Miles Davis (Miles Ahead)

Πράγματι πολύ καλό το απόσπασμα που πόσταρες, θέλω να τον δώ τον Νοέμβριο!

Κατά τα άλλα, αυτή την εβδομάδα παρέλαβα και την έκδοση των 40 ετών του Bitches Brew με το DVD από live στην Κοπεγχάγη το 1969. Ακόμα δεν έχω δεί το DVD, περιμένω κάποια ώρα μέσα στο Σ/Κ που θα μπορέσω να το δώ όλο χωρίς διακοπές κλπ. :roll:

Ωραία συζήτηση παιδιά! Πάντα τέτοια! :smiley:

Με πορώσατε να ασχοληθώ και με την μετα-Bitches Brew περίοδό του, από την οποία δεν έχω ακούσει τίποτα, χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος γι αυτό.

(Επειδή αναφέρθηκαν οι Esbjorn Svensson Trio, να πω ότι ζηλεύω τους αθηναίους που είχαν την ευκαιρία να τους δουν live, καθώς ο Esbjorn Svensson μας άφησε χρόνους σε νεαρή ηλικία. Prog rock μουσική με piano trio ενορχήστρωση, αυτό ήταν οι EST. Highly recommended σχήμα και τεράστια απώλεια για την μουσική.)

Κάποια στιγμή θα επανέλθω για το Bitches Brew που εμένα μου φαίνεται δίσκαρος…

Μια πιο "εναλλακτικη"προταση αλλα χωρις να υπολειπεται σε ποιοτητα κατα την ταπεινη μου αποψη,ειναι αυτα εδω τα remixes…

Eιναι απο διαφορους Dj,πειραγμενα και οχι μονο κομματια του Miles,οπως τα In A Silent Way,On The Corner κτλ,με την τρομπετα του ομως απαραλλαχτη να θυμιζει οτι ο μεγαλος μαεστρος ισως και να ηθελε ετσι τη μουσικη του,αν ειχε προλαβει να δημιουργησει μεχρι τις μερες μας…:wink:

Οσοι"τολμηροι"τσεκαρετε,δεν προκειται σε καμια περιπτωση για ιεροσυλια…

Εγώ σκέφτομαι να κάνω μια επένδυση στην φετινή επανέκδοση του Bitches Brew. Λουκούμι φαίνεται.

Λουκούμι δεν λες τίποτα!!
Καν’την καν’την!!

Αυτή δεν ανέφερε ο Mule πιο πάνω?
Εγώ δεν ασχολούμαι με συλλεκτικές ακόμα,πρέπει να πάρω τα άλλα άλμπουμς που ψάχνω.:roll:

@hopeto

να τσεκαρεις το jack johnson λεμε , ειναι το στυλ σου !!!

@yozimbo

επειδη μολις αγορασα το βινυλιο απο ιντερνετ

θα σου στειλω την διευθυνση να το αγορασεις κ εσυ :wink:

και ακουστε τον awake

jαck johnson > bitches brew

hokam

αμα σου αρεσε , ψαξε το οριτζιναλ panthalassa (πουναι ολο μιξαρισμενο απο τον bill laswell)

Θα το τσεκάρω λέμε!Όταν το αγοράσω όμως…:wink:

Για το δεύτερο δεν ξέρω αν ισχύει αφού δεν έχω ακούσει το Jack Johnson αλλά εμένα το Bitches Βrew,που λιώνει ατές τις μέρες μου κάνει.Είναι καμμένο όσο δεν πάει,έχει κάποιες στιγμές που μου φαίνονται τελείως σκοτεινές και κάπου άκουσα και τον Hendrix(Miles Runs the Voodoo Down)…Αυτά προς το παρόν.

[B]
απο το artwork της νεας εκδοσης

δεν ξερω , αν ειναι φωτογραφια του '70 (κ οχι φτιαγμενη τωρα) μας στελνει για τσαι

σαν να βλεπεις alex gray 30 χρονια πριν[/B]

Υup! 8)
Aν το πάρεις πάντως πήγαινε κατ’ ευθείαν για τη συλλεκτική! :wink:

Το έχω αγοράσει ήδη.Άλλα θέλω να πάρω…

Αγορασαμε κ σε βινυλιο κ αυτο εδω απο την ‘ηλεκτρικη’ του περιοδο

Ατελειωτες καυλες και αποψε στο discman με μπροσταρη τον μαιλς…8)

dark magus,για πολλα ντουμανια.:slight_smile:

:lol::lol::lol:

που να ακουσεις και τα agharta/pangea

Τσιμπησαμε βινυλιο για pangaea ΚΑΙ Dark magus.

Μεγαλες βραδιες κ αποψε στο βιλαμπαχο 8)

Ευρωπαιε , γουσταρεις το On The Corner ? Για πες…

(αλλος κανεις εδω που γουσταρει το On the corner ? )

τι παιζεις ρε καριολε μαιλς…

Σαν σημερα το 1991 , ο miles την ‘εκανε’ για το γαλαξια απ’οπου ηλθε.

Ενα κλιπ απλα για να καουμε με την μεγαλοφυια της μουσικης του.

http://www.youtube.com/watch?v=bxSFSdcGPLM

Ρε, αυτό το είδατε;

http://halfnote.gr/parastasi.php?fun=enlarge&p_id=432

Aπό 12 ως 18 Νοεμβρίου θα παίζει στο half note ο Al Foster!

Nα’ναι καλά ο Μάνος87 που με έκανε να το πάρω είδηση!

[SIZE=“3”]Ω Ρε Φιλε Τι Λες Τωρα !!![/SIZE] 8O8O8O8O8O

Πωπω…Πρεπει να παω.Πωπω !!!8O8O8O

(ο τυπος ειναι θεος-δειτε το βιντεακι που χω για υπογραφη απο κατω)

Πωπω τι λες τωρα…Κ χθες σκεφτομουν ποσο θεος ντραμερ ειναι , κ αν θα τον δω ποτε…Συγκινηση , θα παω να του φιλησω τα χερια

Αχαστο.

επισης μιας κ το (ξανα)ακουω τωρα

τεραστια δισκαρα στο υφος του miles sta 70s ειναι αυτο εδω…

Santana - Lotus

Εχει αντικαταστησει το Abraxas σαν το πιο αγαπημενο μου δισκο του Σαντανα.

Επος.

Με γάμησαν, το μισόνοτο όλο <μπιπ> φέρνει βρήκε και αυτό τώρα να φέρει κάτι καλό.

Πήγα και χθες και έκανα “κατάθεση”, έσκασα 85 ευρώ (στο Παλλάς) για τον Sonny, γιατί τα φθηνότερα των 70 ήταν σε αστεία σημεία στην αίθουσα. Και μετά από λίγο 35 (στο public) για Einsturzende Neubauten. Τώρα δεν ξέρω, Bily Cobham η Al foster η μήπως Maceo Parker να πάω;;; η να μην πάω πουθενά γιατί είναι πολλά τα λεφτά;;; Al di meola δεν το ψήνω τόσο, μου την σπάει και το μαγαζί. πφφφ.