε γραψει στο ξεκινημα τα περισοοτερα που τους βοηθησε αρκετα να γινουν γνωστοι.Το Ride The Lightning ειναι το αγαπημενο μου αλμπουμ τους!:slight_smile:

Ε, γουστα ειναι αυτα…

Εμενα παντως, ειδικα το Kill Em All με αφηνει αδιαφορο…

Τωρα για το Ride, ενα δυο κομματια εχει γραψει (η μαλλον εχει συνεισφερει καλυτερα)…

Της σκληρής σκηνής, δηλαδή μουσικής τύπου Slayer όχι. Αλλά κατά τη συγγραφή των κομματιών χώρεσε αρκετές από τις επιρροές του δένοντάς τες με το χαρακτηριστικό heavy ύφος των Metallica, κυρίως στο Ride The Lightning…

Άσχετο αλλά τώρα βλέπω το solo του Orion (ναι αυτό με το effect που το κάνει να μοιάζει με guitar solo). Άμα το παίζω σε 5 χρόνια από τώρα θα’μαι ευχαριστημένος. :PP (Α ρε Cliff Θεέ… :bow:)

δεν ξερω τι να απαντησω…ειμαι αναμεσα σε cliff και hetfield.ο burton εγραψε πολλα μερη στο αγαπημενο master of puppets και ο hetfield εγραψε τις riffαρες στο αλλο αγαπημενο and justice for all.με πολλη μικρη διαφορα ψηφιζω burton(παιζω μπασο και του εχω αδυναμια!!!)

Ο Cliff τους εμαθε μουσικη παιδια. Οι ιδιοι το αναγνωριζουν και το εχουν δηλωσει. Τους εβαζε στις προβες να ακουνε μεχρι Simon & Garfunkel “για να μαθουν τι σημαινει μελωδια”…

Oσον αφορα στο πως θα ειχαν κινηθει οι Metallica με τον Burton εν ζωη, εγω θεωρω οτι το Justice θα ειχε βγει με ακομα περισσοτερη τεχνικη χωρις ομως τη σκοτεινια (που προκαλεσε ο θανατος του) και φυσικα με το μπασο σε πρωταγωνιστικο ρολο. Καποια στιγμη ομως ειμαι της γνωμης κι εχοντας διαβασει καποια πραγματα οτι ο Cliff θα εφευγε απο το συγκροτημα για να κανει κατι δικο του…

Τωρα για τον Mustaine ασχολιαστο…

ΝΤΕΙΒΑΡΟΣ

:smiley:

Τον Ron McGovney ξεχασατε ρε! :stuck_out_tongue:

Πλακα πλακα, μπορει να μην ειναι ο πιο σημαντικος αλλα τεραστιο ρολο επαιξε απο το 90 και μετα ο Bob Rock…

το εχουν πει και οι ιδιοι οτι αυτος τους κραταγε ενωμενους…ηταν κατι σαν κηδεμονας τους.τοσο πολυ πολυ τσακωμα του hetfield με τον ulrich δεν μπορουσε να το αντεξει μονος ο hammett!!

Eιναι θεμα αυρας. Η στιγμη που ο James Alan Hetfield βρισκεται πανω στην σκηνη, ντυμενος στα μαυρα, κρατωντας την ESP του και λυγιζοντας τον αυχενα για να φτασει το μικροφωνο, δημιουργει ομαδικη παρακρουση. Ο νομιμος κατοχος του θρονου… THE METAL LION KING

ουτε ο μουφασα να’τανε…