Το πιο σημαντικο μελος των metallica

Cliff Burton και James Hetfield.

Μου αρεσει παντως που μεχρι στιγμης ο Mustaine ειναι πανω απο τον Ulrich. Δεν αποκλειεται να αληθευει.:stuck_out_tongue:

Hetfield όλα τα τραγούδια έχουν την υπογραφή του.Πραγματική riff-ομηχανή και φοβερός στιχουργός.Απίστευτη σκηνική παρουσία,γαμάτη φωνή,καλή ρυθμική, τι άλλο θέλετε?

σ.σ. σε όλα τα τραγούδια των tallica έχει μικρή ή μεγάλη συμμετοχή.

+100000000

Hammet. Χωρίς αυτόν να κρατάει ισορροπίες οι Metallica θα είχαν διαλυθεί προ πολλού…

Οι Metallica είναι μια τεράστια αγάπη και η επιλογή είναι δύσκολη.
Λοιπόν…

Ξεκινάω από τα παλιά μέλη.

Dave Mustaine
΄Αλλοι τον θεωρούν τον καλύτερο συνθέτη των Metallica , εγώ διαφωνώ. Το συγκρότημα - θρύλος απέδειξε ότι μπορεί για την πλάκα να τα καταφέρει και μόνο του.

Jason Nested
Έδωσε την πόρωση στα live των Metallica. Με την συνεχή κίνησή του και τα φωνητικά του έδωσε το κάτι παραπάνω στις ζωντανές εμφανίσεις.Tα Live Shit & Cunning Stunts είναι απόλαυση. Συνθετικά δεν τον άφησαν να προσφέρει κάτι παραπάνω.
Θα είναι πάντοτε στις καρδιές των fans και από τότε που έφυγε λέω ότι κάποτε θα επιστρέψει.
Μεγάλη η συνεισφορά του λοιπόν.

Cliff Burton
Μέγας τεράστιος! Με το Ride The Lighning έδωσε την μελωδία στον ήχο της μπάντας.
Αναμφισβήτητα ήταν η μεγάλη μορφή της μπάντας τότε και συμφωνούσαν όλοι για αυτό.

Νυν μέλη

Kirk Hammett
O πιο ψύχραιμος από όλους. Δεν έχει την τεράστια προσωπικότητα των James - Lars αλλά ήταν αυτός που διατηρούσε τους τόνους στην μπάντα.
Όσο αφορά την μουσική του , έχει προσφέρει και μερικά ρυθμικά (Creeping Death , Enter Sandman) πέρα από τα καταπληκτικά του solo. Το πόσο έλειψαν στο St.Anger το καταλάβανε όλοι.

Lars Ulrich
Βασικός συνθέτης με τον James και το επιχειρηματικό μυαλό της μπάντας.
Με ατυχείς κινήσεις (Napster, περιοδεία με LP , Limp Bizkit).
Ο πιο δαιμόνιος και έξυπνος από τους υπόλοιπους.

James Hetfield
Από τις καλύτερες ρυθμικές στον χώρο.
Τρομερά riffs.
Από τις καλύτερες φωνές.
Τεράστιος φροντμαν.
Ο άνθρωπος που ξεπέρασε τα οικογειακά του προβλήματα πιτσιρικάς και σήμερα είναι τo απόλυτο είδωλο. στον χώρο.

Kανονικά το τελευταίο δίδυμο είναι τα πιο σημαντικά μέλη.
Αλλά θα ψηφίσω James.

Νομίζω ότι όλα τα μέλη των τριών πρώτων δίσκων είναι εξίσου σημαντικά(με εξαίρεση των Hammet του οποίου ο ρόλος έχει υπερεκτιμηθεί μιας και ήταν απλά ένας πολύ γαμάτος Lead και από εκεί και πέρα δεν έχει ούτε τη συνθετική ούτε την προσωπική προσφορά που είχαν όλοι οι άλλοι). Ο Cliff Burton ήταν θεός σαν μπασίστας και ατα σίγουρα η βαθύτερη γνώση του πάνω σε μουσικές θεωρίες συνέβαλλε πολύ στο να αποκτήσουν οι Metallica αυτό το κάτι παραπάνω που τους έβαζε παραπάνω από άλλα συγκροτήματα της εποχής όπως οι Testament, οι Dark Angel κτλ.(Θεοί είναι και αυτοί αλλά όπως και να το κάνουμε Metallica δεν είναι). Απ’ την άλλη βέβαια έχει αγιοποιηθεί υπερβολικά κατα τη γώμη μου μετά το θάνατο του με αποτέλεσμα να έχω βαρεθεί να ακούω απ’ολους ατάκες του στυλ “α ρε και να ζούσε ο μακαρίτης θα γαμούσαν ακόμα”. Από τη στιγμή που δεν είναι ζωντανός δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γινόταν όπως δεν ξέρουμε αν οι Helloween φτάναν τους Maiden αν δεν έφευγε ο Hansen(με την καμία όμως, όσο και να ακούγεται κάπως), ούτε πως θα ήταν το συγκρότημα του Ozzy αν δεν πέθαινε ο Rhoads, ούτε πως θα ήταν οι Savatage αν ζούσε ακόμα ο Criss …

Aπο την άλλη οι κινήσεις του Ulrich,το πάθος του ή ακόμη και το ξεπούλημα του είναι αυτές που γιγάντωσαν τους Metallica και τους κάναν αυτό που είναι.

Ίσως ήταν όλοι αλλά για μένα προσωπικα φτάνει μια πολύ απλή ερώτηση για να γίνουν όλα ξεκάθαρα. Πόσοι κιθαρίστες είναι αυτοί που δεν περάσαν έστω και σαν τουρίστες από τη σχολή του Hetfield, από τους πιο καλλιτέχνες μέχρι τους πιο κάφρους? Μάλλον μονοψήφιο είναι το νούμερο. Τίνος η κιθάρα έθεσε τις βάσεις για το σύγχρονο ήχο των 90’s(Pantera, Machine Head κτλ.) και των 00’s(Meshuggah, Slipknot κτλ.)? Εντάξει είναι δύο ερωτήσεις αλλά μάλλον έγινα κατανοητός.

πως θα μπορουσαν οι metallica να γινουν αυτο που ειναι σημερα χωρις αυτον?και ο newsted ειχε την προσφορα του στη μπαντα(στα live κυριως) αλλα γιατι ειναι πιο κατω απο τον κυρ φανη mustaine στα poll?ενταξει εχει γραψει ενα four horsemen και καποια αλλα ομως ο jason στα live ηταν η ψυχη της μπαντας.και μονο που υπεμενε τα καψονια και τους περιορισμους τους για 14 χρονια ειναι αξιος.οπως και το οτι παρ ολα αυτα ειναι ακομα φαν των metallica

James Hetfield. Θυμάμαι και αυτό που είχε δηλώσει ο Jason: ‘‘Αν ο James μετά την αποτοξίνωση αποφάσιζε να μη συνεχίσει με τους Metallica, τότε να ήσασταν σίγουροι ότι δε θα ξανακούγατε νότα από αυτούς’’.

Δυσκολο γιατι ειναι μπαντα και κατι χρονια κι εχουμε συνηθισει πανω κατω. Αλλα νταξει ουτως η αλλως ο frontman κανει παντα την διαφορα σ’ ενα συγκροτημα και η φωνη γενικοτερα. Οποτε Hetfield κι εγω. Αλλα οχι μονο γι’ αυτο… ειναι ιδιαιτερος ο ατιμος.

Χμμμμμ δυσκολο να απαντησω στο συγκεκριμενο topic… σε γενικες γραμμες με καλυψε αρκετα η αποψη του φιλου Scourge Of God…
δεν ξερω κι εγω … με το που ειδα το θεμα ,αρχισα να αναλυω καθε μελος και δυσκολευτηκα αρκετα να ξεχωρισω καποιον… για το poll θα πω Jamezz
αλλα ενοειται μεσα μου ολοι τους +100000000000000000000000 :wink: στο κατω κατω μιλαμε για METALLICA!!! 8)

γιατι γινεται ενα πολλ οταν ξερουμε τι θα ψηφισει η συντριπτικη πλειοψηφια;:-k

Για να ακουστεί και η μειοψηφία που στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει δίκιο. :smiley:

Ποιον ψήφισες ΚρισΠ?

Προφανώς αυτόν που έχει στο avatar του…

…Και συμφωνώ απόλυτα.

Cliff ρε !

Leviathan please, πες μου που έχεις βρει αυτό το κομμάτι, που υπογράφεις? τα σπάει! το χα ακούσει πριν πολύ καιρό. ρεμπετικο metal?

Το συνθετικό δίδυμο των metallica είναι james-lars. Όμως από ότι έχω ακούσει η ρυθμική κιθάρα του πρώτου
είναι υπεύθυνη για πολλά από τα αριστουργήματα που έχουν γράψει. Ο Lars απλά συνόδευε στο παίξιμο. Αυτά για τους εν ζωή. Γιατί τη μελωδία στους metallica και τις νότες ,ως πιο γνώστης , ευθύνεται ο Cliff. Λόγω συναισθήματος ψηφίζω Cliff.

jamessssssss:p

james or cliff? to be or not to be? :lol: αντε καλα μια μονο ψηφος βαλατε… βαζω james :stuck_out_tongue: (εμ ενα λιονταρακι το εχουμε :smiley: )

Βασικά γιατί υπάρχει στην ψηφοφορία το όνομα του Mustaine??? Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να μπουν και τα ονόματα όσων έχουν περάσει από το γκρουπ από το '81 και μετά (π.χ. McGovney κλπ). ΗΜΑΡΤΟΝ!
Επίσης είναι άδικο να μπαίνει ο Cliff στην ψηφοφορία, αλλά ίσως και όχι… χμμ με βοηθάει κιόλας να διαλέξω ανά χρονικές περιόδους:
1981-1983: James (χωρίς αυτόν, ο Lars ακόμα θα έψαχνε σε αγγελίες, παίζοντας με τα ψεύτικά του drums :lol: )
1983-1986: Cliff (ένωνε το γκρουπ με την επιβλητική του φυσιογνωμία, άλλωστε όλοι μετακόμισαν στο S.F. για χάρη του… αυτό λέει πάρα πολλά!)
1986-έως σήμερα: James ρε !!! Ο άνθρωπος είναι απλά ο ορισμός του frontman, και αφήνει τον Lars να αναλαμβάνει το έργο της… παπαρολογίας 8)

Βέβαια στον Lars οφείλεται η επιλογή του ονόματος του γκρουπ και ό,τι έχει να κάνει με τα οικονομικά… αλλά όλα τα άλλα αρνητικά του, τα επισκιάζουν, τον γελοίο!

Ε ναι, λιγες κομματαρες εγραψε στην καλυτερη περιοδο τους…